Online: Mrtvých v Itálii je nejméně 159, zraněných stovky. Země se znovu otřásla, spadly další domy

Přenos skončil
Přes sto padesát mrtvých a další stovky zraněných, na 150 pohřešovaných a bezpočet zničených domů. Region Umbria ve střední Itálii zasáhlo v noci na středu silné zemětřesení. Dění jsme sledovali v online reportáži.
Záchranáři v troskách i po dlouhých hodinách stále nacházejí živé lidi.
Záchranáři v troskách i po dlouhých hodinách stále nacházejí živé lidi. | Foto: Reuters

Itálie po zemětřesení:

Přenos skončil
23:45

Počet obětí dnešního zemětřesení v Itálii vzrostl na 159, oznámila agentura Reuters s odvoláním na úřad civilní ochrany. Stovky lidí utrpěly zranění. Úřady se obávají, že se počet obětí ještě zvýší, neboť pod troskami ve vnitrozemské oblasti je stále neupřesněný počet lidí. Pátrání po přeživších bude pokračovat i během noci, uvedly italské úřady.

23:25

Italští záchranáři museli přerušit pátrání v troskách těžce poškozeného hotelu Roma ve městě Amatrice. Když zemětřesení ve středu brzy ráno udeřilo, bylo v hotelu na 70 lidí. Zatím bylo z trosek vytaženo jen pět těl. Jeden ze záchranářů kolem desáté hodiny večer uvedl, že ji je příliš tma a rovněž je i nebezpečné nadále pokračovat v záchranných pracích. V některých oblastech centrální Itálie bude pokračovat pátrání po přeživších po úderu zemětřesení i během noci.

22:05

Pro mnoho tisíc lidí, kteří přišli o své domovy, vybudovaly úřady nouzové tábory. Nabídky na náhradní ubytování ale přicházejí například i od hoteliérů.

21:30

Italští záchranáři pokračují v intenzivním pátrání po lidech uvízlých v troskách a stále se jim daří vyprošťovat i řadu živých lidí. Po mnoha hodinách od největších otřesů se jim podařilo zachránit ze sutin živou osmiletou holčičku.

20:27

Na pomoc obětem pošle 100 tisíc korun také česká charita. Peníze uvolní ze svého krizového fondu, který z části tvoří výtěžky Tříkrálové sbírky. "Poskytnuté prostředky jsou proto darem od všech, kteří do letošní sbírky přispěli,“ poděkoval ředitel charity Lukáš Curylo.

Lidé, kteří by chtěli pomoci skrze Charitu ČR, mohou použít sbírkový účet 55660022/0800 vedený u České spořitelny.

ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Charita Pardubice
19:35

Zemětřesení v Itálii si dnes vyžádalo 120 mrtvých a 368 zraněných. Novou bilanci oznámil italský premiér Matteo Renzi, který navštívil oblasti postižené katastrofou. Poslední údaj civilní ochrany byl 73 mrtvých. "Zničeno bylo nejméně 120 životů a nejde o konečnou bilanci," prohlásil Renzi na tiskové konferenci ve městě Rieti, které leží na okraji zasaženého regionu. Šéf italské vlády rovněž sdělil, že se oběti již identifikují, ale jde o obtížný proces.

18:45

Italský premiér Matteo Renzi odpoledne navštívil městečko Amatrice, které patří k nejpostiženějším. Podle informací agentury ANSA už předtím zrušil v reakci na katastrofu všechny své schůzky. "V těžkých dobách Itálie ví, co dělat," řekl na místě premiér. Slíbil, že nikdo nezůstane bez pomoci. Podle agentury DPA slíbil Renzi uvolnit na pomoc postiženým oblastem 235 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

Foto: Reuters
18:05

Itálii dnes zasáhla série více než 200 otřesů, přičemž dvě z prvních zemětřesení překročila sílu pět stupňů, informovala italská civilní ochrana. První otřesy zaznamenané ve 03:36 SELČ, kdy se zastavily hodiny na věži v těžce postiženém městečku Amatrice, byly nejsilnější - dosáhly šesti stupňů. Zhruba o hodinu později další otřesy měly intenzitu 5,3 stupně. Intenzita dalších šesti zemětřesení se podle civilní obrany pohybovala mezi čtyřmi a pěti stupni a kolem 70 mezi třemi a čtyřmi stupni.

17:58

I po mnoha hodinách od zemětřesení se z trosek daří vyprošťovat živé lidi.

Podle agentury DPA byli záchranáři úspěšní i při prohledávání sutin kláštera v Amatrice, ze kterých vyprostili tři jeptišky. Dvě byly se zraněními převezeny do nemocnice, jedna byla ošetřena na místě.

Foto: Reuters
16:47

Dnešní zemětřesení je čtvrté nejhorší, které Itálie zažila.

V roce 1980 otřesy země o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice usmrtily 2914 osob.

V roce 1976 dosáhlo zemětřesení síly 6,1 stupně a zemřelo při něm 989 lidí.

V roce 2009 si 300 obětí vyžádalo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály.

16:06

Zemětřesení vážně poškodilo historické památky. V Amatrice byl například poškozen středověký kostel s malbami z 15. století a řadou cenných soch.

15:58

Úřady potvrdily již 73 obětí.

15:14

Odpoledne zasáhly postižené oblasti následné otřesy o síle 4,9 stupně. Mezi obyvatelstvem vylolaly paniku a pobořily mnoho starších domů, v jejichž sutinách se pátrá po případných dalších obětech.

 

14:50

Agentura ANSA s odvoláním na informace z úřadů a na zjištění svých zpravodajů uvádí, že počet obětí zemětřesení se vyšplhal na minimálně 60.

Záchranné práce ale stále pokračují, a není proto vyloučeno, že se počet mrtvých ještě zvýší.

14:27

Italská biskupská konference ohlásila, že jako pomoc vyčlenila milion eur (27 milionů korun).

Biskupové rovněž vyzvali k uspořádání celostátní finanční sbírky ve všech kostelích, jejíž výtěžek by putoval postiženým oblastem.

14:16

Italský Červený kříž pátrá po přeživších ve městečku Amatrice. Na místě pomáhají také dobrovolníci.

 

14:06

Na místo neštěstí míří i tým Lékařů bez hranic.

14:02

Zprávy o počtu obětí se rozcházejí. Zatímco agentura Reuters, BBC nebo The Guardian stále píší o minimálně 38 mrtvých, italský list La Stampa se zmiňuje o minimálně 50 obětech.

 

13:45

Agentura AP zveřejnila video ze záchrany muže a ženy v Amatrice.

13:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy stupnice zasáhlo ve středu také Barmu. Zprávy o obětech zatím žádné nejsou, otřesy půdy ale zaznamenali také v okolním Thajsku a Bangladéši.

13:18

Britská nezisková organizace ShelterBox vyšle do regionu Umbria tým záchranářů. Na místě by měli být do 24 hodin.

13:09

Do Itálie míří nabídky pomoci, například z Francie, Německa či Izraele.

13:07

Podle italské zpravodajské stanice Rainews je pouze v Amatrice již 35 obětí.

12:41

Pro zajímavost: Zdravotníci převážejí mnohé zraněné do města Aquila, kde si v roce 2009 zemětřesení vyžádalo přes 300 mrtvých. Tamní nemocnice pro ně vyčlenila 60 míst, píše La Repubblica.

12:39

Záchranáři v městečku Amatrice ráno z místní nemocnice evakuovali zhruba 15 pacientů. Budova ležící kousek od centra se krátce před polednem zřítila.

12:33

Do postižené oblasti už míří speciální záchranářský konvoj. Zahrnuje čtyři polní kuchyně, 20 buldozerů, 71 stanů s kapacitou 500 postelí. Přijdou také další záchranáři a šest speciálně vycvičených psů. V regionu působí už sedm helikoptér, které převážejí vážně zraněné do nemocnic v Římě.

12:30

Italský premiér Matteo Renzi v televizi prohlásil, že je čas smutnit, ale také konat. Lidem ze zemětřesením zasažených oblastí slíbil, že záchranáři nikoho nenechají napospas.

Matteo Renzi.
Matteo Renzi. | Foto: Reuters
12:18

"Mé myšlenky jsou s rodinami a přáteli obětí." Soustrast vyjádřil Itálii i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

12:01

"Momentálně se stovky záchranářů snaží zachránit ty, kteří jsou stále živí pod sutinami," vylíčil BBC fotograf Emiliano Grillotti.

"Amatrice je zcela v troskách. Jedna z nejkrásnějších vesnic v celé Itálii už neexistuje. Ze všeho je suť, jen suť."

11:58

Počet obětí stále roste. Mluvčí civilní obrany jich potvrdila 38.

11:53

Škody, které po sobě otřesy půdy zanechaly...

11:52

Před a po...

11:51

Jak vypadala města před zemětřesením a jak vypadají dnes ráno.

 

11:46

Italský list Corriere della Sera vzpomíná na zemětřesení, které Itálii zasáhlo před sedmi lety. V dubnu roku 2009 se země otřásla téměř ve stejný čas. Tenkrát ve 3:32, dnes v noci ve 3:36.

11:39

Podle poslední oficiální bilance zemřelo 37 lidí. S odkazem na úřady o tom informuje agentura Reuters.

 

11:27

Nemocnice v Římě a blízkosti zasažené oblasti vyzvaly veřejnost k darování krve.

11:22

Italská agentura ANSA tvrdí, že v městečku Amatrice se pohřešují dva uprchlíci původem z Afghánistánu – 26letá Sultana a o rok starší Hahmed.

Dále tři jeptišky a čtyři postarší návštěvníci, kteří se ubytovali v místním penzionu.

11:20

Stefano Petrucci, starosta městečka Accumoli, kde žije 635 obyvatel, se domnívá, že v žádném z domů se už nedá bydlet. "Budeme potřebovat stany pro všechny obyvatele," uvedl podle listu La Stampa.

11:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Mapa oblasti, kterou zemětřesení zasáhlo:

Foto: Aktuálně.cz
11:15

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval italskému premiérovi Matteu Renzimu. 

11:13

"I tady bylo v noci zemětřesení znatelné," napsala Aktuálně.cz Češka Renata, která pobývá v městečku Pineto na pobřeží Jaderského moře.

"Bylo to, jako by vás i s postelí a domem houpali ze strany na stranu. První vlna byla intenzivní, druhá slabší."

11:11

Stále se ale pohřešují stovky lidí, uvedl italský deník La Stampa.

11:08

Záchranáři pod troskami stále nachází přeživší. Například ve městečku Accumoli našli pětašedesátiletého Lazia, kterého zasypaly sutiny ve zřícené budově.

V Pescara del Tronto se pak podařilo zachránit dvě děti. V postižené oblasti mnozí dobrovolníci hledají své známé a sousedy a odklízejí sutiny holýma rukama.

11:08

Úřady vyzvaly Italy, aby do oblasti nejezdili a nekomplikovali tak práci záchranářům.

11:03

Není prozatím jasné, zda jsou mezi oběťmi nějací cizinci. V městečku Amatrice, které patří mezi nejvíce postižené, bylo prý hodně turistů. Ti dorazili na plánovaný festival regionální kuchyně.

10:47

Záběry z vísky Pescara del Tronto, kde žije zhruba 140 lidí.

YouTube: Následky zemětřesení v Pescara del Tronto

Video:
10:39

"Připravujeme místo pro těla," řekl starosta městečka Amatrice Sergio Pirozzi, který očekává desítky obětí. Dodal, že stále není jasné, kolik lidí je pod troskami.

Podle něj jsou celé tři čtvrtiny města zničené.

Foto: Reuters
10:27

Zemětřesení nejsou v Itálii neobvyklá. Země leží na několika tektonických deskách. Například v roce 2012 si dvě zemětřesení síly 6 a 5,8 stupně v oblasti Emilia-Romagna vyžádala 25 mrtvých. V roce 2009 pak zemětřesení v Aquile zabilo přes 300 obyvatel.

10:24

Země se v městečku Accumoli dnes v noci třásla celých 142 vteřin.

10:17

Podobně jako po atentátech v Paříži a v Bruselu aktivovala sociální síť Facebook své tlačítko "safety check" i pro Itálii. Uživatelé tak mohou dát svým blízkým vědět, že jsou v pořádku.

10:16

Ve obci Accumoli, která se nacházela blízko epicentra, zahynulo přinejmenším šest lidí. Mezi oběťmi je podle tamního starosty Stefana Petrucciho i čtyřčlenná rodina včetně dvou dětí.

Pět mrtvých ohlásilo nedaleké městečko Amatrice, jehož velká část je podle zveřejněných leteckých snímků zničena.

Zatím nejtragičtější jsou zprávy z vesnice Pescara del Tronto, která informovala o deseti mrtvých. Úřad civilní ochrany uvedl, že z vesnice bylo do nemocnice převezeno dvacet zraněných.

10:09

Papež František vyzval ke společné modlitbě za oběti a poděkoval všem záchranářům, kteří se podílejí na záchranných akcích v zasažených městech.

 

10:00

Podle nové oficiální bilance si noční zemětřesení vyžádalo nejméně 21 mrtvých. S odvoláním na záchranáře o tom informovala italská agentura ANSA.

Počet obětí se zřejmě zvýší, úřady hovoří o neupřesněném počtu lidí, kteří stále zůstávají pod troskami.

9:56

"Mrtvých je tolik, že to nemůžu ani odhadnout. Už jsme vytáhli několik mrtvých těl, ale nevíme, kolik jich zůstává dole," citovalo rádio RAI starostu Amatrice. "Jsou tam desítky obětí, mnoho pod troskami," dodal Sergio Pirozzi.

9:52

Bývalý novinář Wolf Achtner byl v době, kdy zemětřesení udeřilo, u sebe doma, asi 95 kilometrů od epicentra. "Zemětřesení jsem silně pocítil. Srovnal bych to s rokem 2009, kdy udeřilo v Aquile. Bylo to, jako by někdo vzal moje křeslo a pokusil se mě z něj vytřást,“ řekl pro CNN.

9:48

Odborníci varují, že další otřesy, a to menší intenzity, mohou ještě v dalších hodinách přijít. "Nemůžeme ale ani vyloučit, že dojde ke stejně silnému otřesu,“ domnívá se seizmoložka Andrea Tertulliani.

9:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Záběry z Amatrice.

Oběť zemětřesení v Itálii: Ostatním jsem nemohl pomoct, byl jsem jen ve spodkách

2:12
Region Umbria ve střední Itálii zasáhlo v noci na středu silné zemětřesení. Vyžádalo si desítky mrtvých. Pod troskami zůstávají další lidé. | Video: Reuters
9:41

Noční zemětřesení vzniklo následkem zlomu v litosférické desce, kdy jedna z ker vůči druhé klesne, informoval americký geologický ústav USGS.

Hlavní z otřesů měl sílu 6,2 stupně, původní informace hovořily dokonce o 6,4 stupně Richterovy stupnice.

9:36

Na sociálních sítích se objevují videa ze záchranných prací v Amatrice.

9:21

"Tábořil jsem poblíž Serramonacesca, asi 100 km jižně od epicentra. Probudil mě pocit, jako by nějaký obr uchopil můj stan a důkladně s ním třásl po dobu asi šesti vteřin. Pak následoval hluk padajícího kamení, jak se hroutilo úpatí hory v sousedním údolí," popsal svědek britskému listu The Guardian.

9:13

Podle Reuters i AFP je minimálně 10 mrtvých (jiné zdroje hovoří o 13 obětech). Policie to ale z důvodů pokračující záchranné akce nemůže potvrdit. Mrtví byli zaznamenáni ve třech malých městech v horách: Amatrice, Accumoli a Arquata del Tronto.

9:06

"Bylo to tak silné. Vypadalo to, že postel i s námi sama od sebe pochoduje napříč pokojem," citovala agentura Reuters Linu Mercantiniovou z Ceselli v regionu Umbria.

"Bylo to strašné. Stěny skřípaly a všechny knihy popadaly z polic," svěřovala se se svými zážitky Olga Urbaniová z nedalekého města Scheggino.

8:59

Ministerstvo zahraničí zatím nemá zprávy o žádných Češích, kterých by se dotklo noční zemětřesení ve střední Itálii. Další informace zjišťuje od italských úřadů.

8:56

Otřesy ničily domy také jinde. "Nyní s příchodem dne vidíme, že situace je mnohem děsivější, než jsme se obávali – zřícené domy, lidé uvězněni pod troskami, žádné známky života," vylíčil televizi RAI Stefano Petrucci, starosta města Accumoli.

8:44

"Hlavní nyní je zachránit tolik životů, kolik je možné. Zpod trosek vycházejí zvuky, musíme ty lidí zachránit," prohlásil starosta Amatrice.

8:42

Jedním z nejhůře zasažených míst je zhruba třítisícové městečko Amatrice. "Tři čtvrtiny města už neexistují," popsal situaci starosta Sergio Pirozzi.

Foto: Reuters
8:39

Ve 170 kilometrů vzdáleném Římě se budovy třásly po dobu 20 vteřin, uvedl deník La Repubblica.

8:35

Živel zničil řadu domů a připravil o život nejméně třináct lidí. Velmi pravděpodobně ale počet obětí poroste, protože pod troskami budov zůstalo v několika městech více lidí, které otřesy překvapily ve spánku.

8:32

Otřesy přišly v 3:36 SELČ. Ohnisko bylo lokalizováno v hloubce pouhých deseti kilometrů, a to poblíž města Norcia ve středoitalském regionu Umbria.

8:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění v Itálii po ničivém zemětřesení.

Michal Žák Simona Fendrychová Simone Radačičová Reuters Michal Žák, Simona Fendrychová, Simone Radačičová, Reuters
Aktualizováno 24. 8. 2016 23:48
 

Právě se děje

Další zprávy