reklama
 
 

Trump je prvním poraženým amerických voleb. Vyhráli Cruz a těsně Clintonová

AKTUALIZOVÁNO 2. 2. 2016
reklama
Texaský senátor Ted Cruz se stal vítězem vůbec prvního ostrého souboje o Bílý dům, když vyhrál stranická shromáždění v Iowě na republikánské straně. Zanechal za sebou favorizovaného Donalda Trumpa. Za svého druhu vítěze volební noci se může považovat třetí Marco Rubio, který za Trumpem zaostal jen velmi těsně a může věrohodně tvrdit, že je reprezentantem umírněné části Republikánské strany. U demokratů zvítězila Hillary Clintonová nad Bernie Sandersem o pouhé desetiny procenta.

Stranické primárky v Iowě

reklama
12:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali online reportáži z primárek v Iowě. Další události kolem volebního klání budeme sledovat ve zpravodajství.

11:30
Aktuálně.cz

Co přinesl první souboj o Bílý dům? Vyhráli republikán Ted Cruz a demokratka Hillary Clintonová. Za vítěze volební noci se ale může považovat i Marco Rubio. Přečtěte si v souhrnu, co všechno ukázalo volební klání v americké Iowě.

9:55

Hillary Clintonová zvítězila v demokratických primárkách v Iowě, oznámil její volební štáb. Výsledek zůstával dlouho nejasný kvůli těsnému náskoku pouhých čtyř desetin procenta.

Bill a Hillary Clintonovi v Des Moines v Iowě. Bill a Hillary Clintonovi v Des Moines v Iowě. | Foto: Reuters
9:28

Připomeňme si, že v Iowě často platí "první vyhrání z kapsy vyhání". Za posledních čtyřicet let se stali prezidenty jen dva politici, kteří v tomto státě v primárkách uspěli. George W. Bush v roce 2000 a Barack Obama v roce 2008.

9:03
Marco Rubio

Agentura Reuters se ve své analýze věnuje hlavně třetímu místu Marca Rubia mezi republikány. Podotýká, že ve srovnání s Trumpem a Cruzem je kandidátem umírněných republikánů, stranického establishmentu a konsensu.  Je tedy reálné, že jeho podpora v dalších primárkách poroste.

Marco Rubio Republikánský senátor za Floridu a kandidát na prezidenta USA Marco Rubio. | Foto: Reuters
8:42

Titulní strana Des Moines Register, hlavního deníku vycházejícího v Iowě.

8:37
Donald Trump

Server Politico.com označil Donalda Trumpa za prvního poraženého roku 2016.

8:31
Bernie Sanders

Příznivkyně Bernieho Sanderse si po hlasování v Iowě dělá selfie.

Bernie Sanders. Bernie Sanders. | Foto: Reuters
8:26
Republikáni

U republikánů jsou počty získaných delegátů nominačního sjezdu podstatně vyrovnanější. Ted Cruz 8, Donald Trump 7, Marco Rubio 7, Ben Carson 3. Jeb Bush se musí spokojit jen s jedním.

8:24
Demokraté

V procentech je zisk Hillary Clintonové a Bernie Sanderse vyrovnaný, dělí je jen tři desetiny procenta. Clintonová však získala podle serveru Politico 28 delegátů nominačního sjezdu, zatímco Sanders jen 21. Sjezd demokratů, kde strana jmenuje oficiálně kandidáta do prezidentských voleb, se uskuteční v červenci.

8:11
Ted Cruz

"Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi," uvedl po svém vítězství Cruz.

8:07
Republikáni

Z republikánských kandidátů, kteří po Iowě přicházejí v úvahu jako budoucí prezidenti, se tradiční představě o zahraniční politice strany nejvíce blíží Marco Rubio. Chce více peněz na armádu a zbrojení, kritizuje dohody administrativy Baracka Obamy s Íránem a Kubou. Po začátku ruské intervence v Sýrii prohlásil, že on by "ruská letadla sestřeloval".

Ted Cruz se vyslovil pro stavbu protiraketového systému a radaru v Polsku a České republice, kterou zastavil Obama.

Donald Trump je vůči Rusku a Vladimiru Putinovi velmi vstřícný. Tvrdí, že americko-ruské vztahy v Bílém domě zlepší.

7:56
Aktuálně.cz

Ann Coulterová je kontroverzní postava americké politiky a žurnalistiky. Přečtěte si její profil. Za Trumpovými výroky stojí ostrá komentátorka. Chce, aby muslimové létali na kobercích

7:53
Donald Trump

Známá konzervativní analytička a komentátorka Ann Coulterová v kampani podporuje Donalda Trumpa. Na Twitteru vyjádřila svoje zklamání svérázným způsobem: Trump si podle ní vedl nejlépe z kandidátů, narozených v USA. Naráží na to, že Cruz se narodil v kanadském Calgary.

7:29
Demokraté

Po sečtení 99 procent obvodů je souboj mezi Clintonovou a Sandersem dál nesmírně dramatický. Stále je dělí pouhé dvě desetiny procenta. Clintonová má 49,8 procenta, Sanders 49,6.

7:24
Jeb Bush

Jeb Bush může jakkoli verbálně snižovat to, jak důležitá pro něj byla Iowa, fakt je ten, že tam do přesvědčování voličů investoval nejvíce peněz. Podle statistik dal v Iowě do reklamy přes 14 milionů dolarů, což je nejvíc ze všech kandidátů. Přepočteno na hlasy, které získal: každý jednotlivý hlas ho stál 2 800 dolarů.

7:22
Jeb Bush

Velkým poraženým stranických shromáždění je na republikánské straně Jeb Bush. Získal 2,8 procenta hlasů, což mu zřejmě nevynese hlas ani jednoho delegáta na nominační sjezd. Někdejší republikánský favorit se snaží výsledek z Iowy zlehčovat tím, že ani nepočítal, že by v ní mohl nějak silně uspět. Fakt je ten, že v čase vyhlášení výsledků už pobýval v New Hampshire, který hlasuje za týden. A pro Bushe se tamní primárky mění v boj o život: pokud neuspěje tam, jeho šance na Bílý dům končí.

7:14
Demokraté

K dramatu vyplývajícímu z těsnosti výsledku na demokratické straně se přidává drama, které zřejmě souvisí se špatnou organizací voleb. V 90 okrscích nebylo stranické shromáždění uspořádáno podle pravidel a Demokratická strana tak podle Sandersova tábora potřebuje tamní rozhodování "zreprízovat".

6:59
Demokraté

Jak dramatický a těsný je souboj Clintonové se Sandersem? Ve třech volebních obvodech musel - podle nyní dostupných informací - o vítězi rozhodnout los, protože poměr hlasů byl naprosto vyrovnaný.

6:48
Donald Trump

Dovolme si trochu škodolibosti na účet Donalda Trumpa. V roce 2013 dal na Twitter citát: "Nikdo si nepamatuje, kdo skončil druhý."

autoři: Zahraničí, Pavel Tomášek | 2. 2. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama