Trump je prvním poraženým amerických voleb. Vyhráli Cruz a těsně Clintonová

Přenos skončil
Texaský senátor Ted Cruz se stal vítězem vůbec prvního ostrého souboje o Bílý dům, když vyhrál stranická shromáždění v Iowě na republikánské straně. Zanechal za sebou favorizovaného Donalda Trumpa. Za svého druhu vítěze volební noci se může považovat třetí Marco Rubio, který za Trumpem zaostal jen velmi těsně a může věrohodně tvrdit, že je reprezentantem umírněné části Republikánské strany. U demokratů zvítězila Hillary Clintonová nad Bernie Sandersem o pouhé desetiny procenta.
Stoupenec Teda Cruze na mítinku v Iowě.
Stoupenec Teda Cruze na mítinku v Iowě. | Foto: Reuters

Stranické primárky v Iowě

Přenos skončil
12:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali online reportáži z primárek v Iowě. Další události kolem volebního klání budeme sledovat ve zpravodajství.

11:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co přinesl první souboj o Bílý dům? Vyhráli republikán Ted Cruz a demokratka Hillary Clintonová. Za vítěze volební noci se ale může považovat i Marco Rubio. Přečtěte si v souhrnu, co všechno ukázalo volební klání v americké Iowě.

9:55

Hillary Clintonová zvítězila v demokratických primárkách v Iowě, oznámil její volební štáb. Výsledek zůstával dlouho nejasný kvůli těsnému náskoku pouhých čtyř desetin procenta.

Bill a Hillary Clintonovi v Des Moines v Iowě.
Bill a Hillary Clintonovi v Des Moines v Iowě. | Foto: Reuters
9:28

Připomeňme si, že v Iowě často platí "první vyhrání z kapsy vyhání". Za posledních čtyřicet let se stali prezidenty jen dva politici, kteří v tomto státě v primárkách uspěli. George W. Bush v roce 2000 a Barack Obama v roce 2008.

9:03

Agentura Reuters se ve své analýze věnuje hlavně třetímu místu Marca Rubia mezi republikány. Podotýká, že ve srovnání s Trumpem a Cruzem je kandidátem umírněných republikánů, stranického establishmentu a konsensu.  Je tedy reálné, že jeho podpora v dalších primárkách poroste.

Republikánský senátor za Floridu a kandidát na prezidenta USA Marco Rubio.
Republikánský senátor za Floridu a kandidát na prezidenta USA Marco Rubio. | Foto: Reuters
8:42

Titulní strana Des Moines Register, hlavního deníku vycházejícího v Iowě.

8:37

Server Politico.com označil Donalda Trumpa za prvního poraženého roku 2016.

8:31

Příznivkyně Bernieho Sanderse si po hlasování v Iowě dělá selfie.

Bernie Sanders.
Bernie Sanders. | Foto: Reuters
8:26

U republikánů jsou počty získaných delegátů nominačního sjezdu podstatně vyrovnanější. Ted Cruz 8, Donald Trump 7, Marco Rubio 7, Ben Carson 3. Jeb Bush se musí spokojit jen s jedním.

8:24

V procentech je zisk Hillary Clintonové a Bernie Sanderse vyrovnaný, dělí je jen tři desetiny procenta. Clintonová však získala podle serveru Politico 28 delegátů nominačního sjezdu, zatímco Sanders jen 21. Sjezd demokratů, kde strana jmenuje oficiálně kandidáta do prezidentských voleb, se uskuteční v červenci.

8:11

"Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi," uvedl po svém vítězství Cruz.

Foto: Reuters
8:07

Z republikánských kandidátů, kteří po Iowě přicházejí v úvahu jako budoucí prezidenti, se tradiční představě o zahraniční politice strany nejvíce blíží Marco Rubio. Chce více peněz na armádu a zbrojení, kritizuje dohody administrativy Baracka Obamy s Íránem a Kubou. Po začátku ruské intervence v Sýrii prohlásil, že on by "ruská letadla sestřeloval".

Ted Cruz se vyslovil pro stavbu protiraketového systému a radaru v Polsku a České republice, kterou zastavil Obama.

Donald Trump je vůči Rusku a Vladimiru Putinovi velmi vstřícný. Tvrdí, že americko-ruské vztahy v Bílém domě zlepší.

7:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ann Coulterová je kontroverzní postava americké politiky a žurnalistiky. Přečtěte si její profil. Za Trumpovými výroky stojí ostrá komentátorka. Chce, aby muslimové létali na kobercích

Ann Coulterová.
Ann Coulterová. | Foto: wikimedia
7:53

Známá konzervativní analytička a komentátorka Ann Coulterová v kampani podporuje Donalda Trumpa. Na Twitteru vyjádřila svoje zklamání svérázným způsobem: Trump si podle ní vedl nejlépe z kandidátů, narozených v USA. Naráží na to, že Cruz se narodil v kanadském Calgary.

7:29

Po sečtení 99 procent obvodů je souboj mezi Clintonovou a Sandersem dál nesmírně dramatický. Stále je dělí pouhé dvě desetiny procenta. Clintonová má 49,8 procenta, Sanders 49,6.

7:24

Jeb Bush může jakkoli verbálně snižovat to, jak důležitá pro něj byla Iowa, fakt je ten, že tam do přesvědčování voličů investoval nejvíce peněz. Podle statistik dal v Iowě do reklamy přes 14 milionů dolarů, což je nejvíc ze všech kandidátů. Přepočteno na hlasy, které získal: každý jednotlivý hlas ho stál 2 800 dolarů.

7:22

Velkým poraženým stranických shromáždění je na republikánské straně Jeb Bush. Získal 2,8 procenta hlasů, což mu zřejmě nevynese hlas ani jednoho delegáta na nominační sjezd. Někdejší republikánský favorit se snaží výsledek z Iowy zlehčovat tím, že ani nepočítal, že by v ní mohl nějak silně uspět. Fakt je ten, že v čase vyhlášení výsledků už pobýval v New Hampshire, který hlasuje za týden. A pro Bushe se tamní primárky mění v boj o život: pokud neuspěje tam, jeho šance na Bílý dům končí.

7:14

K dramatu vyplývajícímu z těsnosti výsledku na demokratické straně se přidává drama, které zřejmě souvisí se špatnou organizací voleb. V 90 okrscích nebylo stranické shromáždění uspořádáno podle pravidel a Demokratická strana tak podle Sandersova tábora potřebuje tamní rozhodování "zreprízovat".

6:59

Jak dramatický a těsný je souboj Clintonové se Sandersem? Ve třech volebních obvodech musel - podle nyní dostupných informací - o vítězi rozhodnout los, protože poměr hlasů byl naprosto vyrovnaný.

6:48

Dovolme si trochu škodolibosti na účet Donalda Trumpa. V roce 2013 dal na Twitter citát: "Nikdo si nepamatuje, kdo skončil druhý."

6:34

Proč se demokraté oprávněně bojí Rubia jako republikánského kandidáta na prezidenta?

Je mladý. Je hispánec. S jímavým životním příběhem. Je skvělý řečník a ještě lepší diskutér, který vypadá dobře na televizních obrazovkách. Umí přesvědčivě mluvit o potřebě nové politiky ve Spojených státech a nutnosti zemi znovu sjednotit.

To vše jsou věci, které v případném podzimním souboji s Hillary Clintonovou mohou velmi dobře zabrat. Bývalá první dáma a exministryně zahraničí je v dobrém i zlém (při letošní nasupenosti voličstva v USA platí spíš to druhé) představitelkou všeho, co se v posledním čtvrtstoletí s americkou politikou pojí.

Demokraté dobře vědí, proč se Rubia bojí. Čekejme, že z jeho úst bude tento argument v dalším průběhu kampaně často zaznívat.

6:24

Reportér Washington Post hlásí z povolební party demokratů v Iowě, že jasný konsensus, který tam převládá, říká: Rubio je republikán, kterého se nejvíc bojíme.

6:16

Marco Rubio je v dobrém i zlém někdy označován za Baracka Obamu letošní republikánské sestavy uchazečů o Bílý dům. Zřejmě nechtěně to floridský senátor potvrdil i dnes při své řeči po skončení stranických shromáždění v Iowě. Ta se nápadně podobala té, kterou před osmi lety pronesl v Iowě po svém triumfu Barack Obama.

"Říkali, že tento okamžik dnes nikdy nepřijde," prohlásil dnes Rubio. "Říkali, že tento den nikdy nepřijde," řekl v roce 2008 Obama.

Autor jeho projevů Jon Favreau to na Twitteru komentoval lapidárně: Mohl aspoň Obamovi za úvodní větu poděkovat.

6:10

U demokratů je sečteno 95 procent hlasů, rozdíl mezi Clintonovou a Sandersem je zpátky na dvou desetinách: 49,8 % pro Clintonovou, 49,6 % pro Sanderse.

6:03

Zmiňovali jsme níže jeden socio-demografický fakt týkající se hlasování z pohledu etnika. Tento údaj je minimálně stejně fascinující a ukazuje, jak dramaticky je rozděleno voličstvo demokratů z pohledu věku. Bernie Sanders získal v Iowě 85 procent hlasů od lidí mladších než třicet let. Hillary Clintonová získala u lidí nad 65 let sedmdesát procent hlasů.

5:58

Taky ke zhlédnutí slova Bernieho Sanderse.

5:55

Jako poslední z "vítězů" z Iowy předstoupil před své příznivce Bernie Sanders. Prohlásil, že dosáhl remízy a že to vypadá, že získá polovinu delegátů pro nominační sjezd. Twitter je plný komentářů, že Sanders prohloupil, když se svým prohlášením čekal tak dlouho....

5:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak se po primárkách v Iowě zúžil seznam těch, kteří by rádi do Bílého domu.

5:48

U demokratů je sečteno 94 procent hlasů. Hillary Clintonová navýšila svůj náskok nad Berniem Sandersem přesně o jednu desetinu procenta. Vede nad ním nyní v poměru 49,9 vs. 49,6.

5:38

Hillary Clintonová byla chytřejší než její poradci a dala si velký pozor, aby se předčasně neoznačila za vítězku z Iowy.

5:35

Hillary Clintonová hovoří ke svým příznivcům v Iowě v čase, kdy stále ještě není jisté, zda stranická shromáždění vyhrála ona, nebo Bernie Sanders.

5:28

Zde video s vítěznou řečí texaského senátora Teda Cruze. Prvního vítěze souboje o Bílý dům 2016.

5:22

Toto ještě může Hillary Clintonovou mrzet. Její poradci oznamují, že si myslí, že v Iowě vyhrála...

5:19

Projev poraženého Donalda Trumpa zřejmě všichni chceme vidět na vlastní oči...

5:14

Donald Trump pronesl netrumpovsky pokornou řeč po oznámení výsledků v Iowě. Pogratuloval Tedu Cruzovi jako vítězi a řekl, že je poctěn svým druhým místem. Vysekl poklonu i Iowě, když uvedl, že se sem zřejmě vrátí a koupí si tu farmu.

5:09

Toto je stěží uvěřitelný socio-demografický údaj z výsledků v Iowě, daný etnickou různorodostí republikánské sestavy kandidátů a etnickou monolitičností té demokratické. Šedesát procent republikánských voličů hlasovalo buď pro hispánského kandidáta (Rubio a Cruz), nebo pro Afroameričana (Ben Carson na čtvrtém místě). Nula procent demokratických voličů hlasovalo pro zástupce menšiny (pro pořádek třeba uvést, že se jim žádný takový ani nenabízel...).

5:07

Reportéři z táborů Hillary Clintonové a Bernieho Sanderse hlásí, že oba hlavní demokratičtí kandidáti se hodlají v Iowě prohlásit za vítěze? Že by se měla v Iowě zopakovat Florida z hlavních voleb v roce 2000?

5:02

Na demokratické straně se schyluje k neskutečnému dramatu. Po sečtení 91 procent hlasů má Hillary Clintonová 49,8 procenta a Bernie Sanders 49,6 procenta.

4:58

Zde možnost podívat se kousek na Rubiovy řeči po skončení stranických shromáždění v Iowě.

4:57

O co se hlavně v Iowě hraje? O hlasy delegátů na letní nominační sjezd republikánů. Ty se rozdělují - možná překvapivě - poměrným systémem. Takto to nyní vypadá, že budou rozděleny.

4:54

Údaj o volební účasti je ve světle vítězství Teda Cruze překvapivý. Spekulovalo se, že čím vyšší účast bude, tím lepší vyhlídky na vítězství má Donald Trump, jemuž průzkumy slibovaly, že prvovoliči budou hlasovat primárně pro něj. To se evidentně nepotvrdilo, Ted Cruz dokázal své příznivce mobilizovat lépe, než se čekalo.

4:52

Další mimořádně sledovaný údaj noci: volební účast u republikánů přesáhla zřejmě 180 tisíc. To je naprostý historický rekord. Ten předchozí byl z posledních voleb v roce 2012, kdy přišlo na stranická shromáždění v Iowě 121 tisíc lidí.

4:49

Ještě jeden komentář k Rubiovi: špatnou zprávou pro něj paradoxně je vítězství Teda Cruze v Iowě. Rubiovi stratégové si přáli vítězství Trumpa. Kreslí pro svého muže scénář, kdy on bude jediným soupeřem realitního magnáta a přejí si tak mít Cruze rychle "vyřazeného". Tomu Cruzův triumf nepřispívá...

4:48

Třetí místo Marca Rubia s jen těsným odstupem za Donaldem Trumpem je zřejmě největším překvapením výsledků v Iowě. Pro floridského senátora jde o velmi dobrou zprávou před primárkami v New Hampshire příští týden. Rubio může věrohodně tvrdit, že se stává konsensuální volbou umírněných republikánů, kteří se tak kolem něj sjednocují, aby měli vůbec nějakou šanci porazit Trumpa a Cruze.

4:46

V Iowě třetí Marco Rubio pronáší řeč, jako kdyby zvítězil. "Po sedmi letech vlády Baracka Obamy už nemůžeme čekat," říká doslova před nadšenými příznivci.

4:45

Drama na demokratické straně pokračuje. Sečteno je 87 procent obvodů, Hillary Clintonová dál vede nad Bernie Sandersem o dvě procenta.

4:42

Velmi lapidární shrnutí dosavadního průběhu volební noci v Iowě....

4:38

Republikánské pole kandidátů na prezidenta se začíná rychle zužovat. Mike Huckabee oznámil na svém twitterovském účtu, že svůj boj o Bílý dům vzdává. Huckabee je bývalý guvernér Arkansasu, muž, který před osmi lety dokázal republikánská stranická shromáždění vyhrát. Letos těžce propadl.

4:35

Takto televize NBC oznámila Americe a světu, že Ted Cruz v Iowě zvítězil. NBC News vysílá každý večer nejsledovanější večerní zpravodajskou relaci v USA. Jejím moderátorem je Lester Holt, který informaci o Trumpově porážce zvěstoval...

4:34

Huffington Post tweetuje video s pravděpodobnou reakcí Donalda Trumpa na informaci o jeho porážce v Iowě.

4:30

Nejsou sice ještě sečteny všechny hlasy, ale náskok Cruze nad Trumpem je takový, že všechny hlavní americké televizní stanice živě sledující sčítání hlasů označily Cruze za vítěze stranických shromáždění v Iowě. Učinily tak CNN, NBC, ABC i FOX News.

4:27

Velké americké televizní stanice prohlašují senátora Teda Cruze vítězem republikánských stranických shromáždění v Iowě.

4:23

Velkým překvapením bude zřejmě výsledek třetího republikána v pořadí - floridského senátora Marca Rubia. Ten má nyní 23 procent hlasů a za Trumpem zaostává o 2 200 hlasů.

4:22

Podle reportéra NBC News Chucka Todda je na republikánské straně sečteno 97 procent hlasů a Ted Cruz vede nad Donaldem Trumpem stále o čtyři procenta: 28:24.

4:14

Demokratická stranická shromáždění fungují tak, že kandidát musí získat přízeň aspoň patnácti procent účastníků, jinak se musí jeho příznivci rozdělit do táborů úspěšnějších kandidátů. To byla "smrt" pro O´Mallyeho.

4:11

První volební noc letošního roku v Americe už má první oběť: třetí z demokratických kandidátů na prezidenta, bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley, se rozhodl odstoupit z boje o Bílý dům. Průběžné sčítání v Iowě ukázalo, že nedokázal získat tolik hlasů, aby se proti Clintonové a Sandersovi prosadil.

4:04

Na republikánské straně jde sčítání zhruba stejně rychle, výsledky známe z 57 procent obvodů. I tady je to velké drama: texaský senátor Ted Cruz vede nad Donaldem Trumpem o čtyři procenta v poměru 29 ku 25.

4:03

Na demokratické straně je sečteno něco málo přes polovinu volebních okrsků. Hillary Clintonová vede nad Bernie Sandersem nejtěsnějším poměrem 51% ku 49 % hlasů.

4:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré časné ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, milí čtenáři. Jsou čtyři hodiny ráno, v Iowě o sedm hodin méně. V následujících hodinách pro vás budeme v online přenosu sledovat sčítání hlasů v prvním ostrém souboji o Bílý dům.

Zahraničí Pavel Tomášek Zahraničí, Pavel Tomášek
Aktualizováno 2. 2. 2016 12:00
 

Právě se děje

Další zprávy