reklama
 
 

Online: Mrtvých v Itálii je nejméně 159, zraněných stovky. Země se znovu otřásla, spadly další domy

Aktualizováno 24. 8. 2016 23:48
reklama
Přes sto padesát mrtvých a další stovky zraněných, na 150 pohřešovaných a bezpočet zničených domů. Region Umbria ve střední Itálii zasáhlo v noci na středu silné zemětřesení. Dění jsme sledovali v online reportáži.

Itálie po zemětřesení:

reklama
23:45

Počet obětí dnešního zemětřesení v Itálii vzrostl na 159, oznámila agentura Reuters s odvoláním na úřad civilní ochrany. Stovky lidí utrpěly zranění. Úřady se obávají, že se počet obětí ještě zvýší, neboť pod troskami ve vnitrozemské oblasti je stále neupřesněný počet lidí. Pátrání po přeživších bude pokračovat i během noci, uvedly italské úřady.

23:25

Italští záchranáři museli přerušit pátrání v troskách těžce poškozeného hotelu Roma ve městě Amatrice. Když zemětřesení ve středu brzy ráno udeřilo, bylo v hotelu na 70 lidí. Zatím bylo z trosek vytaženo jen pět těl. Jeden ze záchranářů kolem desáté hodiny večer uvedl, že ji je příliš tma a rovněž je i nebezpečné nadále pokračovat v záchranných pracích. V některých oblastech centrální Itálie bude pokračovat pátrání po přeživších po úderu zemětřesení i během noci.

22:05

Pro mnoho tisíc lidí, kteří přišli o své domovy, vybudovaly úřady nouzové tábory. Nabídky na náhradní ubytování ale přicházejí například i od hoteliérů.

21:30

Italští záchranáři pokračují v intenzivním pátrání po lidech uvízlých v troskách a stále se jim daří vyprošťovat i řadu živých lidí. Po mnoha hodinách od největších otřesů se jim podařilo zachránit ze sutin živou osmiletou holčičku.

20:27
 

Na pomoc obětem pošle 100 tisíc korun také česká charita. Peníze uvolní ze svého krizového fondu, který z části tvoří výtěžky Tříkrálové sbírky. "Poskytnuté prostředky jsou proto darem od všech, kteří do letošní sbírky přispěli,“ poděkoval ředitel charity Lukáš Curylo.

Lidé, kteří by chtěli pomoci skrze Charitu ČR, mohou použít sbírkový účet 55660022/0800 vedený u České spořitelny.

19:35

Zemětřesení v Itálii si dnes vyžádalo 120 mrtvých a 368 zraněných. Novou bilanci oznámil italský premiér Matteo Renzi, který navštívil oblasti postižené katastrofou. Poslední údaj civilní ochrany byl 73 mrtvých. "Zničeno bylo nejméně 120 životů a nejde o konečnou bilanci," prohlásil Renzi na tiskové konferenci ve městě Rieti, které leží na okraji zasaženého regionu. Šéf italské vlády rovněž sdělil, že se oběti již identifikují, ale jde o obtížný proces.

18:45

Italský premiér Matteo Renzi odpoledne navštívil městečko Amatrice, které patří k nejpostiženějším. Podle informací agentury ANSA už předtím zrušil v reakci na katastrofu všechny své schůzky. "V těžkých dobách Itálie ví, co dělat," řekl na místě premiér. Slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci. Podle agentury DPA slíbil Renzi uvolnit na pomoc postiženým oblastem 235 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

18:05

Itálii dnes zasáhla série více než 200 otřesů, přičemž dvě z prvních zemětřesení překročila sílu pět stupňů, informovala italská civilní ochrana. První otřesy zaznamenané ve 03:36 SELČ, kdy se zastavily hodiny na věži v těžce postiženém městečku Amatrice, byly nejsilnější - dosáhly šesti stupňů. Zhruba o hodinu později další otřesy měly intenzitu 5,3 stupně. Intenzita dalších šesti zemětřesení se podle civilní obrany pohybovala mezi čtyřmi a pěti stupni a kolem 70 mezi třemi a čtyřmi stupni.

17:58
 

I po mnoha hodinách od zemětřesení se z trosek daří vyprošťovat živé lidi.

Podle agentury DPA byli záchranáři úspěšní i při prohledávání sutin kláštera v Amatrice, ze kterých vyprostili tři jeptišky. Dvě byly se zraněními převezeny do nemocnice, jedna byla ošetřena na místě.

16:47

Dnešní zemětřesení je čtvrté nejhorší, které Itálie zažila.

V roce 1980 otřesy země o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice usmrtily 2914 osob.

V roce 1976 dosáhlo zemětřesení síly 6,1 stupně a zemřelo při něm 989 lidí.

V roce 2009 si 300 obětí vyžádalo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály.

16:06

Zemětřesení vážně poškodilo historické památky. V Amatrice byl například poškozen středověký kostel s malbami z 15. století a řadou cenných soch.

15:58

Úřady potvrdily již 73 obětí.

15:14

Odpoledne zasáhly postižené oblasti následné otřesy o síle 4,9 stupně. Mezi obyvatelstvem vylolaly paniku a pobořily mnoho starších domů, v jejichž sutinách se pátrá po případných dalších obětech.

 

14:50

Agentura ANSA s odvoláním na informace z úřadů a na zjištění svých zpravodajů uvádí, že počet obětí zemětřesení se vyšplhal na minimálně 60.

Záchranné práce ale stále pokračují, a není proto vyloučeno, že se počet mrtvých ještě zvýší.

14:27

Italská biskupská konference ohlásila, že jako pomoc vyčlenila milion eur (27 milionů korun).

Biskupové rovněž vyzvali k uspořádání celostátní finanční sbírky ve všech kostelích, jejíž výtěžek by putoval postiženým oblastem.

14:16

Italský Červený kříž pátrá po přeživších ve městečku Amatrice. Na místě pomáhají také dobrovolníci.

 

14:06

Na místo neštěstí míří i tým Lékařů bez hranic.

14:02

Zprávy o počtu obětí se rozcházejí. Zatímco agentura Reuters, BBC nebo The Guardian stále píší o minimálně 38 mrtvých, italský list La Stampa se zmiňuje o minimálně 50 obětech.

 

13:45
Twitter

Agentura AP zveřejnila video ze záchrany muže a ženy v Amatrice.

13:25
Aktuálně.cz

Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy stupnice zasáhlo ve středu také Barmu. Zprávy o obětech zatím žádné nejsou, otřesy půdy ale zaznamenali také v okolním Thajsku a Bangladéši.

autoři: Michal Žák, Simona Fendrychová, Simone Radačičová, Reuters | 24. 8. 2016 8:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama