reklama
 
 

Online: Terorista v New Yorku zabil osm lidí. Na vině je podle Trumpa mírná imigrační politika

Aktualizováno 1. 11. 2017 13:18
Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press |  00:33
reklama
Útočník, který v úterý odpoledne místního času v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších jedenáct zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o "zvláště zbabělý teroristický čin". Zástupce newyorské policie informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý Uzbek, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma patrně nešlo o skupinově organizovanou akci.

Online: Terorista v New Yorku zabil osm lidí. Na vině je podle Trumpa mírná imigrační politika

13:18
Aktuálně.cz

Tímto náš online přenos končí. Události kolem úterního teroristického útoku v New Yorku budeme sledovat i nadále a budeme vás o nich informovat.

13:12
Aktuálně.cz

Profil devětadvacetiletého Uzbeka Sayfulla Saipova, který najel dodávkou do lidí na Manhattanu, a jeho srovnání s teroristy z Evropy, si můžete přečíst v našem článku.

12:41
Twitter

Americký prezident Donald Trump ve svém tweetu připomíná, že útočník z Manhattanu se před sedmi lety dostal do USA v rámci programu amerického ministerstva zahraničí Diversity Visa Lottery Program. Za tímto programem stál Chuck Schumer, demokratický senátor, který je nyní vůdcem demokratické menšiny v Senátu.

11:47
Twitter

"Moje myšlenky a modlitby jsou s našimi přáteli v New Yorku. Stojíme jednotní proti teroru," píše polský prezident Andrzej Duda na svém twitterovém účtu.

11:27
Aktuálně.cz

Mezi oběťmi teroristického útoku je pět argentinských přátel, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí od absolutoria na polytechnickém institutu. V argentinském městě Rosario, odkud oběti pocházely, vyhlásili třídenní smutek. Podrobnější informace si můžete přečíst v našem článku.

10:54

"Je to skvělý chlapík, velmi přátelský. Je jako můj bratr, vnímal mě jako svého staršího bráchu," řekl listu The New York Post Koblijon Matkarov. Ten zná Saipova z doby, kdy žil na Floridě.

10:30

Útočník Sayfullo Saipov žije ve Spojených státech od roku 2010. Zatím ale nemá americké občanství. Podle známých nezastával žádné radikální postoje a život v Americe se mu líbil.

Podle televize ABC News je Saipov ženatý a má dvě děti. V minulosti dostal několik pokut za dopravní přestupky.

10:18
Twitter

Manhattan po útoku devětadvacetiletého Uzbeka.

9:40

Uzbecký prezident podle agentury Reuters prohlásil, že jeho země je připravena poskytnout veškeré zdroje, které by mohly pomoci při vyšetřování útoku v New Yorku.

9:33

Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvádí, že situaci v New Yorku pečlivě sleduje. S dotazy ohledně útoku se lidé mají obracet na FBI a newyorskou policii. Ministerstvo také vyjádřilo soustrast rodinám obětí.

9:23

Jim Sciutto ze CNN upozorňuje, že Uzbekistán, odkud pochází útočník, není na seznamu zemí, obsažených v Trumpově antiimigračním dekretu.

8:40

Slovenský prezident Andrej Kiska kondoluje do New Yorku.

8:30

Zpravodajský server BBC přináší informace o obětech úterního útoku v New Yorku. Na Manhattanu zemřelo pět přátel z Argentiny, kteří se do USA vydali slavit 30. výročí absolvování studií polytechnické střední školy. Všem bylo 48 nebo 49 let.

Město Rosário v centrální Argentině, odkud pocházeli, podle médií vyhlásilo třídenní smutek.

Při teroristickém útoku zemřel také jeden občan Belgie. Další dvě oběti zatím vyšetřovatelé neidentifikovali.

8:24

Ryan Nash, který postřelil řidiče dodávky, začal u policie pracovat v roce 2012, píše CNN. Policista zmáčkl spoušť poté, co se dodávka srazila se školním autobusem a útočník vystoupil s maketami zbraní.

Co přesně se na Manhattanu stalo, nyní vyšetřuje FBI.

7:56

Policie ohledává dodávku, kterou útočník najížděl do lidí

Teror v New Yorku
7:42

Mapa útoku v New Yorku:

7:15

Co dosud víme o úterním útoku v New Yorku?

 • Dodávka na jihozápadním Manhattanu sjela ze silnice na cyklostezku a začala porážet lidi.
 • Při útoku zemřelo 8 lidí, další jsou zranění.
 • Když dodávka narazila do školního autobusu, řidič - 29letý Uzbek - vystoupil s paintballovou pistolí a vzduchovkou.
 • Podle svědků křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).
 • Policie řidiče postřelila do břicha. Je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.
 • Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Guvernér Andrew Cuomo označil muže za "osamělého vlka" a úřady dodaly, že nemají informace o tom, že by byl součástí nějakého širšího spiknutí.
 • Lidé, kteří v úterý zahynuli na Manhattanu, jsou prvními oběťmi teroru na území New Yorku od 11. září 2001.
 • "Nesmíme IS dovolit vrátit se, nebo vůbec vstoupit do naší země poté, co je porazíme na Blízkém východě a jinde. Už dost!" napsal prezident Donald Trump.
 • Dodávku řídil devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov, který v USA žije od roku 2010.
 • Saipov se podle AP od svého příchodu do USA živil jako řidič nákladních automobilů.
 • Jeho známá, s níž bydlel před několika lety v Ohiu, jej v listu The Cincinnati Enquirer popsala jako "velmi klidného" člověka, který "stále pracoval".
7:05

Při útoku v New Yorku zemřeli argentinští turisté. Tamní ministerstvo zahraničí oznámilo, že oběťmi je pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria.

O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

6:52

Policejní portrét řidiče dodávky Sayfulla Saipova:

Útočník z New Yorku, který zabíjel dodávkou Foto: ČTK
6:45

Saipova známá, s níž bydlel před několika lety v Ohiu, jej v listu The Cincinnati Enquirer popsala jako "velmi klidného" člověka, který "stále pracoval".

autoři: Zahraničí, ČTK | 31. 10. 2017 21:30

reklama
reklama