Útok v Sýrii schvalujeme. Ale další kroky s námi konzultujte, vzkázal Kongres Trumpovi

Živě
Spojené státy v noci v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie, kterou využívá syrská a ruská armáda. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Opozice naopak úder vítá. Ruský premiér Dmitrij Medveděv označil americký útok za akci, která byla "na hraně" vojenského střetu s Ruskem.
Americký kongres
Americký kongres | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
0:30

Pro tuto chvíli je to z online sledování  kauzy amerického útoku v Sýrii vše, dobrou noc.

23:10

Republikánští i demokratičtí členové amerického Kongresu dnes vyjádřili podporu raketovému útoku, který nařídil prezident Donald Trump. Zároveň ale podle Reuters prezidenta vyzvali k tomu, aby vyvinul strategický plán pro vyřešení syrského konfliktu. Rovněž ho vyzvali, aby svoje další významné kroky konzultoval s Kongresem.

23:05

Americký ministr financí Steven Mnuchin oznámil, že USA připravují ekonomické sankce proti Sýrii.

22:30

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že ruská odpověď na útoky jasně dokazuje, že stále pokračují v podpoře Asadova režimu. Reakce Rusů ho zklamaly, nicméně nepřekvapily.

21:30

Podívejte se, co o útoku USA v Sýrii soudí redaktor zahraničního zpravodajství Ondřej Soukup.

Americký útok je vymezování si hřiště, Moskva i Damašek chápou hlavně jazyk síly, tvrdí Soukup

soukup
13:48
Útok je pro Rusko signálem, že jim nepůjde Donald Trump na ruku, tvrdí novinář Ondřej Soukup. | Video: Filip Horký
21:10

Až příští týden v úterý přijede na návštěvu do Moskvy americký ministr zahraničí Rex Tillerson, ruská strana od něj bude chtít slyšet komentář k dnešním úderům na základnu v Sýrii. V ruské televizi to dnes řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "S návštěvou se počítá, ať přijede a poví, co tam dnes natropili," řekla mluvčí. "My mu řekneme všechno, co si o tom myslíme," dodala. Tillerson má v Moskvě pobývat v úterý a ve středu. Ohledně amerického útoku dnes prohlásil, že USA jsou si jisté, že za chemickým útokem v Sýrii stojí režim prezidenta Bašára Asada.

20:45

Podle agentury AFP ze syrské základny, kterou dnes USA napadly, opět létají stíhačky.

20:35

Rusko o nadcházející půlnoci ruského času (23:00 SELČ) zastavuje komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. Oznámilo to  ruské ministerstvo obrany, přestože Kreml ještě v poledne sliboval, že kanál neuzavře.

20:25

"(Syrský prezident Bašár) Asad si myslel, že mu to projde, protože mu Rusko bude krýt záda… To se ale změnilo," řekla v OSN vyslankyně USA Haleyová.

Neodpustila si však rýpnutí do Ruska. Moskva podle ní měla dohlédnout na odstranění všech chemických zbraní ze Sýrie, "což se zjevně nestalo". Podle Haleyové proto existuje několik variant: buď Rusko o existenci zbraní použitých při úterním útoku vědělo, nebo Moskva věřila Asadovi a ten ji podvedl.

20:15

Americké údery v Sýrii byly zásadní, oprávněné a odpovídající, řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle něj se nevylučuje, aby USA a Rusko spolupracovaly v boji proti radikálům a zároveň se shodly v požadavku, že Sýrie se musí vyvarovat použití chemických zbraní. Spicer dnešní vojenskou akci označil za důležité poselství světu. 

 

"Prezidentovy činy minulý večer byly velmi rozhodné a ukázaly, co si myslí o tom, co je třeba udělat. Především se domnívá, že by se syrská vlády, Asadův režim, měly v minimálním případě podrobit dohodě, v níž se zavázaly k nepoužívání chemických zbraní," řekl Spicer.

20:05

Telefonicky spolu o útoku hovořili ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Ministři podle ruské agentury TASS zdůraznili "důležitost objektivního a nestranného vyšetření všech okolností tragédie ve městě Chán Šajchún," kde v úterý otravné látky usmrtily desítky lidí. Vyšetřit je prý nutné i "dřívější případy použití chemických zbraní teroristickými skupinami". Jinak se ale v názoru na útok rozcházejí. Zatímco Rusko jej odsoudilo, Turecko doufá, že jde pouze o začátek.

19:45

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes označil americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu za akci, která byla "na hraně" vojenského střetu s Ruskem. Napsal to na svém facebookovém profilu. Podle Medveděva prezident Donald Trump tak demonstroval svou nesamostatnost a závislost na americkém establishmentu. "Trump dnes ukázal, že bude tvrdě bojovat proti legitimně zvolené syrské vládě, a ne hlavnímu společnému nepříteli (Islámskému státu). Je to v rozporu s mezinárodním právem a bez souhlasu OSN," napsal.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
19:35

Rusko souhlasilo s udržením horké linky, která má zabránit letecké kolizi nad Sýrií, napsala agentura AP a odvoláním na armádní zdroj. Kreml však zároveň sdělil, že komunikační kanál s USA Moskva sice nezavře, ale že skončí s výměnou informací.

19:30

Vyslankyně USA uvedla na zasedání Rady, že jsou Spojené státy připravené udělat více než včerejší útok, doufá však, že to nebude nutné.

Foto: Reuters
19:15

Útok na Sýrii podpořil také vyslanec Francie při OSN, který jej označil za legitimní odpověď na zločiny páchané režimem Bašára Asada.

19:10

Představitel Velké Británie na Radě bezpečnosti americkou vojenskou akci podpořil a označil ji za oprávněnou. Dodal také, že kdyby Rusko nevetovalo sedm rezolucí OSN, čelil by nyní Asad sankcím a spravedlnosti.

19:05

Vyslanec Ruska při OSN Vladimir Safronkov obvinil Spojené státy z toho, že tento útok má pouze odvést pozornost od mnoha civilních obětí dalších amerických akcí v Iráku a Sýrii. Americký akt označil za porušení mezinárodního práva, který bude mít vliv na mezinárodní stabilitu a pouze pomůže teroristickým organizacím, proti nimž Moskvou podporovaná syrská armáda bojuje.

18:55

Schůze se účastní všech 15 členů, včetně Spojených států, Ruska, Francie, Velké Británie a Číny. Na rozdíl od rozhodnutí většiny orgánů OSN, usnesení Rady bezpečnosti smí být vymáhána silou. Ke shodě ale nedojde, pokud alespoň jeden z pěti jmenovaných členů použije své právo veta.

18:45

Rada bezpečnosti OSN právě o americkém útoku na Sýrii jedná. Jednání probíhá veřejně. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla na Twitteru, že Spojené státy, které tento měsíc Radě bezpečnosti předsedají , trvaly na tom, aby jednání byla otevřená, aby "každá země, která se rozhodne bránit zvěrstva syrského režimu, tak musela učinit veřejně, před zraky veřejnosti a celého světa".

18:35

"Obyvatelé Sýrie potřebují neprodlenou akci, která zajistí jejich ochranu. Ale tato akce musí být v souladu s principy Organizace spojených národů a s mezinárodním právem," prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman, během vystoupení na schůzi Rady bezpečnosti OSN.

18:25

Velvyslanec OSN v Sýrii Staffan de Mistura pořádá "krizovou schůzku" mezinárodní skupiny dohlížející na mírové snahy v Sýrii, o níž podle něho požádalo Rusko. Informovala o tom agentura AFP.

18:15

Nabízíme shrnutí nejdůležitějších událostí z posledních hodin:

USA odpálily 59 raket Tomahawk na leteckou základnu na západě Sýrie v provincii Homs.

Podle syrských zdrojů si americký útok vyžádal až 16 obětí.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že jde o odvetu za úterní chemický útok na civilisty v Idlibu.

Útok USA podpořila řada zemí včetně Velké Británie, Francie, Německa, Kanady, nebo Izraele.

Podle českého prezidenta Miloše Zemana je útok oprávněný v případě, že šlo o útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi.

Rusko označilo útok za provokaci a agresi proti svrchovanému státu.

Moskva v reakci na útok pozastavila platnost memoranda o bezpečnosti letů v Sýrii, který bránil incidentům mezi americkými a ruskými letadly nad Sýrií.

Ministr obrany USA James Mattis informoval o chystané akci generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga několik hodin předem.

O akci věděla také britská premiérka Theresa Mayová.

Proti rozhodnutí o náletu na Sýrii se bouří řada kongresmanů. Vadí jim, že si Trump nevyžádal jejich souhlas.

18:03

Podle syrských zdrojů si americký útok vyžádal až 16 obětí.

Homský guvernér mluví o smrti sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát.

17:56

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer zveřejnil na Twitteru fotografii ze zasedání Trumpa s dalšími aktéry události. Snímek byl pořízen krátce po náletu raket na leteckou základnu v Sýrii.

17:41

Plnou podporu vyjádřil USA také ukrajinský prezident Petro Porošenko, který telefonicky hovořil s americkým viceprezidentem Mikem Pencem.

17:35

Podle nepotrvzených zpráv na Twitteru reagoval syrský režim Bašára Asada na nálety USA odvetou leteckých útoků v oblasti Damašku, Idlibu, Hamé a v Daráje.

17:23

Velká Británie byla ohledně chystané akce v úzkém kontaktu s USA. Sdělil to britský ministr obrany Michael Fallon. Podle něj byla britská premiérka Theresa Mayová o plánech o útoku na Sýrii průběžně informována.

Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters
17:18

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell věří, že měl Trump oprávnění k náletům v Sýrii. Podle něj by ale nebylo od věci přezkoumat právní hledisko celé záležitosti.

K dění v Sýrii také uvedl, že si nedokáže představit žádnou dohodu o syrském příměří, ve které by figurovala postava Bašára Asada.

17:08

Ruský premiér Dmitrij Medveděv poskytl vyjádření na svém Facebooku. "Místo původní dokola podstrkované představy, že budeme společně bojovat proti úhlavnímu nepříteli - Islámskému státu - se Trumpova administrativa rozhodla pro nelítostnou bitvu proti syrské vládě."

16:58

Na rozhodnutí svého otce je hrdá jeho dcera Ivanka Trumpová. "Časy, ve kterých žijeme, volají po důležitých rozhodnutí. Jsem pyšná na svého otce, že odmítá akceptovat tyto hrozné zločiny proti lidskosti," napsala na Twitteru.

16:50

Pochvalu si Trump nevysloužil od republikánského senátora Teda Cruze. Ten sice s náletem souhlasí, podle něj se o tom měl ale Trump poradit s Kongresem i s obyvateli USA.

16:40

Libanonské teroristické hnutí Hizballáh označilo americký nálet za hloupý krok, který povede k ještě většímu a nebezpečnějšímu napětí v regionu. Informovala o tom agentura Reuters.

16:32

Střely Tomahawk zasáhly letecké kryty a zničily místo, kde se skladovaly hmoty. Tvrdí to zdroj amerického představitele, kterého cituje agentura AP. Podle zdroje dosáhlo cíle 58 těchto střel, jedna asi nefungovala.

Střela s plochou dráhou letu Tomahawk, odpálená ve Středozemním moři.
Střela s plochou dráhou letu Tomahawk, odpálená ve Středozemním moři. | Foto: Reuters
16:20

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval všechny aktéry, kteří jsou zapojeni do války v Sýrii, ke zdrženlivosti. Apeloval, aby se vyhnuli jakýmkoliv akcím, které by ještě více mohly prohloubit utrpění Syřanů.

16:13

Podle íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa nyní Spojené státy bojují na straně teroristů.

16:00

Pusťte si televizní záběry z momentu, kdy americké rakety dopadly na leteckou základnu v západní Sýrii.

Syrská televize ukázala moment, kdy americké rakety dopadaly na leteckou základnu

1:04
Záběry z mobilu, které odvysílala syrská televize a převzala agentura Reuters, mají zachycovat cílený útok Američanů na syrskou základnu Šajrát. | Video: Reuters
15:55

Mezinárodní humanitární organizace Červený kříž oznámila, že po americkém útoku už lze o bojích v Sýrii mluvit jako o mezinárodním ozbrojeném konfliktu.

15:45

Proti rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na základnu v Sýrii se ozývá stále více nesouhlasných hlasů z Kongresu. Vadí jim, že Trump si od nich nevyžádal souhlas s akcí.

Demokratka Nancy Pelosiová dokonce napsala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paulu Ryanovi. "Kongres musí dostát své ústavní odpovědnosti tím, že projedná použití vojenských sil vůči suverénímu státu" píše v něm. "Krizi v Sýrii neukončí jedno noční odstřelování," dodává také.

15:36

Syrská svobodná armáda (FSA), která bojuje proti syrskému režimu, uvítala americké nálety. Zároveň ale varovala, že odpovědnost je stále velká a touto operací nekončí. Dodala, že se obává odvety ze strany Asadova režimu.

15:28

Spojeným státům vyjádřila podporu také Kanada. "Kanada plně podporuje limitovaný útok USA, jehož cílem je zamezit Asadovu režimu používání chemických zbraní proti nevinným civilistům včetně mnoha dětí. Kanada bude nadále podporovat diplomatické snahy vyřešit krizi v Sýrii," prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Zdůraznil, že je proti jakémukoliv používání chemických zbraní.

Foto: Reuters
15:20

Rada bezpečnosti OSN se kvůli americkému útoku na Sýrii mimořádně sejde dnes v 17:30 středoevropského času. Oznámily to diplomatické zdroje.

15:16

"Vím, že třeba dosavadní předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se k němu (útoku) vyjádřil kriticky, já přehnaně kritický nebudu, říkám, že je oprávněný tehdy, jestliže to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi," řekl prezident Miloš Zeman.

Jestli chemickými zbraněmi útočila letadla prezidenta Asada, by podle Zemana měla zjistit nezávislá vyšetřovací komise.

Miloš Zeman zároveň odmítl, že by možná kritika úderu USA mohla ohrozit jeho plánovanou návštěvu Bílého domu.

14:56

K americkému úderu v Sýrii se v rozhovoru pro server Seznam Zprávy vyjádřil prezident Miloš Zeman.

"Já si teď snažím zjistit všechny informace a nebudu střílet od boku a nebudu říkat, že s něčím nesouhlasím, nebo ne," uvedl na dotaz, jestli s útokem USA souhlasí.

"(Úder) je oprávněný tehdy, pokud to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi," doplnil Zeman s tím, že se musí vyšetřit, jestli za chemickým bombardováním skutečně stojí Asadův režim.

Zeman, který je vstřícný vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi i k ruské hlavě státu Vladimiru Putinovi, také odmítl, že by si vybíral mezi oběma vůdci světových mocností. Prý stojí na vlastních nohou. Rusko americký útok tvrdě odsoudilo a označilo ho za nepřijatelnou agresi.

Foto: Jakub Plíhal
14:56

Rusko požaduje svolání mimořádné schůze mírových jednání v Ženevě, kde by se projednal americký útok na základnu v Sýrii. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

14:50

Slovensko považuje útok amerických sil na leteckou základnu syrské armády za snahu předejít dalšímu případnému použití chemických zbraní. Novinářům to řekl ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

"Je nezpochybnitelné, že v Sýrii došlo k použití chemických zbraní, které způsobily utrpení a smrt desítek nevinných lidí. To se nesmí opakovat. V tomto kontextu vnímáme zásah, který vykonaly Spojené státy na vojenskou infrastrukturu pod kontrolou syrského režimu, jako úsilí předejít dalšímu případnému použití chemických zbraní v budoucnu," uvedl Lajčák.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák | Foto: Ludvík Hradilek
14:43

Podívejte se na přehlednou grafiku o pátečním útoku USA na leteckou základnu na západě Sýrie.

14:40

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsou nálety USA pozitivním krokem, ale ne dostatečným. Doufá, že úder na syrskou základnu znamená začátek aktivního zapojení USA. Dnešní útok dal podle něj najevo, že konečně nadešel čas ke konání vážných kroků, které přinesou výsledek, tedy které ochrání syrské obyvatelstvo.

14:25

Bývalý americký velvyslanec při OSN John Bolton upozornil, že nejde jen o záležitost mezi USA, Sýrií a Ruskem. "Tohle je budíček pro celý svět. Země, které odsouhlasily útok USA, by raději měly být připravené dostát svého závazku," varoval.

Foto: Reuters
14:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Útok je sice porušením mezinárodního práva, ale USA jsou jedinou zemí, která k tomu má odvahu, říká novinář Daniel Anýž. Červená čára podle něj někde ležet musí.

14:09

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že na poradě ruské bezpečnostní rady se  "dopodrobna posuzovala situace v Sýrii po americkém úderu."

Jednání se zúčastnili premiér, předseda sněmovny, ministři obrany a vnitra, současný i předchozí kancléř, jakož i šéfové tajných služeb.

Bez dalších podrobností mluvčí dodal, že se zvažovaly "různé otázky" související s pokračující operací ruského letectva v Sýrii.

14:04

Vyjádření bývalého náčelníka českého generálního štábu Jiřího Šedivého:

Naše podpora aliančním spojencům je vždy velmi důležitá. Zatím ale stoprocentně nevíme, kdo vlastně v Sýrii chemické zbraně použil. A může to na místě zjistit jen tým speciálně školených armádních expertů a zdravotníků. Pokud je tam ale Američané, Britové či Francouzi nějak dopravili, pak by to měli jasně říct. V tom případě je raketový útok zcela na místě.

Jestliže tam ale tito experti nebyli a nejsou, pak to ve mně vyvolává pochyby o unáhlenosti raketového útoku, jakkoliv je pro mne Bašár Asad zcela nepřijatelnou personou. Například minometný granát, který zasáhl sarajevské tržiště v době občanské války v někdejší Jugoslávii, nevypálili velmi pravděpodobně Srbové, jak se tehdy říkalo (Šedivý byl v té době velitelem českého vojenského kontingentu IFOR - pozn. red.) A přesto bylo kvůli tomu spuštěno bombardování Srbska.

 Říkám to hlavně proto, že unáhlených vojenských akcí kvůli ne vždy přesným a ověřeným informacím bylo v minulosti přece jen dost. V sázce je až příliš mnoho, než abychom se mohli spoléhat na emotivní argumenty laiků z místa, kteří se jen domnívají, že chemickými zbraněmi zaútočilo Asadovo letectvo.

14:00

Zásah v Sýrii nepřímo podpořil Trumpův protikandidát z prezidentských voleb Marco Rubio.

"Dny, kdy bylo možné beztrestně páchat válečné zločiny, jsou pryč," napsal republikánský senátor na Twitteru.

13:55

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že zásah bez schválení Rady bezpečnosti OSN mu připomíná začátek války v Iráku v roce 2003. Rusko vstoupilo do války v Sýrii v roce 2015 také bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

13:55

Ruská fregata údajně míří do přístavu ve městě Tartus. Podle "vojensko-diplomatického zdroje" ruských médií se jedná o loď černomořské flotily, která je vybavena systémem raket vzdáleného doletu. Uvedla to například agentura Tass.

13:48

Postřeh Ondřeje Soukupa:

Moskva je hlavním Asadovým dodavatelem zbraní. Loni na podzim mu dodala také protiletecké a protiraketové systémy S-300. Tehdy titulky ruských médií hlásaly "S-300 uzavřely nebe pro americké střely s plochou dráhou letu".

Při útoku Tomahawků ale tyto systémy zasaženy nebyly. Část pozorovatelů tvrdí, že americké rakety dokázaly obranu obelstít, jiní se domnívají, že Rusové vědomě nechali útok proběhnout. Byli totiž o něm předem informováni Washingtonem a podle všeho stačili evakuovat své lidi ze základny Šajrát. Američané také zdůraznili, že neútočili na tu část základny, kde se nacházeli Rusové.

13:46 Bašár Asad.

Úřad prezidenta Asada označil americký útok za nezodpovědný a krátkozraký. Podle něj tato americká "agrese" jen podpořila rozhodnost syrského režimu zakročit zvýšeným tempem proti "teroristům".

Za teroristy syrská vláda obvykle označuje nejen teroristy z organizací jako je Fronta dobytí Sýrie či Islámský stát (IS), ale i syrskou povstaleckou opozici, připomněla ČTK.

Foto: Reuters
13:40

Angela Merkelová je méně kritičtější k Trumpovi. Úder považuje za "pochopitelný."

13:36

Předseda Německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz kritizoval bombardování základny Šajrát. Podle něj je třeba vyjednávat, nikoliv shazovat bomby.

Foto: Reuters
13:32

Při útoku poblíž základny zemřelo devět civilistů, uvedla syrská státní agentura.

13:21

Írán, který podporuje finančně i vojensky Asada, americké bombardování ostře kritizuje. Ministr zahraničí Muhammad Zaríf obvinil Spojené státy, že bojují na stejné straně jako Al-Káida nebo Islámský stát.

13:05

Postřeh Ondřeje Soukupa:

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pozastavuje platnost memoranda o zamezení incidentů v nebi nad Sýrií, které platilo od října 2015. Dokument upravuje použití letadel i dronů tak, aby nedocházelo ke konfliktům mezi syrským a ruským letectvem na straně jedné a stroji koalice, vedená Spojenými státy na straně druhé.

Rusko má v současnosti na letecké základně v Latákii rozmístěny frontové bombardéry Su-24M a stíhací stroje Su-30 a Su-35. Kromě toho jsou zde vrtulníky Mi-24 a Mi-35. Kromě toho Moskva přiznává nasazení vojenských policistů, kteří byli nasazeni v Aleppu a blíže neurčené množství vojenských poradců, kteří jsou nasazeni u jednotek syrské armády.

Dále zde působí i tzv. Vagnerova skupina, kterou novináři překřtili na ruský Blackwater. Jedná se o bývalé důstojníky hlavně speciálních jednotek, kteří jsou nasazováni i do pozemních bojů. Několik z nich například zahynulo při bojích u Palmýry. Přesné počty Rusů v Sýrii nejsou známy, ale jedná se přinejmenším o několik tisícovek lidí.

13:01

"EU bude spolupracovat s USA, aby skoncovala s brutalitou v Sýrii," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Pracovníci britského investigativního webu Bellingcat zveřejnili na sociálních sítích první snímky z poškozené syrské vojenské základny v provincii Homs, zasažené v noci americkými střelami Tomahawk.  

12:50

"Je třeba začít nová jednání o konfliktu v Sýrii," tvrdí italský premiér Paolo Gentiloni.

"Měly by se jich účastnit jak vládní síly, tak syrská opozice, která byla na půdě OSN dosud přehlížena. Ale zásadní by měly být i konstruktivní návrhy předložené Ruskem."

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault a jeho německý protějšek Sigmar Gabriel také vyzývají Rusko, aby nepodnikalo další kroky a zapojilo se do ústních jednání.

12:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Sotvakdy jsme v historii USA viděli tak rychlou a tak kardinální změnu postoje amerického prezidenta v zásadní zahraničně-politické otázce.

Ještě minulý čtvrtek byl syrský prezident Bašár Asad pro Bílý dům politikem, který může zůstat. O týden později Donald Trump nařídil proti režimu Bašára Asada raketový úder.

Co se mezitím stalo? Přečtěte si komentář Dana Anýže.

12:29

I přes Trumpovy negativní výroky vůči běžencům se zdá, že si americký prezident nyní díky svému rozhodnutí může získat náklonnost některých z nich.

"Jakožto syrský uprchlík jsem si nikdy nemyslel, že tohle řeknu: Děkuji Donaldu Trumpovi za bombardování režimu, který mě připravil o domov, prosím dělejte víc," napsal na svém Twitteru například syrský běženec se jménem Milad Kawas Cale.

12:38

Syrské povstalecké organizace, bojující proti Asadovi, vítají americký úder. "Zaútočit na jednu základnu nestačí. V Sýrii je celkem šestadvacet leteckých základen, ze kterých se útočí na civilisty," uvedl na Twitteru Muhammad Allúš, předák ozbrojené skupiny Armáda islámu. "Americký úder na vražedné nástroje Bašára Asada je prvním krokem na správné cestě k porážce terorismu. Doufáme, že to bude pokračovat," uvedl Issám Raís, který je mluvčím formace Jižní fronta, operující v okolí města Dará.

12:26

Režim prezidenta Bašára Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V prohlášení zdůraznil, že užití chemických zbraní je nepřijatelné a nesmí zůstat bez odpovědi. NATO podle něj pokládá použití chemických zbraní za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti.

Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg na schůzce ministrů zahraničí
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg na schůzce ministrů zahraničí | Foto: Reuters
12:25

Rusko pomůže Sýrii zlepšit protileteckou obranu, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

12:23

Projděte si přehled těch nejdůležitějších událostí z posledních hodin:

 

Spojené státy v noci odpálily celkem 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu v Sýrii v provincii Homs.

Informace o obětech se rozcházejí. Syrské zdroje nejčastěji hovoří o sedmi až devíti mrtvých.

Podle ruského ministerstva obrany došlo také ke zničení šesti letadel.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jde o odvetu za údajný úterní chemický útok na civilisty v Idlibu.

Útok USA podpořily Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Izrael, Saúdská Arábie i Japonsko.

Souhlas s akcí vyjádřili také někteří čeští politici, například Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka.

Rusko označilo útok za provokaci a agresi proti svrchovanému státu. Moskva v reakci na útok pozastavila platnost memoranda o bezpečnosti letů v Sýrii.

Ministr obrany USA James Mattis informoval o chystané akci generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga několik hodin předem.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zaútočila syrská letadla znovu na město Chán Šajchún, ve kterém se odehrál v úterý chemický útok.

12:15

Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje, uvedl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale "dopadlo to přesně naopak", když nálet prospěl teroristům. Americký útok podle mluvčího také výrazně zvýšil riziko incidentů mezi ruskými a americkými letouny.

12:14 Bašár Asad.

Na bombardované základnězemřelo devět lidí, napsala syrská státní tisková agentura SANA.

12:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Trhy reagují na útok Spojených států na základnu v Sýrii. Zdražuje zlato, které je nejvýše za téměř půl roku. Roste také cena ropy. Klesá naopak výnos amerických dluhopisů a mírně oslabuje také dolar.

Více čtěte zde: Po útoku v Sýrii roste cena zlata i ropy. Výnos amerických dluhopisů je nejníže od listopadu.

12:08

Evropská komise v Bruselu oznámila, že USA ji o zásahu dopředu informovaly s tím, že jde o časově ohraničený úder.

12:06

Co je zač plyn sarin, o kterém se hovoří v souvislosti s údajným chemickým útokem Asadova režimu v Sýrii?

12:04

Syrské město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, se dnes opět stalo terčem náletu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž zatím nejsou zprávy o obětech.

SOHR uvedla s odvoláním na svědky z místa, že neidentifikovatelné letadlo bombardovalo silnici na severním okraji města Chán Šajchún. Nálet způsobil materiální škody, ale zatím nejsou zprávy o tom, že by při něm někdo zahynul, napsala ČTK.

12:01

"Naše podpora aliančním spojencům je vždy velmi důležitá. Zatím ale stoprocentně nevíme. Kdo vlastně v Sýrii chemické zbraně použil," řekl Aktuálně.cz bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.

"Na místě to může zjistit jen tým speciálně školených armádních expertů a zdravotníků. Pokud je ale tam Američané, Britové či Francouzi nějak dopravili, pak by to měli jasně říct. V tom případě je raketový útoku zcela na místě."

11:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Asad je v silném podezření. Kdo použil v Sýrii chemické zbraně, ale s jistotou nevíme, varuje expert. Více čtěte zde:

11:44

Americký úder zničil šest letadel v hangárech, uvádí ruské ministerstvo obrany.

11:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Spojené státy v noci zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Jde o reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Podrobnosti probereme ve speciálním živém vysílání DVTV.

Speciál DVTV k americkému úderu v Sýrii: Záběry z místa, Trumpův projev i reakce expertů

55:38
Spojené státy zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Podrobnosti ve speciálním vysílání DVTV. | Video:
11:25

Americký útok na syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu si vyžádal nejméně sedm obětí a dalších devět lidí zranil. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské úřady.

Údaje o materiálních škodách na základně se liší. Ruská státní televize uvedla, že bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily, napsala ČTK.

11:12

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier uvedl, že nálet na syrské cíle chápe. Berlín je vzhledem ke své historii opatrný při schvalování vojenských operací. Například při hlasování v Radě bezpečnosti OSN o zásahu proti Muammaru Kaddáfímu v Libyii se Německo zdrželo hlasování. K nelibosti Francie a Velké Británie.

11:05

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil raketový útok za provokaci. Tvrdí, že pokud budou Spojené státy pokračovat v podobných krocích, může to vést k nenapravitelnému narušení vztahů s Ruskem.

Ostřelování syrské základny popsal Lavrov jako akt agrese bez jasného důvodu. Spojené státy podle něj zaútočily jen proto, aby odlákaly pozornost od aktivity islamistické teroristické fronty Al-Nusrá. Ta kontrolovala území zasažené bombami vládních letadel a podle ruské diplomacie má sama na svědomí otravu civilních obyvatel chemickými látkami.

Ruský ministr zahraničí Sergel Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergel Lavrov. | Foto: Reuters
11:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz
10:59

Postřeh Marka Hudemy:

Trumpův úder na Asada podpořila Saudská Arábie, Izrael a Turecko. Ostatní američtí spojenci v regionu mlčí.

Saúdská Arábie a Turecko podporují povstalce bojující proti syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi. Ministerstvo zahraniční Saúdské Arábie označilo úder za "odvážný" , Ankara oznámila, že se na něj dívá "pozitivně".

Útok naopak odsoudil spojenec Bašára Asada Írán. Z pohledu Teheránu je Sýrie jedním ze bojišť, kde se vede zástupná válka o vliv na Blízkém východě mezi Teheránem a skupinou zemí vedených Saúdskou Arábií. Zatímco Írán ovládají šíité, menšinová odnož muslimů, v Saúdské Arábii a většině zemí blízkého východu jsou u vlády většinový sunnité.

Nijak zatím nereagovali další důležité sunnitské země na Blízkém východě, Egypt a Jordánsko. Zřejmě jsou překvapeni změnou americké politiky vůči Sýrii.

10:48

"Byl to správný signál ve správnou chvíli, protože není možné tolerovat použití chemických zbraní nikomu a nikde na světě. Je strašná škoda, že Rusko v Radě bezpečnosti blokuje přijetí rezoluce v této věci. Teď je ten správný čas, kdy by mezinárodní mocnosti měly zasednout a konflikt v Sýrii měly řešit u jednacího stolu a ujednotit se na postupu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

10:47

Itálie "chápe" rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na Asadův režim. 0známilo to italské  ministerstvo zahraničí.

10:39

Syrská letadla zaútočila znovu na město Chán Šajchún, ve kterém se odehrál v úterý chemický útok. Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

10:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Trump: Útok na syrské letiště je v životně důležitém bezpečnostním zájmu USA.

Trump: Útok na syrské letiště je v životně důležitém bezpečnostním zájmu USA

1:25
Prezident Donald Trump sdělil Američanům, proč nařídil útok na syrské letiště, odkud měl být veden chemický útok na civilisty v provincii Idlib. | Video: Asociated Press
10:27

Bývalý vyjednávač mírových rozhovorů Muhammad Allúš vyzval jménem syrské opozice ke společné mezinárodní akci proti všem leteckým základnám režimu.

"Spojené státy provedly ve 3:42 (0:42 GMT) akt zjevné agrese proti jedné z našich leteckých základen, který si vyžádal šest mrtvých, několik zraněných a značné materiálních škody," uvádí se v prohlášení syrské armády, které přečetl její mluvčí ve státní televizi. Podle něj tento útok podkope protiteroristické operace Damašku, napsala ČTK.

10:25

Ministr obrany USA James Mattis informoval o raketovém útoku na režim Bašára Asada generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga několik hodin předem. Aktuálně.cz to sdělily dobře informované alianční zdroje.

10:22

Společné prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda poté, co si ráno zavolali: "O americkém útoku jsme byli informováni předem. Za tento vývoj nese veškerou zodpovědnost Asad. Jeho opakované používání chemických zbraní a páchání masových zločinů nemůže zůstat nepotrestáno."

Foto: Reuters
10:17

Jedinou osobou zodpovědnou za americký úder je podle německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollandea syrský prezident Bašár Asad.

10:09

Podle ruské státní televize bylo při útoku amerických střel zničeno devět letounů na zasažené syrské armádě.

10:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Většina vrcholných českých politiků souhlasí s nočním útokem amerických vojsk na Sýrii.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Další reakce české politické scény čtěte zde.

10:04

Postřeh Ondřeje Housky:

Země Evropské unie dlouhodobě podporují mezinárodní jednání o ukončení syrské občanské války, která probíhají pod záštitou OSN. Evropa ale má na bojující strany v Sýrii jen minimální vliv.

Spojené státy, Saudská Arábie, Katar nebo Turecko v syrské občanské válce podporují vesměs umírněné skupiny rebelů bojujících proti režimu prezidenta Asada. Rusko a Írán zase poskytují klíčovou podporu Asadovi.

Země unie naproti tomu od počátku stojí spíše stranou, a přitom patří k těm, které nesou důsledky války v podobě vlny uprchlíků.

10:00

Podle zemí EU je americký útok v Sýrii přiměřenou odvetou za chemický útok, který podle všeho spáchal syrský režim.

Francie, Německo, Česko nebo Británie podpořily Trumpa, přestože jeho působení v úřadu zatím spíš kritizovaly.

Trump naopak rozhněval evropskou krajní pravici, která ho přitom až dosdu nadšeně podporovala.

9:51

Moskva pozastavila platnost memoranda o bezpečnosti letů v Sýrii. Tento dokument, přijatý v říjnu 2015, měl za účel zabránit incidentům mezi americkými a ruskými letadly nad Sýrií.

9:50

Americký raketový útok podpořilo Japonsko.

"Japonsko podporuje odhodlanost americké vlády bránit šíření a používání chemických zbraní," prohlásil japonský ministr Šinzó Abe, který v souvislosti s tím také zdůraznil a připomněl, že si chemický útok v Idlibu vyžádal mnoho nevinných obětí včetně dětí.

Foto: Reuters
9:48

Turecko volá po bezletové zóně nad územím Sýrie.

9:41

Podívejte se na souhrn nejdůležitějších událostí z posledních hodin:

USA odpálily 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu syrského režimu v provincii Homs.

Bombardování nařídil americký prezident Donald Trump jako odvetu za úterní údajný chemický útok na civilisty. Z toho obvinil syrského prezidenta Bašára Asada.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina jde o agresi proti svrchovanému státu. Obává se narušení rusko-amerických vztahů.

Útok na základnu v provincii Homs si podle prvních zpráv vyžádal životy nejméně šesti syrských vojáků.

Pentagon uvedl, že šlo o jednorázovou operaci.

Útok na základnu uvítaly Velká Británie, Francie, Izrael a Saúdská Arábie.

Z českých politiků podpořili USA například Andrej Babiš nebo Bohuslav Sobotka.

Základna Šajrát u Homsu je jedním z největších letišť, která využívají syrská vládní letadla a také ruská armáda.

8:18

"Je to naprosto adekvátní reakce, které už vyjádřili podporu Britové, Izraelci, Austrálie, Saúdská Arábie. Čekám, že se vyjádří i naše vláda včetně EU. Dlouhodobě nesdílím názor, že podporou diktátora v Sýrii mohou v tomto případě něčemu prospět a něco vyřešit," řekl Aktuálně.cz Marek Ženíšek (TOP 09) z výboru pro obranu.

"Ambasáda v Damašku nám nic nepřináší, u ničeho nejsme, o ničem významném nerozhodujeme. Konzulární výpomoc pro ostatní státy přišla až poté, co jsme se my sami jako jediní rozhodli zůstat, ne naopak. Nikdo nás neprosil, abychom tam jako jediní s tímto úkolem zůstali. Uzavření by pochopili všichni ze stejného důvodu, jako to učinili oni."

9:36

"K ukončení války v Sýrii je stále potřeba, aby se dohodly Západ, Rusko i Írán," uvedl na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

9:35

Záběry z dnešního rána ze zasažené syrské vojenské základny.

9:30

Podle ruského ministerstva zahraničí je zřejmé, že americké raketové údery byly připravené ještě předtím, než došlo k údajnému chemickému útoku, ze kterého syrská opozice viní Asada.

9:29

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová odsoudila americký útok v Sýrii. Podle Le Penové měl Donald Trump počkat na závěry mezinárodního vyšetřování nedávného chemického útoku v Sýrii.

"Trochu mě to překvapilo, protože pan Trump víckrát prohlásil, že ze Spojených států nebude dělat světového četníka, což je přesně to, co teď udělal," řekla Le Penová. Vůdkyně krajně pravicové Národní fronty jinak Trumpa podporuje a jeho zvolení americkým prezidentem přivítala.

Marine Le Penová v druhé televizní debatě.
Marine Le Penová v druhé televizní debatě. | Foto: Reuters
9:27

"Teď už je vlastně úplně jedno, zda Asad stojí za chemickým útokem, anebo ne. Od chvíle, kdy USA zaútočily na syrský režim, vzniká totiž zcela nová realita," říká Lukáš Dyčka, přední bezpečnostní expert a odborník na terorismus z Univerzity obrany.

9:24

Podle prohlášení syrské armády zemřelo při náletech šest lidí. A došlo k velkým materiálním ztrátám. Spojené státy syrská armáda obvinila z do očí bijící agrese.

9:23

Vyjádření vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše: "Chemické útoky v Sýrii jsou odporným činem na nevinné civilisty. Útoky jsou o to děsivější, že při nich umíraly i děti. Chemické zbraně, použité při útoku, má pouze Asadův režim. Vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, je tedy namístě. Je ale velká škoda, že si prezident Trump nesedl s Putinem k jednacímu stolu kvůli syrské občanské válce hned po své inauguraci. Politické řešení je vždy lepší než to vojenské."

Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu.
Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu. | Foto: Aktuálně.cz
9:18

Američané velmi pravděpodobně zasáhli v Sýrii jeden z nejdůležitějších vojenských cílů.

Základna Šajrát u Homsu je jedním z největších a nejaktivnějších letišť využívaných syrskými vládními letadly a taky ruskou armádou. Leží zhruba 31 kilometrů od města Homs.

Podle zpravodajských informací na něm byly umístěny stíhačky Mig-25, Mig-23, Mig-29 a Su-22, stejně jako bitevníky Su-25 a helikoptéry K52 a Mi-27. Působili na něm syrští vládní vojáci i Rusové. Rozsáhlý areál měl celkem 40 hangárů, v nich byly kromě letadel i rakety země-vzduch.

9:11

Mnoha členům amerického Kongresu vadí, že si Trump nevyžádal jejich souhlas s plánovanou operací. "Nemůžeme dovolit Sýrii, aby používala plyn na nevinné lidi. Musíme pracovat s našimi spojenci, abychom tomu zabránili. Nerozumím ale tomuto chlapíkovi, který to udělá bez souhlasu Kongresu," píše na Twitteru například kongresman Eric Swalwell.

9:06

Stanovisko předsedy ODS Petra Fialy.

USA se v Sýrii rozhodly jednat a to je dobrá zpráva. Nelze tolerovat použití chemických zbraní. Bez odhodláni a také připravenosti k vojenským akcím ze strany USA a jejich spojenců není situace v Sýrii řešitelná.

Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 07. Duben 2017
9:05

Reakce premiéra Bohuslava Sobotky.

8:58

Na útok reagoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt. Na takové zločiny by vždy měla přijít rychlá a tvrdá odpověď," uvedl na Facebooku.

8:56

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek pro Aktuálně.cz: "Jsem rád, že USA nejdou cestou izolacionismu. Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit."

8:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž k tomu, kdo a jak o americkém úderu rozhodl:

"Rozhodnutí o odvetné akci bylo přijato ve středu, kdy také začal vznikat plán úderu. Hlavní jednání bezpečnostního týmu, soustředěného v Bílém domě kolem Rady pro národní bezpečnost, se protáhlo se středeční noci do čtvrtečních ranních hodin washingtonského času. Na stole byly podle Bílého domu tři verze možného útoku. Prezident Trump odletěl ve čtvrtek odpoledne na Floridu na schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Definitivní ano padlo během jednání, kterého se ve čtvrtek večer na Floridě v letovisku Mar-a-Lago účastnil prezident Trump a poradce pro národní bezpečnost H.R. McMaster, ministr obrany generál Jim Mattis a prostřednictvím videokonference zbytek bezpečnostního týmu z Washingtonu. Rozhodnutí o raketovém útoku pak učinil osobně prezident Donald Trump ještě před začátkem večeře se svým čínským protějškem Si-ťin Pchingem."

Foto: Blahoslav Baťa
8:29

Terčem amerického útoku byla základna Šajrát u Homsu.

8:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak se na konflikt dívají muslimské země v oblasti? Írán a libanonské hnutí Hizballáh podporují syrského prezidenta Asada. Ten patří k náboženské komunitě alávitů, která je blízká šíitskému islámu, převládajícímu v Íránu a Libanonu. Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí podporuje Asada jako spojence proti islamistům. Totéž platí pro alžírskou vládu. Jordánsko zachovává po počáteční kritice syrského režimu neutralitu, ale chce hlavně oslabit Islámský stát, proti kterému Asad oficiálně bojuje. Státy Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií podporují syrskou opozici, včetně některých islamistických skupin v zemi. Turecko kritizuje prezidenta Asada, ale za větší hrozbu považuje de facto nezávislý kurdský stát na severu Sýrie.

8:14

Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.

 

8:11

Stanovisko polské vlády: "USA jsou garantem světového pořádku. Jsou chvíle, kdy je třeba konat."

8:03

Také Írán se vyjádřil k americkému útoku.

"Írán tvrdě odsuzuje jakékoliv jednostranné nálety. Takové akce pouze posílí teroristy a zkomplikují situaci v Sýrii a v regionu," oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemi. Zdůraznil, že o skutečných pachatelích útoku v Idlibu navíc stále existují "oblaka pochybností".

8:01

A přicházejí další ostré ruské reakce.

"Útok na základnu v Homsu připomíná bombardování Jugoslávie, vojenskou intervenci v Iráku, zničení Libye a druhá narušení mezinárodního práva ze strany USA," prohlásil Igor Morozov, člen zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu v komentáři pro agenturu RIA Novosti.

8:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V zapeklité situaci je turecký prezident Recep Erdogan. Je spojencem Vladimira Putina a snaží se o dobré vztahy s Donaldem Trumpem, ale zároveň nenávidí Bašára Asada. Tipujeme, že "umírněně podpoří" Trumpa, aby to Moskvu moc neurazilo. Ostatně dilema asi řeší i Miloš Zeman. Jak Trumpovi, tak Asadovi dosud vyjadřoval podporu.

Foto: Reuters
7:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nabízíme stručný souhrn toho nejdůležitějšího, co se ráno našeho času během několika hodin stalo:

- USA odpálily 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu syrského režimu v provincii Homs.

- Trump bombardování označil za odvetu za úterní chemický útok na civilisty, ze kterého obvinil syrského prezidenta Bašára Asada.

- Na základně v provincii Homs zemřelo podle prvních zpráv sedm syrských vojáků.

- Pentagon uvedl, že jde o jednorázovou operaci.

- Rusko chce svolat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti, ale podle Pentagonu  bylo o náletu informováno.

- Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že Asad musí odejít.

- Útok USA přivítaly Velká Británie, Francie, Izrael a Saúdská Arábie. Írán zatím mlčí, syrský režim hovoří o agresi.

7:53

Americký útok má být reakcí na údajný Asadův chemický útok v syrském Idlíbu. Američané zveřejnili záběry před a po chemickém zásahu.

Foto: Reuters
7:52

Pokračování shrnutí od Martina Ehla:

- Dosud se mělo za to, že USA se z Blízkého východu spíše stahují. Trumpův útok může být ukázkou toho, že se Bílý dům rozhodl hrát opět aktivnější roli. To uvítají především američtí spojencí v oblasti, protože rakety na Bašára Asada jsou zároveň nepřímým vzkazem například Íránu, že administrativa je ochotna a schopna přistoupit k akci. I když Asad je v širších souvislostech spíš laciný cíl. Komplikují se ale jakékoli mírové rozhovory o Sýrii, zejména ty, které organizuje Rusko.
- Čína se může cítit Trumpovým chováním hluboce uražena. Nejen, že prezident Si Ťin-pching musel za americkým prezidentem do jeho soukromého sídla na Floridu, ale útok se odehrával ve chvíli, kdy oba státnici na taliřích likvidovali u večeře pečenou rybu a steak. Je otázka, zda Trump svého čínského kolegu o útoku alespoň neformálně informoval. A je otázka, jaký závěr si z toho Číňané vzali ve vztahu k Severní Koreji, jíž Trump také nepřímo pohrozil útokem.
- Evropané stojí a dívají se, i když už se objevily odhady, že po chemickém útoku se opět zvýší počet uprchlíků ze Sýrie.
- Trump všechny zaskočil: jednal rychle a rozumně. Americký prezident si evidentně nechal poradit - a to od vojáků. To je také novinka. Akci nijak neavizoval ani na twitteru, útok byl jednorázový a přesný, měl symbolický význam, protože měl zasáhnout místo, kde podle USA Syřané skladují chemické zbraně a odkud letěla letadla k úternímu útoku sarinem na syrskou opozici. Trump se evidentně učí být světovým politikem.

Foto: Libor Fojtík
7:49

Komentář šéfa zahraničního týmu HN Martina Ehla:

Útok na syrskou základnu, odkud letěla letadla s bojovým plynem, může mít zásadní dopad nejen na situaci na Blízkém východě, ale i na celkové vnímání USA pod vedením Donalda Trumpa, říká ve svém shrnutí Martin Ehl. Zde je několik bodů, které teď budou světoví stratégové pečlivě zvažovat:

- Trump si útokem docela zavřel dveře k Rusku, které bylo o útoku předem informováno. Dosavadní podezření z blízké spolupráce Trumpova volebního štábu s Ruskem ustupují do pozadí a ministr zahraničí Rex Tillerson bude mít příští týden při plánované návštěvě Moskvy o něco komplikovanější pozici než se čekalo.
- Donald Trump potřeboval ukázat, že umí nejen tweetovat a používat tvrdá slova, ale že dokáže přistoupit i k činům. Rychlost akce byla zaskakující, ale podle New York Times generálové jen oprášili plány, které už byly připravené v minulosti, jen se jich předchozí administrativa Baracka Obamy bála.

7:42

Kritici nejnovějšího kroku amerického prezidenta Trumpa odkazují na jeho tweet z roku 2013, ve kterém varoval tehdejšího prezidenta Baracka Obamu před válkou v Sýrii, která by podle Trumpa přinesla jen "další dluhy" a "potenciální vleklý konflikt".

7:41

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) Trumpův krok jednoznačně vítá. "Kdyby to USA neudělaly, stalo by se použivání zbraní hromadného ničení Blízkém východě a jinde standardem. Naše reakce musí být odpovědná, západní. Musíme podpořit zastavení konfliktu, dohodu hlavních stran včetne syrské opozice, ukončit jednostrannou a neudržitelnou podporu Bašára Asada," uvedl Gabal pro Aktuálně.cz. Sám v týdnu vyzval ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby stáhl z Damašku českou velvyslankyni.

Foto: ČTK
7:40

Podle agentury AFP zemřeli během nočního amerického útoku 4 lidé. Všichni jsou vojáci. Jiné zdroje hovoří o sedmi nebo "několika" obětech. Před útokem byla základna podle Američanů varována.

O obětech na straně vojáků hovoří také SOHR. "Útok na leteckou základnu Shayrat zabil čtyři syrské vojáky a téměř úplně zničil veškeré zařízení," tvrdí SOHR.

7:35

Střela s plochou dráhou letu Tomahawk.

Foto: Reuters
7:33

Základna Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie, na kterou zaútočily americké střely.

Foto: Reuters

Francie byla Spojenými státy informována o leteckém úderu několik hodin předem. Agentuře Reuters to sdělil představitel francouzského ministerstva zahraničí.

7:32

Na základně zemřelo pět syrských vojáků, uvádí guvernér provincie Homs.

7:26

Raketový útok USA má být reakcí na údajný chemický útok v syrském Idlibu. Co o něm víme?

Na syrskou provincii Idlib v úterý zaútočily letecké jednotky.

Útok si vyžádal nejméně 100 mrtvých včetně mnoha dětských obětí a více než 400 zraněných.

Velmi pravděpodobně šlo o chemický útok.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami - sarinu a chlóru.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHT) má útok na svědomí režim syrského prezidenta Bašára Asada nebo jejich ruští podporovatelé.

O použití sarinu je přesvědčena i americká vláda.

Syrská armáda použití chemických zbraní odmítla.

Rusko zase popřelo, že by jeho letadla v Idlibu útočila.

7:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Spojené státy podnikají letecké údery na Sýrii od září 2014. Terčem byly ale doposud jen džihádistické organizace Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (dříve Fronta al-Nusra). Současný úder je první cílený na Asada. Loni Američané bombardovali omylem Asadovu základnu ve městě Dajr az-Zaur. Proti Asadově režimu bojuje několik organizací, mezi nimi islamisté. S pomocí Ruska ale režim na konci minulého roku dobyl východní Aleppo

Foto: Reuters
7:16

Saúdská Arábie vyjádřila Trumpovi plnou podporu. Saúdové od počátku konliktu v roce 2011 podporují syrskou opozici, včetně islamistické.

7:15

Rusko požaduje v souvislosti s americkým útokem na Sýrii okamžité setkání Rady bezpečnosti OSN, řekl  Viktor Ozerov, šéf obranného výbory ruské Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

"Americký útok je možné vnímat jako akt agrese vůči členskému státu OSN," cituje Ozerova agentura RIA Novosti.

7:14

O tom, že by USA měly více přitvrdit vůči Asadovi, mluvila ve čtvrtek v reakci na události v Idlibu i někdejší Trumpova soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová.

"Opravdu veřím, že bychom měli zlikvidovat jeho letecké základny a zabránit mu tak, aby je použil k bombardování nevinných lidí a používání plynu sarin," uvedla směrem k režimu Bašára Asada.

Foto: Reuters
7:13

Záběry z amerického raketového útoku zveřejněné Pentagonem.

6:10

Britská vláda považuje raketový útok za adekvátní odpověď na použití chemických zbraní Asadovým režimem, oznámila stanice BBC.

6:59

Saúdská Arábie vyjádřila plnou podporu americkému kroku.

6:58

Základna v Homsu je téměř úplně zničená, hlásí s odvoláním na své zdroje Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která monitoruje dění v Sýrii. Zahynuli nejméně čtyři syrští vojáci.

6:58

"Jde o válečný čin. Kongres se potřebuje vrátit zpátky do dění a vést debatu. Všechno jiné znamená zřeknutí se odpovědnosti," uvedla na Twitteru Barbara Leeová ze Sněmovny reprezentantů za stát Kalifornie.

7:06

Český ministr obrany Martin Stropnický pro Aktuálně.cz: "Ta věc je ještě hodně čerstvá a na závěry je příliš brzo. Jsme ale v úzkém kontaktu s našimi lidmi v alianční centrále v Bruselu. Převládá nicméně názor, že se jednalo o jednorázový útok. Předpokládám, že v příštích hodinách bude vyvoláno jednání s Ruskem, které zatím mlčí."

Foto: Jakub Plíhal
6:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Více k chemickému útoku, na který nyní USA reagovaly vypálením desítek raketových střel si přečtete zde.

Podle agentury RIA Novosti Rusko požádá o svolání Rady bezpečnosti OSN:

6:52

Spolupráce USA a Ruska ohledně Sýrie je ohrožena, připustil podle agentury Ria Novosti šéf ruského senátního výboru pro mezinárodní otázky.

6:50

Šéf obranného výboru ruského senátu uvedl, že Rusko co nejrychleji požádá o urgentní svolání Rady bezpečnosti OSN. Uvedla to agentura Reuters.

6:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co nyní udělá ruský prezident Vladimir Putin? Poprvé je konfrontován se skutečností, že proti jeho chráněnci Bašáru Asadovi zasahují USA vojensky. Realisticky je možné očekávat dva scénáře. V tom prvním bude Putin trvat na tom, že Asad zůstane u moci a konflikt se Západem se může vyhrotit. V tom druhém se s Trumpem dohodne, že Asad odejde, ale USA budou brát ohledy na ruské zájmy v Sýrii. Asadův režim je zcela závislý na ruské pomoci, bez ní by se zhroutil.

6:45

"Víme, že na základně jsou také Rusové. Dali jsme si pozor, abychom je nezasáhli," uvedl Davis.

6:43

"Tyto rakety zasáhly letouny, vojenské bunkry, ropu, systémy protivzdušné obrany, muniční zásoby i radary," oznámil mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis.

Odpálená střela typu Tomahawk nočním viděním.
Odpálená střela typu Tomahawk nočním viděním. | Foto: Reuters
6:41

"Prezident musí získat souhlas Kongresu předtím, než zaútočí v Sýrii. Bude to velká chyba, pokud to neudělá," napsal Trump na svém twitterovém účtu v roce 2013 ve zjevném vzkazu pro Baracka Obamu.

6:40

Co zatím víme o útoku:

Spojené státy v noci zaútočily na syrskou leteckou základnu na západě Sýrie nejméně 59 raketami.

Jedná se o odvetu za chemický útok ve městě Chán Šajchún.

Armáda vypálila střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří ve 3:40 SEČ.

Cílený útok nařídil prezident Donald Trump. Podle něj byl ze základny vedený zmíněný chemický útok.

Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej zsa "americkou agresi".

Rakety zasáhly letouny, úkryty, zásoby munice a radarové zařízení, uvedl server BBC.

Podle guvernéra Homsu při americkém útoku zemřelo několik lidí.

CNN uvedla, že na základně pobývali i Rusové, kteří však měli o útoku vědět s předstihem.

Rusko zatím na zprávy o útoku nereagovalo.

6:42

Podle guvernéra provincie Homs Talála Barazího si americký nálet vyžádal obětei na životech.

6:30

Agentura Reuters cituje nejmenovaného činitele amerického ministerstva obrany, který uvedl, že operace je "jednorázová." Tedy že bombardování nepotrvá dlouho nebo nebude pokračovat.

6:28

Server CNN uvedl, že na základně, na kterou USA v noci ze čtvrtka na pátek zaútočily, byli přítomni i Rusové. Řekl jim to nejmenovaný zdroj z americké obrany.

6:25

Připomeňme si několik faktů:

Válka v Sýrii začala v roce 2011. Odpůrci režimu Bašára Asada žádaly změny, Asad však demonstrace a protesty potlačil silou. Opozice se chopila zbraní. Na obranu Asada se postavily Írán a Rusko.

V říjnu 2015 Rusko začalo bojovat na straně syrské armády. Barack Obama zvažoval úder proti režimu v srpnu 2013 kvůli použití chemických zbraní, ale neudělal to

Od roku 2014 ovládá části syrského území Islámský stát, ale loni proti němu na severu zasáhla s pomoci povstalecké Syrské svobodné armády Turecko.

Foto: ČTK
6:22

Ministerstvo zveřejnilo záznam, na němž Donald Trump nařizuje útok.

6:21

Ředitel vyškovského aliančního Centra proti zbraním hromadného ničení Vratislav Osvald uvedl pro Aktuálně.cz: "Američané mají zřejmě tentokrát důkazy, k nimž nemám přístup. Ale Sýrie není Asad. Ten tvoří pouhou špičku. Asad je hlavou, ale "chemické ruce" mohou být někde jinde. Mluvíme o programech, které byly přísně tajné. Organizace, která se zabývala výrobou otravných látek, nemusela při jejich ničení před dvěma lety přiznat všechno."

Foto: Reuters
6:18

Podívejte se, kam útok mířil.

6:12

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ve čtvrtek prohlásil, že už "probíhají rozhovory za účelem odstranění Asada." Trump byl původně ochoten akceptovat Asada u moci soustředit se hlavně na porážku Islámského státu. Po chemickém útoku v Chán Šajchúnu ale řekl, že změnil názor.

6:06

Zasažená základna leží v provincii Homs severně od Damašku. Podle svědků je tam velký požár.

6:03

Syrská opozice uvítala útok americké armády na leteckou základnu na západě Sýrie. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.

"Doufáme, že budou útoky pokračovat," uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj "důležitou reakcí". "Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu," dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.

6:02 Bašár Asad.

Syrská státní televize potvrdila dopad několika střel na leteckou základnu na západě země. Útok nařízený prezidentem Donaldem Trumpem označila za "americkou agresi". Podle státní televize si útok Spojených států na "syrské vojenské cíle" vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, neuvedla.

Foto: Reuters
5:59

Trump zasáhl poté, co v úterý syrská armáda použila chemické zbraně.

5:56

"Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený," řekl šéf americké diplomacie novinářům po oznámení prezidenta Trumpa, že nařídil cílený útok na leteckou základnu v Sýrii. Spojené státy jsou si podle Tillersona téměř jisté, že Sýrie v úterý v Chán Šajchúnu použila proti civilistům sarin. Chemickému útoku podlehlo podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí.

Rusko podle šéfa americké diplomacie selhalo v plnění svého závazku z roku 2013 zajistit arzenál chemických zbraní Damašku, a zabránit mu tak v útocích jedovatými látkami.

O svolení s útoky Moskvu Spojené státy podle Tillersona nežádaly, předem ji ale o chystané akci informovaly, a to prostřednictvím spojení, které americká a ruská armáda mají kvůli snaze vyhnout se střetům při bombardování cílů v Sýrii.

5:54

Útok na leteckou základnu na západě Sýrie ukázal, že americký prezident Donald Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se "ohavných činů". Uvedl to americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

 

Rex Tillerson, nový šéf americké diplomacie.
Rex Tillerson, nový šéf americké diplomacie. | Foto: Reuters
5:53

Spojené státy v noci v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi.

Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Opozice naopak úder vítá, podporu mu vyjádřil také Izrael. Armáda vypálila střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří.

Bylo jich nejméně 59. Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 8. 4. 2017 0:44
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta Damibu. O půlnoci se uzavřou hranice, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili v televizi

V Burkině Faso dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy