reklama
 
 

Je to agrese, zlobí se kvůli náletům Rusko. Rada bezpečnosti OSN ale jeho rezoluci zamítla

Aktualizováno 14. 4. 2018 23:00
Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Ůtok trval déle než hodinu | Video: Reuters |  01:23
reklama
Americká armáda udeřila po roce na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Rozkaz k tomu vydal americký prezident Donald Trump, který Asada obviňuje z použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu ve městě Dúma. K útoku se připojily Francie a Velká Británie, trval déle než hodinu. Události v Sýrii jsme sledovali v on-line přenosu.

Je to agrese, zlobí se kvůli náletům Rusko. Rada bezpečnosti OSN ale jeho rezoluci zamítla

reklama
23:00
Aktuálně.cz logo

K dění v Sýrii je to od nás pro dnešek vše. V neděli budeme na Aktuálně.cz situaci opět sledovat.

22:52

Shrnutí dění k náletům v Sýrii:

 • Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada.
 • Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii.
 • Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Nicméně ta zamítla ruský návrh rezoluce, podle které šlo o akt agrese.
 • Bašár Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu.
 • NATO, Německo či Izrael údery podpořily.
 • Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.
22:00
Vlajka Sýrie

Jižní částí syrského města Aleppo otřásl výbuch. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s tím, že není jasné, na koho útok mířil. Oblast kontroluje syrský vládní režim. Podle agentury Reuters zatím nejsou známy počty případných obětí nebo zraněných. 

21:48

7000 lidí se v Aténách zúčastnilo protestu proti úderu na Sýrii. Podle agentury AP to oznámila řecká policie. Demonstraci na aténském náměstí Syntagma svolali komunisté.

Lidé se poté za vykřikování protiamerických hesel vydali k ambasádě USA, před kterou na chodník napsali červenou barvou, že Američané jsou vrazi. Několik protestujících se pokusilo proniknout do areálu velvyslanectví, což se jim ale nepodařilo.

Demonstrace v Aténách proti spojeneckým náletům v Sýrii. Demonstrace v Aténách proti spojeneckým náletům v Sýrii.
21:30
vlajka Rusko

Turecký prezident Recep Erdogan hovořil po telefonu kromě Macrona i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba se shodli na snižování napětí okolo Sýrie a na nalezení politického řešení.

21:26
Francie vlajka

Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem. Podle prohlášení Elysejského paláce chce Macron zlepšit spolupráci, aby se našlo politické řešení situace v Sýrii.

21:13
Twitter logo

Přehledná grafika o náletech v Sýrii:

20:50
Vlajka Sýrie

Syrská armáda mezitím plně obsadila východní Ghútu, kterou ještě donedávna ovládali rebelové. Podle státních médií její představitelé uvedli, že region byl "osvobozen od ozbrojenců".

20:45
Twitter logo

K hlasování na půdě Rady bezpečnosti OSN:

20:27
vlajka USA

Americký viceprezident Mike Pence řekl, že "Spojené státy možná určí", že minulý týden byl v syrské Dúmě použit sarin. A že si je "jist", že během údajného chemického útoku byl použit chlór.

20:10
vlajka USA

Americký viceprezident Mike Pence je mezitím na americkém summitu v perské Limě. Podle agentury Reuters se zde nechal slyšet, že "pokud budou v Sýrii znovu použity chemické zbraně proti nevinným lidem", útočníci za to zaplatí.

20:01

 Američané a Rusové se podle očekávání střetli na půdě Rady bezpečnosti OSN.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok v Sýrii byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová zase řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně. "Jsme si jisti, že jsme syrský chemický program poškodili," řekla Haleyová a ujistila, že USA mají stále "nabito" a jsou připraveny zaútočit znovu, jestli syrský režim chemické zbraně znovu použije.

19:52
vlajka USA

Podle Američanů byl minulý týden v syrské Dúmě s největší pravděpodobností použit sarin, nebo chlór, píše agentura AFP.

19:29

Rada bezpečnosti OSN odmítla schválit Ruskem navrhovanou rezoluci, která odsuzuje americké, francouzské a britské nálety v Sýrii.

19:22
Izrael

Další země podpořila nálety v Sýrii. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že letecký úder "zcela podporuje".

18:48

"Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou," uvedl Stoltenberg. Akce, při níž tři země zaútočily na cíle nedaleko Damašku a Homsu, byla podle jeho názoru cílená a přiměřená a zaměřená na zařízení související s chemickými zbraněmi.

18:26

NATO schvaluje útok spojenců na Sýrii. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že všichni členové Severoatlantické aliance stojí za nočním útokem.

18:11
Aktuálně.cz logo

Trvalejší mírové řešení syrského konfliktu by usnadnily kompromisy ze strany režimu a možnost neislamistické opozice vyjadřovat své názory. Změnit postoj Bašára Asada může jedině Vladimir Putin, píše Martin Novák:

17:57
vlajka Rusko

Z jednání Rady bezpečnosti OSN:

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům.

Rusko v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Moskva si přeje, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.

17:51

Připomeňte si nejdůležitější informace o nočním úderu na Sýrii:

 • USA zahájily raketový útok na Sýrii, který byl podle Pentagonu dvakrát větší než ten loňský. Britské a francouzské síly se k útoku připojily. Nasazeny byly desítky spojeneckých letadel, rakety byly odpalovány i z lodí ve Středozemním moři.
 • Operace trvala něco přes hodinu, skončila po čtvrté hodině ráno středoevropského času.
 • Americký prezident i ministerstvo obrany označili útok za úspěšný.
 • Spojenci vyslali více než stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Podle Pentagonu bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
 • Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.
 • Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva.
 • Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že i po útoku podle plánu začnou v Dúmě pracovat její lidé, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna.
 • Američané odmítají tvrzení, že by syrská protivzdušná obrana zachytila byť jedinou z amerických raket.

autoři: Martin Novák, Zahraničí | 14. 4. 2018 6:39

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama