Online: Terorista v New Yorku zabil osm lidí. Na vině je podle Trumpa mírná imigrační politika

Živě
Útočník, který v úterý odpoledne místního času v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších jedenáct zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o "zvláště zbabělý teroristický čin". Zástupce newyorské policie informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý Uzbek, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma patrně nešlo o skupinově organizovanou akci.
Na záběrech je utíkající Uzbek Sayfullo Saipov poté, co měl najet s dodávkou do cyklistů a chodců na Manhattanu. Vzápětí ho policista postřelil. | Video: Asociated Press
Živě
Aktualizovat reportáž
13:18

Tímto náš online přenos končí. Události kolem úterního teroristického útoku v New Yorku budeme sledovat i nadále a budeme vás o nich informovat.

13:12

Profil devětadvacetiletého Uzbeka Sayfulla Saipova, který najel dodávkou do lidí na Manhattanu, a jeho srovnání s teroristy z Evropy, si můžete přečíst v našem článku.

12:41

Americký prezident Donald Trump ve svém tweetu připomíná, že útočník z Manhattanu se před sedmi lety dostal do USA v rámci programu amerického ministerstva zahraničí Diversity Visa Lottery Program. Za tímto programem stál Chuck Schumer, demokratický senátor, který je nyní vůdcem demokratické menšiny v Senátu.

11:47

"Moje myšlenky a modlitby jsou s našimi přáteli v New Yorku. Stojíme jednotní proti teroru," píše polský prezident Andrzej Duda na svém twitterovém účtu.

11:27

Mezi oběťmi teroristického útoku je pět argentinských přátel, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí od absolutoria na polytechnickém institutu. V argentinském městě Rosario, odkud oběti pocházely, vyhlásili třídenní smutek. Podrobnější informace si můžete přečíst v našem článku.

10:54

"Je to skvělý chlapík, velmi přátelský. Je jako můj bratr, vnímal mě jako svého staršího bráchu," řekl listu The New York Post Koblijon Matkarov. Ten zná Saipova z doby, kdy žil na Floridě.

10:30

Útočník Sayfullo Saipov žije ve Spojených státech od roku 2010. Zatím ale nemá americké občanství. Podle známých nezastával žádné radikální postoje a život v Americe se mu líbil.

Podle televize ABC News je Saipov ženatý a má dvě děti. V minulosti dostal několik pokut za dopravní přestupky.

10:18

Manhattan po útoku devětadvacetiletého Uzbeka.

9:40

Uzbecký prezident podle agentury Reuters prohlásil, že jeho země je připravena poskytnout veškeré zdroje, které by mohly pomoci při vyšetřování útoku v New Yorku.

9:33

Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvádí, že situaci v New Yorku pečlivě sleduje. S dotazy ohledně útoku se lidé mají obracet na FBI a newyorskou policii. Ministerstvo také vyjádřilo soustrast rodinám obětí.

9:23

Jim Sciutto ze CNN upozorňuje, že Uzbekistán, odkud pochází útočník, není na seznamu zemí, obsažených v Trumpově antiimigračním dekretu.

8:40

Slovenský prezident Andrej Kiska kondoluje do New Yorku.

8:30

Zpravodajský server BBC přináší informace o obětech úterního útoku v New Yorku. Na Manhattanu zemřelo pět přátel z Argentiny, kteří se do USA vydali slavit 30. výročí absolvování studií polytechnické střední školy. Všem bylo 48 nebo 49 let.

Město Rosário v centrální Argentině, odkud pocházeli, podle médií vyhlásilo třídenní smutek.

Při teroristickém útoku zemřel také jeden občan Belgie. Další dvě oběti zatím vyšetřovatelé neidentifikovali.

8:24

Ryan Nash, který postřelil řidiče dodávky, začal u policie pracovat v roce 2012, píše CNN. Policista zmáčkl spoušť poté, co se dodávka srazila se školním autobusem a útočník vystoupil s maketami zbraní.

Co přesně se na Manhattanu stalo, nyní vyšetřuje FBI.

7:56

Policie ohledává dodávku, kterou útočník najížděl do lidí

Foto: Reuters
7:42

Mapa útoku v New Yorku:

7:15

Co dosud víme o úterním útoku v New Yorku?

 • Dodávka na jihozápadním Manhattanu sjela ze silnice na cyklostezku a začala porážet lidi.
 • Při útoku zemřelo 8 lidí, další jsou zranění.
 • Když dodávka narazila do školního autobusu, řidič - 29letý Uzbek - vystoupil s paintballovou pistolí a vzduchovkou.
 • Podle svědků křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).
 • Policie řidiče postřelila do břicha. Je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.
 • Policie útok vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Guvernér Andrew Cuomo označil muže za "osamělého vlka" a úřady dodaly, že nemají informace o tom, že by byl součástí nějakého širšího spiknutí.
 • Lidé, kteří v úterý zahynuli na Manhattanu, jsou prvními oběťmi teroru na území New Yorku od 11. září 2001.
 • "Nesmíme IS dovolit vrátit se, nebo vůbec vstoupit do naší země poté, co je porazíme na Blízkém východě a jinde. Už dost!" napsal prezident Donald Trump.
 • Dodávku řídil devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov, který v USA žije od roku 2010.
 • Saipov se podle AP od svého příchodu do USA živil jako řidič nákladních automobilů.
 • Jeho známá, s níž bydlel před několika lety v Ohiu, jej v listu The Cincinnati Enquirer popsala jako "velmi klidného" člověka, který "stále pracoval".
7:05

Při útoku v New Yorku zemřeli argentinští turisté. Tamní ministerstvo zahraničí oznámilo, že oběťmi je pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria.

O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

6:52

Policejní portrét řidiče dodávky Sayfulla Saipova:

Foto: ČTK
6:45

Saipova známá, s níž bydlel před několika lety v Ohiu, jej v listu The Cincinnati Enquirer popsala jako "velmi klidného" člověka, který "stále pracoval".

6:40

Uzbek Sayfullo Saipov, který zabíjel v dodávce, se podle agentury AP od svého příchodu do USA živil jako řidič nákladních automobilů, nejprve ve státě Ohio.

V současnosti byl registrován v New Jersey, kde policie po činu prohledala byt ve městě Paterson, v němž patrně žil.

6:32

Americký prezident Donald Trump v reakci na útok řekl, že nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě zpřísnit "extrémní prověřování" migrantů mířících do Spojených států.

Foto: Reuters
6:24

V New Yorku se v úterý večer konal velký halloweenský průvod. Pořadatelé jej i přes útok nezrušili.

Foto: Reuters
6:15

Policista Ryan Nash postřelil řidiče dodávky, který zavraždil v New Yorku osm lidí.

6:05

Co nyní víme o útočníkovi z New Yorku?

 • Útočníkem, který v úterý na Manhattanu dodávkou zabil osm lidí, je podle amerických médií devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov.
 • Saipov měl řidičský průkaz vydaný na Floridě, zřejmě však žil v New Jersey, z něhož je to do New Yorku blíže.
 • Do USA se dostal díky takzvané zelené kartě umožňující trvalý pobyt v zemi.
 • Média zveřejnila video, na němž pravděpodobný pachatel pobíhá po newyorské ulici se zbraněmi v rukou. Podle policie měl jednu paintballovou a jednu vzduchovou pistoli.
 • Pachatel s pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům vedoucí podél West Side Highway, rušné magistrály lemující západní pobřeží Manhattanu.
 • Během více než kilometrové cesty na stezce srážel lidi, přičemž jich osm zabil a nejméně 11 zranil. Poté narazil do školního autobusu, vyběhl z vozu a podle svědků zvolal arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).
 • Policisté jej postřelili a zadrželi, nyní je v nemocnici. Podle AP je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.
5:56

Policisté vyšetřující newyorský útok, při němž zemřelo osm lidí a nejméně 11 bylo zraněno, našli vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS).

Uvedla to televize CNN s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož byl anglicky psaný vzkaz v nákladní dodávce, kterou útočník porážel lidi na manhattanské cyklostezce.

Pachatel, kterým je podle médií devětadvacetiletý Uzbek žijící v USA, si auto vypůjčil v úterý nedlouho před činem v New Jersey. Policisté kromě vypůjčené dodávky prohledali i vůz s floridskou registrační značkou, který zřejmě útočník zanechal na parkovišti půjčovny.

5:53

Mezi oběťmi úterního newyorského útoku, při němž zahynulo osm lidí, jsou podle úřadů občané Argentiny a Belgie.

Mezi mrtvými nejsou děti ze školního autobusu, do něhož narazil útočník v pronajaté dodávce, jehož poté zadržela policie. Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech.

5:52

Dobré ráno vážení čtenáři, i dnes pro vás budeme sledovat dění v New Yorku v online přenosu.

STŘEDA 1. LISTOPADU

0:30

Prozatím ukončujeme naši online reportáž, další aktuální informace přineseme v ranním zpravodajství.

0:17

Lidé, kteří v úterý zahynuli na Manhattanu, jsou prvními oběťmi teroru na území New Yorku od 11. září 2001, podotýká stanice BBC.

0:00

Podle amerických médií pachatel pochází z Uzbekistánu, v USA pobývá díky zelené kartě.

23:51

Solidaritu New Yorku vyjádřili mimo jiné britská premiérka Theresa Mayová nebo starosta Londýna Sadiq Khan. "Moje myšlenky jsou se všemi zasaženými tímto zbabělým útokem. Spolu zlo terorismu porazíme," napsala Mayová na Twitteru.

23:49

Prezident Donald Trump ve své další reakci na Twitteru spojil úterní útok s Islámským státem: "Nesmíme IS dovolit vrátit se, nebo vůbec vstoupit, do naší země poté, co je porazíme na Blízkém východě a jinde. Už dost!"

23:42

Nedaleko místa činu se nacházel americký zpěvák Josh Groban, který zde venčil psa. "Doufám, že jsou všichni v pořádku. Byl jsem o půl bloku dál, nic jsem neviděl, ale slyšel 8- 10 rychlých výstřelů. Buďte se svými dětmi v bezpečí," tweetoval Groban.

23:40

Bez ohledu na další vyšetřování je jasné, že New York v úterý rozšířil řadu měst, kde pachatelé zaútočili autem na chodce. Zkušenost s tímto typem teroristického útoku už mají Londýn, Barcelona, Berlín, Paříž a Nice, podotýká stanice BBC.

23:34

I přes tragické události na Manhattanu newyorské úřady nezrušily tradiční večerní halloweenový průvod. Policie pouze posílí hlídky v ulicích.

23:25

Informaci o pachatelově výkřiku "Allah akbar!" přinesly deník The New York Times a agentura AP, odvolávají se na policejní zdroje. Když se na tento detail zeptali novináři na mimořádné  tiskové konferenci policejního komisaře Jamese O´Neilla, ten odpověděl: "Ano, něco vykřikl". Nechtěl ale potvrdit konkrétní slova.

23:23

Zasahující policie a záchranáři na záběru agentury Reuters.

Teroristický útok v New Yorku.
Teroristický útok v New Yorku. | Foto: Reuters
23:18

První zprávy o incidentu mluvily o tom, že pachatel po srážce se školním autobusem vystoupil a zahájil palbu. Policie ovšem tuto verzi nakonec nepotvrdila. Muž držel v rukou pouze vzduchovku a paintballovou pistoli. Výstřely, o nichž mluvili svědci, tak zřejmě vypálila policie.

23:10

Co dosud víme o úterním incidentu na newyorském Manhattanu:

 • Zemřelo 8 lidí, 11 dalších je vážně zraněných. 
 • Podezřelý je 29letý muž, který měl u sebe paintballovou pistoli a vzduchovku. 
 • Policie zatím neposkytla detaily mužovy totožnosti a odmítá upřesnit, zda šlo o osobu spojenou s radikálními islamisty. Dodala pouze, že z jeho vystupování a neupřesněného "prohlášení" usuzuje, že šlo o teroristický útok.
 • Útočník byl postřelen policií a je v nemocnici. 
 • Guvernér Andrew Cuomo označil muže za "osamělého vlka" a úřady dodaly, že nemají informace o tom, že by byl součástí nějakého širšího spiknutí.
 • Útok se odehrál jen pár ulic od nové budovy Světového obchodního centram, kde se 11.září 2001 odehrál největší teroristický útok v dějinách USA. 
 • Incident se odehrál nedaleko Stuyvesantovy střední školy, prestižní státní školy na Manhattanu. 
 • Útočníkův vůz narazil kromě chodců a cyklistů taky do školního autobusu a zranil v něm dva dospělé a dvě děti.
23:05

Zatímco policie odmítla zveřejnit identitu pachatele, televize CBS News muže identifikovala jako 29letého Sayfulla Saipova z Tampy, který přijel do Spojených států před sedmi lety.

22:58

Některá americká média přinesla informaci, že pachatel po útoku volal "Alláhu akbar!" (Bůh je velký). Policie tyto informace nepotvrdila, nicméně zmínila, že muž na místě činu křičel.

22:56

Záběry televize CNN z místa činu zachycují mj. útočníkův havarovaný vůz.

22:54

Bývalý newyorský policejní komisař Howard Safir řekl stanici BBC, že události jako dnešní útok jsou "bohužel novým normálem". Cyklostezky jsou podle něj pro teroristy měkkými cíli. "Ve velkých městech nemůžete umístit zábrany a další ochranné prvky na každé ulici. Tuto konkrétní cyklostezku znám, je to opravdu otevřený prostor," dodal.

22:52

"New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie. Jsme na ně hrdí. To ale taky přitahuje lidi, kteří chtějí tyto hodnoty napadat. Půjdeme ale společně dál. A budeme ještě silnější. Nenecháme je zvítězit. Budeme znovu normálně žít. Buďte Newyorčané. Žijte svůj život. Nenechte je nás změnit nebo čímkoli zastrašit," prohlásil guvernér Andrew Cuomo ve veřejném vystoupení krátce po incidentu.

Jedna z mála dobrých zpráv pro demokraty. Andrew Cuomo obhájil guvernérské křeslo ve státě New York.
Jedna z mála dobrých zpráv pro demokraty. Andrew Cuomo obhájil guvernérské křeslo ve státě New York. | Foto: Reuters
22:50

První reakce Donalda Trumpa podobně jako v případě předchozích útoků a incidentů se střelbou hovoří o pachateli jako o "nemocném člověku". 

22:48

Policie znovu potvrdila, že incident skončil. Úřady neočekávají další útoky, v následujících hodinách a dnech nicméně výrazně posílí počet policistů v ulicích.

22:47

Prezident Donald Trump se poprvé vyjádřil k útoku v New Yorku.

22:45

Řidič měl v ruce paintballovou pistoli a vzduchovku (pellet gun). Podle mluvčího policie začal muž cosi vykřikovat po vystoupení z auta, neupřesnil ale detaily. Zadržený útočník je nyní v nemocnici, byl postřelen do břicha.

22:44

Policie popsala novinářům zatím známý sled událostí. Útočníkovo auto se srazilo se školním autobusem, ve kterém byli zraněni dva dospělí a dvě děti

22:38

Nabízíme vám záznam vystoupení starosty Billa de Blasia.

22:37

Policie uvedla na tiskové konferenci, že do nemocnic bylo rozvezeno 11 lidí s vážnými, ale nikoli život ohrožujícími zraněními.

22:36

Podle svědků z místa incidentu vypadal útočník frustrovaně, zmateně, panikařil. 

22:35

Toto video podle televize NBC pravděpodobně zachycuje útočníka poté, co vyběhl z vozidla. V ruce podle svědků držel dvě atrapy zbraní. Policie ale pravost videa zatím nepotvrdila. 

22:34

Oba vrcholní politici, starosta Bill de Blasio i guvernér Andrew Cuomo navštívili místo útoku.

22:32

Policie zatím nebude zveřejňovat identitu pachatele. Zatím nemá žádné informace o tom, že by čin z Manhattanu byl součástí širší akce.

22:30

Podle policie řídil dodávku 29letý muž.

22:29

Bill de Blasio mluví o zbabělém aktu teroru zaměřeném na nevinné civilisty. "Zahynuli lidé, kteří žili své životy a vůbec netušili, co je čeká. Víme o osmi nevinných obětech, kteří přišli o život, další tucet lidí je zraněn. Víme, že tento čin byl spáchán s úmyslem zasáhnout naši víru, ale stejně tak víme, že Newyorčané jsou silní a nenechají se nikdy zastrašit násilím."

22:26

"Toto byl zbabělý akt teroru," řekl De Blasio.

22:25

Starosta Bill de Blasio oznámil, že si útok vyžádal osm obětí a další tucet lidí byl zraněn.

22:22

Na situaci pohotově zareagovala i první dáma Melanie Trumpová. "Jsem zasažená tím, co se dnes stalo v NYC. Jsme se všemi v myšlenkách a modlitbách a sledujeme situaci," napsala na svém twitterovém účtu.

22:21

Policie uzavřela širší okolí místa činu.

Teroristický útok v New Yorku.
Teroristický útok v New Yorku. | Foto: Reuters
22:20

Rodiče na Manhattanu překotně vyzvedávají své děti ze škol a školek.

Teroristický útok v New Yorku.
Teroristický útok v New Yorku. | Foto: Reuters
22:19

Výpovědi svědků si místy protiřečí. 22letý student John Williams řekl podle agentury Reuters novinářům, že slyšel pět výstřelů a poté zahlédl vysokého muže s kudrnatými vlasy, jak ho policisté zadržují. "Byl úplně klidný. Nijak se nevzpíral," prohlásil Williams.

22:18

Žádná teroristická organizace se zatím k útoku v New Yorku nepřihlásila.

22:15

Mark Kennedy sdílí na Twitteru záběr z místa činu.

22:09

Další plánek místa útoku.

22:05

V autě nebyly nalezeny žádné výbušniny, hlásí policie.

22:04

List The New York Times přináší informaci o hospitalizaci pachatele.

22:03

Útočník se zřejmě během jízdy zranil. Poté, co vystoupil z kabiny, křičel a v rukou držel dvě zbraně. Podle vyšetřovatelů šlo ale o atrapy.

22:02

Pachatel si pick-up, kterým najel do lidí, pronajal.

22:00

Některá média mluví již o sedmi obětích.

21:58

Plánek místa útoku, v bezprostřední blízkosti se nachází škola.

21:52

Televize ABC Channel 7 natočila výpověď svědka, podle něhož se dodávka pick-up řítila po cyklostezce vysokou rychlostí a srazila několik lidí. Svědek následně zaslechl devět nebo deset výstřelů.

21:50

Stanice BBC potvrzuje, že zadržen byl řidič dodávky.

21:45

Množství sražených kol na místě činu…

21:44

Aktuální bilance útoku na Manhattanu je podle amerických médií 6 mrtvých a 15 zraněných. Policie zatím tato čísla oficiálně nepotvrdila.

21:43

Pachatel útoku je postřelen.

21:42

Snímky a videa z místa činu ukazují sražené chodce a cyklisty v místech, kudy dodávka vjela na cyklistickou stezku.

21:40

Z vyjádření policie vyplývá, že zadržený muž je zřejmě pachatelem. Policie v souvislosti s incidentem nepátrá po dalších podezřelých.

21:39

Newyorský starosta Bill de Blasio obyvatelům města oznámil, že okamžitá hrozba pominula.

Bill de Blasio (druhý zprava) slavil v objetí své manželky Chirlane (vpravo) a dětí Chiary a Danteho.
Bill de Blasio (druhý zprava) slavil v objetí své manželky Chirlane (vpravo) a dětí Chiary a Danteho. | Foto: Reuters
21:38

Informace o útoku jsou zatím kusé, žádné zprávy nejsou k dispozici o motivu pachatele. Televize Eyewitness News s odvoláním na vyšetřovatele uvedla, že incident mohl začít hádkou dvou řidičů, která skončila střelbou. Poslední vyjádření policie ale takový scénář zřejmě vylučují.

21:37

Prezident Donald Trump již byl o útoku v New Yorku informován.

Foto: Reuters
21:36

Na Twitteru se objevují záběry z místa, na nichž je vidět bílá dodávka, kterou pachatel útočil.

21:34

Podle agentury Reuters úřady vyšetřují incident jako teroristický útok.

21:33

Střelba se ozývala z prostoru West Side Highway, rušné magistrály lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson, jen několik bloků od Světového obchodního střediska a památníku obětí teroristického útoku z roku 2001.

21:32

Incident potvrdil mluvčí newyorské policie, který obyvatele a návštěvníky varoval, aby se vyhnuli oblasti střelby. Na místě podle mluvčího zasahuje mnoho policistů.

21:31

Zraněným policisté poskytují první pomoc a odesílají je do nedaleké nemocnice.

21:30

Policisté zadrželi podezřelého muže, podle reportéra CNN prošetřují, zda má čin teroristické pozadí.

21:28

Podle listu New York Times zemřelo při incidentu šest lidí, dalších patnáct osob je zraněno.

21:26

Podle televize ABC vjel nákladní vůz do jízdního pruhu vyhrazeného cyklistům, několik lidí srazil a pak sám narazil do školního autobusu. Řidič vystoupil z kabiny a začal střílet.

21:25

Dobrý večer, zahajujeme online reportáž z událostí v New Yorku, kde na Manhattanu došlo k útoku na chodce.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2017 13:18
 

Právě se děje

před 9 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy