Češi budou moci létat do Řecka už od poloviny června, testy budou jen namátkové

Přenos skončil
Už od 15. června budou moci turisté z Česka létat do Řecka. Testy na koronavirus budou na řeckých letištích jen namátkové. V Česku se s nemocí aktuálně potýká 2360 lidí. U většiny infikovaných má nemoc covid-19 jen mírný průběh. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Řecká pláž - ilustrační foto.
Řecká pláž - ilustrační foto. | Foto: Reuters

.

Přenos skončil
15:49

Dalších deset nových případů onemocnění covidem-19 evidují hygienici v souvislosti s ohniskem koronavirové nákazy v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. Nakaženo je tak 329 zaměstnanců a jejich blízkých. Vyplývá to z informací, které dnes odpoledne zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

15:45

Stát zřejmě odpustí firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody za červen až srpen. Podmínkou ale bude to, že nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem mzdy nesnížily o více než deset procent. Schválila to dnes Sněmovna v rámci úlev firmám postižených opatřeními kvůli epidemii koronaviru. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Poslanci odmítli všechny návrhy zejména opozičních poslanců, kteří chtěli okruh firem s nárokem na odpuštění pojistného rozšířit především na středně velké podniky.

14:34

Řecko oznámilo seznam zemí, odkud budou moci turisté už od 15. června létat do Atén a Soluně. Mezi 29 státy je i Česká republika. Informoval o tom dnes deník Kathimerini. Podle něj budou turisté z těchto zemí na letištích kvůli nynější pandemii covidu-19 podrobováni jen namátkovým testům na koronavirus.

09:40

V Česku přibylo ve čtvrtek 54 potvrzených případů nákazy koronavirem. Za dnešek laboratoře evidují zatím tři nově nakažené, celkem jich v zemi od začátku epidemie bylo 9143. Více než 70 procent lidí se již uzdravilo. Počet úmrtí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, stoupl oproti čtvrtečnímu podvečeru o jedno na celkových 319. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

22:30

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA končí spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), protože je pod vlivem Číny.

Trump už minulý týden v dopisu šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi napsal, že organizace ukázala "znepokojující nedostatek nezávislosti" vůči Pekingu a že selhala v odezvě na šíření koronaviru.

21:15

Evropská unie dnes uvedla, že její obchod se zbytkem světa letos vlivem pandemie klesne až o 868 miliard eur (23,36 bilionů Kč), tedy o více než deset procent. Zhoršená prognóza Evropské komise nabízí podle agentury Bloomberg čerstvý důkaz dopadu šíření koronaviru na světovou ekonomiku.

19:12

Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo dvě úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním covid-19. Dohromady si tak epidemie způsobená koronavirem v jihoevropské zemi vyžádala 27 121 obětí, oznámilo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí dva dny hlásilo Španělsko dokonce jen po jednom úmrtí pacientů s koronavirem. Ještě v dubnu tam umíraly stovky lidí s covidem-19 denně.

19:11

Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 87 na 33 229. Informovala o tom agentura Reuters. Po USA a Británii má tak tato jihoevropská země nejvíce úmrtí v souvislosti s covidem-19. Nově se dnes virus prokázal u 516 lidí, což je o 77 méně než ve čtvrtek. Od února, kdy se v Itálii objevily první případy, se zde virem SARS-CoV-2 nakazilo již 232 248 lidí.

19:11

V Praze se po více než dvou týdnech zvýšil počet mrtvých s covidem-19 o jednoho na 81. Od 11. května se statistika držela na 80 obětech. Počet nakažených koronavirem v hlavním městě stoupl za 24 hodin o deset na 2028 případů. Nárůst nových případů už několik dní nepřesáhl desítku. Z nemoci se v hlavním městě dosud vyléčilo 1255, tedy tři pětiny případů. Od čtvrtečního večera přibyli čtyři vyléčení. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

18:15

Opozice plánuje daňové úpravy jdoucí na úkor rozpočtů obcí a krajů, které dnes a ve středu schválila sněmovna, změnit při projednávání v Senátu. Koalice znovu města a obce potopila, komentoval rozhodnutí dolní komory o daňových změnách místopředseda ODS Martin Kupka. Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška samosprávy přijdou kvůli vládním opatřením až o 25 miliard korun. Ministerstvo financí tvrdí, že kraje a obce se na zklidňování ekonomické situace po epidemii koronaviru podílet musejí, slibuje jim vyrovnání prostřednictvím dotací do investic.

18:05

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu se svým novým slovenským protějškem Igorem Matovičem (OLaNO) jednat v Praze o režimu na hranicích, dopadech koronakrize i rozpočtových plánech EU. Podle programu první Matovičovy návštěvy v Česku po březnovém ustavení nové slovenské vlády budou premiéři v Kramářově vile probírat vedle regionální a bilaterální spolupráce dopady pandemie covid-19 i fond obnovy EU, kterému Babiš vyčítá mimo jiné výši plánovaného zadlužení EU. Témata schůzky dnes zveřejnila Strakova akademie.

18:00

Ve Švýcarsku poprvé od propuknutí pandemie zemřel na covid-19 kojenec. Oznámilo to dnes podle agentury AFP švýcarské ministerstvo zdravotnictví. Švýcarsko, které má 8,6 milionu obyvatel, dosud evidovalo 1657 obětí koronavirové nákazy a 30 828 nakažených.

"Toto úmrtí se netýká školáka, zemřel kojenec," oznámil zástupce úřadu veřejného zdraví Stefan Kuster. Dítě podle něj zemřelo v severošvýcarském kantonu Aargau.

17:59

Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se potvrdila u jedné zaměstnankyně a jedné klientky. Dnes to uvedl Radiožurnál. Sociální zařízení je od dnešního dne v karanténě, informuje centrum na svém webu.

"Jednak je to jedna klientka, která byla s akutním zdravotním problémem odvezena do nemocnice, a tam se zjistilo, že má tu infekci. A následně byla zjištěna infekce také u jedné pracovnice," uvedla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

17:37

Díky včasným protiepidemickým opatřením se podařilo v České republice zamezit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, díky čemuž nenastalo přetížení zdravotnického systému. Skoro po čtvrt roce od prvního potvrzeného případu v zemi to dnes řekl ředitel jihomoravských hygieniků David Křivánek. Podle něj je ale ještě předčasné dělat závěry, protože nákaza je stále mezi lidmi.

"Vhodné je držet se zlaté střední cesty a situaci nedramatizovat, ale ani nepodceňovat," uvedl. Podle vedoucí jihomoravské epidemioložky Renaty Ciupek není panika potřeba, strach a stres oslabuje imunitu.

17:02

Skotsko začíná uvolňovat protikoronavirová opatření, a lidé se tak dnes poprvé po více než dvou měsících mohou vidět s přáteli a rodinou, píše server BBC. Setkat se ale zatím musejí venku, návštěvy doma zatím možné nejsou.

16:45

Střední odborné školy či učiliště s obory, které využívají laboratoří nebo dílen, se chystají v pondělí obnovit praktickou výuku. Chtějí tak zájemcům umožnit dohnat nedostatek procvičování teorie v praxi, který nastal v důsledku uzavření škol kvůli šíření koronaviru v druhé polovině března. V některých školách počítají s praktickou výukou ale třeba jen pro některé ročníky, nebo na dva týdny do ústních maturit, které začnou 10. června. 

16:42

Daň z přidané hodnoty na ubytovací služby nebo vstupné na kulturní akce klesne z 15 na 10 procent. Ve vládním protikrizovém balíčku to schválila sněmovna.

16:41

Obce zřejmě budou moci nově osvobodit nemovitosti na svém území od daně také v případě mimořádných událostí, například pandemií. Schválila to sněmovna.

16:38

Podniky budou moci zpětně uplatnit daňovou ztrátu jen do výše 30 milionů korun, rozhodla sněmovna. Vláda původně navrhla uplatnění ztráty bez limitu.

16:33

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut vyzvali vládu, aby nedovolila přijetí plánu Evropské komise na rozdělení peněz v souvislosti s řešením následků krize způsobené pandemií nového koronaviru. Za plánem vidí prostředek k nové fázi centralizace Evropské unie či k posílení politické unie.

"Celý plán je výzvou k opuštění ekonomické racionality, je krokem znamenajícím rezignaci na uplatňování jakýchkoli rozumných ekonomických kritérií. Má být prostředkem k nové fázi centralizace EU, k financování velmi sporných záměrů a v neposlední řadě k posílení politické unie," uvedl Klaus a jeho spolupracovníci. Uskutečnění plánu podle nich bude dalším krokem k vytvoření evropského superstátu. "Plán operuje s obrovskými částkami, ale nepřináší žádné dodatečné finanční zdroje. Jde jen o přesuny našich peněz, ne o obdobu Marshallova plánu, který přinášel peníze 'zvenčí'," uvedli.

Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019. | Foto: Jakub Plíhal
16:31 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce chystá dotace pro zaměstnavatele na podporu zavádění sdílených pracovních míst. Novinářům to dnes ve sněmovně řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle dřívějších informací by se peníze daly využít případně na administrativu a vybavení. Dolní komora dnes schválila novelu zákoníku práce, která sdílené místo upravuje. Aby změna začala platit, musí kodex projednat Senát a podepsat prezident.

"Jakmile zákon bude schválen, tak připravíme dotace pro zaměstnavatele, aby to pro ně bylo výhodné, nebo motivující, aby tato sdílená místa - to znamená částečné úvazky - podporovali," uvedla Maláčová. Podrobnosti k dotacím nesdělila.

16:28

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air spustí od 3. července novou linku z Prahy do albánské Tirany. Létat bude na trase dvakrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

16:23

V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zoo jim tak chce poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru. Zahrada to dnes oznámila na svých webových stránkách.

16:22

Norsko a Dánsko uzavřely dohodu o zrušení pohraničních kontrol od 15. června. S ohledem na údajně nepříznivou epidemickou situaci bude z nově vznikající severské zóny volného pohybu osob vyloučeno sousední Švédsko, informovala dnes agentura Reuters.

Zatímco Dánsko otevřelo své hranice také pro občany Německa a Islandu, pro Norsko jsou Dánové zatím jediní, pro které koronavirové restrikce přestanou platit.

"Nemůžeme hranice otevírat příliš náhle, abychom neohrozili všechno to, čeho jsme dosáhli," řekla po setkání s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou šéfka norské vlády Erna Solbergová.

16:10

Od 15. června budou v Rakousku roušky povinné už jen v prostředcích hromadné dopravy, zdravotnických zařízeních a při kontaktních službách, jako jsou například kadeřnictví. Dnes to oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten také uvedl, že příští týden ve středu bude vláda jednat o podobě hraničního režimu se sousedními státy. Rakousko zatím plně otevřelo hranice s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem.

15:54

Sněmovna odložila o týden schvalování vládního návrhu zákona, jenž umožní dát zdravotnickým zařízením náhrady za výpadek příjmů asi 30,5 mld. Kč při koronavirové krizi. Odročení do pátku příštího týdne dnes prosadil předseda klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura kvůli výtkám části poslanců, že ministerstvo zdravotnictví zatím nepředložilo návrh takzvané kompenzační úhradové vyhlášky. Na jejím základě se mají peníze rozdělovat.

15:13

Podle průzkumu Ombudsmana pro zdraví nebylo 11 procent ordinací lékařů v době epidemie covidu-19 pacientům dostupných. Skoro třetina doktorů podle nich ordinovala jen na dálku. Na začátku března si lékaři stěžovali na to, že nemají dostatek ochranných pomůcek, které by je ochránili před případnou nákazou od pacienta. Lidi vyzvali, aby raději předem volali a nechodili do čekáren bez objednání.

15:12

Spekulace o spojitosti mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace (5G) nemají vědecký podklad, uvedla dnes ve společné tiskové zprávě tři česká ministerstva. Konspirační teorie, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech, označila ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj za ničím nepodložené zprávy a "fake news".

15:08

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných údajů švédského statistického úřadu. Tato skandinávská země k boji proti koronaviru přistupuje liberálněji než většina dalších států.

16:15

Odběrový stan u zlínské krajské nemocnice, ve kterém zdravotníci odebírali stěry lidem s podezřením na nákazu koronavirem, dnes po více než deseti týdnech ukončuje svou činnost. Od pondělí začnou tuto činnost zajišťovat vyčleněné odběrové ambulance v jednotlivých nemocnicích, vždy ale pouze pro obyvatele daného okresu.

15:02

Radnice v Bohumíně na Karvinsku z preventivních důvodů na dva týdny uzavírá odbor dopravy. Jedna z úřednic měla pozitivní test na covid-19. Je příbuznou pracovníka z Dolu Darkov těžební společnosti OKD, kde se vyskytla hromadná nákaza koronavirem a je tam 319 nemocných zaměstnanců a jejich příbuzných. Muž ani nakažená úřednice nemají žádné příznaky nemoci. 

"Jsme v kontaktu s hygieniky. Všech sedm zaměstnanců odboru dopravy musí kvůli pozitivní kolegyni preventivně do karantény, a odbor proto musíme dočasně uzavřít. Od pondělí 1. do 15. června nebude dostupná žádná dopravní agenda," uvedla tajemnice bohumínské radnice Eva Giecková.

14:59

Pořadatelé festivalu Holešovská Regata rozhodli kvůli pandemii nového typu koronaviru a souvisejícím opatřením o jeho odložení na příští rok. Původně se měl desátý ročník uskutečnit letos v červnu, na jaře rozhodli organizátoři o jeho přesunutí na září a zúžení na jeden den. Dnes však na webových stránkách festivalu uvedli, že se přehlídka pro letošek ruší. Vstupenky zůstávají v platnosti. Festival každoročně navštěvují tisíce lidí.

14:36

Společnost Meopta-optika kvůli poklesu objednávek od svých dodavatelů, který způsobila pandemie koronaviru, dá výpovědi dalším dvěma stovkách zaměstnanců. Společně s nedávnou první vlnou propouštění přijde o páci ve firmě, která je předním tuzemským výrobcem optickomechanických přístrojů, 400 lidí. Je to zhruba pětina celkového počtu pracovníků. Ve funkci v závěru června skončí i generální ředitel Meopty-optiky Vítězslav Moťka.

14:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Sněmovna dnes projedná náš návrh zákona z dílny ministra zdravotnictví o kompenzacích pro všechny poskytovatele hrazených zdravotních služeb v ČR v souvislosti s covid-19.

14:11

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem v Indii podle dnešní bilance dosáhl 4706, čímž země v tomto směru překonala dosud nejhůře zasažený asijský stát, Čínu, kde americká Univerzita Johnse Hopkinse registruje 4638 obětí. Za uplynulý den v Indii přibylo rekordních 7466 nakažených, celkem se v zemi od propuknutí nákazy nakazilo už 165 799 lidí, tedy více než dvojnásobek potvrzených případů v Číně.

14:18

Fakultní nemocnice v Brně dalo mimořádnou odměnu nad rámec 100% mzdy, infekčního příplatku a motivačního fondu 77 svým zaměstnancům.

13:47

Nový bezpečnostní rám vyvinutý na Vysokém učení technickém v Brně automaticky rozpozná, zda má pracovník správné ochranné vybavení. Stejně tak napoví, jestli není zapotřebí některou ochrannou pomůcku vyměnit, protože už skončila její životnost. Se zařízením přišli odborníci z ústavu telekomunikací na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Bezpečnostní rám najde využití v těžkém průmyslu, fungovat může i ve zdravotnictví.

13:39

Španělská vláda dnes schválila zavedení základního příjmu pro nejchudší jako prevenci před dopady koronaviru. Samostatně žijící osoba bude mít nárok na 462 eur (cca 12 450 korun), rodina na 1015 eur (asi 27 340 korun). Dnes to na tiskové konferenci oznámil španělský vicepremiér Pablo Iglesias. Opatření se bude vztahovat na zhruba 2,5 milionu lidí, napsala agentura Reuters.

13:30

Ruský premiér Michail Mišustin dnes vyzval své protějšky z dalších zemí Společenství nezávislých států (SNS) k uplatnění "nejlepších sovětských zkušeností" v boji proti šíření koronaviru v postsovětském prostoru. Uvedla to ruská média. Upozornil také, že Rusko bude při zmírňování restrikcí postupovat "velice opatrně". Rusko dnes ohlásilo 8572 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 232 úmrtí s chorobou covid-19. 

12:53 Maláčová DVTV

Poskytovatelé sociálních služeb mohou ode dneška žádat ministerstvo práce o peníze na odměny pro své pracovníky za jejich práci v době koronavirové epidemie. Podle odpracovaných hodin, druhu činnosti a rizika nákazy jim pak budou moci za měsíc vyplatit zhruba 10 000, 20 000 či 40 000 korun, a to za období od 13. března do konce května. Vyhlášení dotací na odměny oznámila dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

13:37

Fakultní nemocnice Ostrava na většině klinik a oddělení od pondělí znovu umožní návštěvy pacientů. Vedení nemocnice tak rozhodlo na základě doporučení hygieniků. Zákaz návštěv se v největším zdravotnickém zařízení v zemi prodloužil poté, kdy propukla hromadná nákaza covidem-19 na Dole Darkov v Karviné. Nemocnice návštěvy nyní opět umožní za splnění epidemiologických opatření.

12:48

Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů korun. Rozpočet letos počítal s daňovými příjmy přes 500 milionů, jde tak zhruba o dvacetiprocentní pokles. Případný úvěr, který by pokles vykryl, by Kolín čerpal až v krajním případě, řekl dnes starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

12:37

Uherskohradišťská nemocnice vyčlenila nové prostory pro odběry krevní plazmy. Upravila také pravidla, aby se dárci na hematologicko transfuzním oddělení nepotkávali ve větším počtu. Tyto kroky si vyžádala situace spojená s pandemií koronaviru, nový systém organizace odběrů krve a krevní plazmy ale zůstane zachován i po jejím odeznění, uvedl dnes tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

12:31

Vláda v pondělí projedná systém, který stanoví bezpečné země, do nichž by mohli Češi cestovat bez omezení, či ze kterých by naopak do České republiky mohli přijíždět turisté. Návrh ve čtvrtek dokončila pracovní skupina, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mezi bezpečnými zeměmi by podle něj mohly být například Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko či Řecko.

12:10

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se dnes dopoledne léčili s covidem-19 dva pacienti, žádný z nich nebyl napojen na plicní ventilaci. Oba mají i jiná onemocnění. Jeden z pacientů je v zařízení asi měsíc, druhý byl do Hradce Králové přeložen z jiné nemocnice o víkendu. 

11:57

Bulharsko od začátku června plánuje zrušit povinnou dvoutýdenní karanténu pro občany z většiny zemí Evropské unie, Srbska a Severní Makedonie. Dnes to řekl hlavní epidemiolog této balkánské země. Do izolace ovšem nadále budou muset lidé, kteří přijedou z nejzasaženějších zemí sedmadvacítky. Týká se to například Itálie, Španělska, Švédska nebo Belgie.

11:43

Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o předminulém víkendu. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, zatím testy v kraji onemocnění prokázaly u 200 lidí, téměř 94 procent z nich už se vyléčilo. Čtyři nemocní zatím v kraji komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehli. Šlo o seniory, kteří měli i jiné vážné zdravotní potíže.

11:42

Na Slovensku po vypuknutí pandemie choroby covid-19 klesl počet zaměstnaných cizinců na nejnižší úroveň od loňského podzimu. Vyplývá to z údajů instituce, která řídí úřady práce. Slovenští zaměstnavatelé v době předchozího růstu ekonomiky ve větším počtu najímali pracovníky ze zahraničí s odůvodněním, že na Slovensku je nedostatek kvalifikované pracovní síly.

11:39

Česká republika by měla podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) hledat konstruktivní kompromis ohledně klíče k rozdělení evropských peněz na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. V návrhu vidí věci, které jsou pro Česko problematické, zároveň je ale podle něj důležité, aby se Evropa jako celek postavila na nohy a ČR opět mohla vyvážet své produkty. 

Česká republika by podle něj v EU měla hledat partnery, kteří mají na rozdělení peněz podobné názory. Způsob navrhovaného rozdělení peněz ve čtvrtek kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO).

11:31

Zotavení letecké dopravy z koronavirové pandemie bude dlouhé a pomalé. Počet cestujících zřejmě zůstane pod úrovní před pandemií do roku 2023. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings, ve které současně varovala před dalším snižováním ratingů letišť v příštích několika měsících.

V letošním roce se má počet cestujících snížit až o 55 procent. To je mnohem více, než se doposud čekalo, uvádí analytici S&P. Jakékoliv zotavení bude záviset na faktorech, jako je zmírnění cestovních omezení jednotlivými vládami, ochotě lidí znovu létat a rozsahu hospodářských škod po epidemii.

11:30

Hrubé domácí produkty (HDP) Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku koronavirové krize shodně o 5,3 procenta, uvedly dnes v konečné zprávě statistické úřady obou zemí. Francouzský údaj je lepší a italský horší, než v prvním odhadu. Analytici se přitom obávají, že propad ve druhém čtvrtletí bude v obou zemích ještě závažnější.

11:29 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že vláda bohatě vrátí obcím na dotacích peníze, o které přijdou kvůli schválení kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné a malé společnosti s ručením omezeným. Novinářům to řekl dnes při prohlídce rekonstruovaného Negrelliho viaduktu. Kabinet by podle něj mohl také zvýšit podíl, kterým se stát na investičních projektech v rámci dotací účastní.

11:12

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 procenta z dubnových 0,3 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Na dalším citelném zmírnění inflace, která v době koronavirového výpadku ekonomiky klesá již třetí měsíc v řadě, se podepsal hlavně nový propad cen energií.

11:11

Je to nesmyslná diskriminace, tvrdí provozovatelé farmářských trhů. Řeč je o zákazu konzumovat na trzích to, co si tam koupíte. V provozu jsou od 20. dubna a ve chvíli, kdy se otevřely restaurační zahrádky, vrátilo se občerstvení také na farmářské trhy. Po týdnu však přišla výtka. Zákaz občerstvení zdůvodňuje ministerstvo tím, že nechce, aby se lidí na trzích zdržovali.

10:59

Vedení okresního Vyškova řeší dopady vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru, propad v příjmech města bude v desítkách milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.

10:34

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v dubnu v porovnání s březnem vzrostly o 4,35 miliardy korun na více než 1,77 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Více si v dubnu půjčovaly také firmy. Zadlužení nefinančních podniků vzrostlo meziměsíčně o 6,93 miliardy na přibližně 1,18 bilionu korun. Oproti loňskému dubnu stouplo o 69,6 miliardy Kč.

10:23

Společnost mcePharma z Bílovce na Novojičínsku, která vyvíjí a vyrábí doplňky stravy, zaznamenala kvůli pandemii nového koronaviru obrovský nárůst zájmu o přípravky na podporu imunity. Provázel ho problém s dodávkami surovin a prudký nárůst cen. Situace se uklidňuje, firma se bude snažit do budoucna své zdroje surovin diverzifikovat. 

10:20 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

V čínském městě Si-an dokončují úředníci proclení vlaku s posledními ochrannými pomůckami proti koronaviru, které nakoupilo ministerstvo vnitra v Číně. Na cestu vyrazí v sobotu, sdělil ministr Jan Hamáček (ČSSD). Zásoby milionů roušek, respirátorů a dalších potřeb pro zdravotníky nakoupené ve stavu nouze budou sloužit pro potřeby resortu vnitra.

Po dvoutýdenní cestě vlaku skončí náklad osmi milionů respirátorů a 60 milionů roušek v policejním skladu v Opočínku na Pardubicku, odkud byla pomoc distribuována během března a dubna do krajů a nemocnic.

10:13

Španělský deník La Vanguardia začal tento týden ve speciální rubrice Jména, která bychom si měli pamatovat zveřejňovat medailonky lidí, kteří v zemi zemřeli s nemocí covid-19. Chce tak uctít památku obětí této pandemie a upozornit, že počet zemřelých, ve Španělsku nyní 27 119, není jen číslo. 

"Toto nejsou čísla, ale konkrétní jména osob, jež připravil o život covid-19. Pandemie nám vzala tisíce otců, dědečků, přátel, sourozenců. Mnoho pro veřejnost anonymních lidí, kteří zemřeli o samotě a byli pohřbeni bez náležitého smutečního obřadu," uvedl deník svou rubriku.

10:13

Objem pohledávek, které zpracovaly inkasní agentury, stoupl loni meziročně o 1,25 miliardy na 24,75 miliardy korun. Každý pátý pracovník v odvětví však přišel o práci kvůli poklesu počtu pohledávek. Vyplývá to z průzkumu inkasního trhu v Česku, který uskutečnila Asociace inkasních agentur ve spolupráci se společností EY. Průměrná pohledávka řešená inkasní agenturou loni stoupla o 4119 Kč na 20.172 Kč. Pohledávky za domácnostmi činily 89 procent.

10:06

Sídlo Senátu se od pondělí opět otevře veřejnosti včetně Valdštejnské zahrady. Víkendové prohlídky Valdštejnského paláce ale zatím z preventivních důvodů kvůli epidemii koronaviru obnoveny nebudou. 

10:06

Ve Zlínském kraji za posledních 24 hodin nepřibyl žádný nový případ nákazy novým koronavirem, od začátku epidemie je jich v kraji 367. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice k dnešním 09:00. Ve čtvrtek hygienici evidovali pět nově nakažených, ve středu nový případ nákazy nebyl, v úterý jich bylo sedm, předtím pět v neděli. K dnešnímu ránu není ani žádný další vyléčený, z onemocnění covid-19 se zatím vyléčilo 290 lidí. Ve čtvrtek přibyli tři vyléčení, ve středu jeden, v úterý deset. V souvislosti s onemocněním zemřeli dosud dva obyvatelé kraje.

09:56

Hospodářská komora ČR žádá poslance o tři změny v programu, který jako opatření proti dopadům koronaviru umožní odpustit firmám sociální odvody za červen až srpen. Komora chce, aby podpora byla i pro podniky nad 50 zaměstnanců a pro firmy, které ve srovnání s březnem snížily mzdy o víc než desetinu. Žádá také, aby byl u podniků možný souběh odpuštění sociálních odvodů s dříve schváleným programem, kterým stát doplácí zaměstnancům část mezd.

Program Antivirus C všechny zmíněné podmínky obsahuje. "Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám by ale na pomoc nedosáhli mnozí zaměstnavatelé, kteří ji skutečně potřebují, a pomoc by se tak míjela účinkem," uvedla Hospodářská komora.

09:50

Pozitivně testováno na covid-19 bylo jedno dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc. Část dětí ze školky jde na 14 dní do karantény. Zařízení informaci zveřejnilo na svém webu. Na nákazu ve školce upozornila Česká televize. Zřizovatelem mateřské školky je městská část. Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD) řekl, že rodiče provedli test a zjistili, že jejich dítě má covid-19 bezpříznakový, tak to nahlásili do školky.

 

"Ve spodní třídě (zelená + modrá) bylo dnes 28. 5. 2020 pozitivně testováno dítě na covid-19. Celá spodní třída je uzavřená a je na 14 dní v karanténě. Rodiče dětí ze spodní třídy budou kontaktováni krajskou hygienou. Ostatní třídy zůstávají v provozu," uvedla školka na webu. Pracovnice školky uvedla, že nebudou poskytovat žádné informace a odkázala na web školky. Ta má kapacitu 76 dětí a na stránkách píše, že je naplněná.

09:48

Obce a kraje, z jejichž rozpočtů vláda kompenzuje pomoc menším firmám v koronakrizi, by podle lidovců měly dostat peníze zpět ze státního rozpočtu, a to podle vzorce rozlišujícího velikosti měst. Návrh, podle něhož by běžné obce a města měly dostat tisíc korun na občana a čtyři největší města víc, dnes ve Sněmovně představil předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Celkové ztráty obcí z opatření zavedených vládou, která zasahují do hospodaření se sdílenými daněmi, vypočetl na 25 miliard korun.

09:47

Pirátská strana varuje, že zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty, které je dnes na programu Sněmovny, může stát i obce připravit až o 100 miliard korun. Opatření chtějí Piráti omezit tak, aby fungovalo pouze dva roky po dobu trvání koronavirové krize. Po vzoru Německa či Francie navrhují také omezit zpětně uplatnitelnou ztrátu na 30 milionů korun. Před nynější podobou opatření varuje i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), pochybnosti podle ní sdílejí i další zákonodárci vládní sociální demokracie.

09:45

Rusko hlásí 8572 nových případů nákazy a 232 úmrtí za 24 hodin. Je to asi o třetinu více než předchozí rekordní denní nárůsty úmrtí. "Je to poprvé, co počet úmrtí za den překročil 200," upozornil na svém webu ruský list Kommersant.

09:41

V Ústeckém kraji přibyl od čtvrtečního rána jeden potvrzený případ nákazy koronavirem, v regionu jich je 542. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Z nemoci se podle krajské hygienické stanice uzdravilo 479 pacientů, s nákazou jich zemřelo 22.

09:26

V Moravskoslezském kraji za 24 hodin přibylo 19 nakažených koronavirem. Od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 1518 lidí. Počet zemřelých stoupl o tři na 51. Z nemoci se nevyléčil nikdo další, v regionu tak zůstává 897 uzdravených. Vyplývá to z informací, které dnes k 09:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

09:17

Změnit životní styl mnohdy trvá léta. V době koronaviru jsme ale svědky něčeho, co v historii nemá obdoby. Život a norma se změnily tak rychle, že lidem nezbývá nic jiného než se adaptovat na "nové normálno". V něm hosty v restauraci odděluje plexisklo nebo velké kruhy do vody. Připomeňte si, co všechno bylo dříve sci-fi a co dnes už nikoho ani nepřekvapí.

09:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Po vypuknutí epidemie covidu-19 v Česku se počet e-receptů poslaných přes SMS téměř zdvojnásobil. V únoru jich bylo 1,77 milionu, v březnu 3,27 milionu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První případy nákazy novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března, lékaři poté pacienty vyzvali, aby raději nejprve do ordinace telefonovali. Recept na lék jim potom mohli poslat na mobilní telefon nebo e-mailem.

 

"Nedokážu si představit, že bychom neměli elektronický recept a pacienti museli kvůli předepisování léků chodit do ordinace," řekl ministr. Po nárůstu na březnových 3,27 milionu receptů poslaných v SMS v dubnu počet klesl na 2,85 milionu a do 28. května jich bylo předepsáno 2,04 milionu.

09:02

Ostatní přiznali, že mají prd, to mohla středočeská záchranka udělat taky. Je propojena s politikou a s krajem, kritizuje Veronika Brožová. V březnu dopisem hejtmance upozornila na nedostatek ochranných pomůcek, kraj reagoval trestním oznámením. Panice jsme nepodlehli. Ředitel natřel kolegy, kteří odmítli vyjet za pacientem bez pomůcek. Jsme středověká, a ne středočeská záchranka, dodává.

Záchranářka Brožová: Chtěli mě zastrašit, ostatní kolegové se bojí. Jermanové nevěřím

Brožová DVTV
18:41
Ostatní přiznali, že mají prd, to mohla středočeská záchranka udělat taky. Je propojená s politikou a krajem, kritizuje záchranářka Veronika Brožová. | Video: Daniela Drtinová
08:46

V Rusku lidé na rozdíl od jiných zemí lékařům a dalším zdravotníkům nevyjadřují vděk za to, co dělají v době koronavirové krize. Místo toho, aby se dočkali potlesku, potýkají se lékaři s nedůvěrou, otevřeným nepřátelstvím a nedostatkem peněz, napsala agentura AP.

08:43

Testy všech pracovníků i klientů v krajském domově důchodců Nový domov Karviná, kde bylo podezření na nákazu covidem-19, jsou negativní. Pro ČTK to dnes řekla ředitelka zařízení Eva Cholewová. Testování v domově souviselo s hromadnou nákazou na Dole Darkov v Karviné. Pozitivní test na koronavirus totiž vyšel pečovatelce domova, která patří mezi blízké kontakty jednoho ze zaměstnanců OKD.

08:35

Úřady v Moskvě kvůli změně metodiky významně upravily dosavadní statistiku obětí koronaviru za duben. Nově uvádějí, že v souvislosti s covidem-19 zemřelo 1561 pacientů místo původních 639. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC.

07:40

Nemocniční lůžko z kartonové lepenky, které může zároveň posloužit jako rakev, může znít morbidně. Ale v době, kdy se z Latinské Ameriky stává nové ohnisko koronavirové nákazy, lékaři míní, že právě nyní je pro podobnou inovaci ta pravá chvíle, napsal zpravodajský server The Guardian. Počty výskytu nemoci covidu-19 rostou po celé oblasti, což přimělo tým kolumbijských návrhářů k vytvoření tohoto hybridu coby pragmatického řešení očekávaného nedostatku nemocničních lůžek a rakví.

06:37

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. Počet nově zemřelých je o něco nižší než v předchozí den, kdy celková bilance v USA překonala hranici 100 tisíc mrtvých.

06:36

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 26 417 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země tak zaznamenala další rekord v počtu nových infekcí za den. Celkem se nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila v Brazílii u 438 238 lidí.

00:10

Německá univerzita v Tübingenu přerušila dvě klinické studie léku proti malárii hydroxychlorochin, který se testoval v léčbě covidu-19. Informoval o tom ve čtvrtek server časopisu Spiegel. Vysoká škola je tak další z řady institucí, které kvůli možným vedlejším účinkům antimalarikum přestaly zkoušet. Vlastní studii dočasně pozastavila také Světová zdravotnická organizace.

Lék hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin se používají při prevenci a léčbě malárie. Během pandemie se ale začaly objevovat informace, že by mohly pomáhat i při léčbě covidu-19. Hydroxychlorochin užívá podle svých nedávných slov jako prevenci proti covidu-19 americký prezident Donald Trump.

21:43

Kvůli pandemii nemoci covid-19 a opatřením proti šíření koronaviru hrozí letos hlad nejméně 14 milionům lidí v Latinské Americe. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na Světový potravinový program (WFP). Jako důvod tato organizace OSN uvedla omezení pohybu lidí, kteří tak nemohou chodit do práce, propad ekonomiky a s tím související rušení pracovních míst.

19:39

Počet nakažených koronavirem v Praze stoupl za 24 hodin o deset na celkem 2018 případů. Z nemoci se v hlavním městě dosud vyléčilo 1251 lidí, od středečního večera přibylo 12 vyléčených. Obětí je stále 80. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

19:11

Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s covidem-19 za 24 hodin. Celkem tak už v zemi zemřelo 27 119 lidí v souvislosti s nákazou koronavirem. Ten se dosud ve Španělsku potvrdil u 237 906 lidí, informovala dnes místní média s odkazem na údaje ministerstva zdravotnictví. Podle něj za den přibylo 182 potvrzených případů nákazy.

19:10 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

19:10

Británie může od pondělka začít s uvolňováním restrikcí přijatých kvůli koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Boris Johnson. Uvolňování podle něj bude postupné a týkat se bude některých obchodů, škol a také možnosti setkávání lidí ve venkovních prostorách. Británie dnes ohlásila za minulých 24 hodin dalších 377 mrtvých s nemocí covid-19. V zemi dosud zemřelo podle vládního webu 37 837 lidí a nakazilo se 269 127 lidí.

19:00

Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli pandemii covidu-19. Postupně by se měly otevřít všechny školy, v omezeném režimu budou rovněž moci fungovat bary a restaurace. Vláda rovněž zruší zákaz vnitrostátních cest delších než 100 kilometrů. Některá omezení však ještě přetrvají, na veřejnosti se například stále nebude moci sejít více než deset lidí, řekl dnes podle listu Le Figaro francouzský premiér Edouard Philippe.

18:50

Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33 142. Jde o nejmenší přírůstek obětí od neděle, ve středu bylo mrtvých 117. Nově nakažených je 593, tedy téměř stejně jako předchozí den. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

18:49

Ochranné pomůcky nakupované státem v době pandemie covidu-19 nemusely mít certifikáty o shodě. Doporučení Evropské komise (EK) pro mimořádnou situaci potvrdila ministerstvu zdravotnictví Česká obchodní inspekce. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ministerstvo koupilo přes 23 milionů roušek, více než sedm milionů respirátorů a další pomůcky za miliardy korun. Nákupy prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, část poslanců žádala vyšetřovací komisi.

18:30

V Česku za dnešek přibylo zatím 48 případů covidu-19. Novým koronavirem, který nemoc způsobuje, se od začátku epidemie nakazilo 9134 lidí, z nichž už se ale více než 70 procent uzdravilo. S koronavirem zemřelo 318 lidí, poslední z nich v pondělí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30.

18:09

Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se dnes poslanci sešli ve sněmovně na pravidelných ústních interpelacích. Premiér Andrej Babiš (ANO) čelil dotazům například na soběstačnost Česka nebo na pomoc Karlovarskému kraji. Poslední interpelace před vyhlášením nouzového stavu se uskutečnily ve čtvrtek 5. března. V následujícím týdnu se už nekonaly, protože sněmovna svoje jednání předčasně ukončila ve středu 11. března.

17:45

Kosmetické firmy rozšířily svůj sortiment o výrobky s antibakteriálním účinkem. Většinou nově vyrábějí antibakteriální gely a mýdla. Enormní zájem o tyto produkty stejně jako dezinfekce do domácnosti podle prodejců už ustal, poptávka je ale stále vyšší než před pandemií. Výrobky jsou podle obchodníků dostupné, s výpadky se setkávají spíše výjimečně. K původní výši se u většiny produktů vracejí také ceny. Vyplývá to ze zjištění a ankety ČTK.

17:45

Senioři z Karviné se po zhruba třech měsících budou moci vidět se svými blízkými. Do města totiž bude v pondělí přivezen takzvaný Setkávač. Speciálně upravený pojízdný kontejner se měl původně využívat při Olympijských festivalech. Kvůli posunu olympiády zaviněnému koronavirovou pandemií se ho ale Český olympijský výbor rozhodl využít k bezpečnému setkávání seniorů, sdělila Martina Orgoníková z karvinského magistrátu.

Olympijský Setkávač znovu spojil rodiny

Kontejner, který měl v tuto dobu brázdit venkovní akce a zvát na Olympijské festivaly, přetvořil Český olympijský výbor na bezpečné místo pro setkávání.
Kontejner, který měl zvát na Olympijské festivaly, přetvořil olympijský výbor na místo pro setkávání. Zdarma ho zapůjčuje domovům pro seniory. | Video: Český olympijský výbor
17:23

Chorvatská vláda rozhodla, že s okamžitou platností umožňuje občanům deseti zemí EU včetně Česka přicestovat do země jako před epidemií, řekl český velvyslanec v Záhřebu Vladimír Zavázal. S rouškou tu potkáte jen minimum lidí a budete vypadat divně, když s ní vstoupíte do restaurace. Na pláži by měl být ručník od druhého minimálně 1,5 metru, je to trochu úsměvné, nedokážu si to představit, dodává.

Cesta k moři volná. Chorvatsko umožnilo Čechům cestovat bez omezení, potvrdil Zavázal

Zavázal DVTV
10:31
Vláda rozhodla, že s okamžitou platností umožňuje občanům deseti zemí EU včetně Česka přicestovat do země jako před epidemií, řekl velvyslanec. | Video: Daniela Drtinová
17:19

Maturitní zkoušky se podle ředitelů středních škol letos nebudou výrazně lišit od jiných let. Kvůli koronaviru se jen zpřísní hygienická opatření, takže mezi lavicemi při psaní testů budou větší rozestupy a bude se používat více dezinfekce. Počet maturantů ve třídě při testech bude podobný jako běžně. Školy jsou na zkoušky připraveny. Pro některé bude náročnější letošní časový harmonogram, ve kterém se maturity překrývají se závěrečnými nebo přijímacími zkouškami. Vyplývá to z vyjádření ředitelů, které oslovila ČTK. Didaktické testy státních maturit budou příští týden.

17:10

Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v Česku povolil Státní ústav pro kontrolu léčiv, nepřijímají nové pacienty. Důvodem jsou obavy z arytmií a neprokázaná účinnost, které vycházejí z nedávného článku ve vědeckém časopise Lancet. Lékový ústav o omezení klinických hodnocení informoval v tiskové zprávě. Hydroxychlorochin byl nejčastějším lékem, který čeští lékaři podávali pacientům s covidem-19. Dostalo ho přes 660 lidí. Další podávání léku mimo klinická hodnocení je podle ústavu na uvážení lékařů.

17:09

Většina neziskových organizací v Česku bude mít v příštím půlroce kvůli koronavirové krizi problém zajistit pokračování služeb pro své klienty, pokrýt provozní náklady, vyplácet mzdy a udržet zaměstnance. Bez finanční podpory od veřejné správy se nejspíš neobejdou. Ukázal to průzkum mezi 346 organizacemi, který se konal na přelomu března a dubna. Výsledky poskytla Nadace OSF.

16:51

Rakousko se zatím dál staví zdrženlivě k možnosti, že by mohlo v brzké době pro turisty otevřít hranice s Itálií, a ministr zdravotnictví Rudolf Anschober uvedl, že zemi dál považuje za ohnisko koronavirové nákazy. V Itálii postoj Rakouska vzbuzuje velkou nevoli zejména u pravicových stran, i ministr zahraničí Luigi Di Maio ale prosazuje, aby se všechny vnitřní hranice v rámci EU naráz otevřely v polovině června.

16:44

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) zpracovává první tři žádosti o úvěry se státní zárukou v programu COVID Plus. Je určen pro velké firmy zasažené v souvislosti s koronavirem. V on-line systému EGAP eviduje dalších více než 40 rozpracovaných žádostí. O záruky se zajímá přes deset komerčních bank, sdělil mluvčí EGAP Jan Černý.

16:40

V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD hygienici k dnešku evidují 319 nakažených. Od středy tak přibylo 17 nových případů onemocnění. Vyplývá to z informací zveřejněných Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě. Počet pozitivních zaměstnanců dolu stoupl na 221, tedy o čtyři více než ve středu, mezi nimi je rovněž 11 pendlerů. Pozitivní výsledek vyšetření byl potvrzen také u 93 rodinných příslušníků, což je nárůst o 13 lidí, a rovněž u pěti jiných pracovníků.

16:22

Chorvatsko plně otevírá hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. Vláda doporučuje návštěvníkům, aby předem vyplnili registrační formulář.

15:55

Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a příbuzní. V rámci mezinárodní iniciativy Soboty pro sousedství chtějí dosáhnout otevření hranice, uzavřené kvůli koronavirové pandemii. Setkání se koná již potřetí na různých místech podél hranice.

14:41

Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem mezi studenty. S odvoláním na dánského epidemiologa Petera Andersena o tom informovala agentura Reuters. Problémy podle Reuters nezaznamenalo ani Finsko, kde se žáci do tříd vrátili 14. května.

14:20

Mezinárodní cestovní ruch čeká v letošním roce kvůli koronaviru největší propad od 50. let minulého století. Počet zahraničních turistů se může snížit o 70 procent a ohroženo je 110 milionů pracovních míst. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to řekl generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) Zurab Pololikašvili.

14:17

Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví vypracována do konce května. Počítá se s tím, že v nich bude stanoven maximální počet lidí ve stejném čase na jednom místě, požadavky na pravidelnou dezinfekci povrchů, dostupnost hygienických prostředků pro návštěvníky nebo používání ochranných rukavic. Pořadatelé veletrhů by se pravidla měli dozvědět co nejdříve.

14:14

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci žádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Zákon, který jim to umožní, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. 

14:13

České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí lety až do 19 destinací ve Středomoří, České aerolinie pak vedle dalších tří obnovených linek budou nově létat do Londýna. ČSA i Smartwings už v minulosti do Londýna létaly, na konci loňského roku však linku zrušily. Dnes o tom informovala skupina Smartwings, do které oba dopravci patří. Další linky budou dopravci obnovovat podle situace.

14:11

Elektronická evidence tržeb bude přerušena do konce letošního roku, aby tak nezatěžovala podnikatele v době epidemie koronaviru. Zákon, který EET odkládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

13:41

Ve 24 evropských zemích zemřelo od počátku března o 159 tisíc lidí více, než bylo pro toto období očekáváno. Uvedl to šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge, který tyto mrtvé označil za následek pandemie nemoci covid-19.

13:20

Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu dospělých v Česku hned před několik nových problémů. Nově se u nich sešly organizační problémy, výpadky příjmů, chybějící úspory, případně zdravotní riziko. Aspoň jeden z těchto problémů pak řeší zhruba tři čtvrtiny z téměř devíti milionů dospělých Čechů. Vyplynulo to z analýzy agentury STEM, která pracovala s údaji Českého statistického úřadu, Informačního systému o průměrném výdělku a s výsledky loňského šetření Rozděleni svobodou.

13:05

Jihočeské nemocnice opět budou od pátku testovat samoplátce na covid-19. Za test si budou účtovat 1756 Kč a ztrátu jim bude dorovnávat ministerstvo zdravotnictví. Řekla to mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková. Kvůli nesouhlasu s regulovanou cenou za test, kterou stanovila vláda, nemocnice dva týdny samoplátce netestovaly.

11:39 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) za svůj největší úspěch označil to, že během koronavirové krize byli ochráněni zdravotníci včasnými dodávkami ochranných prostředků. Kontrola nákupu těchto pomůcek sněmovní komisí, což požaduje opozice, by byla podle ministra nesmyslná.

11:20

Společnost A11, která vydává list Náš region, se ve čtvrtek ohradila proti postupu Středočeského kraje v kauze ochranných pomůcek u záchranné služby. V prohlášení uvedla, že vydavatelství, které v článku v Našem regionu počátkem koronavirové pandemie upozornilo na údajný nedostatek roušek pro záchranáře v kraji, čelí pokračujícímu nátlaku a zastrašování od hejtmanství. Věcí se zabývají právní zástupci vydavatelství.

10:59

Město Hradec Králové začalo přijímat od podnikatelů zasažených koronavirovou krizí žádosti o finanční pomoc z programu Antivirus. Radnice rozdělí až deset milionů korun. Žádosti budou moci živnostníci a další podnikatelé podávat do 12. června do 24:00. Řekla to ve čtvrtek mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Podmínky programu Antivirus - peněžitá pomoc schválili v pondělí zastupitelé.

10:40 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Česko by podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bez krizového nákupu ochranných prostředků v Číně žádné nemělo. Okolnosti nákupů by měl podle Hamáčka prověřit Nejvyšší kontrolní úřad, ne zvláštní sněmovní komise, jak požaduje opozice. Byla by to politizace kontrolního procesu, řekl ve čtvrtek Hamáček poslancům.

"Zvolili jsme jediný možný způsob, nebyla jiná alternativa," prohlásil Hamáček. Podle něj nabídku v odpovídajícím množství neposkytli ani čeští dodavatelé, ani dodavatelé z jiných zemí EU a NATO. Od čínských dodavatelů podle něj nakupoval v půli března celý svět, některé prostředky se podařilo nakoupit levněji než dalším zemím NATO.

10:23

Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo dosavadní rekord v denním nárůstu počtu mrtvých z úterý tohoto týdne. "Je to maximální počet od začátku pandemie," poznamenala agentura TASS. Celkový počet úmrtí tak v zemi dosáhl 4142.

10:09

První fázi koronavirové krize Česko podle předsedy ODS Petra Fialy navzdory různým problémům a chaosu nějakým způsobem zvládlo. Nyní je třeba zaměřit se na další vývoj a na pomoc ekonomice. Fiala to ve čtvrtek řekl v úvodním projevu před mimořádnou schůzí sněmovny k postupu vlády při epidemii nového koronaviru, kterou vyvolali občanští demokraté společně s Piráty.

09:58

Bývalá studentka Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a dalších osm současných studentů vysoké školy hlídali při pandemii koronaviru děti pracovníků univerzity i dvou lékařů ústecké nemocnice. Od 16. března do 22. května hlídali ve všední dny v prostorách rektorátů skupinu až 13 dětí, kde s nimi třeba pracovali na úkolech. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí univerzity Jana Kasaničová.

09:07

Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195). Dohromady počet infikovaných dosáhl 135 905, což představuje nárůst o 36 procent během jednoho týdne. Počet mrtvých dosáhl 3983, uvedlo ve středu ministerstvo zdravotnictví. Peruánské úřady však podle agentury AFP ujišťují, že vývoj epidemie se stabilizoval.

09:01

Města a obce na Karvinsku musí výrazněji dezinfikovat veřejná prostranství a místa, kde se shromažďuje více lidí. Mimořádným opatřením to nařídili hygienici. Důvodem je hromadná nákaza koronavirem v Dole Darkov v Karviné, kde se covidem-19 nakazilo už 302 pracovníků a jejich příbuzných. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek hygienici zveřejnili na svých webových stránkách. Opatření má zabránit masivnímu rozšíření nákazy.

08:22

Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů. Teď Hollywood hledá zcela novou profesi - konzultanty specializované na covid-19. Pandemie přinutila producenty, studia i odbory radit se s experty, jak bezpečně obnovit natáčení.

08:09

Pevninská Čína zaznamenala za poslední den dva nové potvrzené případy nákazy koronavirovou nemocí covid-19. Oba případy byly zavlečené ze zahraničí, tvrdí podle agentury Reuters čínské zdravotnické úřady.

07:57

Podívejte se na deset zemí s největším počtem obětí s nemocí covid-19.

zeměpočet obětípočet infikovaných koronavirempočet vyléčených
USA100 4421 699 933391 508
Británie37 542268 619údaj není k dispozici
Itálie33 072231 139147 101
Francie28 599183 03866 702
Španělsko27 117236 259150 376
Brazílie25 598411 821166 647
Belgie936457 59215 465
Mexiko859778 02353 834
Německo8428181 524162 820
Írán7564141 591111 176

Zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse

08:09

V USA v noci na středu SELČ počet mrtvých přesáhl hranici 100 000, celkově ve světě dosud s covidem-19 podle Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo 355 692 lidí.

07:30

Čína se potýká s novým ohniskem epidemie koronaviru, který se ale tentokrát chová jinak - například déle trvá, než se v těle projeví. 

07:07

Německo dosud evidovalo 179 717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více než před 24 hodinami. Počet zemřelých vzrostl o 62 na 8411. Uvedl to ve čtvrteční aktualizované bilanci německý Institut Roberta Kocha (RKI). Infekční nemoci se zbavilo dalších zhruba 400 lidí, a vyléčených tak je nyní přibližně už 163 200.

06:59

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin 20 599 nových případů nákazy koronavirem. Dohromady nejlidnatější latinskoamerická země eviduje už 411 821 nakažených. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mrtvých přibylo 1086 na aktuálních 25.598. Počet nových případů i obětí je vyšší než v předchozích bilancích.

Koronavirus v největším brazilském městě Sao Paulu
Koronavirus v největším brazilském městě Sao Paulu | Foto: Reuters
06:43

Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100 000. Vyplývá to z aktuálních propočtů Univerzity Johnse Hopkinse i agentury Reuters. Nakažených evidují USA zhruba 1,7 milionu. Zpomalení nárůstu mrtvých ale vedl úřady v mnoha amerických státech k uvolnění restrikcí.

06:35

Poslanci se ve čtvrtek sejdou k debatě o postupu vlády při epidemii nového koronaviru. Svolání mimořádné schůze podnítili poslanci opozičních Pirátů a ODS. Chtějí prosadit mimo jiné zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek.

Svolavatelé chtějí na plénu projednat také situaci občanů, kteří od státu neobdrželi žádnou pomoc nebo způsob pořizování ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. Nejvyšší kontrolní úřad už oznámil, že nákupy pomůcek ministerstvy vnitra a zdravotnictví prověří.

Foto: Jakub Plíhal
06:29

V Česku přibylo ve středu 36 nakažených koronavirem, nejméně za posledních šest dní. Celkem bylo v zemi od začátku epidemie 9086 potvrzených případů. Zemřelých s nemocí covid-19 stále zůstává 317, v úterý ani ve středu nikdo s nákazou nezemřel. S nemocí se aktuálně potýká téměř 2400 lidí, 6370 se už vyléčilo. 

20:44

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že zakládá vlastní nadaci, které budou moci peníze posílat i soukromí dárci. Informoval o tom generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, který zároveň popřel, že by nadace vznikla v reakci na výroky Donalda Trumpa. Americký prezident minulý týden pohrozil trvalým zastavením financování WHO.

Nadace má být nezávislým subjektem, který bude podporovat činnost WHO tím, že bude získávat finance z "netradičních zdrojů". V čele nadace bude bývalý švýcarský ministr zdravotnictví Thomas Zeltner. Agentuře Reuters Zeltner řekl, že doufá v příspěvky od majetných jednotlivců, podniků, ale i od široké veřejnosti.

20:43

Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech budou otestováni všichni obyvatelé i všichni lidé, kteří do druhé nejmenší země Evropské unie přijíždějí za prací přes hranice. Informovala o tom dnes agentura AP.

20:37

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) eviduje již 99 031 lidí, kteří v USA zemřeli po komplikacích spojených s onemocněním covid-19. Je to o 770 více, než o den dříve. Nákaza koronavirem se podle CDC potvrdila již u 1 678 843 osob. Pozorovatelé očekávají, že počet obětí s covidem-19 v zemi brzy překročí hranici 100 000, napsala agentura Reuters.

20:31

Do skupin dětí, které se v pondělí vrátily na první stupeň základních škol, se můžou připojit další žáci. Dosud to podle manuálu, který pro otevírání škol po koronavirové epidemii vydalo ministerstvo školství, nebylo možné. Přidat žáka do skupiny může ředitel, nadále ale platí podmínka, že velikost skupiny nesmí přesáhnout 15 žáků. S dětmi je také nově možné chodit mimo areál školy. Změnily se podmínky pro zkoušení, i žáci druhého stupně si mohou přijít pro vysvědčení.

19:54

Český turista by musel čerpat až osm týdnů dovolené ročně navíc a musel by na cestování ušetřit alespoň o 25 000 korun víc, aby nahradil zahraničního návštěvníka. Podle Fóra cestovního ruchu to vyplývá z analýz. Čeští turisté navíc budou dle předpokladů více vyhledávat aktivní dovolenou v přírodě, mimo města. Velká nebo lázeňská města, ale nemají šanci, aby ztráty kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením dohnala. Po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekli předseda Fóra Viliam Sivek a místopředseda Martin Plachý.

19:43

V Praze za posledních 24 hodin opět stoupl počet případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem pouze o jednotky. Od úterního večera přibylo sedm nově potvrzených případů na celkových 2008. Množství lidí vyléčených z covidu-19 vzrostlo výrazněji, a to o 13 na 1239. Z nemoci se tak vyléčily už skoro dvě třetiny lidí z Prahy, u nichž testy dosud nákazu potvrdily. Počet úmrtí nakažených dál stagnoval na 80. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

19:34

Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval list Le Figaro. Bilance mrtvých s nemocí, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, tak vzrostla na 28.596. Kromě počtu obětí za den dál klesají počty nově nakažených a hospitalizovaných.

19:18

Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí Evropské unie včetně Česka. Úterní informaci časopisu Focus dnes potvrdil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle agentury Reuters nebude výstraha, kterou německá diplomacie vydala 17. března, platit ani pro Británii, Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

18:58

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci v případě koronaviru obnovily nemocnice na Vysočině v omezené podobě návštěvy. Nejstriktnější omezení platí v havlíčkobrodské nemocnici a Nemocnici Jihlava, která pečuje i o onkologické pacienty. "U nás je to jen po individuální domluvě. Interní oddělení umožňuje návštěvy u pacientů, kteří na tom nejsou úplně dobře. Odvezou ho na zvláštní pokoj, aby se s nikým dalším nekontaktovali. Jde to relativně dobře ku spokojenosti všech," řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

18:48

Americký výrobce letecké techniky Boeing propouští ve Spojených státech kvůli koronavirové krizi 6770 lidí. V příštích měsících budou následovat další odchody v řádech tisíců, uvedl dnes šéf konkurenta evropského Airbusu Dave Calhoun. Firma, která utrpěla nynějším propadem letecké dopravy, má v současnosti zhruba 160 000 zaměstnanců.

18:45

Počet úmrtí v souvislosti s koronavirem v Itálii stoupl za poslední den o 117 na 33 072. O den dříve přitom úřady informovaly o 78 nových obětech, uvedla agentura Reuters. Pokud jde o celkovou bilanci mrtvých, Itálie zůstává třetí nejhůře postiženou zemí po Spojených státech a Británii.

18:38

Počet nakažených v souvislosti s ohniskem covidu-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné překročil 300, od úterý stoupl o 26 na 302. 

17:48

V Česku dnes zatím přibylo 19 nakažených koronavirem, celkový počet případů stoupl na 9 069. Obětí je stále 317, 6 361 lidí se vyléčilo.

17:41

Španělsko nyní eviduje 27 118 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Je to jen o jednoho mrtvého více než o den dříve, za posledních sedm dní přitom země oznámila jen 39 úmrtí, uvedla agentura Reuters. V úterý sice tamní úřady informovaly o 283 dalších obětech s nemocí covid-19, důvodem skokově vyšší bilance ale byly dříve nezapočítaná data.

17:25

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 412 lidí. Na Twitteru o tom dnes informovalo místní ministerstvo zdravotnictví. Podle specializovaného vládního webu je denní přírůstek mrtvých nejvyšší za poslední týden. Celkem zemřelo v Británii již 37 460 lidí.

17:28

Rozporuplné názory mají na plány Evropské komise české politické strany. Piráti či TOP 09 oceňují, že se navrhovaný rozpočtový rámec soustřeďuje na digitalizaci. ODS odmítá další přenos pravomocí z členských států na unii a podle hnutí SPD by nemělo Česko dávat záruky na unijní dluhy.

17:18

Francie, Itálie a Belgie zastavily používání antimalarického léku hydroxychlorochin pro léčbu pacientů s nemocí covid-19. Hydroxychlorochin přitom proti koronavirové nákaze opakovaně doporučuje americký prezident Donald Trump. Mezi lékaři však v posledních týdnech sílí obavy z možných nebezpečných vedlejších účinků léku, napsala agentura Reuters.

17:06 Premiér Andrej Babiš

Evropská unie by si měla podle premiéra Andreje Babiše půjčit maximálně hospodářský rozdíl způsobený koronavirovou krizí, který odhaduje na deset až 15 procent.

"Suma 750 miliard eur, o kterou komise navrhuje rozpočet navýšit, je obrovská, dosahuje téměř tří čtvrtin celého stávajícího sedmiletého rozpočtu. Nevíme přesně, jaký bude splátkový kalendář, jen, že tuto sumu všechny členské státy budou splácet 30 let po roce 2027. Celkový objem rozpočtu navržený komisí je podle mého názoru příliš velký," uvedl.

17:02 Premiér Andrej Babiš

Babiš má rozpočtový návrh Evropské komise reagující na koronavirovou krizi za velké zadlužení. Usilovat bude o dosavadní podíl toku financí do slabších ekonomik.

16:53

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry.

16:44

Kauza ochranných pomůcek u středočeské záchranné služby nebude mít vliv na koaliční spolupráci ČSSD a ANO, řekl dnes hejtmančin náměstek za ČSSD Miloš Petera. Na nedostatek roušek a respirátorů si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Kraj tvrdí, že neměla pravdu, a podal trestní oznámení pro údajné šíření poplašné zprávy. Jeho postup kritizovala nejen opozice, ale i předseda středočeské ČSSD Robin Povšík.

16:30

Německo je stále na počátku pandemie covidu-19, a lidé by proto neměli polevovat v bdělosti. Na tiskové konferenci to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. "Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tu stále je. Na bdělosti tak musíme spíše přidat než ubrat," uvedla Merkelová. Podle Merkelové je sice šíření viru nyní pod kontrolou, může se jí ale snadno opět vymknout.

15:23

Od května do konce července nebudou muset podnikatelé z Prahy Jižního Města platit nájemné za restaurační předzahrádky umístěné na pozemcích Prahy 11. Schválili to radní městské části. Opatření má podpořit tamní provozovatele restaurací a kaváren, kteří museli kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru omezit své služby. 

15:23

Od května do konce července nebudou muset podnikatelé z Prahy Jižního Města platit nájemné za restaurační předzahrádky umístěné na pozemcích Prahy 11. Schválili to radní městské části. Opatření má podpořit tamní provozovatele restaurací a kaváren, kteří museli kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru omezit své služby. 

15:19

Průměrná částka, kterou si domácnosti v 1. čtvrtletí půjčily na pořízení nového auta, vzrostla meziročně o 17,6 procenta na 294 440 korun. Počet profinancovaných nových privátních osobních vozidel přitom klesl o 11,2 procenta. Uvedla to dnes Česká leasingová a finanční asociace 

15:12

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora se uskuteční v novém termínu od 22. do 30. srpna. Původně se měl konat počátkem června, kvůli pandemii koronaviru byl odložen. I přes zásahy, které bylo nutné do programu udělat, zůstala zachována většina původní dramaturgie. Vstupenky se tento týden vracejí do předprodeje a přípravy akce pokračují.

14:59

Cestovní kanceláře Exim Tours, Fischer i CK Alexandria kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec a srpen, které měly objednané u obou společností řádově desetitisíce klientů. Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou.

14:56

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně povolí od neděle návštěvy. Lidé budou moct chodit v neděli a ve středu od 15:00 do 17:00 za přísných pravidel. Uvedla to Česká televize.

14:54

Proti způsobu vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu podnikatelům poškozeným dopady epidemie koronaviru, který dnes schválila Sněmovna, protestují například Luhačovice na Zlínsku. Pro lázeňské město to znamená propad o 4,3 milionu korun, řekl dnes starosta Marian Ležák (nez.).

Sněmovna schválila, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv.

14:45

Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského dopravce Smartwings mohla nahradit jejich lety z Prahy. V rozhovoru pro CNN Prima News to připustil ředitel Ryanairu Michael O'Leary. Ryanair před koronavirovou krizí provozoval v Česku přes tři desítky pravidelných linek a byl druhým největším dopravcem na letišti. Smartwings celkově ve svém letovém řádu nabízely pravidelná spojení do více než 80 destinací.

"Pokud by padly (Smartwings), tak Ryanair a další společnosti jistě budou ochotné tu kapacitu v Praze zaplnit. Praha je velmi atraktivní destinace a my všichni tu své kapacity budeme navyšovat," uvedl O'Leary. Zároveň však podotkl, že nevěří v krach Smartwings. Podle něj tuzemská letecká firma spíš čeká na stabilizaci situace, stejně jako stát před případnou pomocí.

14:34

Obec Vraclav na Orlickoústecku se obává, že kvůli dopadům epidemie koronaviru přijde letos o tři miliony korun. Následkem zpomalení ekonomiky čeká snížení daňových příjmů o 20 procent, dalších pět procent ztratí vinou takzvaného kompenzačního bonusu, příspěvku živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie. Snížení příjmů představuje zhruba roční investice Vraclavi.

14:16

Dlouhodobé nájemné od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze u nejžádanějších bytů 2+kk kleslo v průměru o 11 procent, v Brně o 6,4 procenta. V Praze se průměrná měsíční cena snížila na 15.000 korun, v Brně na 13.100 korun. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici.

14:16

Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to pandemie způsobená koronavirem. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury S&P Global.

Celkem 1287 ratingů od S&P má nyní upozornění na snížení, a to buď formou negativního výhledu, kdy může snížení přijít do dvou let, nebo režimu pozorování CreditWatch s negativními důsledky, kdy je riziko snížení téměř okamžité. Je to mnohem více než v době finanční krize v roce 2009, kdy snížením bylo ohroženo 1028 subjektů. Navíc v posledních měsících kvůli nemoci covid-19 S&P snížila již téměř 700 ratingů.

14:06 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při videokonferenci s premiéry zemí, které jsou považovány za úspěšné v boji s covidem-19, hovořil o otevírání hranic či systému tzv. chytré karantény. Uvedl to na svém twitterovém účtu. Předsedům vlád také představil aplikaci eRouška a informoval je o nápadu na zřízení imunitního pasu, který by byl založen na sdílení dat a měl by fungovat na mezinárodní úrovni.

13:50

Brno bude mít kvůli koronaviru propad příjmů 1,8 miliardy korun. Novinářům to dnes řekla předsedkyně finančního výboru Andrea Pazderová (ODS). V částce je zahrnutý i půlmiliardový podíl města na kompenzacích OSVČ. Asi miliardu si město podle Pazderové půjčí, zbytek chce pokrýt volnými zdroji z minulých let.

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) už v minulosti řekla, že město chce šetřit především na provozních výdajích, nicméně situace by mohla ohrozit některé připravované investice pro volnočasové aktivity jako například stavbu atletické haly u univerzitního kampusu.

13:48

Pozitivní test na covid-19 podle hygieniků vyšel pečovatelce v domově důchodců na Karvinsku, která patří mezi blízké kontakty jednoho ze zaměstnanců OKD. V domově se proto bude testovat několik desítek lidí. "Půjde o klienty, které ošetřovala, a personál, se kterým byla ve styku," řekl Petr Kopřivík z krajské hygienické stanice.

13:25

Pro obnovu cestovního ruchu bude klíčová stimulace poptávky. Pomůže jí již vládou schválené snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, přičemž u stravovacích služeb platí tato nižší sazba již od května. Podpořit podnikatele v cestovním ruchu by mohly také státem dotované poukazy na dovolenou v tuzemsku, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Proces se ale podle odborníků příliš vleče. Na dnešní online konferenci státní agentury CzechTourism to řekli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a místopředseda Fóra cestovního ruchu Martin Plachý.

13:24

Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli se na tom ekonomové a podnikatelé v ekonomické analýze projektu České zájmy v EU, který dnes začal. V českém zájmu podle ekonomů je, aby nyní EU masivně investovala a zároveň se zajistila solidarita a na krizi nevydělaly jen silné ekonomiky. Hospodářství má být obnoveno například návratem důležité výroby do Evropy, digitalizací umožňující práci na dálku a přípravou na dlouhodobé krize spojené například se suchem či změnou klimatu.

12:48

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informoval polského kolegu Jacka Czaputowicze, že Česko je připraveno se zeměmi s podobnou epidemiologickou situací plně otevřít hranice v první polovině června. Zároveň jej požádal, aby Polsko zvážilo otevření dalších hraničních přechodů hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Polský ministr naopak požadoval, aby Česko připustilo tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Petříček to projedná na vládě. 

"Jednali jsme v první řadě o otázce možného otevření hraničních přechodů za stávajících podmínek. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji," řekl Petříček.

12:45

Senátor Jiří Drahoš k neschválení senátní úpravy příspěvku OSVČ Poslaneckou sněmovnou. Horní komora navrhovala dávat příspěvek 500 Kč OSVČ přímo z rozpočtu, a ne z daní od zaměstnanců.

12:44

Nejpoužívanější lék pro pacienty s covid-19 se v českých nemocnicích přestane používat. Látka hydroxychlorochin má totiž závažné vedlejší účinky, jako antimalarikum způsobuje zpomalení srdeční činnosti, které může vést až k zástavě srdce. Informovaly o tom Lidovky.cz. Dosud v Česku dostalo látku zhruba 600 nakažených.

12:37

Evropská komise chce do obnovy unijních ekonomik dát 750 miliard eur (20 bilionů Kč), jež si chce vypůjčit. Půl bilionu eur budou přímé platby, 250 miliard úvěry.

12:13

Pražské divadlo Studio Dva od 1. do 24. června uvede 15 představení, přestože hrát pro třetinu diváků, aby splnilo vládní nařízení, pro něj není rentabilní. Scéna tím chce dát divákům najevo, že to nevzdává.

12:08

V Ústeckém kraji přibyl od pondělka jeden potvrzený případ nákazy koronavirem, v regionu jich je 537. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Podle krajské hygienické stanice se vyléčilo 475 pacientů, s covidem-19 zemřelo v kraji 22 lidí.

12:05

Všechny zájezdy na léto s odletem do 31. srpna dnes zrušila také CK Alexandria. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených. Patří mezi ně snížení kapacity hotelů nebo omezení služeb ubytovacích zařízení jako stravování nebo animační programy. Alexandria postupně od 1. června zahájí nový prodej zájezdů do vybraných zemí a hotelů, kde bude možné se co nejvíce přiblížit původním podmínkám. Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer.

11:52

Sněmovna odmítla návrh Senátu dávat příspěvek 500 Kč OSVČ přímo z rozpočtu, a ne z daní od zaměstnanců. Podle senátorů to poškozuje obce i kraje. Společníci malých s.r.o. postižených dopady epidemie nyní také budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně stejně jako OSVČ. I tento návrh sněmovna podpořila.

11:51

Britský výrobce luxusních sportovních aut a majitel jednoho z týmů formule 1 McLaren Group propustí 1200 zaměstnanců, tedy více než čtvrtinu z celkového počtu 4000. Rušení pracovních míst je součástí navrhovaného restrukturalizačního programu, který má firmě pomoci vyrovnat se s dopady pandemie nemoci covid-19.

11:38

Provoz na hranici se Slovenskem se na hraničním přechodu D2 Břeclav - Brodské po uvolnění režimu zvýšil. Někteří lidé ale byli zklamaní, protože na sousedním přechodu Lanžhot - Brodské zůstaly betonové zábrany. Vozy se tak musely v místě otočit a projet přes jiný přechod.

11:37

Hudební festival Benátská! v libereckém Vesci se letos konat nebude. Pořadatelé oznámili náhradní termín 22. až 25. července 2021. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na příští rok, oznámili dnes organizátoři na stránkách festivalu.

11:36

Některé firmy, které spontánně do svého sortimentu zařadily výrobu roušek, v jejich produkci dál pokračují, jiné se vrací k běžným zakázkám. Vyplývá to z ankety ČTK v jednotlivých krajích. Další společnosti naopak investovaly do zvýšení produkce. Jednou z nich je výrobce zdravotnického materiálu Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku, který v červnu spustí další linku na nanoroušky. Navýší tím výrobu z jednoho na čtyři miliony kusů měsíčně, řekla ČTK mluvčí firmy Martina Piskorová.

11:34

Koronavirus přichystal překvapení a šok, ztráty budou desítky milionů korun. Jako čistá taxislužba bychom měli na kahánku, ale rozvíjíme logistiku, je třeba z taxikářů udělat přepravce všeho, abychom dokázali dopravu dělat udržitelně a všichni vozili, co je zrovna potřeba, říká spoluzakladatel a šéf Liftago Ondřej Krátký.

Šéf Liftago: Taxikáři změní svět, uděláme z nich přepravce všeho, pandemie byla šok

19:48
Koronavirus přichystal překvapení a šok, ztráty budou desítky milionů korun, jako čistá taxislužba bychom měli na kahánku, ale rozvíjíme logistiku. | Video: DVTV, Martin Veselovský
11:25

V Libereckém kraji nepřibyl za posledních deset dní žádný nový případ onemocnění covidem-19. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, testy zatím nákazu prokázaly u 200 lidí. Nejvíc nakažených odhalili hygienici na Jablonecku, nejméně případů mají na Českolipsku. Z nemoci už se vyléčilo 186 lidí, to je 93 procent.

10:47

Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly omezení zavedená kvůli koronaviru a zvýšily testování. Podle OPS se šíření nákazy zrychluje v Brazílii, Chile či Peru. Rekordní nárůst nakažených za poslední den zaznamenalo Peru a Mexiko. Celkem se v Latinské Americe podle agentury ANSA potvrdilo už na 799 tisíc nakažených a přes 43 tisíc úmrtí s covidem-19. OPS však upozornila, že situace je horší, než uvádí oficiální statistiky.

10:50

Krajská hygienická stanice dnes z preventivních důvodů rozhodla o uzavření porubského pracoviště Městské policie Ostrava v Martinovské ulici. Důvodem uzavření pracoviště je preventivní karanténa, v níž je nyní 59 strážníků z této služebny, kteří v karanténě musí být kvůli šesti pozitivně testovaným kolegům z tohoto pracoviště. Sdělil to mluvčí strážníků Jindřich Machů. Činnost městské policie podle něj není ohrožena.

10:46

Přes 150 tisíc lidí se již od začátku epidemie nakazilo koronavirem v Indii. Za poslední den indické úřady zaznamenaly rekordních více než 6000 případů infekce. Úmrtí pacientů s nemocí covid-19 registruje Indie více než 4300.

10:43

Chebská nemocnice, kde se v dubnu i na začátku května potvrdila nákaza koronavirem mezi personálem i pacienty, od 1. června obnoví provoz porodnice. Od pondělí tak budou rodičkám k dispozici porodní sály i oddělení šestinedělí, do té doby museli využít porodnici v Sokolově nebo v Karlových Varech. Informoval o tom mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

10:36

Koronavirová krize letos povede k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii. Zatímco před pandemií agentura prognózovala nárůst investic o dvě procenta, nyní očekává jejich propad o 20 procent čili o 400 miliard dolarů (9,87 bilionů Kč).

Pokles investic nejvíce dopadne na oblast fosilních paliv: v případě ropy se sníží o 30 procent, u uhlí o 15 procent. Investice do obnovitelných zdrojů klesnou o deset procent na polovinu finančních zdrojů nezbytných k boji s klimatickou změnou.

10:10

Francouzská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla kvůli koronaviru klesnout ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20 procent. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE. Druhá největší ekonomika eurozóny se tak ve druhém čtvrtletí zřejmě propadne do recese, když v prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o 5,8 procenta.

10:05

Rusko dnes ohlásilo 161 úmrtí po nákaze koronavirem za uplynulých 24 hodin, čímž celkový počet úmrtí dosáhl 3968. O den dříve krizový štáb oznámil 174 úmrtí, což byl rekordní denní nárůst. Dnešní údaj je druhý nejvyšší od počátku pandemie.

Nejrozlehlejší země světa s přibližně 146 miliony obyvatel během uplynulého dne zaznamenala 8 338 nových případů nákazy. Celkový počet potvrzených případů dosáhl 370 680.

10:02

Ve Zlínském kraji přibyl za 24 hodin další uzdravený člověk z onemocnění covid-19. Vyléčených je 287. V úterý hygienici evidovali deset dalších vyléčených, v pondělí jednoho, předtím přibylo v sobotu 11 uzdravených. Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem se k dnešnímu ránu nezměnil, od začátku epidemie je jich 362. V úterý přibylo sedm nových případů covidu-19, v pondělí žádný nově nakažený nepřibyl, v neděli bylo pět nových případů nákazy. V souvislosti s onemocněním zemřeli dosud dva obyvatelé kraje.

09:56

Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde vzniklo ohnisko koronaviru, se připravuje druhé plošné testování zaměstnanců. Začít má v úterý. Ověří, zda se nemoc později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky při prvních testech byly negativní. Řekl to dnes Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

09:55

Na jižní Moravě od pondělního večera přibyl jeden případ nemoci covid-19, celkem se od začátku pandemie nakazilo 531 lidí. Vyplývá to z údajů na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Z nákazy se v kraji vyléčilo podle údajů krajské hygienické stanice 441 lidí.

09:46

V Česku přibylo v úterý 48 nakažených koronavirem, o den dříve to bylo 47. Od vypuknutí epidemie je potvrzených případů onemocnění 9052. V úterý s nemocí covid-19 nikdo nezemřel, zemřelých zůstává 317. Vyléčených je 6279, aktuálně se s nemocí potýká 2456 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Denní přírůstek případů koronaviru se posledních osm dnů drží pod osmi desítkami. Poměr nakažených k počtu testovaných je od pondělí pod jedním procentem, v úterý to bylo 0,76 procenta.

09:40

Bulharsko od 1. června spustí další vlnu uvolňování koronavirových restrikcí. Po dvou a půl měsících budou moci plně otevřít dveře hostům restaurace, bary a kavárny. Činnost zahájí také kulturní instituce včetně divadel.

09:25

Ostravská společnost Clinitex, která produkuje zdravotnický textil, vyrobila od počátku pandemie nového typu koronaviru více než 300 000 ústenek. Dodávala je převážně zdravotnickým zařízením, hlavně v Moravskoslezském kraji, v malé míře i privátní sféře. Odložila kvůli tomu své standardní zakázky, na ekonomice firmy se to ale neprojevilo negativně, ani pozitivně. Potvrdil jednatel společnosti Petr Bukovski. Nyní se výroba firmy vrací k běžnému režimu.

09:06

Plzeňské Techmania Science Center, zaměřené na vzdělávání a popularizaci vědy, instalovalo u vstupu termokameru, která bude bezkontaktně měřit tělesnou teplotu návštěvníků. Systém vyvinuli odborníci na termodiagnostiku z ústavu Nové technologie - výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni. Teplotu začne kontrolovat od 2. června, kdy se Techmania po téměř tříměsíční přestávce způsobené pandemií koronaviru znovu otevře, řekla dnes Šárka Stará, mluvčí univerzity, která je spoluzakladatelem science centra.

09:05

 Během prvních čtyř měsíců tohoto roku ukončilo nebo přerušilo podnikání téměř 22 000 žen a přes 35 000 mužů. S podnikáním tak skončilo šest procent aktivních živnostnic a pět procent živnostníků. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.

"Ženy tvoří asi 36 procent všech živnostníků a podnikatelů. V řadě oborů však podniká podobný počet mužů i žen, a v některých oborech naopak převládají ženy. Ženy jsou přitom o něco více zastoupeny právě v oborech, kterých se dotkla jarní opatření proti šíření nového typu koronaviru," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

08:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od 27. května bude možné na Slovensko a Maďarsko vycestovat i bez negativního testu koronaviru.

08:08

Předposlední květnovou sobotu se na horském hraničním přechodu Klínská brána nedaleko Litvínova sešla zvláštní skupina lidí. Rodina v turistickém oblečení sedí u dřevěného stolu a popíjí čaj z termosky. K odpočinku si vybrala místo mezi dvěma hraničními kameny, které značí, kde začíná a končí Česko a Německo. O kus vedle brzdí na podmáčeném plácku policejní auto

08:06

Francouzská automobilka Renault plánuje do roku 2024 zrušit 5000 pracovních míst. Uvedl to na svých internetových stránkách francouzský list Le Figaro, podle kterého má snížení počtu zaměstnanců pomoci firmě ušetřit dvě miliardy eur (54,1 miliardy Kč). Renault měl na konci loňského roku ve Francii zhruba 48.500 zaměstnanců, po celém světě pak necelých 180 000.

Automobilka je ve ztrátě kvůli pandemii koronaviru.

06:19

Obyvatelé Česka, Slovenska a Maďarska mohou ode dneška mezi těmito státy cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény. Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je to mezikrok k úplnému uvolnění režimu na hranicích se sousedními státy.

06:00

V Česku přibylo v úterý 48 nakažených koronavirem, o den dříve to bylo 47. Celkem je potvrzených případů onemocnění 9050. V úterý s nemocí covid-19 nikdo nezemřel, zemřelých zůstává 317.

Vyléčených je 6270, aktuálně se s nemocí potýká 2463 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30. Denní přírůstek případů koronaviru se posledních osm dnů drží pod osmi desítkami.

05:45

Německo za uplynulý den zaznamenalo 362 nových případů nákazy koronavirem, dalších 47 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z dnešní statistiky německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

05:40

Pevninská Čína dnes oznámila jeden nový případ koronavirové nákazy, tedy o šest méně, než v předchozím dni.

05:30

Brazílie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 16 324 případů nákazy koronavirem. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo nově 1039 pacientů. V obou případech se jedná o znatelně vyšší bilanci, než v předchozí den. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

22:59

Sněmovna dnes nerozhodla o osudu předlohy, která zavádí jednorázový příspěvek 500 korun podnikatelům poškozeným dopady epidemie koronaviru i na společníky malých společností s ručením omezeným. Jednání sněmovny pro dnešek skončilo, zatím není jasné, kdy se k tomuto zákonu poslanci vrátí. Vládní koalice pravděpodobně navrhne pokračování ve středu ráno při debatě o změnách v programu schůze.

22:18

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. Podle Reuters to dnes reportérům řekla mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová.

21:55

Španělské ministerstvo zdravotnictví oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně více, než v předchozích dnech. Důvodem vyšší bilance jsou však dříve nezapočítaná data, podle úřadu za posledních sedm dní zemřelo v souvislosti s nákazou jen 35 lidí. Informoval o tom deník El País.

21:42

Mužem, který vyhrožoval smrtí náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi, je brzy čtyřiapadesátiletý živnostník, který se ve volném čase věnuje fotbalovému klubu. Vyplývá to z pátrání redakce Aktuálně.cz, která se také seznámila s obsahem pravomocného verdiktu.

21:32

Sněmovna žádá vládu, aby v případě obcí do 3000 obyvatel navrhla řešení výpadku jejích příjmů ze sdílených daní v souvislosti s epidemií koronaviru. Chce také, aby vláda předložila návrh finančního zajištění investičních akcí obcí a krajů v letošním a příštím roce kvůli výpadku daňových příjmů, a to v rozsahu nejméně 15 miliard korun. Počítá s tím usnesení Sněmovny, které poslanci přijali po mnohahodinové debatě o tom, jak obcím a krajům nahradit výpadek peněz vzniklý kvůli výplatě příspěvku podnikatelům postiženým epidemií koronaviru.

21:01

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) 5,5 miliardami eur. Už dříve problémovou firmu poškodil kolaps dopravy vyvolaný koronavirovou krizí. Berlín plán na záchranný balíček oznámil dnes, schválit jej ještě musí německý parlament a Evropská komise (EK). K ozdravení společnosti budou muset dvěma miliardami eur přispět do roku 2024 i její zaměstnanci, uvedla firma.

20:43

Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji během 24 hodin nemoc covid-19 u dalších 41 lidí. Z toho 36 případů přibylo na Karvinsku a souvisejí s ohniskem nákazy koronaviru v uhelném Dolu Darkov. Od počátku pandemie se v kraji nakazilo 1468 lidí.

19:57

Americký stát New York nyní eviduje nejméně lidí hospitalizovaných v souvislosti s onemocněním covid-19 od doby, kdy začal sledovat jejich počty. Postupně klesá také denní počet zemřelých, jichž tamní úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly 73, nejméně od 23. března. Na tiskové konferenci to dnes uvedl guvernér Andrew Cuomo, společně s oznámením, že se od nynějška hodlá soustředit na znovuotevření tamního hospodářství.

19:40

Ve Francii od počátku epidemie zemřelo s covidem-19 už 28 530 lidí. Oznámilo to v úterý francouzské ministerstvo zdravotnictví, které aktualizovanou bilanci zveřejnilo poprvé od čtvrtka. Pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou v nemocnicích, i vážných případů na jednotkách intenzivní péče v zemi dál ubývá, informoval list Le Figaro.

18:49

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová řekla, že není důvod Švédy nevpouštět do sousedních zemí. V zemi totiž sílí obavy, že švédští turisté budou mít v nadcházející letní sezoně problémy se do některých tradičních destinací nejen v severní Evropě dostat, protože budou vnímáni jako zdravotní hrozba.

18:27

V Česku v úterý zatím přibylo 32 nemocných covidem-19, případů nemoci k 17:30 bylo 9034. Počet uzdravených se od rána zvýšil o 81 na 6263, úmrtí zůstalo 317. Aktuálně se s nemocí, kterou způsobuje nový typ koronaviru, potýká 2454 lidí, zhruba o 50 méně než dnes ráno. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

18:26

V Itálii za poslední den přibylo 78 obětí s covidem-19, což je o 14 méně než v pondělí. Celkový počet mrtvých stoupl na 32.955 a Itálie zůstává co do celkové bilance mrtvých třetí nejhůře postiženou zemí světa po Spojených státech a Velké Británii.

17:41

V době koronavirové epidemie přibylo lidí s úzkostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Data o sebevraždách podle něj zatím nejsou dostupná, stejně jako důkazy o větší spotřebě alkoholu. Lidé ale v průzkumu uvedli, že častěji pijí tvrdý alkohol než pivo. Na úterní tiskové konferenci k odborné konferenci Co víme a nevíme o covid-19 to řekl ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), psychiatr Cyril Höschl.

17:40

O příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus žádají nejčastěji firmy do deseti zaměstnanců. Tvoří kolem 70 procent žadatelů. Podniky s víc než stovkou pracovníků představují pak zhruba desetinu. Vyplývá to z analýzy ministerstva práce. Podle ní do 22. května dostalo 50.700 zaměstnavatelů na účty 4,73 miliardy korun.

16:56

Vlak, který má do Česka přivést poslední zaplacenou dodávku ochranných prostředků proti šíření koronaviru nového typu, vyrazí z Číny zřejmě za tři dny. Za zhruba týdenním zpožděním stojí složitější celní řízení ze strany čínských úřadů. Náklad skončí v policejních skladech v Opočínku na Pardubicku a bude sloužit jako zásoba pro potřeby ministerstva vnitra. ČTK to v úterý řekl šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD).

16:26

Fakultní Nemocnice v Motole k úterý zrušila plošný zákaz návštěv svých pacientů. V pondělí 25. května návštěvy umožnila Ústřední vojenská nemocnice v Praze a Nemocnice na Bulovce. Tam počítali návštěvy na jednotky. Návštěvy jsou totiž možné jen za dodržení stanovených pravidel. Nemocnice byly kvůli zamezení možnému šíření covidu-19 uzavřeny návštěvám na začátku března. Zákaz mohly zrušit podle pokynů ministerstva zdravotnictví k 25. květnu. Rozhodnutí bylo na uvážení vedení nemocnic.

15:21

Thajská vláda dnes prodloužila až do 30. června stav nouze, který vyhlásila kvůli epidemii nemoci covid-19. Bangkok k tomuto kroku přistoupil navzdory tomu, že koronavirus se již v zemi téměř nešíří. Dnes thajské úřady oznámily pouze tři nové případy nákazy.

Australský premiér Scott Morrison prohlásil, že Austrálie se nechystá v brzké době otevřít své hranice. Filipínský prezident Rodrigo Duterte uvedl, že neumožní návrat studentů do škol, dokud nebude dostupná vakcína proti koronaviru.

15:19

Sněmovna v úterý potvrdila trvání stavu legislativní nouze, v němž může zrychleně schvalovat návrhy zákonů. V úterý by měli poslanci projednat vládní předlohu, díky které budou moci poskytovatelé zdravotní péče získat náhrady za koronavirový výpadek 30,5 miliardy korun. Někteří členové dolní komory už ve sněmovních budovách odložili roušky. Vedení sněmovny se podle informací ČTK dohodlo na tom, že jejich nošení bude dobrovolné.

14:17

Zdravotnický systém Chile, které je třetí nejpostiženější zemí koronavirem v Latinské Americe, se blíží limitu kapacit lůžek intenzivní péče. Prohlásil to prezident Sebastián Piňera. V noci na dnešek Chile oznámilo rekordních 4895 případů nákazy za den, čímž počet dosud evidovaných nakažených vzrostl na 74 tisíc, z toho 761 lidí zemřelo. Mezi nakaženými jsou nově i dva ministři chilské vlády.

13:57

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyzval ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) k úpravě podmínek ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Podle ombudsmana by stejně jako ošetřovné pro zaměstnance nemělo být ovlivněno exekucí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

13:56

Letecká společnost Smartwings začne obnovovat provoz, od 10. června plánuje spustit lety do chorvatského Splitu. Jde o první pravidelnou linku, kterou dopravce obnovuje po přerušení provozu kvůli koronavirové krizi. Dalšími dopravci, kteří nově ohlásili návrat do Prahy, je Air Serbia s lety do Bělehradu a Brussels Airlines, které budou létat do Bruselu. Už dříve bylo ohlášeno obnovení 11 pravidelných linek, mezi nimi i spoje od Českých aerolinií.

13:39

Kraj Vysočina bude svým nemocnicím přispívat na testování na koronavirus kvůli nákladům, které s tím nemocnice mají. Počítá se statisíci korun. Přispívat bude na testy nařízené lékaři a hygieniky i na testy, které si lidé hradí sami. Testování provádí všech pět krajských nemocnic. Samoplátcovské testování chtěl kraj původně do konce týdne ukončit, zastaví ho ale jen v Pelhřimově, kde je o něj nejmenší zájem. Novinářům to v úterý řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

12:53 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ministerstvo pro místní rozvoj připraví mechanismus, prostřednictvím kterého bude kompenzovat samosprávám výpadek příjmů způsobený kompenzačním bonusem. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Poslanci koaliční sociální demokraté podle něj podpoří vládní verzi opatření, která počítá s vyplácením kompenzací pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným i na úkor rozpočtů samospráv. V opačném případě by podle Hamáčka hrozilo zastavení plateb pro příjemce pomoci.

12:18

Pomoc, kterou vláda prosazuje pro živnostníky, by měly podle představ ministerstva financí zaplatit z téměř čtvrtiny obce. Dnes to má po vetu Senátu znovu schvalovat sněmovna. Řadě obcí by to ale výrazně prohloubilo ztráty, které už tak přinesly důsledky koronaviru. Některé tak odkládají důležité investice. V Krouně tak například odkládají výstavbu vodovodu, který někteří místní nutně potřebují.

12:38

Způsob postupného znovuotevírání škol zavřených kvůli koronaviru staví podle vedoucího středních škol ve spolku Pedagogická komora Štefana Klímy veřejnost proti ředitelům a učitelům ve školách. Klíma to napsal v dopise, který adresoval ministrovi. Podle něj Plaga zničil důvěru rodičů ve školu. S učiteli v době koronavirové krize ministr moc nekomunikoval a jejich práci spíše komplikoval, uvedl.

12:01

Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47 tisíc mrtvých. Napsala to agentura Reuters po zveřejnění nových dat britského statistického úřadu ONS, který situaci mapuje na základě úmrtních oznámení. V Anglii a Walesu se podle OSN nemoc z koronaviru k 15. květnu objevila jako pravděpodobná příčina smrti u 42 173 lidí.

11:59

Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku, pravděpodobněji až v roce 2021. Na úterní odborné konferenci Co víme a nevíme o covidu-19 pořádané Univerzitou Karlovou v Praze to řekl Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který působí na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Ve vývoji je podle něj asi 120 vakcín, žádná není v poslední fázi testů.

11:46

Finanční správa do pondělka přijala 722 987 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Celkem vyřídila přes 720 tisíc žádostí a vyplatila 16,4 miliardy korun. 

11:27

OSN využila svá letadla určená pro přesuny humanitárních pracovníků pro distribuci ochranných prostředků.

11:23

Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišly kvůli epidemii nového koronaviru. Sněmovní zdravotnický výbor dnes podpořil beze změn vládní návrh zákona, který to umožní, sdělili jeho členové Hana Aulická Jírovcová (KSČM) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Sněmovna by měla předlohu schvalovat na schůzi, která začne odpoledne.

11:23

První lety v schengenském prostoru odbaví letiště v Pardubicích přibližně v polovině června. Jedná teď s dopravci o podmínkách, řekla ředitelka společnosti East Bohemian Airport Hana Šmejkalová. Lety do zemí schengenského prostoru vláda povolila ode dneška. Z nařízení vlády kvůli šíření nového typu koronaviru bylo letiště od 14. března zavřené.

10:22

V souvislosti s ohniskem nákazy covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné nepřibyl žádný další případ. Pozitivně testováno tak zůstává 239 lidí. Krajská hygienická stanice v Ostravě to dnes uvedla v tiskové zprávě. V souvislosti s Darkovem byly v Českém Těšíně uzavřeny tři mateřské školy.

09:45

Rusko oznámilo 174 úmrtí na koronavirus, což je rekordní denní nárůst. Celkový počet úmrtí vzrostl na 3807. Celkový počet případů překročil 360 tisíc.

09:43

Počet nakažených koronavirem v Česku přes noc stoupl o dva na celkových 9004. Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných v pondělí klesl na 0,66 procenta z nedělních 1,81 procenta. Zemřelo dosud 317 lidí, téměř 6200 lidí se už vyléčilo a aktuálně se s ní potýká asi 2500 nakažených.

09:41

Automobilová doprava může ode dneška na jihu Čech využívat k cestě do Německa a Rakouska deset hraničních přechodů. Po více než dvou měsících se tak rozšířil počet míst pro přechod do zahraničí. 

07:57

Spojené státy o dva dny uspíší chystaný zákaz vstupu do země pro cizince, kteří byli za uplynulé dva týdny v Brazílii. Opatření, které je součástí snah o zastavení šíření epidemie v USA, mělo původně začít platit v pátek, nyní však nabude účinnosti už od středy.

07:51

V bezmála 19milionovém Chile ohlásily úřady rekordních 4895 nových případů nákazy během jediného dne, celková bilance tím vzrostla na 73 997. Mezi infikovanými jsou i dva ministři, přičemž další tři byli posláni do karantény. Na 43 lidí s nemocí covid-19 v posledních 24 hodinách zemřelo, celkově už země registruje 761 mrtvých.

07:48

Ministerstvo zahraničí ustoupilo kvůli koronaviru od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

07:40

Koronavirem stižené Benátky přemýšlejí o změnách fungování. Obyvatelé Benátek doufají, že současná krize je zároveň příležitost pro to, aby zde mohla vzniknout udržitelnější forma turismu a město přitáhlo více lidí, kteří by se zde chtěli nastálo usadit. Starosta Benátek Luigi Brugnaro říká, že je čas zamyslet se nad životem historického centra. Benátky čelily v posledních letech téměř existenciální krizi. Město se muselo vyrovnat s náporem až 30 milionů lidí ročně a příval turistů začal paradoxně ohrožovat věci, které sem přitahovaly cestovatele po staletí.

Benátky v čase koronaviru
Benátky v čase koronaviru | Foto: Reuters
07:26

Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka. Podmínkou bude příznivá epidemická situace, informovala dnes s odvoláním na časopis Focus agentura DPA.

06:22

Dnes se uvolní režim na hranicích Česka, omezený dříve kvůli šíření koronaviru, a otevírají se také další letiště pro mezinárodní lety. Kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem budou ode dneška pouze namátkové.

06:21

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 9000, ministerstvo zdravotnictví jich od začátku března eviduje 9002. V pondělí přibylo 47 nakažených, nejméně za poslední čtyři dny. Zemřelých s nemocí covid-19 je 317, téměř 6200 lidí se už vyléčilo a aktuálně se s ní potýká asi 2500 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30.

06:00

Německo za pondělí zaznamenalo 432 nových případů koronavirové nákazy a dalších 45 lidí kvůli komplikacím souvisejícím s infekcí zemřelo. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 179 002 lidí, z nichž 8302 zemřelo.

05:50

Ve Spojených státech zemřelo s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin 532 lidí. V porovnání s předchozím dnem je denní přírůstek o více než sto nižší.

05:50

Úřady v pevninské Číně dnes zaznamenaly sedm případů koronavirové nákazy, což je o čtyři méně než v předchozím dni.

05:45

Itálie se potýká se záplavou milionů použitých roušek, respirátorů, gumových rukavic, láhví s dezinfekcí a dalších prostředků chránících proti nákaze koronavirem.

Obzvláště citelný je tento problém v Římě, jehož radnice se rozhodla dávat pokutu ve výši 500 eur (16 600 korun) těm, kteří ochranné pomůcky odhodí na ulici. S odvoláním na starostku metropole Virginii Raggiovou o tom informovala agentura APA.

05:30

V Brazílii za poslední den přibylo 11 687 nakažených koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy země evidovala bezmála 16 000 infikovaných. Denní bilance úmrtí se naopak zvýšila; v posledních 24 hodinách zemřelo 807 lidí oproti 653 hlášeným v neděli. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

21:34

Správa a údržba silnic (SÚS) Jihočeského kraje večer odstranila betonové zábrany, které v regionu zamezovaly přejezdu přes uzavřené hraniční přechody. Jde o šest míst, kterými může od úterý nově automobilová doprava projet do Rakouska a Německa. O otevření dalších hraničních přechodů odpoledne rozhodla vláda, povinnost testu na covid-19 při návratu do České republiky stále platí.

21:10

Počet mrtvých s koronavirem v Británii za den vzrostl o dalších 121 na 36 914. Vyplývá to z dnešních údajů britského ministerstva zdravotnictví. Jde o podobný nárůst jako v neděli a opět výrazně nižší než v předchozích dnech. Lidí s pozitivním testem země dosud evidovala 261 184, přičemž provedla už přes 3,5 milionu testů. Britský premiér Boris Johnson oznámil vládní plán dalšího uvolňování protiepidemických opatření. Od 1. června by se tak mohly otevřít venkovní tržiště a autosalony.

20:30

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překonal hranici 4000. Devadesát procent z nich byli lidé starší 70 let, informovala dnes agentura AFP. Skandinávská země, která je známá svým poměrně benevolentním přístupem k pandemii, dosud evidovala 33 843 potvrzených případů nákazy covidem-19.

20:15

Od počátku epidemie muselo kvůli covidu-19 ve Francii do nemocnice už více než 100 000 lidí. Přes 65 000 pacientů se ale z nemoci už zotavilo a vrátilo se domů. S odvoláním na francouzské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval list Le Figaro. Francie od pátku nezveřejňuje denní nárůst počtu mrtvých s covidem-19, aktualizovaná bilance má být k dispozici až v úterý.

20:13

Černohorský premiér Duško Marković dnes označil svou zemi za první evropský stát bez koronaviru. Na tiskové konferenci v Podgorici v této souvislosti mimo jiné sdělil, že počátkem června se otevřou hranice turistům ze zemí, jež splňují epidemiologická kritéria, přičemž mezi nimi jmenoval i Českou republiku.

19:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově mohou maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:56

Vláda schválila jednomyslně pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Stane se jím náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

18:39

Kolínští zastupitelé v pondělí v rámci rozpočtového opatření schválili odložení některých plánovaných investic, které se měly letos uskutečnit. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli které klesnou městu příjmy. Vedení radnice zároveň nesouhlasí s navrhovanou verzí kompenzačního bonusu pro podnikatele, který má připravit obce o část daňových příjmů. V případě Kolína by městský rozpočet přišel o dalších zhruba 27 milionů korun.

18:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:22

Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co schválně zakašlal na zaměstnankyni místního supermarketu a řekl jí, že je nakažen koronavirem. Informoval o tom list The New York Times. Americké ministerstvo spravedlnosti dnes také před podobným jednáním vydalo varování a vyzvalo policii a státní zástupce, aby výhrůžkám ohledně šíření viru věnovali zvláštní pozornost.

18:11 Premiér Andrej Babiš

Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti testů na covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do 48 hodin, uvedl v pondělí Babiš.

17:54

Téměř pětina lidí podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době nouzového stavu více pila alkohol. Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let, následované mladšími od 18 do 25 let. Naopak nejmenší nárůst byl u věkové skupiny 56 až 64 let. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. Nouzový stav byl vyhlášen kvůli epidemii nového typu koronaviru 19. března a skončil 18. května.

17:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Projekt takzvané chytré karantény od pondělí formálně náleží pod ministerstvo zdravotnictví. Vláda v pondělí schválila začlenění projektu do struktury resortu a plán, jak ji dále rozvíjet, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

17:10

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Schválila to vláda, oznámila Maláčová. Návrh projedná parlament.

17:09

Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody, schválila vláda.

16:59

Nizozemská vláda ohlásila druhý případ možného přenosu koronaviru z norka na člověka na farmě, kde jsou drobní savci chováni na kožešinu. Podle vládních expertů je "velmi pravděpodobné", že se daný pracovník chovu infikoval od zvířete, mimo kožešinové farmy ale prý riziko nákazy od norka zůstává velmi malé, informovala agentura AFP.

"Případ je velmi podobný tomu předchozímu," uvedla v prohlášení nizozemská ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Už minulou středu informovala, že koronavirem se od norka zřejmě nakazil zaměstnanec farmy nedaleko Eindhovenu. Mutace viru SARS-CoV-2 v jeho organismu byla údajně geneticky podobná variantě, která se šířila mezi norky.

16:48

Stacionáře pro zdravotně postižené v pondělí přivítaly zhruba polovinu z běžného počtu klientů. Další očekávají v následujících dnech. Ztráty kvůli uzavření odhadují ve statisících až jednotkách milionů korun, některé organizace protikoronavirová opatření citelně zasáhla. Řekli to zástupci oslovených zařízení.

16:08

Od úterý přestane v ČR platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů potravin mezi 8:00 a 10:00 jen osoby starší 65 let. Na pondělním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

16:05

Hranice mezi Rakouskem, Českem, Slovenskem a Maďarskem by se mohly zcela otevřít v polovině června. Po videokonferenci se svými protějšky ze tří sousedních zemí to dnes řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg, jehož citovala agentura APA. Rozhodnutí by podle něj mohli už brzy přijmout premiéři čtveřice středoevropských zemí.

15:45

Zástupci školských asociací nevidí moc smysl v záměru ministra školství Roberta Plagy (ANO) umožnit znovuotevření druhého stupně základních škol či středních škol pro konzultace nebo třídnické hodiny žáků. Když by takto školy nemusely fungovat každý den, přizpůsobily by se tomu dle svých možností. Obnovení provozu pro všechny žáky by podle nich jinak za současných hygienických opatření mohlo být pro některé školy nerealizovatelné. 

15:20

Navzdory epidemii koronaviru výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na tzv. centrovou léčbu v prvním čtvrtletí letošního roku rostly. Nárůst o sedm procent je ale podle místopředsedy Správní rady VZP, poslance Bohuslava Svobody (ODS), nižší, než se očekávalo. Novinářům to řekl po dnešním jednání správní rady VZP. Výdaje na drahá moderní léčiva, která mohou předepisovat jen vybrané nemocnice, rostou každoročně. Loni za ně všechny zdravotní pojišťovny zaplatily přes 19 miliard korun. V roce 2018 za ně zdravotní pojišťovny zaplatily 17 miliard korun.

15:14 Karel Havlíček (ANO)

Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva práce by se tříměsíční prominutí pojistného mělo týkat malých podniků, podle zaměstnavatelů všech ohrožených. Odbory jsou naopak proti tomu, aby důchodovému systému vypadly příjmy. Po jednání tripartity to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle něj dnes chystaný zákon s odpuštěním odvodů bude projednávat vláda.

"Není absolutní shoda, ani mezi členy vlády, ani mezi zaměstnavateli a odbory," uvedl Havlíček.

15:13

Omezení cestování do zahraničí má negativní dopad na vědecké projekty i mezinárodní studentské programy. Kvůli šíření nemoci covid-19 se nemohla uskutečnit řada zahraničních pobytů. Mendelova univerzita v Brně proto přesune peníze z programu Erasmus na další akademický rok. Nově finančně podpoří i čerstvé absolventy.

"U studentských mobilit chceme část peněz použít pro čerstvé absolventy, protože předpokládáme, že bude i na trhu práce problém a absolventům to vypomůže do začátku. U zaměstnaneckých mobilit očekáváme, že se naplánované cesty uskuteční v následujícím akademickém roce," uvedla rektorka Danuše Nerudová.

15:13

V 96 kinech po celé republice se v původně plánovaném termínu karlovarského festivalu uskuteční přehlídka Tady Vary. Mezinárodní filmový festival pořadatelé kvůli hrozbě šíření koronaviru přesunuli až na příští rok, filmy vybrané pro ten letošní ale chtějí promítnout. Z plánovaných snímků jich 16 poběží v českých kinech, uvedli dnes organizátoři v tiskové zprávě. Přehlídka Tady Vary bude od 3. do 11. července.

14:25

Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je dosud největší denní nárůst infekcí. Napsala o tom agentura Reuters. Válkou zdecimovaná země k dnešnímu dni zaznamenala 106 případů nákazy a čtyři úmrtí. Nárůst nově infikovaných podle ministerstva zdravotnictví souvisí s návratem Syřanů z ciziny.

14:13

Daň z přidané hodnoty by měla podle ministerstva financí klesnout z 15 na deset procent u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to dnes projedná vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí, které navrhuje změny projednat ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

14:13

V Íránu se dnes opět otevřely hlavní šíitské svatyně, které byly od března kvůli boji s koronavirem zavřené. Podle oficiálních údajů se nemocí covid-19 v islámské republice dosud nakazilo 135 701 lidí, z nichž 7417 zemřelo.

13:59

Pardubická radnice plánuje, že od září bude znovu pořádat vítání občánků, tradici přerušila koronavirová epidemie. Rodiče mohou své děti na slavnostní akt přihlásit už nyní. Kvůli zrušení jarních termínů posouvá radnice věk až do 18 měsíců věku dítěte.

13:56

Schůzi Sněmovny, jež začíná v úterý odpoledne, budou moci lidé sledovat opět z galerie pro veřejnost. Prostor v jednacím sále se otevírá zhruba po třech měsících, byť omezeně s nižší kapacitou. V dolní komoře se podle informací tiskového odboru nadále nekonají komentované prohlídky ani semináře a vernisáže výstav.

13:57

Základní školy by podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové pro žáky druhého stupně nemusely zajišťovat program podle běžného rozvrhu na každý den, ale děti by do nich mohly chodit třeba na třídnické hodiny.

"Nemuselo by to být každý den, ale třeba jen v některých dnech v týdnu na část dne," řekla. Zdůraznila, že otevření škol má dětem umožnit zejména znovunavázání vztahů se spolužáky a osobního kontaktu s učitelem. Podobně by podle ní mohly fungovat i střední školy, konzervatoře či vyšší odborné školy. "Je to v souladu s předpokládaným harmonogramem uvolňování opatření ve školství," dodala.

13:38

Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru. Nejdéle platil stav nouze v metropoli Tokiu a okolí a na severním ostrově Hokkaidó, i v těchto oblastech ho ale dnes premiér Šinzó Abe ukončil.

13:07

Žáci druhého stupně ZŠ, SŠ, konzervatoří a VOŠ by se v omezené míře mohli do lavic vrátit 8. června. Ministr školství Plaga to dnes navrhne vládě.

12:57

V hlavní budově Národního muzea dnes začala výstava roušek, které jeho pracovníci shromažďovali od vypuknutí pandemie covid-19. Výstava se jmenuje Držíme spolu, ukazuje různé typy roušek od designérů, konfekčních firem, zakázkových krejčovství i ty podomácku šité. A představí i příběhy, které se skrývají za jejich vznikem.

12:57

Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na povrchu, které dokážou izolovat virové RNA. Staly se tak základem pro nové sady vyvinuté v tuzemsku, které pomáhají při testování na covid-19. Technologii se již podařilo otestovat v praxi; první várky pro diagnostické účely již nakoupily komerční společnosti, informovali v pondělí zástupci Univerzity Palackého v Olomouci.

11:58

Není důvod zavírat Karvinou, řekl hejtman Ivo Vondrák novinářům. Hygienici přes víkend vytrasovali 1000 kontaktů nakažených, chytrá karanténa podle něj funguje. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit. 

11:53

Návrat dětí do základních škol v Praze se dnes ráno obešel bez větších komplikací. Školy byly na jejich příchod dobře připraveny. Výjimečně některým dětem chybělo čestné prohlášení o bezinfekčnosti, které bylo podmínkou pro vpuštění žáka do školy. Rodiče ho museli po zavolání doplnit. Podíl žáků, kteří dorazili, se v různých školách lišil. Někde jich přišlo kolem 80 procent, jinde polovina nebo jen čtvrtina. 

11:44

Hejtman Vondrák v Moravskoslezském kraji nevyhlásil stav nebezpečí kvůli nákaze na Dole Darkov, není to prý třeba. Není důvod zavírat Karvinou, řekl.

11:42

Důl Darkov byl kvůli nákaze odstaven z těžby. Odčerpává jen vodu a větrá, řekl hejtman Ivo Vondrák. Důl nelze zavřít, to by znamenalo zavření celého OKD, dodal.

11:38

Většina pražských nemocnic k dnešnímu dni zákaz návštěv nezrušila. Mezi ně patří Thomayerova nemocnice nebo Nemocnice Na Homolce. Návštěvy pacientů jsou dnes možné v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v Nemocnici na Bulovce. V nemocnici v Motole je povolí v úterý 26. května. Návštěvy jsou ale možné jen za dodržení stanovených pravidel.

Nemocnice byly kvůli zamezení možnému šíření covidu-19 uzavřeny návštěvám na začátku března. Zákaz mohly zrušit podle pokynů ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni. Rozhodnutí bylo na uvážení vedení nemocnic.

11:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček navrhne vládě otevření hranic s Rakouskem a Německem. 

10:53

Návštěvy na lůžkových odděleních dnes v Olomouckém kraji po více než dvouměsíční pauze, kterou zavinila epidemie koronaviru, povolila pouze Fakultní nemocnice Olomouc a Vojenská nemocnice Olomouc. V ostatních nemocnicích jsou návštěvy nadále zakázány, umožněny jsou jen ve výjimečných případech. 

10:40

Na 22 milionů Španělů může dnes po více než dvou měsících opět do restaurace či do kina nebo se jít koupat na pláž. Téměř polovina země je ode dneška v předposlední fázi uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru. Zbytek země (asi 25 milionů Španělů) je ve druhé ze čtyř fází, takže například v Madridu a Barceloně se mohou po 10 týdnech otevřít zahrádky restaurací.

10:49

Svaz průmyslu požaduje, aby se na podzim mohl uskutečnit Mezinárodní strojírenský veletrh.

10:31

Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet tak dosáhl 353 427. Počet úmrtí vzrostl podle krizového štábu o 92 na celkem 3633. O den dříve to bylo 8599 nových případů a 153 úmrtí, což představovalo rekordní denní nárůst.

10:30

Rozhodnutí epidemiologů otevřít za přísných hygienických podmínek k ochraně proti koronaviru první stupeň základních škol by se podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka mělo respektovat. Společnost by se podle něj měla vrátit ke svému standardnímu fungování, ale zároveň by se měly respektovat obavy z nákazy u lidí, kteří mají zdravotní problémy. Školy podle něj budou fungovat do konce školního roku velmi odlišně. Kolik učitelů se do nich dnes vrátilo, proto v současnosti není možné říct, podobně jako zatím nejsou zcela jasné počty dětí.

10:29

I když lidé v Česku ode dneška už nemusí venku nosit při dodržení odstupů roušky, velká část z nich si i dál nos a ústa na veřejnosti zakrývá. Někteří si nasazovali roušku jen při průchodu kolem ostatních, v některých městech nosili roušky častěji senioři. Všichni bez rozdílu pak dál povinně nosí ochranu dýchacích cest při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.

10:25

Důvěra firem v ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem.

10:09

Pevninská Čína dnes ohlásila 11 nových nákaz koronavirem, což je o tři víc než v předchozím dni. Všechny nové infekce byly zaznamenány u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí.

10:15

V posledních dnech v Česku opět mírně narůstá množštví aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Podle epidemiologů jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. Hygienici tam evidují celkem 212 nakažených. Všechny odebrané vzorky ale ještě nevyhodnotili, lze tedy očekávat, že počet nakažených ještě poroste. Na Karvinsku proto dál platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a povoleny nejsou ani hromadné akce nad 100 osob.

10:09

Německé úřady prověřují okolnosti nákazy koronavirem 18 lidí, stopy vedou do hostince v severoněmeckém Moormerlandu. Pokud se ukáže, že se zde lidé skutečně infikovali, bude to první takový případ v zemi od začátku uvolňování karanténních opatření.

10:03

Zájem o výuku na prvním stupni základních škol v Královéhradeckém kraji byl dnes různý. Většinou přišla do škol více než polovina dětí, kterých se rozvolnění opatření proti šíření koronaviru týká. Zahájení výuky se obešlo bez větších problémů. Do škol se ode dneška mohou vrátit žáci prvního stupně základních škol, avšak za přísnějších hygienických pravidel, včetně povinnosti vyučovat ve skupinách nejvýše o 15 dětech.

09:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kde budete muset nadále nosit roušku? Ministr Adam Vojtěch nabízí přehled:

09:32

V neděli v Česku přibylo 65 nových případů, přičemž laboratoře provedly 3317 testů, celkem jich laboratoře zaznamenaly přes 400 000. Celkový počet případů nákazy v Česku se blíží 9000, k dnešnímu ránu jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 8957, zemřelých zůstává 315. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Vyléčených je 6083, aktuálně se s nemocí potýká 2559 lidí.

9:12

Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl v neděli na 1,96 procenta. Vyšší byl naposledy 20. dubna. Laboratoře v neděli provedly 3317 testů.

08:31

Děti a učitelé ze škol v okolí Dačic a Slavonic na Jindřichohradecku používají od dnešního obnovení výuky ochranné štíty z recyklovaného plastu. Pomůcku získalo 17 základních a mateřských škol v regionu. Celkem se jedná o přibližně o 1200 ochranných štítů.

"Z fyziologického hlediska nám všem štíty umožňují volnější dýchání, jde o zcela jiný komfort - pocitový i fyzický. Za naprosto nepostradatelnou považuji možnost využití nejzákladnějšího nástroje pedagoga - mimiky a řeči. Pro žáčky je nutné nejenom, aby dobře slyšeli pokyny, ale velkou oporou pro jejich pocit bezpečí je výraz dospělého," řekla ředitelka základní školy Komenského Dačice Eva Macků.

08:10

V Německu byla za neděli potvrzena nemoc covid-19 u 289 lidí a dalších deset kvůli komplikacím souvisejícím s nákazou zemřelo. V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 178 tisíc lidí, 8257 zemřelo. Bilance za neděli je výrazně nižší než za sobotu, kdy bylo nahlášeno 431 nových případů koronavirové infekce a 31 úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 161 200 lidí, což je oproti sobotě nárůst o 800.

08:09

Fotbalová sezona ve Španělsku by se měla rozběhnout po tříměsíční pauze zaviněné koronavirem ve čtvrtek 11. června. Tento termín restartu uvedl během televizního rozhovoru ligový šéf Javier Tebas. První hrací den by bylo na programu pouze derby mezi FC Sevilla s brankářem Tomášem Vaclíkem a Betisem, hrát se bude bez diváků.

8:07

V pražské MHD se dočkají obnovení některé omezené linky.

08:32

Ministerstvo zdravotnictví připomíná, co vše se s dneškem povoluje.

07:21

Vakcinolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se během jednoho měsíce stal jedním z nejznámějších Čechů.

06:40

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu, kterou přerušila ve středu 18. března večer kvůli pandemii koronaviru. Dnes vyrobí asi 300 aut, plná výrobní kapacita je 900 aut. Na plnou kapacitu začne firma vyrábět v pátek, řekl dnes mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

Zaměstnanci TPCA v Kolíně přicházejí na první směnu po koronavirové odstávce.
Zaměstnanci TPCA v Kolíně přicházejí na první směnu po koronavirové odstávce. | Foto: ČTK
06:34

Ve Spojených státech se zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 za neděli o 638 lidí na 97.686 obětí. Ve srovnáním s předchozím dnem příbytek počtu obětí klesl. 

06:33

Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření. Velká vlna otevírání čeká části Španělska. V Itálii se po dlouhé pauze zprovozní plovárny a sportovní centra. V Řecku se otevřou taverny, kavárny a bary. Zrušení některých opatření se dočkají i neevropské země.

06:31

Krizový štáb Moravskoslezského kraje dnes bude jednat o situaci v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. V dole se rozšířila nákaza covidem-19, do neděle tam prokázaly testy nákazu u 154 zaměstnanců dolů (včetně čtyř pracovníků mimo Darkov) a čtyř pracovníků firem, kteří na šachtu docházejí. Pozitivně testováno bylo také 54 příbuzných horníků. Hygienici by dnes měli na Dole Darkov dokončit plošné testování zaměstnanců.

06:31

Do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii, rozhodl v neděli Bílý dům. Brazílie v pátek překonala v počtu nakažených koronavirem Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. V Brazílii ministerstvo zdravotnictví úhrnem eviduje 363 nakažených. V USA se dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy. 

Koronavirus v Brazílii.
Koronavirus v Brazílii. | Foto: Reuters
06:29

Pondělí 25. května je milníkem pro další vlnu rozvolňování vládních opatření souvisejících s koronavirem. Nově například nebude nutné nosit roušku venku. Otevřou se vnitřní prostory restaurací a kaváren, ubytovací zařízení i první stupeň základních škol. Aktuálně.cz přináší přehled nejdůležitějších změn.

06:28

Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Ruší se i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz.

06:27

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se chystají dnes projednávat opatření ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Debatovat budou mimo jiné o rozšíření kurzarbeitového programu Antivirus o odpuštění sociálních odvodů. Nynější návrh tohoto takzvaného režimu C zaměstnavatelé kritizují. Celá tripartita zasedne po víc než půl roce, jednání se uskuteční na dálku přes internet.

Z programu Antivirus stát vyplácí dva druhy příspěvků na náhrady mezd firmám, na které dopadla nařízená omezení. V režimu C by podle návrhu odpustil sociální odvody a příspěvek na politiku zaměstnanosti podnikům do 50 zaměstnanců, nebo do 25. Zaměstnavatel by nesměl propustit víc než desetinu lidí, snížit mzdy a pobírat jiný příspěvek z Antiviru. Musel by platit daně v ČR či v EU. 

21:22

Provoz Dolu Darkov byl během víkendu omezen na nezbytné minimum a těžba tam byla přerušena. "V podzemí se pohybuje 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. Takto fungujme od pátku, abychom dosáhli toho, aby se do práce vrátili jen zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že pandemie ve spojení s velmi nízkými cenami uhlí dostala firmu do velmi složité situace. "Spojili jsme se s našim akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že náš akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách," uvedla Staňková. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. OKD podle mluvčí nadále počítá s tím, že se bude těžba postupně utlumovat, ale uhlí se bude těžit minimálně do roku 2025.

21:17

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to dnes čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa.
 • Itálie oznámila 50 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19, oproti předchozímu dni jde o značný pokles. Chybí však údaje z nejhůře zasažené Lombardie.
 • Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36 793, uvedla média. O den dříve činil denní přírůstek úmrtí 282.
 • Rusko dopoledne hlásilo 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což je rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí.
 • Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka dnes po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru.
21:13

Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření nákazy koronaviru. Infekce se potvrdila u 164 dělníků, oznámila dnes nadnárodní společnost AngloGold Ashanti, pod kterou tamní zlatý důl spadá. Důl, dříve uzavřený v rámci celostátního přísných opatření proti koronaviru, se částečně jako ostatní doly znovuotevřel teprve v dubnu.

20:11

Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm dní drží pod hranicí 100. Metropole Madrid a hlavní město Katalánska Barcelona se s nedočkavostí připravují na uvolnění části přísných opatření, která přestanou platit od nového týdne, píše agentura Reuters.

Počet nově zemřelých v porovnání se sobotou, kdy bylo oznámeno 48 úmrtí s covidem-19, mírně vzrostl. Země však dnes zaznamenala nejméně nových případů, hospitalizací a pacientů přijatých na jednotky intenzivní péče od března, píše deník El País.

19:08

Premiér Boris Johnson na tiskové konferenci podržel svého klíčového poradce Dominika Cummingse, kritizovaného za porušení pravidel koronavirové karantény.

Cummingsova odvolání se kromě opozice domáhalo i několik konzervativních poslanců. Poradce, který byl hlavním strůjcem kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie před referendem v roce 2016, odvezl syna na hlídání ke svým rodičům, z Londýna do 400 kilometrů vzdáleného severoanglického hrabství Durham, ačkoliv v té době již platila přísná pravidla spojená s omezením pohybu obyvatel ve snaze zamezit šíření nákazy. Kromě nákupu jídla či léků neměli lidé podle vládních doporučení vycházet z domovů ani navštěvovat příbuzné.

Premiér uvedl, že chápe, proč si lidi myslí, že jedna pravidla platí pro jedny a jiná pro druhé. Ale vládní pokyny podle něj také jasně doporučovaly přihlížet k potřebám péče o dítě. Cummings podle něj jednal odpovědně, v rámci pravidel a naprosto rozumně, když se snažil izolovat čtyřletého syna od nakažené rodiny; tou dobou byla již jeho manželka nemocná a sám poradce měl příznaky nemoci.

"Myslím, že udělal to, co je naprosto pochopitelné," řekl. "Každý otec, každý rodič upřímně chápe, co udělal, já tedy určitě," dodal podle agentury Reuters.

18:55

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36 793, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. O den dříve činil denní přírůstek úmrtí 282. 

18:46

Přehled dnešních událostí z domova:

 • V Česku dnes zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8932 lidí
 • Počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstává na 315
 • Nakažených je aktuálně 2554 lidí, 6063 se vyléčilo
 • Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí
 • Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních, nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob. Je to reakce na situaci v Dole Darkov
 • Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny, řekl v ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevidí jako problém, že jeho náměstek Roman Prymula bude vládním zmocněncem pro zdravotnictví
 • Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun
 • Češi si v Polsku vyzvedávali auta, která vinou koronavirových opatření uvízla na polských letištích
18:14

Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního moře, koupaly se a opalovaly se v pečlivě vyznačených zónách, které je udržovaly v bezpečném odstupu od ostatních návštěvníků. Kordony z provazů a dřevěných kůlů byly úhledně nataženy přes písek, čímž poskytly každému návštěvníkovi nebo skupině vlastní prostor o rozloze osmi metrů čtverečních, napsala dnes agentura AP.

18:05

Na základě rozšíření nákazy se ministr dohodl s hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje, že se na Karvinsku v pondělí nezruší některá omezení, která přestanou platit v jiných částech republiky. Nadále tak nebude možné pořádat akce pro víc než 100 lidí nebo povolit návštěvy v domovech seniorů, v nemocnicích nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. Příslušné mimořádné nařízení vydá ministerstvo zdravotnictví.

18:04

V Česku dnes zatím přibylo 42 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8932 lidí. Počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstává na 315. Nakažených je aktuálně 2554 lidí, 6063 se vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. Za dnešek bude konečné číslo známé po půlnoci.

17:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha bylo k 16:00 na Karvinsku provedeno na 2000 testů na covid-19. Pozitivně bylo testováno 212 lidí, z toho 154 jsou zaměstnanci Dolu Darkov. Mezi nimi je i šest pendlerů z Polska. Dalších 54 nemocných jsou rodinní příslušníci zaměstnanců dolů, čtyři jsou zaměstnanci jiných dolů na Karvinsku.

17:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Testování na Dole Darkov odhalilo 212 případů covidu-19 - 154 jsou zaměstnanci, 54 rodinné kontakty a čtyři pracovníci jiných dolů, řekl ministr Adam Vojtěch.

17:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích, nepovolí se akce nad 100 osob, řekl ministr Adam Vojtěch. Je to reakce na situaci v Dole Darkov.

16:57

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné vídeňské restauraci v době, kdy podnik měl mít podle pravidel pro dobu pandemie už zavřeno.

Policejní hlídka podle deníku Kronen Zeitung při běžné kontrole přistihla prezidenta i s manželkou na zahrádce italské restaurace, kde na stole měli objednané nápoje. Bylo už po půlnoci, přestože restaurace musí zavírat o jedenácté večer podle pravidel, která tento měsíc dovolila těmto podnikům opět otevřít.

16:10

Na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu se u příležitosti tradičního vystoupení papeže Františka dnes po třech měsících vrátili věřící. Náměstí bylo pro veřejnost uzavřené kvůli šíření koronaviru, jenž Itálii tvrdě zasáhl. Informovala o tom agentura Reuters.

Na náměstí, které se veřejnosti spolu s Bazilikou svatého Petra znovuotevřelo v pondělí, se k nedělnímu poselství shromáždilo pouze několik desítek věřících. Lidé mezi sebou dodržovali bezpečné rozestupy a ústa a nos jim zakrývaly roušky. Před koronavirovou krizí se na pravém břehu Tibery scházely každou neděli desítky tisíc lidí.

15:46

Češi si dnes v Polsku vyzvedávají auta, která vinou koronavirových opatření uvízla na polských letištích. Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím soukromého dopravce zajistilo odvoz zhruba 40 lidí do Varšavy, Katovic, Krakova a Vratislavi.

Autobus a dodávka vyjely do Polska podle mluvčí Mariany Wernerové dnes kolem 9:30. Autobus vyjížděl z dálniční odpočívky Antošovice mezi Ostravou a Bohumínem, namířeno měl do Katovic, Krakova a Varšavy. Menší svozové auto vezlo řidiče z Náchoda do Vratislavi. "Řidiči uvízlých automobilů museli na hranicích projít kontrolami, všichni prošli," sdělila mluvčí. Ministerstvu se podařilo vyjednat výjimku, cestující se nemusí prokazovat negativními testy na koronavirus.

Server iDnes uvedl, že cestující dostali doporučení, aby s sebou vzali startovací kabely a náhradní velkou autobusovou baterii, kabely i kompresor s sebou měl i dopravce.

Letiště ve Vratislavi
Letiště ve Vratislavi | Foto:
15:26

Mlékárna Otinoves na Prostějovsku, kde se v první polovině května nakazila zhruba desítka zaměstnanců novým typem koronaviru a ostatní skončili v karanténě, od pondělka obnovuje výrobu. Většina zaměstnanců prošla opakovaně testy na covid-19 s negativním výsledkem a může se vrátit do práce. Během víkendu mlékárna udělala přípravná opatření. Provoz i podniková prodejna prošly sanitací a dezinfekcí. Od pondělka se otevře i podniková prodejna.

14:52

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou společnost Air France, které čelí potížím v důsledku celosvětové pandemie covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová.

Výrobce automobilů Renault by podle ministryně měl obdržet státní pomoc teprve poté, co se zaváže k tomu, že přestane rozvíjet výrobní kapacity v zahraničí.

14:38

Festival Beseda u bigbítu se letos vinou šíření koronaviru a souvisejících opatření neuskuteční. Pořadatelé po dlouhém váhání přesunuli 28. ročník na 6. a 7. srpna 2021, termín dnes oznámili na webu a sociálních sítích. Za současných epidemiologických omezení a s limitovanou kapacitou 1000 lidí prý festival udělat nelze, znamenalo by to ztrátu v řádu statisíců korun.

14:36 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nevidí jako problém, že jeho končící náměstek Roman Prymula má být novým vládním zmocněncem pro zdravotnictví. Budou nadále spolupracovat a pracovní vztahy mezi nimi zůstávají korektní, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zopakoval také, že za problematické považoval některé Prymulovy výroky v době pandemie koronaviru, považoval je za nekolegiální.

"Novou pozici nevidím jako problém," řekl Vojtěch. Podle něj jsou na Úřadu vlády i další zmocněnci, kteří se zabývají tématy z oblasti některých ministerstev. Umí si představit i další spolupráci s Prymulou. "Budeme nadále spolupracovat, naše pracovní vztahy jsou nadále korektní," řekl.

14:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví, které bylo kritizováno za předražené nákupy respirátorů, nakupovalo ve srovnání s ostatními veřejnými institucemi za průměrně nižší ceny. Neuskutečnilo ani většinu objednávek u firem, které mají sídlo v daňových rájích nebo jsou jinak kontroverzní. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ministr řekl, že si nechal vypracovat analýzu srovnávající nákupy ministerstva vnitra a jiných veřejnoprávních subjektů, jako jsou města, kraje či policejní a hasičské sbory. "Vychází to, že my jsme u respirátorů FFP2 a FFP3 pod cenou na trhu," řekl. Ministerstvo podle něj nakupovalo respirátory nejvyšší třídy FFP3 průměrně za 148 korun, zatímco například u policejního prezidia to bylo 348 korun.

13:42

Brazílie v počtu nakažených koronavirem opět překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 347 398 osob. Rusko, kde dnes přibylo bezmála 8600 případů infekce, ohlásilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku epidemie v zemi. S více než 97 000 úmrtími s covidem-19 a 1,62 miliony nakažených celosvětovému žebříčku nadále vévodí Spojené státy.

12:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky, kteří by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic. Dohromady by mělo jít o více než 150 nových pracovníků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

12:47

Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala až na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila.

Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala už na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila.
Mší se dočkali už i věřící ve Francii. Vláda původně s otevřením kostelů počítala už na začátku června, nakonec ale uvolnění zrychlila. | Foto: Reuters
12:31

Postoj kabinetu kritizoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podle něj vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit.

"Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům," řekl. Podle něj by bylo na místě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod.

12:31

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. "Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat," řekla ministryně.

12:30

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal kvůli pandemii koronaviru. Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla dnes v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

12:29

Mladí lidé se scházeli v centrech měst před hospodami a bary, které mohly v pondělí po dvou měsících nucené uzávěry opět otevřít. Většinou na sobě neměli roušky a nedodržovali ani pravidlo nutného rozestupu. V hlavním městě Římě byly v akci tisíce policistů, kteří kontrolovali zejména čtvrti, kam Římané obvykle vyrážejí za zábavou.

12:28

První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty.

První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky.
První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky. | Foto: Reuters
11:32

Ve městech po celé Itálii se v sobotu večer uskutečnil protest učitelů, rodičů i žáků proti výuce na dálku, kterou vláda hodlá v rámci pokračujícího boje proti koronaviru doplňovat klasické prezenční vyučování.

Demonstrace kvůli ekonomickým dopadům epidemie v Itálii.
Demonstrace kvůli ekonomickým dopadům epidemie v Itálii. | Foto: Reuters
11:19

Rusko je co do počtu nakažených třetí nejvíce zasaženou zemí na světě. Brazílie nyní registruje přes 347 000 infikovaných, statistikám pak vévodí s více než 1,6 miliony nakažených Spojené státy.

Celkem již úřady ve 145milionovém Rusku evidují 344 481 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek nakažených se k dnešku opět dostal pod hranici 9000 a již více než týden zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

Foto: Reuters
11:14

Kanadské kluby NHL začaly vracet peníze držitelům celoročních permanentek. Podle agentury Canadian Press je to další důkaz, že se hokej kvůli koronavirové pandemii už v této sezoně na kanadské stadiony nevrátí a liga dá přednost dohrání bez diváků na neutrálních místech v USA.

11:05

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji už 186 nakažených. Od soboty do dnešních 09:00 počet potvrzených případů vzrostl o 17. Přibyli hlavně příbuzní zaměstnanců. 

10:35

Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to dnes čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války.

Americký prezident Donald Trump nevyloučil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na covid-19 už zemřelo od prosince přes 342.000 lidí, přičemž téměř 100.000 v USA.

10:23

Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní nárůst. Celkem již s covidem-19 zemřelo 3541 lidí. Denní bilance nově nakažených oproti předchozímu dni mírně klesla, když úřady evidovaly 8599 případů. 

10:11

Ve wuchanském institutu virologie mají tři živé kmeny koronaviru z netopýrů, ale žádný neodpovídá covidu-19. Řekla to ředitelka tohoto pracoviště Wang Jen-i. USA chtějí vyšetřit možnost, že koronavirus, který se rozšířil z Wu-chanu do světa, unikl z tohoto čínského pracoviště. Wang to v čínské televizi CGTN označila za naprostý výmysl.

10:08

Ve velkých kempech u lipenské přehrady bude letos mnohem víc karavanů a obytných automobilů než v jiných letech. Lidé tak podle provozovatelů reagují na možné riziko nákazy koronaviru. Některé kempy kolem Lipna nad Vltavou přidávají i místa pro návštěvníky s karavany. 

09:55

Nejvíce případů nákazy je stále v Praze, a to 2032. Následuje Moravskoslezský kraj s 1430 infikovanými a Středočeský kraj s 1047 nakaženými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři víc. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 000 obyvatel připadá téměř 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském téměř 119 případů na 100.000 obyvatel. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

09:37

Luteránský kostel v německé metropoli Berlíně otevřel dveře muslimům, kteří se kvůli koronavirovým restrikcím nevešli do mešity. Muslimské modlitby se zúčastnila i farářka, informovala agentura Reuters.

09:36

Ministerstvo zdravotnictví před pondělním rozvolňováním opatření upozorňuje na neustálou nutnost dodržování hygienických pravidel. "Ačkoliv nám pozitivní epidemiologická situace umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou pandemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I nadále tak podle něj platí, že je potřeba od ostatních udržovat nezbytnou vzdálenost dvou metrů, často si mýt ruce a při bližším kontaktu s ostatními si ve veřejném prostoru nasadit roušku.

09:33

Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů se od úterý držel pod jedním procentem. V pondělí byl 1,5 procenta, nejnižší byl v tomto týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

09:32

Celkem je potvrzených případů nemoci 8891, zemřelých je 315. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Vyléčených je 6047, aktuálně se s nemocí potýká 2529 lidí.

09:19

V Česku v sobotu stoupl poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných na 1,55 procenta. Vyšší byl naposledy 25. dubna, kdy činil 1,78 procenta. Celkem za sobotu přibylo 77 nových případů, přičemž laboratoře provedly 4952 testů, zhruba o 3000 méně než v předchozích dnech. 

09:09

Řešení problému s koronavirem nám možná celou dobu civí do tváře a líně přežvykuje mrkev. Jak se zdá, vše, co potřebujeme, jsou lamy, napsal zpravodajský server The Guardian.

Studie, kterou minulý týden zveřejnil list Cell, zjistila, že by protilátky v lamí krvi mohly poskytovat ochranu proti koronaviru. Krom protilátek větší velikosti, podobným těm našim, mají totiž lamy ještě malé. Dokáží se tak vmáčknout do mezírek ve virových proteinech, které jsou pro lidské protilátky příliš těsné, a pomoci tak hrozbu odrazit. Vědci doufají, že by lamí protilátky mohly pomoci chránit lidi, kteří nebyli nakaženi.

Foto: pexels.com
09:06

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku stouply v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun. Volně prodejný segment celkem, který kromě nich zahrnuje také hygienické produkty, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a dětskou výživu prodávané v lékárnách, vzrostl během prvních tří měsíců roku proti stejnému období loni o 19 procent na více než 6,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. Podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla se v číslech promítl hlavně efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie covidu-19.

08:39

V Saúdské Arábii a dalších arabských zemích začíná svátek íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru ale vlády mnoha zemí žádají občany, aby necestovali a nepořádali sešlosti. Takto v rouškách slaví muži v Afghánistánu.

Afghánští muži během svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru má letos mnohá omezení, například v cestování.
Afghánští muži během svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Kvůli koronaviru má letos mnohá omezení, například v cestování. | Foto: Reuters
08:20

Ve Spojených státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den. Deník New York Times dnes vyšel s titulní stranou, na které tyto oběti připomíná. 

07:55

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo 46.206 lidí, z nichž 2377 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Na druhém místě je s 37.223 nakaženými a 1563 oběťmi nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

07:54

Fandění a chorály znějící z amplionů, všichni na stadionu mimo aktérů na hřišti s rouškami, tři domácí fanoušci v roli podavačů míčů na tribuně. Úvodní utkání obnovené sezony první ligy po koronavirové pauze mezi fotbalisty Teplic a Libercem mělo kvůli přísným hygienickým a bezpečnostním opatřením velmi netradiční kulisy.

07:43

V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 178 281. Nových úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o 31 na 8247, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Sobotní údaje se zásadně neliší od pátečních, kdy v zemi přibylo 460 nakažených a 42 zemřelých.

Počet uzdravených stoupl v sobotu o dalších přibližně 500, celkově jich je už kolem 160.300.

07:27

U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh. Hospitalizováno je podle posledních údajů k sobotnímu ránu 156 lidí, z nichž 29 je ve vážném stavu. Aktualizované údaje zveřejní ministerstvo dnes kolem 09:00, stejně jako sobotní počet testů.

07:26

V současné době jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i zdravotnických statistiků problematická lokální ohniska. Teď je ohnisko na Karvinsku v dole Darkov, kde se k sobotnímu podvečeru potvrdila nákaza u 169 lidí. Právě Moravskoslezský kraj má za Prahou druhý nejvyšší počet nákazy, celkem se v regionu nakazilo 1429 lidí.

07:26

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 2032. V hlavním městě je navíc i největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá zhruba 156 evidovaných případů. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

07:25

Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísal. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74, ve čtvrtek 33 a v pátek 59. V posledních dnech tak v Česku opět narůstá množství aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

07:25

Denní nárůst případů nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru v Česku opět vzrostl, v sobotu přibylo 77 nakažených, o den dříve to bylo 59. Celkem je potvrzených případů nemoci 8890, zemřelých zůstává 314. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30. Vyléčených je 6044, aktuálně se s nemocí potýká 2532 lidí.

07:02

V pondělí končí povinnost nosit venku ve většině případů roušky. Podle rozhodnutí vlády z 11. května zůstává zakrytí nosu a úst povinné pro vnitřní prostory, prostředky veřejné dopravy, taxislužby a v případech, že jsou venku lidé z různých domácností blíže než dva metry.

06:57

Provoz v restauracích se zřejmě ani po uklidnění situace kolem koronavirové nákazy nevrátí do starých kolejí, alespoň ke zdání normálnosti chce ale majitelům podniků pomoci francouzský designér, který vymyslel plastovou ochranu pro strávníky. Průhledné poklopy, jež připomínají obří stínítka na lampy, mají mezi hosty vytvořit bariéru, která bude bránit přenosu nákazy.

06:52

Ve Spojených státech zemřelo už přes 97 000 lidí s nemocí covid-19, z toho na 1100 za poslední den, což je méně než o den dříve. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy, což je už více než třetina z 5,3 milionu nakažených evidovaných ve světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

22:15

Polský premiér Mateusz Morawiecki se dnes musel bránit před kritikou, že při páteční návštěvě restaurace v Gliwicích na jihu země nedodržel zásadu nejméně půldruhametrového odstupu mezi hosty, která má zabránit šíření koronaviru. "Ty odstupy jsou doporučené, a ne nařízené," prohlásil podle zpravodajského serveru Onet. Kritici ovšem připomínají, že podle zásad, vypracovaných vládou, u jednoho stolu v restauraci smí být pouze příbuzní či lidé žijící ve společné domácnosti.

20:46

V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo devět. Od začátku epidemie byla nemoc covid-19 prokázána u 1993 lidí, z nichž se 1206 uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli nemění od 11. května, kdy hygienici evidovali 80 zemřelých s nákazou. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků aktualizovaných k dnešním 18:00. Zatím největší přírůstek nových případů za tento týden evidovali hygienici ve středu, kdy počet nakažených vzrostl o 19.

20:31

Premiér Igor Matovič se dnes podle slovenských médií rozhodl nečekat na souhlas společností Google a Apple a chytrou domácí karanténu už spustil. Příslušnou aplikaci eKaranténa ale zatím lze stáhnout jen do mobilů s operačním systémem Android, a to na vlastní riziko, upozornil list Sme. Podle serveru HNonline lze do systému zatím vstoupit jen na slovensko-rakouském hraničním přechodu Petržalka-Berg.

19:58

Nespokojení slovenští navrátilci dnes ukončili blokádu na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem u Bratislavy Jarovce-Kittsee, informovala televize TA3. Od pátku zde protestovali proti tomu, že jim byla po návratu z ciziny nařízena státní karanténa. Navrátilci se dožadovali, aby po návratu ze zahraničí mohli setrvat v domácí namísto státní 14denní izolaci. Tuto možnost jim ale vláda hodlá povolit teprve tehdy, až bude zprovozněna mobilní aplikace v projektu takzvané chytré karantény.

19:00

V Evropě se potvrdily už více než dva miliony případů nákazy koronavirem, přičemž více než dvě třetiny z toho eviduje Rusko, Británie, Španělsko, Itálie a Francie. Vyplývá to z propočtů agentury AFP, podle které je Evropa i nadále pandemií nejhůře zasaženým kontinentem.Co do počtu nakažených i zemřelých jsou z celého světa nejhůře zasaženy Spojené státy s velkým odstupem následované Brazílií. V Evropě nejvíc nakažených eviduje Rusko, má 335 882 potvrzených případů a 3 388 mrtvých.

18:36

Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 113 úmrtí v souvislosti s covidem-19, oproti pátku se jedná o mírný pokles. Nákaza koronavirem se nově potvrdila u 669 lidí, tato bilance se v porovnání s předchozím dnem nepatrně zvýšila. S odvoláním na italskou civilní ochranu o tom informovala agentura Reuters.

18:23

V Česku dnes zatím přibylo 40 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8853 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Počet úmrtí s nemocí covid-19 stoupl oproti ranním údajům o dvě na 314. Nakažených je aktuálně 2501 lidí, 6038 se vyléčilo.

18:13

Více než 40 lidí se nakazilo koronavirem poté, co se počátkem měsíce zúčastnili bohoslužby ve Frankfurtu nad Mohanem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na městské zdravotní úřady v tomto finančním centru Německa. Šest lidí se musí podle agentury AFP léčit v nemocnicích. Bohoslužba se konala 10. května v baptistickém kostele, tedy jen několik dnů poté, co úřady dovolily znovu otevřít modlitebny.

18:12

V Karlovarském kraji přibyl za poslední den jeden případ nákazy koronavirem. Celkem se v kraji od počátku epidemie nakazilo 445 lidí, vyplývá z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice Karlovy Vary na svém webu. Aktuálně hygienici evidují 52 nakažených. Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 v kraji zůstává na 36.

17:58

Ve Velké Británii počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 vzrostl během pátku o 282 na 36 675, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Oficiální britská bilance obětí se stala nejvyšší v Evropě.

17:45

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji dosud 169 nakažených. Dnes byly k otestování odebrány vzorky dalších více než 900 lidí, řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Další výsledky testů se podle ní dají očekávat v neděli. Z 280 vzorků, které hygienici odebrali v pátek, bylo šest pozitivních. Za dalším nárůstem jsou dohledané kontakty už dříve pozitivně testovaných lidí.

16:49

Obloukem se vracíme k Wu-chanu, kde to celé začalo.

16:44

V Jeruzalémě se v neděli po dvouměsíční uzávěře znovu otevře chrám Božího hrobu, postavený podle věřících na místě Kristova ukřižování. Izrael tak pokračuje v uvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru. Mešity na Chrámové hoře se otevřou až po skončení muslimského svátku íd al-fitr, který začíná v neděli.

16:41

V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru.

V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru.
V Římě se v sobotu 23. května sešli lidé na demonstraci proti ekonomickým opatřením, která vláda zavádí kvůli koronaviru. | Foto: Reuters
16:28

Několik stovek podnikatelů a rolníků se dnes pokusilo v centru Varšavy protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od státu během nynější krize. Policie podle polských médií - s odvoláním na platná opatření proti koronaviru - označila akci za nelegální a proti účastníkům zasáhla. "Chceme ukázat svou nespokojenost s vládou. Vůbec nepomáhá, a to zaměstnávám stovku lidí," řekl reportérům šéf úklidové firmy, který přijel do Varšavy z východu země. 

Policejní zásah při nepovolené protivládní demonstraci v polské Varšavě (23. května 2020)
Policejní zásah při nepovolené protivládní demonstraci v polské Varšavě (23. května 2020) | Foto: Reuters
15:45

Spořivé státy nesouhlasí s plánem Francie a Německa na obnovu ekonomiky EU po pandemii koronaviru.

15:31

Už během června by fanoušci opět mohli vidět hrát jednoho z nejlepších hráčů světa Lionela Messiho. Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že fotbalová liga může po koronavirové pauze znovu začít od 8. června.

Lionel Messi slaví jeden ze čtyř gólů v síti Eibaru
Lionel Messi slaví jeden ze čtyř gólů v síti Eibaru | Foto: Reuters
15:02

Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí, oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která ve snaze zabránit šíření koronaviru zavedlo v polovině března. Země patří v Evropě k nejvíce zasaženým touto infekcí.

14:17

Od pondělí se mohou po pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru znovu otevřít hrady, zámky a další památkové objekty. Památky se uzavřely 10. března. Správce stovky těch státních, Národní památkový ústav, odhadl škody způsobené chybějícím tržbami ze vstupného a pronájmů na 130 milionů korun.

13:47

Rusko se stalo druhou nejpostiženější zemí co do počtu nakažených koronavirem. Po přičtení nových více než 9400 případů je tam celkem přes 335 000 infikovaných. Velké denní přírůstky má stále Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro zlehčuje vážnost epidemie. Nakazilo se tam přes 330 800 lidí, takže je Brazílie třetím nejpostiženějším státem na světě. Nejhůř jsou na tom Spojené státy, které mají více než 1,6 milionu nakažených. Čína, z níž se koronavirus rozšířil do světa, v pátek poprvé od začátku epidemie nezaznamenala jeden nový případ onemocnění covidem-19.

12:31

V pondělí se školy otevřou pro žáky prvního stupně základních škol. V manuálech MŠMT ani na webu ministerstva školství ovšem není jednoznačně vyznačeno, co je pro školy povinné a co jsou pouhá nezávazná doporučení, upozornňuje ve své zprávě Pedagogická komora.

Ministerstvo školství ve svých manuálech zároveň uvádí, že "škola je povinna zajistit organizaci pohybu osob před školou". Okolí škol je ovšem veřejným prostranstvím, proto někteří ředitelé oslovili policii, aby jim pomohla s ranním náporem žáků. "V pondělí do naší školy nastoupí 70 procent žáků prvního stupně, což je asi 300 dětí, plus rodičovský doprovod, ti všichni se během rána postupně shromáždí u školy," uvádí Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele ZŠ Benešov Jiráskova. "Proto jsme raději požádali o součinnost městskou policii, zejména kvůli řešení dopravní situace a zajištění celkové bezpečnosti před školou," dodává.

11:16

Češi si mohou od pondělí jít zaplavat do bazénu, prohřát se do sauny nebo si odpočinout do wellness. Kapacita bude omezena, platit budou přísná hygienická a bezpečnostní opatření. Plavání nebo pobyt v sauně však bude možný bez roušky. Fungovat nebudou vodopády, divoké řeky, protiproudy. Dočasně zrušeny musejí být také saunové ceremoniály, ledové studny a krystalické ochlazení. Některé provozy nestihnou do pondělí připravit všechna nařízení ministerstva zdravotnictví, termín otevření odloží.

11:12

Od pondělí bude zrušeno jedno z posledních koronavirových omezení v dopravě, které zakazovalo provoz dosud nepovolených taxislužeb. V praxi však o velkou změnu nejde, většina taxislužeb, včetně těch alternativních, jezdila i nyní. Na šoféry s řádnou taxikářskou licencí se totiž zákaz nevztahoval.

"Jedná se o krok vedoucí k odstranění veškerých pochybností, zda alternativní dopravci mohou taxislužbu provozovat," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

10:31

V Rusku za posledních 24 hodinách přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Denní bilance se tak již osmým dnem po sobě drží pod hranicí 10 000 případů. Na komplikace doprovázející nemoc covid-19 v posledním dnu zemřelo 139 lidí, což je mírný pokles oproti rekordním 150 obětem o den dříve. Podle agentury TASS to vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil ruský krizový štáb.

Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek dnes sice poprvé po třech dnech opět překročil hranici 9000, již více než týden však zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.

10:30

V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji dosud 153 nakažených. K pátečním 18:00 bylo v evidenci 147 pozitivně testovaných. Mezi nimi bylo 125 zaměstnanců z dolu, 19 jejich rodinných příslušníků a tři pracovníci jiného zaměstnavatele, kteří tam prováděli například údržbu. Dalších šest pozitivních vzorků vzešlo z pátečního testování, všechny testy ale ještě nejsou hotové. ČTK to dnes řekla ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová.

Plošné testování zaměstnanců na Dole Darkov pokračuje, potrvá do pondělka. Svrčinová oznámila, že v pátek hygienici odebrali 280 vzorků. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že dnes má být odebráno vzorků nejvíc, asi 700. Hygienici chtějí do pondělí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují na Dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích.

09:54

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 638 případů koronavirové infekce. Je to mírný nárůst oproti čtvrtku, kdy nakažených přibylo 460, již třetí den po sobě se však denní bilance drží pod hranicí 1000. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha.

Počet obětí v posledním dnu vzrostl o 42 na celkových 8216. Nově se z nemoci covid-19 zotavilo kolem 800 lidí, vyléčených je tak už přibližně 159 900.

Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo 46 132 lidí, z nichž 2367 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. Na druhém místě je s 37 139 nakaženými a 1555 oběťmi nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

09:32

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 způsobované novým koronavirem v Česku v pátek opět zrychlil, pozitivní test mělo 59 lidí. O den dříve to bylo 33 případů, nejméně za celý týden. Laboratoře v pátek provedly 7264 testů, podobně jako v předchozích dnech, podíl nových pozitivních případů tak stoupl na 0,81 procenta. Celkem je potvrzených případů nemoci 8820, zemřelých zůstává 312. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00. Vyléčených je přes 6000, aktuálně se s nemocí potýká necelých 2500 lidí.

Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísal. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74 a ve čtvrtek 33. Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl nejvyšší rovněž v pondělí, činil 1,5 procenta. V dalších dnech už se držel pod jedním procentem, nejnižší byl ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

09:11

Pražský hrad se v pondělí po více než dvouměsíční uzavírce kvůli opatřením proti novému koronaviru opět otevře veřejnosti. Lidé budou moct navštívit všechny běžně přístupné objekty. Zároveň byly dočasně zrušeny plošné bezpečnostní kontroly, kterými při vstupu do hradního areálu musel projít každý příchozí.

Samotný areál bude opět otevřen každý den od 06:00 do 22:00, návštěvnické objekty a okruhy od 09:00 do 17:00. Lidé se tak budou moct opět podívat na hradní nádvoří, do zahrad, katedrály sv. Víta či do Zlaté uličky. V letohrádku královny Anny zároveň bude otevřena výstava děl českého malíře Ivana Bukovského.

08:53

V obchodních centrech se od pondělí znovu otevřou stravovací zóny. Nadále bude platit povinnost zakrytých úst a nosu, roušku si lidé budou moci sundat jen na konzumaci jídla a pití. Stoly budou rozmístěny ve dvoumetrové vzdálenosti od sebe. Odstupy bude nutné dodržovat také ve frontách u jednotlivých restaurací a kaváren. Centra vybavila stravovací zóny stojany s dezinfekcí. Otevřou se také restaurace obchodních domů IKEA, ve kterých bude ale zúžený výběr. K dispozici nebude například salátový bar, bistro nenabídne točenou zmrzlinu.

08:46

Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po omezeních kvůli epidemii koronaviru zcela otevřít. Některé pražské hotely podle informací ČTK očekávají první hosty. Chybí zatím zahraniční klientela. Část tuzemských hotelů, především ve městech, proto podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka zůstane zavřená, větší zařízení zprovozní třeba jen část kapacity. Ubytovací zařízení musejí dodržovat přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

08:01

Lék Remdesivir podávaný deset dní intravenózně uspíšil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 o čtyři dny. Pacienti, kteří ho dostávali, se vyléčili za 11 dní, zatímco ti, kterým bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka, za 15 dní. Vyplývá to ze studie, která potvrzuje předchozí výroky ředitele amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci (NIAID) Anthonyho Fauciho.

V Bílém domě 29. dubna řekl, že provedl klinickou zkoušku na 1000 nemocných v deseti zemích a že předběžné údaje prokazují účinnost léku proti covidu-19. Odborný časopis New England Journal of Medicine nyní zveřejnil článek o detailech výsledků, který potvrzuje to, co bylo řečeno v Bílém domě.

07:45

Pauza kvůli koronaviru tatéry, piercery a poskytovatele dalších podobných služeb citelně zasáhla, i když využili podporu či si domluvili odložení nájmu. Někteří se bojí úbytku zákazníků kvůli strachu z nákazy i dopadům koronaviru na příjmy lidí. Požadavky ministerstva příliš nezmění, přísnou hygienu dodržovali i dříve, řekli ČTK oslovení zástupci studií. Služby porušující kůži, tedy tetování, piercing či permanentní make-up, mohou od pondělí obnovit svou činnost po více než dvou měsících.

Například podle piercera, modifikátora a provozovatele pražského studia Hell Miloslava Míky je zřejmé, že branže byla zasažena hodně, přesná čísla ale nejsou. Míka, který je člen Asociace profesionálních tatérů a piercerů, uvedl, že vedle lidí ve studiích tetuje řada dalších samostatně, doma nebo také "načerno". Ti podle něj mnohdy pracovali i nadále, službu pouze nenabízeli. "Tam bych tipoval pokles o 30 až 40 procent, tolik je to nezasáhlo," podotkl piercer.

Soudí však, že zavedená studia jsou teď ve výhodě, neboť k nim lidé budou mít větší důvěru. Míní ale, že tetování bude první věc, kterou si lidé při šetření odpustí. 

07:09

Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli, protože její podnikatelská činnost se kvůli koronavirové pandemii zastavila a jednání s věřiteli nepřineslo potřebný výsledek. Mezinárodních operací, včetně Evropy, Austrálie a Nového Zélandu, se proces netýká, uvedla agentura Reuters.

Společnost, která působí na trhu více než 100 let, měla na konci loňského roku dluh téměř 19 miliard USD (475,5 miliardy Kč) a po celém světě zhruba 38 000 zaměstnanců. Patří zatím mezi největší firmy, které kvůli pandemii musely požádat o ochranu před věřiteli.

07:07

Spojené státy za uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 1260 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to ze statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie dlouhodobě sleduje. Údaj je zhruba stejný jako předchozí den, kdy v USA zemřelo 1255 lidí s covidem-19.

Celkem již ve Spojených státech zemřelo 95 921 z celkového počtu zhruba 1,6 milionu nakažených. USA jsou co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí světa. Země má asi 330 milionů obyvatel a provedla podle dat JHU 13,4 milionu testů.

06:57

Čína v pátek nezaznamenala žádný nový případ nemoci covid-19. Je to poprvé od začátku pandemie. Předchozí den země oznámila čtyři nové případy. S odvoláním na čínské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Nikdo také s nemocí covid-19 nově nezemřel.

Čínská zdravotnická komise však dodala, že koronavirus se prokázal o 28 osob, které ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína v celkové bilance nezaznamenává. O den dříve těchto případů bylo 35. Celkem se v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, nákaza potvrdila u 82971 osob. Z toho 4634 jich zemřelo.

06:56

Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. Celkem se v zemi nemocí covid-19 nakazilo 330.890 osob, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. V pátek v zemi také zemřelo 1001 lidí s nemocí covid-19, o něco méně než předchozí den.

Ve čtvrtek země s 210 miliony obyvatel evidovala 310 087 případů nemoci covid-19. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.

Odborníci však upozorňují, že skutečný počet, jak nakažených tak mrtvých, je zřejmě mnohem vyšší, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu.