reklama
 
 

Živě: Merkelová chce jednat o koalici i se Schulzem. Potřebujeme stabilní vládu, řekla

AKTUALIZOVÁNO 25. 9. 2017
reklama
Němci rozhodli o nové podobě Bundestagu. Počtvrté v řadě zvítězila křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová. Získala podle oficiálních výsledků 33 procent hlasů. Druzí skončili sociální demokraté Martina Schulze s pouhými necelými 21 procenty. Uspěla také populistická Alternativa pro Německo.

Živě: Merkelová chce jednat o koalici i se Schulzem. Potřebujeme stabilní vládu, řekla

reklama
15:05
 

15:00
Aktuálně.cz

Tímto náš online přenos z německých parlamentních voleb končí. Situaci v Německu budeme sledovat i nadále a budeme vás o ní pravidelně informovat. Děkujeme vám za pozornost.

14:50
AfD

Velkou podporu získala krajně pravicová AfD hlavně ve východních spolkových zemích. V Sasku u českých hranic dokonce zvítězila. Více si můžete přečíst v článku Martina Nováka.

14:40
EU

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis doufá, že nová německá vláda bude schopná vést dialog o reformě a prohloubení evropské měnové a hospodářské unie. Komise hodlá s vlastními návrhy v této oblasti přijít v prosinci.

Hlavní ekonomický analytik bruselského Střediska evropských politik (EPC) Fabian Zuleeg ale upozorňuje, že výsledek německých voleb může dohodu o změnách měnové unie ztížit. "FDP vedla aktivní kampaň proti vzniku rozpočtu eurozóny a proti průmyslové politice na unijní úrovni s tím, že by takový vývoj vedl k 'unii přesunů'," řekl Zuleeg.

14:26
Angela Merkelová

O 12 letech Angely Merkelové na postu německé kancléřky si můžete přečíst v článku Martina Nováka.

14:17
Německo

Německé akcie zahájily dnešní obchodování mírným poklesem v reakci na značné ztráty koaličních stran a vzestup protiimigrační AfD. Akciový trh nicméně počáteční útlum brzy překonal a zamířil mírně vzhůru. Kolem desáté hodiny vykazoval hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX nárůst 0,15 procenta na 12 611 bodů.

13:56
CDU/CSU

Šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer dnes nakrátko otevřel debatu o tom, zda má jeho strana mít společnou frakci v parlamentu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Vedení CSU se ale podle německých médií nakonec jednoznačně postavilo za zachování společné frakce, kterou má s CDU od konce druhé světové války.

13:53
Zelení

Zelení se nechali slyšet, že prioritou při koaličních vyjednáváních bude pro ně boj s klimatickými změnami. Během jednáních s kancléřkou Angelou Merkelovou budou tlačit na to, aby Německo naplnilo své závazky dané Pařížskou klimatickou dohodou.

13:40
Angela Merkelová

Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové přišla ve volbách o množství hlasů, které jí vzala naopak krajně pravicová AfD.

"Podle našich analýz zhruba milion našich voličů přešel k AfD a my se budeme snažit tyto voliče získat zpět," řekla Merkelová na tiskové konferenci.

13:36
Angela Merkelová

Merkelová by ráda jednala s celým spektrem německých stran. "Myslím, že všechny strany, které jsou schopny koaličního vyjednávání, by na sebe měly vzít tu odpovědnost," dodala.

13:34

Kancléřka Angela Merkelová nezavrhuje ještě spolupráci se sociálními demokraty (SPD), přestože ti podle svých slov míří do opozice.

"Budeme se snažit o dialog s FDP i SPD," řekla Merkelová na tiskové konferenci. Jednat chce i se Zelenými. Podle kancléřky je důležité, aby Německo mělo stabilní vládu.

13:14
FDP

Jednání o vládní koalici budou zřejmě velmi náročná. "Není na nás, abychom vytvořili jamajskou koalici za každou cenu," řekl v pondělí podle agentury Reuters místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. Dodal, že FDP nepodepíše koaliční smlouvu, která neslíbí změnu ve směřování německé vlády.

Koalice CDU/CSU, FDP a Zelených, které se vzhledem ke stranickým barvám říká jamajská, je přitom jediná, která může v Bundestagu získat většinu. Sociální demokraté už ohlásili odchod do opozice a s radikální AfD nechce jít do koalice nikdo.

12:57
EU

Gratulaci Angele Merkelové k vítězství ve volbách v pondělí zaslal i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Popřál jí mimo jiné jistou a šťastnou ruku při koaličních vyjednáváních. "Evropa víc než kdy jindy potřebuje stabilní německou vládu," napsal Juncker.

12:35
CDU/CSU

Šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer zpochybnil společnou frakci s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) v Bundestagu. Podle německých médií hodlá na toto téma otevřít debatu. Společnou poslaneckou frakci přitom obě strany mají od konce druhé světové války. 

Jde o jednu z reakcí na propad hlasů ve volbách, v nichž koalice CDU/CSU získala 33 procent hlasů - o osm procent méně než v minulých volbách v roce 2013.

12:21
AfD

Rozhádaná pravice. Vnitřní spory trápí AfD už delší dobu. Neshody prozatím vyvrcholily na pondělní povolební tiskové konferenci, kde Petryová, která na rozdíl od volebních lídrů strany Gaulanda a Weidelové ve volbách získala přímý mandát, přečetla krátké prohlášení a pak odešla.

12:08

Shrnutí nejdůležitějších událostí kolem německých voleb:

 • Ve volebním klání zvítězila koalice křesťanských stran CDU/CSU se ziskem 33 procent hlasů, což je o osm procent méně než v roce 2013. Na druhém místě je jejich dosavadní koaliční partner SPD s 20,5 procenta.
 • Krajně pravicová AfD je třetí s 12,6 procenta. Za ní jsou svobodní demokraté (FDP) s 10,7 procenta, Levice s 9,2 procenta a Zelení s 8,9 procenta.
 • Německou kancléřkou zůstane Angela Merkelová (CDU).
 • Šéf SPD Martin Schulz už oznámil odchod své strany do opozice.
 • Jedinou možnou koalicí, která může získat v Bundestagu většinu, je tak koalice CDU/CSU, FDP a Zelených.
 • Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) se stala nejsilnější stranou v Sasku. Získala zde 27 procent hlasů a předstihla i CDU.
 • Jedna z vůdčích osobností AfD, Frauke Petryová, vzápětí oznámila, že v Bundestagu nebude ve frakci AfD. Chce být nezávislou poslankyní.
 • Zelení jsou podle svého šéfa Cema Özdemira připraveni na koaliční vyjednávání s CDU/CSU a FDP.
 • V novém Bundestagu zasedne rekordní počet 709 poslanců.
11:49

"Špatný výsledek CDU a CSU konzervativní unií těžce otřese, protože Angele Merkelové k další vládě zůstává jen spojenectví se Zelenými a FDP," píše list Westfälische Nachrichten.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že sestavení vlády nebude především kvůli rozdílům mezi CSU a Zelenými vůbec jednoduché.

Neúspěch dosavadních vládních stran je podle řady médií důsledkem posledních let, kdy v zemi vládla velká koalice CDU/CSU a SPD.

"Zatímco konzervativní unie přes značné ztráty dopadla stále ještě úctyhodně, nabízí se u SPD po nedělním výsledku stejně jako po předchozích dvou volbách otázka, jak to, že strana i s váženým kandidátem dopadla tak špatně," táže se Stuttgarter Zeitung. Podle něj by sociálním demokratům prospěl čas v opozici.

11:39

"Vstup AfD jako třetí nejsilnější strany do Spolkového sněmu je historický krok zpět pro německou společnost: hořký pro demokratickou kulturu. Je to úder vůči prvnímu článku ústavy, který chrání důstojnost všech lidí i uprchlíků," napsal list Süddeutsche Zeitung. Naráží tak na tvrdý postoj AfD vůči běžencům.

Podle deníku Frankfurter Rundschau hrozí, že v Bundestagu budou mít prostor národovecká agenda a paranoidní spiklenecké teorie. "Tahle demokracie teď potřebuje naši vášeň, naši upřímnost, nekompromisní odpor proti jedu zprava," píše list.

11:32
Německo

Jak komentuje volby německý tisk? Píše o hořkém výsledku, historickém kroku zpět a také o nebezpečí pro parlament a o nutnosti ochrany demokracie.

Velkou část komentářů věnuje protiimigrační a protiislámské AfD, která skončila třetí. Zabývá se i výrazným propadem vládních stran konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD).

11:17
AfD

Frauke Petryová na svém facebookovém účtu zveřejnila vysvětlení, proč nechce být součástí parlamentní frakce AfD.

Distancuje se v něm od radikálních postojů mimo linii vytyčenou stranickým programem. Podle ní strana ztratila svou pozici ve středu německé společnosti, která je ale nezbytná, aby AfD mohla v budoucnu převzít vládu v zemi.

autoři: Zahraničí, ČTK | 25. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama