Nově nakažených koronavirem v Číně výrazně ubylo. Dva Japonci z výletní lodi zemřeli

Online
V Číně si koronavirus vyžádal přes 2100 obětí, nakažených je přes 74 tisíc lidí. Zhruba deset tisíc se již z nemoci vyléčilo. Do Česka se virus nedostal, výsledky testů jsou nadále negativní. Pětici Čechů, která byla po návratu z rizikové oblasti v izolaci, lékaři pustili domů. Vláda vyhlásila zákaz přímých letů do Číny. Vývoj událostí ve světě i v Česku sleduje Aktuálně.cz v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Online
Aktualizovat reportáž
19:41

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před pocitem sebeuspokojení v souvislosti s klesajícím počtem lidí nakažených novým koronavirem v Číně. Jakkoli je tento trend povzbudivý, zatím je příliš brzy na to říci, zda bude pokračovat, upozornil představitel organizace.

"Trend je povzbudivý, ale není čas na sebeuspokojení," prohlásil na informativní schůzce v Ženevě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poznamenal, že počet případů nákazy novým koronavirem ve zbytku světa je v porovnání s Čínou velmi nízký, ale dodal, že to tak nemusí zůstat.

19:35

Cena zlata se během dnešního obchodování vyšplhala až na sedmileté maximum nad 1620 USD za troyskou unci kvůli rostoucím obavám z širších hospodářských důsledků epidemie nového typu koronaviru. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty.

19:30

Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v tamním sanatoriu ministerstva vnitra má být do karantény umístěno 72 lidí, u nichž se má vyloučit jejich nakažení koronavirem. Uklidnit situaci se na místo vydal premiér se dvěma ministry, informoval na svém webu list Ukrajinska pravda.

Obyvatelé se o plánu úřadů dozvěděli ve středu a ještě téhož večera se sešli k protestu. Od dnešního rána pak začali blokovat příjezdovou cestu, aby znemožnili průjezd autobusu s lidmi, kteří před polednem přiletěli letadlem do Charkova z Číny. Do večera ale policie protestující z komunikace vytlačila.

18:44

Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní letecké přepravě od roku 2003, kdy se svět potýkal s epidemií nemoci SARS. Letecké společnosti by tak letos mohly přijít o tržby v hodnotě 29,3 miliardy dolarů (zhruba 680 miliard Kč). Uvedlo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Sdružení nyní předpokládá, že globální poptávka po osobní letecké přepravě v letošním roce klesne o 0,6 procenta. Ještě v prosinci přitom předpovídalo nárůst o 4,1 procenta.

12:01

Mezi členy křesťanské sekty Šinčchondži v Jižní Koreji se šíří nový koronavirus. Jednašedesátiletá žena nakazila desítky věřících ve městě Tegu. Sekta je aktivní také v Česku.

09:06

Peking kvůli koronaviru posunul na pozdější termín některé studentské zkoušky, které se měly konat v březnu. Jde například o část přijímacích zkoušek na vysoké a střední školy. Informoval o tom server Global Times.

08:46

Nálada německých spotřebitelů se mírně zhoršuje. Na vině jsou obavy, že epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem v Číně může největší evropskou ekonomiku dál zbrzdit. Němci jsou tak méně ochotní utrácet. Ukázal to průzkum, který zveřejnila společnost GfK.

Index nálady německých spotřebitelů na měsíc březen se tak snížil na 9,8 bodu z předchozích 9,9 bodu. To je v souladu s očekáváním analytiků.

"Šíření koronaviru nepochybně přispělo k nejistotě mezi spotřebiteli," uvedl výzkumník GfK Rolf Bürkl.

08:25 Vlajka Číny

Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru.

Roční primární úvěrová sazba (LPR), od které se odvíjí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, se sníží na 4,05 procenta z 4,15 procenta, oznámila banka.

08:17

Indénonésie oznámila, že z výletní lodi Diamond Princess evakuje všech svých 74 obyvatel. 

Plavidlo, které je považováno za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, už ve středu po skončení dvoutýdenní karantény opustilo několik stovek cestujících. Vyloďování potrvá až do pátku. Už v předchozích dnech z této lodi evakuovaly své občany Spojené státy.

Výletní loď Diamond Princess v karanténě.
Výletní loď Diamond Princess v karanténě. | Foto: Reuters
06:58

Počet nakažených novým typem koronaviru se v pevninské Číně za středu zvýšil o 394, což je nejméně od 23. ledna. Informovaly o tom čínské zdravotnické úřady.

Ještě v úterý testy nově prokázaly nákazu u 1794 lidí. Na nemoc COVID-19 způsobenou novým typem koronaviru podle poslední bilance zemřelo 2118 lidí, za jeden den tak přibylo 114 smrtelných případů. Drtivá většina jich je hlášena z provincie Chu-pej, odkud se epidemie rozšířila. 

06:56

Dva cestující z obří výletní lodi Diamond Princess, která byla kvůli rozšíření nového typu koronaviru v karanténě v japonském přístavu Jokohama, zemřeli. Informovala o tom japonská média, podle kterých jsou obětmi muž a žena ve věku přes 80 let, oba Japonci.

18:50

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Zpráva o zpomalení růstu počtu nakažených koronavirem totiž zmírnila obavy o poptávku. Ke zdražování ropy přispěly rovněž nové kroky Spojených států k omezení venezuelského exportu, napsala agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent si kolem 17:30 SEČ připisovala zhruba 2,5 procenta na 59,19 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,3 procenta na 53,27 dolaru za barel.

17:31

Dva lidé zemřeli v nemocnici v íránském městě Kom na nákazu novým typem koronaviru. Informovala o tom íránská agentura Mehr, podle níž byli oba nemocní občany Íránu. Agentura ISNA předtím oznámila, že jsou v Komu potvrzeny dva případy nákazy.

"Dva Íránci, u nichž dnes testy prokázaly nákazu novým koronavirem, zemřeli na respirační onemocnění," uvedla Mehr.

17:17 Vlajka Číny

Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou dnes zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.

V Číně každoročně na přelomu ledna a února poklesne výroba - země během oslav čínského Nového roku na týden uzavře stavby a obchody a většina závodů omezí provoz. Prázdniny tak mají po celé zemi významný krátkodobý dopad na poptávku elektřiny, produkci, a tím pádem i objem emisí.

13:27

Podle premiéra Andreje Babiše nejsou čeští občané v současnosti nijak ohroženi epidemií koronaviru. Premiér v rozhovoru pro Blesk.cz připomněl, že zatím jediný případ úmrtí na nákazu koronavirem v Evropě byl zhruba osmdesátiletý čínský turista ve Francii. "V této chvíli nemám obavy, že by byli naši lidé nějak ohroženi," řekl. Neočekává ani žádné výrazné dopady v ekonomické oblasti. "Pokud Čína přestane nakupovat německé zboží, nepřímo to dopadne na naše firmy, ale zatím to dramaticky nevidím," dodal.

12:28

V Íránu se potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. Bez bližších podrobností o národnosti infikovaných o tom dnes informovala íránská polooficální agentura ISNA.

Kijánúš Džahánpúr z íránského ministerstva zdravotnictví uvedl, že se nákaza potvrdila u dvou lidí v centrální provincii Kom. Činitel doplnil, že u několika lidí je podezření na nákazu. Zjištěno to podle něj bylo v uplynulých dvou dnech.

"Následné testy jsou teď v chodu a konečné výsledky budou zveřejněny," řekl Džahánpúr. "Zdravotnické týmy byly vyslány do Komu a lidé, u nichž je podezření na nákazu, jsou v karanténě," dodal.

06:19

Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začali po dvou týdnech opouštět první cestující.

Během středy jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Výletní loď Diamond Princess v karanténě.
Výletní loď Diamond Princess v karanténě. | Foto: Reuters
06:18

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo.

Za úterý přibylo 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

06:18

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74 000, informovala ve středu s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters.

Během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.

20:27

Například Středočeský kraj již rozhodl, že partnerskému regionu S'-čchuan pošle 100 000 korun. Podobná rozhodnutí vůči svým partnerským regionům učinili také radní v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji.

20:27

Kraje počítají s pomocí Číně při jejím boji s novým typem koronaviru. Některá hejtmanství již o odeslání pomoci rozhodla, další o ní tento týden jednají. Je na každém regionu, jak se rozhodne, řekl novinářům během dnešního jednání Rady Asociace krajů ČR v Praze její místopředseda Jiří Běhounek.

"V podstatě všechny kraje nějakým způsobem reagovaly a rada asociace nemá pouvoir (pravomoc) na to, aby jim něco nařizovala. Může je požádat nebo jim doporučit," uvedl Běhounek.

19:22

Vstup Moskva zakázala pro pracovní, studijní a soukromé cesty, jakož i pro turisty, píší zahraniční agentury. V Rusku, které má s Čínou asi 4200 kilometrů dlouhé hranice, byly zatím zjištěny dva případy nákazy. V obou případech šlo o čínské občany.

19:09

Z obavy před šířením nového koronaviru Rusko od čtvrtka zakáže do země vstup čínským občanům. Oznámilo to ruské ministerstvo zdravotnictví.

18:29

Ceny ropy dnes klesají zhruba o procento a ropa Brent ukončila růstovou sérii, která trvala pět seancí. Ropu tlačí dolů obavy z dopadu nemoci způsobené novým koronavirem na poptávku a nedostatek kroků Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců na podporu trhu.

18:26

Prudký nárůst poptávky v poslední době zaznamenaly společnosti poskytující soukromou leteckou přepravu. O jejich služby mají zájem movití zákazníci, kteří se chtějí dostat z Číny nebo do Číny a kterým to neumožní rozsáhlá opatření kvůli novému typu koronaviru. Dopravci však právě kvůli přísným pravidlům musí velkou část zákazníků odmítnout, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Singapurská společnost MyJet Asia za poslední měsíc zaznamenala zvýšení poptávky po soukromých letadlech o 80 až 90 procent. "Mnoho lidí (během ledna) odjelo na čínský Nový rok a teď mají potíže dostat se zpět do Číny," uvádí šéf společnosti, podle kterého se cestující chtějí dostat do Pekingu, Šanghaje či do Hongkongu. "Jsme značně omezení v tom, kam můžeme letět, a navíc nám aerolinky nedovolí pronajmout svá letadla," dodává.

11:21

Japonské úřady potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v přístavu Jokohama. Celkový počet osob, které se na plavidle infikovaly, tím stoupl na 542. Podle agentury AFP je tak výletní loď největším ohniskem nákazy mimo Čínu

07:49

Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by evakuovalo britské občany z výletní lodi Diamond Princess zasažené nákazou novým koronavirem.

06:23

Pacienti, kteří překovali nákazu novým koronavirem, popisují průběh onemocnění i léčbu.

06:22 Vlajka Číny

Zatímco za neděli čínské úřady evidovaly 2048 nových případů, za pondělí je to 1886. Ve srovnání těchto dvou dní se snížil také počet úmrtí. V neděli podle čínských statistik podlehlo nemoci COVID-19 105 lidí, v pondělí 98.

06:22 Vlajka Číny

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes 72 000, informovala v úterý s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters.

Během pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy. Podle nové studie čínských vědců činí úmrtnost na nemoc COVID-19 2,3 procenta.

21:11

Šíření nového koronaviru s obavami sledují lidé na celém světě, nejvíce se ale strachují samotní Číňané, kterých nemoci podlehlo přes 1700. Odborník na Čínu, profesor Kerry Brown, v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč v zemi umírá tolik lidí a jakým následkům by mohla Komunistická strana Číny čelit, pokud by se šíření viru v následujících dnech nezpomalilo.

12:43 Vlajka Číny

Čínská centrální banka čistí, nebo likviduje bankovky, které by potenciálně mohly být infikovány koronavirem.

Virus totiž podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vydrží přežít několik hodin na téměř jakémkoliv povrchu. Proto čínské úřady v nejhůře postižených oblastech pravidelně v budovách dezinfikují kliky dveří, knoflíky ve výtahu a další věci, na které lidé sahají.

11:28

Japonsko dnes potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu. Počet nakažených cestujících a členů posádky tak vzrostl na 454, informovala agentura AP. 

10:39

Členové stálého výboru čínského parlamentu se 24. února sejdou, aby projednali návrh na odklad výročního zasedání zákonodárného sboru, které má začít 5. března. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, informovala agentura Nová Čína.

Celý čínský parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle Číny. O tom, že země zvažuje odklad letošního zasedání parlamentu, psala čínská média už dříve.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching | Foto: Reuters
08:47

Česká republika vyšle do Číny vládní speciál s humanitární pomocí. Původní plán Tomáše Petříčka v pondělí na svém jednání odsouhlasila vláda. Letadlo do Číny dopraví materiální pomoc.

08:47 Vlajka Číny

Čínský parlament projedná odložení svého chystaného březnového zasedání, země se má soustředit na zvládání koronaviru. Podle Reuters o tom informovala čínská státní zpravodajská agentura. 

08:37

U 14 Američanů evakuovaných v neděli z výletní lodi Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v přístavu v Jokohamě, se prokázala nákaza novým typem koronaviru. S odkazem na americké úřady o tom informovala agentura AFP. Podle japonských úřadů je na lodi již přes 350 infikovaných lidí. Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí.

08:22

Opakované testy pěti izolovaných potvrdily, že jsou zdraví. Lékaři u propuštěných pacientů komplikace neočekávají, za celou dobu hospitalizace neměli žádný zdravotní problém.

08:20

Kromě pacientů v izolaci provádějí lékaři testy i u dalších osob. "V Praze jsme provedli 30 odběrů a z toho u tří jsme se opravdu obávali, že by tam ten virus mohl být. Dnes je odebíraná jedna pacientka, ale výsledku se neobáváme," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

08:16

"S pacienty přišlo do kontaktu z personálu zhruba deset osob," řekla na briefingu primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Hana Roháčová. Podle ní měli všichni běžné ochranné pomůcky, tak jak stanovují celosvětová doporučení. 

08:11

Pět Čechů, kteří před dvěma týdny přicestovali z Číny a byli testování na koronavirus, v  pondělí ráno opustilo izolaci v pražské Nemocnici Na Bulovce. "Pětice Čechů byla v letadle s nakaženým pasažérem, seděli ale na jiných místech a nenakazili se," uvedla na briefingu v pražské Nemocnici Na Bulovce ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Pacienti byli v karanténě čtrnáct dní, což je nejdelší inkubační doba nového koronaviru. 

07:06

Austrálie evakuuje svých víc než 200 občanů, kteří se plavili na výletní lodi Diamond Princess. Ta nyní kotví v karanténě v přístavu japonského města Jokohama. Stovky Australanů a blíže neurčený počet obyvatel Nového Zélandu odletí z Japonska ve středu, pak je čekají další dva týdny v karanténě, oznámil australský premiér Scott Morrison podle agentury Reuters.

06:47

Maraton v japonském hlavním městě Tokiu bude letos bez účasti běžců z řad veřejnosti. Podle tamního listu Tokyo Shimbun, na který odkazuje agentura Reuters, se tak pořadatelé rozhodli kvůli rozšíření koronaviru. Sportovní události se mělo prvního března zúčastnit bezmála 40 tisíc neprofesionálních závodníků. 

06:42

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ve svém projevu ohlásila, že očekávaný ekonomický růst země bude letos kvůli rozšíření nákazy nižší, než ekonomové původně očekávali. Místo 2,2% až 2,8% růstu HDP bude maximálně 2,5%. 

06:37

Jeden nový případ koronaviru hlásí podle agentury Reuters Thajsko, nakaženou je čínská žena. Celkem se tak v zemi infikovalo od ledna už 35 lidí.

06:16

V pondělí v osm hodin ráno opustí izolaci v Nemocnici Na Bulovce pět pacientů, kteří před necelými dvěma týdny přicestovali z Číny a byli testováni na koronavirus. Podle zjištění lékařů jsou zdraví, potvrdily to výsledky opakovaných testů. V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 76 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala.

Dva studenti z Wu-chanu, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník dorazili do Prahy 3. února krátce po půlnoci z epicentra nákazy Wu-chanu. Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je spolu se dvěma slovenskými občany vyzvedl český vládní speciál.

06:16 Vlajka Číny

Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí, počet obětí nemoci  tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi. Celkový počet infikovaných tak v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, dosáhl na 70 548.

18:04

Z výletní lodi Diamond Princess, která kotví v karanténě v přístavu japonského města Jokohama se 355 nakaženými novým koronavirem na palubě, začalo vyloďování Američanů.

Autobusy s Američany nicméně ještě zůstávají v areálu přístavu. "Musíme čekat s odjezdem, dokud úplně všichni nenastoupí," řekla agentuře AFP Sarah Aranaová z Kalifornie, která je v jednom z autobusů.

Z autobusu by se pak měla dostat na palubu jednoho ze dvou speciálně vyslaných letadel, které Američany přepraví do vlasti. Tam mají zůstat dalších 14 dní v karanténě.

13:40

Tchaj-wan oznámil první případ úmrtí na nemoc vyvolanou novým koronavirem. Zemřel muž ve věku kolem 60 let, oznámil tchajwanský ministr zdravotnictví. Dosud bylo na ostrově potvrzeno 20 nakažených osob, informovala agentura Reuters. Jak upřesnil tchajwanský ministr, podlehl nemoci COVID-19 muž, který v nedávné době necestoval do zahraničí. Trpěl ale diabetem a hepatitidou typu B.

08:01

U dalších 70 lidí na palubě výletní lodi Diamond Princess testy prokázaly přítomnost nového typu koronaviru. Celkem se tak na plavidle, které je od počátku února v karanténě v jokohamském přístavu, nakazilo virem 355 lidí. S odvoláním na japonského ministra zdravotnictví Kacunobua Katóa o tom informovala agentura Kjódó. Přes 3700 cestujících a členů posádky je v karanténě na výletní lodi od 3. února. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly japonské úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na ní před tím pobýval.

06:35

Počet osob nakažených koronavirem přesáhl v pevninské Číně v sobotu hranici 68 000. Oznámily to v neděli místní úřady. Na chorobu COVID-19 v Číně (bez Hongkongu a Macaa) do soboty zemřelo 1662 osob. Všechna nová sobotní úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. V provincii v sobotu zemřelo 139 lidí, tedy stejný počet jako v pátek. Přibylo 1843 infikovaných, což je méně než předchozí den. Celkem se v provincii Chu-pej koronavirem nakazilo 56 249 lidí, podle pátečních statistik jich bylo 54 406. V celé pevninské Číně je 68 335 nakažených.

22:54

Čeští občané přiletěli do Evropy z epicentra nákazy Wu-chanu francouzským letadlem. Už první testy na nemoc COVID-19 byly u nich negativní.

Dva studenti z Wu-chanu, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník dorazili do Prahy 3. února krátce po půlnoci. Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je spolu se dvěma slovenskými občany, kteří z Prahy zamířili sanitkami do nemocnice v Banské Bystrici, vyzvedl český vládní speciál.

22:53

Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá. Potvrdil to i druhý test na koronavirus, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nic tedy nebrání jejich pondělnímu propuštění z nemocnice domů. V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 76 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala.

19:21

Na druhou stranu je Ghebreyesus znepokojen tím, že počet nakažených v Číně stále roste, i vysokým číslem tam infikovaných lékařů a dalšího zdravotnického personálu. Starosti mu přidělává také nedostatek financí a dezinformace, které se o nákaze šíří.

Na to, že se u nich vyskytne nový koronavirus, musí být podle šéfa WHO připraveny všechny země. Když na konci ledna kvůli epidemii organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze, varoval Ghebreyesus před nebezpečím rozšíření nového typu koronaviru do zemí se slabými zdravotnickými systémy.

17:06

Ghebreyesus v Mnichově vyjmenoval několik aspektů epidemie, které ho povzbuzují, a několik, které mu dělají starosti. Mezi ty první patří způsob, jakým proti koronaviru postupuje Čína, i to, že se zatím nemoc ve velkém mimo tuto zemi nešíří. Přes 99 procent případů nákazy podle něj připadá právě na asijskou velmoc. Naději šéfovi WHO dodává také to, že vědecká komunita společně pracuje na zvládnutí nákazy, i připravenost zemí pomáhat postiženým státům dodávkami zdravotnického materiálu.

16:45

Je nemožné předpovídat, jak se vyvine nynější epidemie nového koronaviru, řekl dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Má obavu z toho, co by koronavirus způsobil v zemi s méně rozvinutým zdravotnictvím, než má Čína, která je nejpostiženější zemí.

14:15 Vlajka Číny

V centrální čínské provincii Chu-pej v pátek zemřelo na nemoc COVID-19 způsobenou novým koronavirem dalších 139 osob. Počet nakažených se zvýšil o 2420 na 54 406. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na internetové stránky zdravotnické komise provincie. Provincie Chu-pej je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem.

14:00

Francouzské statistiky dosud uváděly jedenáct lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle listu Le Figaro šest lidí zůstává v nemocnici. Pět z pacientů evidovaných ve Francii jsou Britové, kteří se nakazili v horské chatě v alpském středisku Contamines-Montjoie od známého, který před tím pobýval v Asii. Desítky lidí zůstávají v jižní Francii v karanténě poté, co byli evakuováni z Číny.

13:59

Spolu s 80letým mužem, který nyní zemřel, byla "v přísné izolaci" i jeho dcera, u níž se přítomnost nového typu koronaviru rovněž prokázala. Její zdravotní stav už ale podle Buzynové "není důvodem k znepokojení". Žena by prý mohla pařížskou nemocnici brzy opustit.

13:15

Čínský turista podle francouzské ministryně zdravotnictví Agnès Buzynové přijel do Francie 16. ledna a od 25. ledna byl v karanténě v nemocnici Bichat-Claude-Bernard na severu Paříže. Muž pocházel z čínské provincie Chu-pej, z níž se nový typ koronaviru začal šířit. "Jeho stav se rychle zhoršoval a několik posledních dní byl v kritickém stavu," uvedla dnes Buzynová. Informaci o tom, že Číňan podlehl plicní infekci, dostala podle svých slov v pátek večer.

12:47 Vlajka Číny

Někteří poukazují na to, že Čína zpočátku umlčovala varování týkající se koronaviru. Absence svobodného tisku zase třeba podle Hunga Ho-funga, profesora politologie na americké Univerzitě Johnse Hopkinse, zpozdila včasnou reakci.

Ministr Wang očekává, že "válka bez kouře" Čínu oslabí jen krátkodobě, ale dlouhodobě vyjde z problémů silnější. "Po bouři vždy přichází duha," poznamenal.

12:35

"Jsme odhodláni tento boj nejenom vést, ale i vyhrát," prohlásil Wang, podle něhož Peking v reakci na epidemii zavedl nejširší opatření, jaká kdy byla v podobném případě přijata. Rychlost a efektivita reakce ukazují na výhody čínského systému, míní také představitel režimu, který však podle kritiků v současné krizi učinil řadu chyb.

12:28 Vlajka Číny

Čína ze současné epidemie nového koronaviru vyjde silnější než kdy dříve a dále bude "pochodovat ještě odhodlanějším krokem", je přesvědčen její ministr zahraničí Wang I. Řekl to v projevu na mnichovské bezpečností konferenci. Aktuální vývoj podle něj ukazuje, že epidemii je možné zvládnout. Zahraničním státům poděkoval za pomoc.

11:42

Francie ohlásila první případ úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Zemřel 80letý čínský turista, oznámila v sobotu ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová.

Nemoci COVID-19 podlehli dosud jen lidé v Číně, na Filipínách a v Japonsku. Francouzský případ je první mimo Asii.

23:18

"WHO na schůzce s účastníky sdílela informace o své odpovědi na koronavirus a ostatní popsali své vlastní nápady, co se týče epidemie," popisuje CNBC. Zásadním tématem diskusí byly údajně kroky jednotlivých společností ve snaze omezit šíření dezinformací.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek uspořádala celodenní mítink se zástupci technologických gigantů včetně Facebooku, Amazonu a Googlu, jehož cílem bylo projednat možnosti společného postupu proti šíření koronaviru. Na svém webu o tom napsala americká televize CNBC.

19:02

Cestujícím, kteří loď opustit nemohou, dnes kuchaři na večeři připravili zvláštní valentýnské menu. Jako předkrm se podávalo Amorovo avokádo, jako hlavní chod kohout na víně a na závěr "dezert s překvapením". Tisícům cestujících uvězněných na luxusní lodi rituály spojované se svátkem zamilovaných musely připadat jako z jiného světa, napsal k tomu na svých internetových stránkách britský The Guardian.

18:59

Japonsko dnes umožnilo některým starším cestujícím opustit výletní loď Diamond Princess, která je držena v karanténě v jokohamském přístavu. Vystoupit z lodi na břeh dnes směli lidé, kterým je 80 a více let a trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken. Podmínkou u všech osob opouštějících loď byly negativní testy na koronavirus.

18:44

První případ nákazy dnes oznámil Egypt. Podle tamních úřadů jde o cizince, který byl poslán do izolace v nemocnici. Egypt se tak stal zatím jedinou africkou zemí, kde pacienta s koronavirem evidovali.

16:32 Vlajka Číny

Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo už 1716 pracovníků ve zdravotnictví a šest z nich nákaze podlehlo. Informoval o tom představitel čínské Národní zdravotní komise Ceng I-sin. Většina případů je z nejhůře postižené provincie Chu-pej, odkud se infekce začala koncem loňského roku šířit.

13:52

Japonsko umožnilo některým starším cestujícím opustit výletní loď Diamond Princess, která je držena v karanténě v jokohamském přístavu. Na lodi se šíří nákaza novým typem koronaviru, kterým se už infikovalo 218 pasažérů a členů posádky.

11:35

Čína upravila aktuální počet nakažených novým koronavirem, eviduje už 63 851 nemocných. Čínská Národní zdravotní komise také změnila počet obětí. Uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvých.

10:42

Německý letecký přepravce Lufthansa a její dceřiné společnosti ruší spojení s Pekingem a Šanghají až do 28. března. Dosud přerušení platilo do 29. února. Spojení s Hongkongem bude jen lehce omezeno a její dceřiná společnost Swiss bude na linkách do Hongkongu v březnu používat menší letouny.

10:40

Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 55 748 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí, což je dvakrát méně, než o den dříve. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně dosáhl již téměř 1400.

21:34

Kolem nového koronaviru je zatím příliš mnoho nejistot, aby bylo možné odhadnout jeho dopad na čínskou a globální ekonomiku. Řekl to mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice na pravidelné tiskové konferenci. Je však přesvědčen, že ve střednědobém a dlouhodobém výhledu bude čínská ekonomika odolná.

20:19

Většina nově hlášených případů nákazy novým koronavirem pochází z uplynulých týdnů. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V čínské provincii Chu-pej jsou podle ní do statistik nově započítávány i případy, které definitivně nepotvrdily laboratorní testy. Mimo Čínu přitom počet případů nákazy novým typem koronaviru nijak dramaticky nestoupá, konstatovala WHO. Výjimkou je výletní loď Diamond Princess kotvící v japonské Jokohamě. Dnes tam počet případů infekce vzrostl o 44 na 219.

Dnešní skokový nárůst případů v Číně podle WHO neznamená, že se náhle novým typem koronaviru infikovalo mnohem více lidí než v předchozích dnech. Více než 13 000 nově hlášených případů se spíše týká pacientů z minulých týdnů, řekl dnes v Ženevě podle agentury DPA ředitel krizových programů WHO Michael Ryan.

18:33

Česká konference rektorů (ČKR) chce po státu jasný plán, který by vysokým školám pomohl zvládnout případné epidemie. V opatřeních proti šíření nového koronaviru z Číny byly školy podle rektorů ponechány napospas.

Hygienici nařídili minulý týden pražským vysokým školám, aby kvůli epidemii koronaviru izolovaly na 14 dní studenty a pedagogy, kteří přijedou z Číny. Musejí je také nahlásit hygienické stanici. Studenti se nesmějí účastnit výuky nebo chodit do knihovny.V celém Česku studuje na vysokých školách podle aktuálních údajů ministerstva školství 736 Číňanů. Z celkového počtu cizinců je to 1,5 procenta.

Podle dnešního vyjádření rektora Akademie múzických umění Jana Hančila se vysoké školy pohybují ve složitém právním prostředí, které jim v případě epidemie svazuje ruce při zavádění razantních opatření, jako je přerušení studia a podobně. Univerzity navíc podle ČKR nejsou patřičně vybaveny pro zřízení karantény.

18:13

Evropská měna dnes na devizovém trhu oslabuje a k dolaru se propadla na více než dvouleté minimum. Obavy z prudkého růstu počtu nemocných v Číně přiměly investory obrátit svůj zájem k bezpečnějším americkým aktivům, protože se předpokládá, že USA budou schopné lépe odolat ekonomickému dopadu nového koronaviru než eurozóna. V 17:20 SEČ euro k dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,0852 USD, když během dne se propadlo až na 1,0848 USD, nejníže od května 2017.

18:11

Prezident Miloš Zeman požádal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby v pondělí vládě předložil návrh schválit vyslání armádního speciálu do Číny. Odvezl by humanitární pomoc měst, krajů, firem či Pražského hradu. Po dnešní schůzce na Pražském hradě to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Letadlo by mělo odletět v pondělí nebo v úterý. Česká republika zároveň do Číny kvůli infekci novým typem koronaviru posílá státní humanitární pomoc, kterou přepraví z Vídně letadlo spolufinancované Evropskou unií.

13:05

Japonsko ohlásilo první úmrtí na nový typ koronaviru v zemi. Infekci podlehla žena ve věku mezi 80 a 90 lety. Jde o druhou oběť nákazy mimo Čínu.

10:57

Školy v Hongkongu zůstanou zavřené minimálně do 16. března kvůli šíření nákazy koronavirem Covid-19. Hongkong zatím potvrdil 50 případů nákazy a jednu oběť.

08:54

Podívejte se na aktualizovaný počet obětí a nakažených v jednotlivých zemích.

ZEMĚPOČET NAKAŽENÝCHPOČET ÚMRTÍ
Čína59 8671368
Japonsko2470
Singapur500
Thajsko330
Jižní Korea280
Tchaj-wan180
Malajsie180
Německo160
Vietnam160
Austrálie150
USA140
Francie110
Velká Británie90
Spojené arabské emiráty80
Kanada70
Filipíny31
Itálie30
Indie30
Rusko20
Španělsko20
Finsko10
Nepál10
Kambodža10
Srí Lanka10
Švédsko10
Belgie10
CELKEM60 3761369
08:27

Vietnamské město Son Loi vyhlásilo dvacetidenní karanténu kvůli novému případu nákazy koronavirem. Uzávěr desetitisícové lokality oznámilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že jde o první případ takové karantény v zemi. Son Loi leží asi 30 kilometrů od metropole Hanoje a potvrdil se tam podle agentury AP osmý případ nákazy.

"Zůstaneme všichni v obci a budeme pracovat na rýžovištích a zahradách," citovala agentura AFP občana jménem Tran Van Minh. Podle něj ve městě nakazila jedna nemocná žena své příbuzné. V celém Vietnamu je koronavirem nakaženo 15 lidí.

07:59 Vlajka Číny

Komunistická strana v Chu-peji vyměnila své vedení. Novým tajemníkem tamního provinčního výboru strany se stal bývalý šanghajský primátor Jing Jung, který nahradil Ťiang Čchao-lianga.

Odvolán byl i Ma Kuo-čchiang, šéf strany v nákazou nejvíce postiženém Wu-chanu. Jeho úřad převzal Wang Čung-lin, stranický šéf ve městě Ťi-nan ve východní provincii Šan-tung. Reuters připomněla, že představitelé provincie čelí tvrdé kritice za to, jak k nákaze přistupovali.

07:53 Vlajka Číny

Představitelé provincie Chu-pej podle agentury Reuters oznámili, že ke zjišťování infekce začali používat vypočetní tomografii (CT). Dosud čínské orgány umožňovaly jen testy ribonukleové kyseliny (RNA). Kvůli nové metodě se výrazně zvýšil celkový počet nakažených.

07:49

Nákaza novým koronavirem nenaruší program letních olympijských a paralympijských her v Tokiu. Ve čtvrtek to podle agentury Kjódó prohlásil šéf organizačního výboru Jošihiro Mori. 

"Chci znovu zdůraznit, že o zrušení, nebo odložení her v Tokiu se neuvažuje," prohlásil Mori na začátek dvoudenního zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympiáda v Tokiu začíná 24. července.

Lidé v rouškách si prohlíží arénu v Tokiu, která bude během letní olympiády hostit zápasy ve volejbalu a basketbalu pro vozíčkáře.
Lidé v rouškách si prohlíží arénu v Tokiu, která bude během letní olympiády hostit zápasy ve volejbalu a basketbalu pro vozíčkáře. | Foto: Reuters
06:59

Na výletní lodi Diamond Princess, kterou úřady od počátku února drží v karanténě v jokohamském přístavu, byl koronavirus nově potvrzen u 44 dalších lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Japonski současně oznámilo, že umožní lidem starším 80 let a chronicky nemocným cestujícím z výletní lodi vystoupit dříve než před plánovaným 19. únorem. Loď budou moci podle agentury Kjódó opustit zřejmě již v pátek, pokud se u nich infekce neprokáže. 

Výletní loď Diamond Princess v karanténě.
Výletní loď Diamond Princess v karanténě. | Foto: Reuters
06:28 Vlajka Číny

Počet nakažených se zvýšil také kvůli tomu, že místní zdravotnické komise v Chu-pej změnila metodu započítávání nakažených. Do statistik začala zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami.

Podle dosavadního postupu by za středu počet nově nakažených činil 1508 případů, ke kterým komise připočítala dalších 13 332 případů označovaných jako klinických diagnóz. Úřady novou metodiku zdůvodnily tím, že to klinicky diagnostikovaným pacientům umožní přístup ke včasné léčbě.

06:22

Čínská provincie Chu-pej a středu zaznamenala 242 úmrtí na koronavirus a 14 840 nakažených. Počet obětí za středu je pro Chu-pej dosud vůbec nejvyšší denní bilance.

V Chu-Pej tak na nový typ koronaviru, který je označován jako Covid-19, zemřelo již 1310 lidí. Celosvětově pak podle CNN počet infikovaných přesáhl 60 tisíc případů.

21:28

Devátý případ nákazy virem ohlásila Británie. V londýnské nemocnici se léčí žena, jež před několika dny přiletěla z Číny. Nákaza se potvrdila i u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess kotvící v Jokohamě, uvedl japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. Dohromady se tak nákaza objevila u 175 lidí na výletní lodi.

14:50 Vlajka Číny

Čínské úřady začaly v oblastech nejhůře postižených epidemií koronaviru Covid-19 zabírat soukromé nemocnice, hotely a byty, aby získaly místa pro nakažené. Úředníci zabavují také auta, a dokonce i ochranné roušky. Tato nouzová opatření, zvlášť pak zabírání soukromých nemocnic, nechávají některé pacienty, kteří jsou v ohrožení života kvůli jiným nemocem, bez odpovídající lékařské péče, píše list Financial Times.

"Zdravotní systém ve Wu-chanu kvůli epidemii zkolaboval. Ostatní choroby vláda od té doby v podstatě ignoruje," postěžoval si obyvatel města Liou Cchung-feng, jehož tchyně trpí rakovinou žaludku v konečném stadiu, ale kvůli náporu pacientů s koronavirem přišla 5. února o své nemocniční lůžko.

13:41

Velká cena Číny formule 1 v Šanghaji se kvůli epidemii koronaviru 19. dubna neuskuteční. Automobilová federace FIA s promotérem ji dnes odložili na neurčito a v nabitém kalendáři mistrovství světa by rádi pro jeden z 22 závodů sezony našli nový termín. Již dříve padlo za oběť koronaviru například halové mistrovství světa v atletice, které se mělo konat v polovině března ve městě Nan-ťing.

11:21

Lékaři a sestry ve Wu-chanu denně potřebují 59 tisíc ochranných kombinéz, mají jich k dispozici ale jen 18 500, uvedl zástupce starosty města Chu Ja-po. Podobně je tomu i s ochrannými maskami N95 - místo 119 tisíc potřebných jich je jen 62 tisíc.

11:14 Vlajka Číny

V čínském městě Wu-chan, odkud se nákaza novým koronavirem šíří, je kritický nedostatek ochranných roušek a obleků, což komplikuje práci zdravotnického personálu v nemocnicích. Aby lékaři použili ochranných kombinéz co nejméně, tráví v nich nepřetržitě třeba i osm hodin. Po tu dobu nemohou jíst, pít ani si dojít na toaletu, píše agentura AFP.

V některých nemocnicích ve Wu-chanu prý dokonce lékaři používají jednorázové obleky opakovaně, pouze je před každým užitím znovu vydezinfikují. Jsou si vědomi toho, že kombinézy už nemusejí být jako obrana před infekcí účinné, ale je to podle nich lepší než se nechránit vůbec.

08:41

"Pacient se uzdravil a opustil nemocnici pro infekční choroby," uvedlo podle TASS zdravotnické středisko. Čínský občan byl v nemocnici Čitě v Zabajkalském kraji od 26. ledna. Podle lékaře Sergeje Jurčuka série testů prokázala, že pacient v těle koronavirus již nemá. V karanténě nadále zůstávají manželka a dcera čínského občana. Na výsledky jejich testů se čeká.

08:40

Rusko propustilo z nemocnice v Zabajkalském kraji čínského občana, který se po nakažení koronavirem Covid-19 plně zotavil. Informovala o tom dnes agentura TASS. Druhého Číňana, který byl s novým koronavirem v Rusku hospitalizován, po uzdravení propustili již v úterý.

08:10 Vlajka Číny

Již v úterý ovšem některá světová média informovala, že Čína do svých statistik zjevně nepočítá osoby, které jsou virem sice infikované, žádné příznaky nemoci se u nich ale neprojevily. Nařízení nevést ve statistikách lidi bez symptomů nařídilo již v pátek Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle agentury Reuters není zcela jasné, zda před tímto nařízením nakažení bez příznaků v oficiálních statistikách byli či nebyli.

08:09 Vlajka Číny

Celkem se v Číně dosud novým koronavirem nakazilo 44 653 lidí, přičemž v úterý bylo zaznamenáno 2015 nových případů, což je podle Reuters nejméně za jeden den od 30. ledna. V pevninské Číně viru v úterý podlehlo 97 lidí, a bilance obětí tak stoupla na 1113. Jeden mrtvý je hlášený také z čínského samosprávného města Hongkongu.

06:40 Vlajka Číny

Čínské úřady ve středu oznámily, že bylo v zemi v úterý zaznamenáno nejméně nových případů nákazy novým koronavirem Covid-19 od konce ledna. To podle agentury Reuters dává větší důvěryhodnost odhadu čínského experta v oblasti zdravotnictví, který předpověděl, že nynější epidemie by mohla skončit v dubnu

06:16

Nákaza novým koronavirem Covid-19 se potvrdila u dalších 39 lidí na výletní lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v japonské Jokohamě. Podle agentury Reuters to oznámil japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. V Japonsku je nyní nejvíce infikovaných koronavirem mimo Čínu.

06:10 Vlajka Číny

Na nový koronavirus v čínské centrální provincii Chu-pej v úterý zemřelo dalších 94 lidí. Celkem tak viru, který byl pojmenován Covid-19, v provincii již podlehlo 1068 lidí. S odvoláním na sdělení místní zdravotnické komise o tom informovala agentura Reuters.

Podle čínských úřadů bylo v provinci Chu-pej zaznamenáno dalších 1638 případů nákazy novým koronavirem, což je nejméně od 31. ledna, kdy bylo zaznamenáno 1347 nově nakažených. Celkový počet nakažených v provincii v úterý tak stoupl na 33 366.

22:06

Pardubická nemocnice propustila cizince, u kterého bylo podezření na koronavirus, nákaza se nepotvrdila. 

"U pacienta se jednalo o respirační onemocnění. Nebylo závažného charakteru, proto byl ještě v nočních hodinách propuštěn do domácího léčení," uvedl Dušan Korel z oddělení komunikace společnosti Nemocnice Pardubického kraje

20:59

Nový typ koronaviru, označovaný od úterý jako Covid-19, má na svědomí už nejméně 1018 mrtvých. Vyplývá to ze zatím posledních údajů, které oznámil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šéf WHO vyzval svět, aby se probudil a považoval virus za svého nepřítele číslo jedna.

20:36

Výsledky testu u cizince, kterého přijala pardubická nemocnice kvůli podezření na nákazu novým koronavirem, jsou negativní. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová řekla, že k dnešnímu večeru bylo testováno v ČR celkem 72 lidí a výsledky všech, včetně případu z Pardubic, jsou negativní. Muže, který přijel před několika dny z centrální Číny, dnes kolem 11:00 přivezla do nemocnice záchranná služba.

18:55

Na lednové služební cestě do Asie se nakazil novým typem čínského koronaviru, a než byl umístěn do karantény v Londýně, přinesl onemocnění do francouzských Alp a do domovského Brightonu na jihu Anglie. To vše v posledních týdnech prožil Brit Steve Walsh, který dnes poprvé svůj příběh vylíčil médiím. V prohlášení nyní poděkoval pracovníkům britského zdravotnictví a uvedl, že ze zdravotních potíží se už zcela zotavil. 

S nebezpečným čínským virem se muž středního věku dostal do kontaktu na konferenci v Singapuru, kde zastupoval malý britský podnik vyrábějící průmyslová čidla. Firma uvedla, že nebyl v tomto ohledu jediným z jejích zaměstnanců, virus byl prokázán také u dalších pracovníků z různých zemí.

18:26

Dušan Korel z oddělení komunikace společnosti Nemocnice Pardubického kraje řekl, že prověřovanému pacientovi byly odebrány vzorky krve a odeslány na testy do pražské Nemocnice Na Bulovce. "Výsledky by měly být během noci," uvedl Korel.

Pokud testy koronavirus potvrdí, bude muž převezen speciální sanitkou na infekční kliniku do pražské nemocnice na Bulovce. V případě negativního nálezu zůstane na infekčním oddělení pardubické nemocnice.

Podle Korla to není první případ podezření na nákazu novým koronavirem v kraji. Infekce u českého občana se však neprokázala.

17:31

Pardubická nemocnice prověřuje cizince s podezřením na nákazu novým koronavirem. Dnes kolem 11:00 jej přivezla záchranka. ČTK to řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. "Posádka byla z rozhodnutí epidemiologa oblečena do ochranného oděvu, návleků, brýlí a respirátoru. Následně byl pacient převezen na infekční oddělení Pardubické krajské nemocnice," řekl Malý.

Podle České televize, která na případ upozornila, jde o třicetiletého čínského občana, který před několika dny přijel z centrální části země. Má horečku a další příznaky, zařízení se přihlásil sám.

17:18

První vakcína proti novému typu koronaviru, který se od loňského prosince šíří z Číny, by mohla být k dispozici za 18 měsíců. V úterý o tom podle agentury Reuters informoval generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Uvedl také, že virus dostal název Covid-19.

16:01

V Česku se kvůli možnému podezření na nákazu novým koronavirem testovalo 64 lidí. Výsledky všech jsou negativní.

15:50

Hrozba nákazy koronavirem výrazně zkomplikovala situaci univerzitám v Moravskoslezském kraji. Všechny tři totiž očekávaly příjezd studentů z Číny. Školy se s většinou studentů snaží dohodnout na posunu jejich příjezdu. Čtyři studenti a jedna pedagožka ale už do regionu přicestovali a univerzity jim podle pokynů hygieniků musely zajistit karanténu. Aktuálně je jejich zdravotní stav dobrý. 

14:48

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně izolovala podle nařízení hygieniků dva čínské studenty, kteří nedávno pobývali v Číně. Ani jeden z nich nemá žádné zdravotní potíže, jsou pouze preventivně izolovaní na vysokoškolských kolejích. Jednomu z nich skončí karanténa ve středu, druhý v ní ještě zůstává.

Studenti byli doma na oslavy čínského nového roku, který byl na konci ledna, poté se vrátili zpět do Zlína. Na kolejích jsou ubytovaní ve vlastní buňce se sociálním zařízením, je jim zajištěno jídlo, univerzita je s nimi v kontaktu.

13:21

Dvě stovky respirátorů pošle do partnerského města Kchun-ming v čínské provincii Jün-nan olomoucká radnice, která chce tímto způsobem pomoci čínským úřadům v boji s epidemií nebezpečného koronaviru. Respirátory za 20.000 korun byly zakoupeny na trhu a nejsou z materiálních zásob magistrátu.

"Jednoznačné rozhodnutí padlo jako reakce na žádost našeho partnerského města v Číně. Z Kchun-ming se na nás obrátili s prosbou o poskytnutí věcného daru. Do Číny proto pošleme respirátory, které mají pomoci v boji proti nebezpečné nákaze," uvedl primátorův náměstek Karel Konečný.

12:37

Nákaza novým typem koronaviru postihuje zatím především Čínu, kde bylo zaznamenáno 99 procent všech případů infekce. Epidemie ale představuje velmi vážnou hrozbu i pro zbytek světa, uvedl dnes na úvod schůzky Světové zdravotnické organizace její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň vyzval ke sdílení vzorků viru a urychlení vývoje léků a vakcín proti nákaze.

 

10:39 Vlajka Číny

Nakažených koronavirem je možná mnohem víc, než kolik ukazují statistiky. Čína už totiž mezi ně zjevně nepočítá osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. Uvedla to v úterý agentura DPA s odvoláním na nové nařízení, které v pátek vydalo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

To je přitom v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

09:42

Nákazu novým koronavirem hlásí kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 25 zemí. Z Evropy to jsou Finsko, Francie, Itálie, Německo, Rusko, Španělsko, Švédsko, Británie a Belgie.

09:42

Počet nakažených novým typem koronaviru podle posledních zpráv vzrostl na více než 43 000, naprostou většinu nemocných hlásí Čína. Koronavirus si dosud vyžádal 1018 obětí na životech, všechny až na jednu v Číně. Zatím jediný případ úmrtí mimo Čínu byl potvrzen na Filipínách.

05:55 Vlajka Číny

Velká většina nových obětí a nakažených pochází z centrální provincie Chu-pej, v níž leží i nejhůře zasažené město Wu-chan, které je ohniskem epidemie. 

Úřady provincie přitom v pondělí večer uvedly, že chtějí ještě dnes prověřit dalších více než 16 000 lidí, u nichž existuje podezření, že jsou virem nakaženi.

05:45 Vlajka Číny

Nový typ koronaviru má v pevninské Číně na svědomí již 1016 mrtvých. Za pondělí podle místních úřadů počet obětí stoupnul o rekordních 108 lidí. Nakažených přibylo 2478, tedy méně než v neděli.

Celkový počet potvrzených případů tím vystoupal na 42 .638, z nichž se však někteří již vyléčili. Informaci přinesla agentura Reuters.

17:43

V Ťumeni, kde byl odhalen jeden ze dvou potvrzených případů koronaviru v Rusku, šprýmaři podle serveru zašli až tak daleko, že v kombinézách protichemické ochrany po ulicích před očima kolemjdoucích naháněli svého "nakaženého" společníka, než ho "dopadli" v jednom obchodě. I tito mladíci mají nyní opletačky se zákonem. 

Za výtržnost ve veřejné dopravě hrozí v Rusku až pět let za mřížemi.

17:42

Podle moskevského metra se podobných scének v podzemce odehrálo v poslední době několik. "Nejsou to žerty, ale chuligánství. Obrátíme se na strážce zákona, aby chuligány dopadly a potrestaly. Policii se podle mluvčí ministerstva vnitra podařilo jednoho z podezřelých dopadnout, po ostatních pátrá.

17:41

Moskevští policisté zadrželi mladíka, který z žertu s několika společníky v metru sehrál záchvat po nákaze koronavirem. Spolucestující vyděsil tak, že v podzemce vypukla panika a mnozí začali prchat. O případu informoval zpravodajský server Newsru.com s odvoláním na web ministerstva vnitra.

16:54

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienické stanice dosud žádné opatření, které by zakazovalo Číňanům vstupovat do restaurací, nevydaly.

16:01

Pražští hygienici nařídili Univerzitě Karlově, aby studenty nebo pedagogy, kteří přijedou z Číny, kvůli tamní epidemii koronaviru na 14 dní izolovala. Musí je také hygienické stanici nahlásit. Studenti se nesmí účastnit výuky nebo jít do knihovny. Vyplývá to z dokumentu, který zveřejnila Fakulta sociálních věd UK. 

15:36

Ruské úřady nařídily novému čínskému konzulovi Cchuej Šao-čchunovi v uralském Jekatěrinburgu dvoutýdenní karanténu ještě dříve, než mohl absolvovat první pracovní schůzky.

Kvůli obavám z šíření koronaviru Rusové preventivně umístili do karantény stovky čínských i ruských občanů, kteří nedávno přicestovali do Ruska z Číny. Cchuej je nicméně ve svém domově.

15:01 Vlajka Číny

Čína urychlí distribuci léků, které při klinických testech prokážou účinnost v boji s novým typem koronaviru. V čínském městě Wu-chan, odkud se nákaza šíří, probíhají v současné době u skupiny infikovaných pacientů klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir

14:58

Pražští hygienici nařídili Univerzitě Karlově, aby studenty nebo pedagogy, kteří přijedou z Číny, kvůli tamní epidemii koronaviru na 14 dní izolovala. Musí je také hygienické stanici nahlásit. Studenti se nesmí účastnit výuky nebo jít do knihovny. Vyplývá to z dokumentu, který zveřejnila Fakulta sociálních věd UK.

Podobná opatření podle serveru Lidovky.cz přijala také soukromá Vysoká škola finanční a správní. Své studenty z Číny, kteří se vrátili domů na svátky, vyzvala, aby se do Česka v současné době nevraceli.

13:01

Japonsko dnes oznámilo dalších 65 infikovaných novým koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kvůli karanténě kotví v přístavu v Jokohamě. Na základě testů provedených na palubě plavidla zveřejnil novou bilanci kapitán lodi. Celkový počet nakažených na plavidle tak vzrostl na 135. V Japonsku registrují nyní už více než 160 potvrzených případů infekce, což je nejvíc mimo Čínu.

11:57

Testy prokázaly nákazu novým koronavirem u dalších čtyř pacientů v Británii, celkový počet případů nákazy ve Spojeném království tak stoupl na osm.

11:25

Řada továren v Číně zůstává po novoročním volnu, které bylo prodlouženo kvůli epidemii nového koronaviru, zavřená i dnes. Místní úřady se tím snaží zamezit šíření nákazy. Zastavení provozů dopadá na druhou největší světovou ekonomiku a globální dodavatelský řetězec. Automobilky se potýkají s nedostatkem součástek od čínských dodavatelů. Podle odhadu Citibank se kvůli zmíněným omezením do práce v úterý bude moct vrátit jen 30 procent čínské pracovní síly.

Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě a dodavatel Applu, dostal povolení úřadů znovu po dvou týdnech otevřít obří závod v Čeng-čou na severu země. Nemůže ale zatím obnovit provoz v továrně v jihočínském městě Šen-čen, kde se mají vyrábět letošní modely iPhonů. Do závodu v Čeng-čou se dnes ovšem vrátilo sotva 16 000 lidí, tedy méně než deset procent zaměstnanců, napsala agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje.

07:05

Podle biologa Petera Daszaka budou následovat další podobné epidemie, protože lidé se stále více přibližují k divokým zvířatům, se kterými v minulosti moc do kontaktu nepřišli. Netopýři, dříve nedotčení civilizací ve svých jeskyních, jsou toho příkladem. "Více lidí má více kontaktů se zvířaty, a tak se přenáší více nemocí. Je to jakýsi virový tavící kotel," uvedl biolog.

07:00

Japonsko oznámilo dalších 60 infikovaných novým koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která už několik dní kvůli karanténě kotví v přístavu v Jokohamě. Japonská televize TBS TV uvedla na Twitteru, že to prokázalo testování na palubě plavidla. Celkový počet nakažených na lodi tak vzrostl na 130.

06:45

Pevninská Čína hlásí za neděli 97 dalších úmrtí způsobených nakažením novým typem koronaviru. Počet mrtvých tak dosáhl 908, oznámila dnes čínská Národní zdravotnická komise. Počet infikovaných v pevninské Číně už dosáhl 40.171 poté, co místní úřady v neděli evidovaly 3062 nových potvrzených případů.

23:42 Vlajka Číny

Nebezpečný koronavirus si v čínské provincii Chu-pej vyžádal již 871 životů, tamní úřady evidují rovněž 2618 nových případů onemocnění. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na informace tamní zdravotnické komise.

Provincie Chu-pej je centrem nákazy a pochází odsud většina nakažených. Celkem jich provincie eviduje 29 631.

23:07

Tým mezinárodních expertů vedený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v neděli odletěl do Číny, kde pomůže vyšetřovat epidemii nebezpečného koronaviru.

Složení týmu nebylo zveřejněno. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pouze oznámil, že tým povede zkušený expert WHO a kanadský epidemiolog Bruce Aylward.

22:27

Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie, z nichž někteří měli roušky, se v neděli shromáždily, aby podstoupily testy na přítomnost nového typu koronaviru.

V horské obci se totiž zdržovala pětice Britů, u které se následně potvrdila nákaza nebezpečným virem pocházejícím z Číny. Testy podstoupilo přes sto lidí, mimo jiné i rodiny, jejichž děti chodily do školy s devítiletým chlapcem, který je jedním z nakažených.

21:33 Vlajka Číny

Čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š', který ještě donedávna zveřejňoval kritické informace o epidemii nebezpečného koronaviru v čínském Wu-chanu, ve čtvrtek v noci zmizel. Jeho přátelé se obávají, že byl cíleně umlčen.

Čtyřiatřicetiletý aktivista zveřejnil v uplynulých dnech množství videí, na kterých byly vidět nemocnice i prázdné ulice. Snažil se dokumentovat i selhání, kterých se v souvislosti s virem podle něj dopouštěly čínské úřady. 

 

20:37

Testy na koronavirus do nedělního večera v Česku absolvovalo 62 lidí a všechny byly negativní.

Od pátku tak přibylo šest testovaných. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Žádný nový podezřelý případ podle něj odborníci nyní neevidují. 

17:47

V sobotu odpoledne z Prahy odletěl poslední letecký spoj do Číny. Letadlem mířícím do Čcheng-tu odcestovalo 200 lidí. Nebyl mezi nimi žádný Čech. Podle informací ČTK klesl v posledních dvou týdnech zájem o lety z Česka do Číny meziročně více než o polovinu.

16:27

Tuzemské cestovní kanceláře zatím kvůli šířícímu se koronaviru plošně neruší zájezdy do Asie. Většina jich ale odvolala cesty do Číny plánované v prvním pololetí. Ode dneška navíc do odvolání platí zákaz přímých letů mezi Českou republikou a Čínou, o kterém v pondělí rozhodla vláda.

15:23

Strach z nemoci propukl i v Jižní Koreji, kde jsou zatím dva tucty infikovaných. Korejci tak během populárních hromadných svateb nosí raději ochranné roušky. Podívejte se, jak to na jedné z velkých veselek vypadá.

15:10

 Úřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a 1800 členů posádky z obří výletní lodi World Dream, která v tomto městě musela kotvit více než čtyři dny.

Panovaly obavy, že lidé z posádky mohou být nakažení koronavirem, protože během předchozí plavby zřejmě přišli do styku s osmi pasažéry, u nichž testy nemoc prokázaly. Posádka ale měla výsledky negativní.

13:09

V Anglii byl potvrzen čtvrtý případ nákazy koronavirem. Jde o člověka, který se ve Francii nakazil od jiného Brita. Britský občan s prokázaným koronavirem je také ve Španělsku, kde tak mají dva nemocné.

V případě tohoto pacienta jde o člena britské rodiny, kterou zdravotníci na Mallorce v pátek poslali na pozorování poté, co ve Francii byla v kontaktu s někým, u koho testy později potvrdily koronavirus.

13:04 Vlajka Číny

Odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny na základě modelů používaných pro předpovědi rychlosti šíření epidemie odhadují, že počet nakažených ve Wu-chanu vrcholu dosáhne mezi půlkou a koncem února.

12:31
12:30

Brazilští vojáci v ochranných oblecích čekají na přílet letadla z Číny.

Boj s epidemií koronaviru - snímek z Brazílie.
Boj s epidemií koronaviru - snímek z Brazílie. | Foto: Reuters
10:36

Americká a britská bulvární média zase zveřejnila video, na němž mladá Číňanka jí netopýří maso. Články tvrdily, že záznam vznikl ve Wu-chanu, epicentru nákazy.

Ve skutečnosti ale pocházel z tichomořského ostrova Palau a byl z roku 2016. V důsledku této dezinformace někteří účastníci internetových diskusí za příčinu rozšíření viru považovali čínské stravovací návyky.

10:07

BBC připomíná, že konspirační teorie týkající se koronaviru šíří například ruská nejsledovanější televizní stanice První kanál v hlavním zpravodajském pořadu Vremja.

Její moderátor ho v jednom vydání spojoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo v pořadu vystoupil odborník, který tvrdil, že virus byl vytvořen uměle a že za ním stojí americké zpravodajské služby nebo americké farmaceutické firmy.

09:37

Ghebreyesus si podle britské BBC postěžoval novinářům, že dezinformace "ztěžují práci zaměstnanců WHO". Dodal, že aby se lidé mohli před nákazou ochránit, musejí mít přístup k přesným informacím.

Dezinformace kolem nového typu koronaviru podle něho vyvolávají zmatky a šíří mezi veřejností strach. "Ve WHO nebojujeme jen s virem, bojujeme také s trolly a konspiračními teoriemi," prohlásil šéf zdravotnické organizace.

09:32

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že snahy vypořádat se s epidemií koronaviru maří konspirační teorie a provokatéři na internetových diskusních fórech. Nákaze novým typem koronaviru podlehlo 805 lidí, více než během epidemie SARS ze začátku tisíciletí.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters
08:41 Vlajka Číny

Jednotka intenzivní péče v čínském městě Wu-chan.

Záběry z čínského města Wu-chan.
Záběry z čínského města Wu-chan. | Foto: Reuters
08:35 Vlajka Číny

Záběr z čínského města Wu-chan.

Záběry z čínského města Wu-chan.
Záběry z čínského města Wu-chan. | Foto: Reuters
07:03

Zákaz vydalo ministerstvo zdravotnictví formou ochranného opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejným způsobem už ministerstvo postupovalo minulý týden, kdy instruovalo letiště, aby poučovala cestující o symptomech viru a souvisejících opatřeních.

Zákaz se podle úřadu týká komerčních letů. Jejich provozovatelům zakazuje lety provádět až do odvolání. Opatření se nevztahuje na vládní letouny.

6:40

Od dnešního dne začíná platit zákaz přímých letů mezi Českou republikou a Čínou. Opatření zavedla vláda kvůli šíření koronaviru v Číně na neurčito.

Zastaveny budou všechny spoje mezi Prahou a čtyřmi čínskými městy. Celkem bylo spojů 12 týdně.

Loni využilo tyto lety 188 000 cestujících v obou směrech. Stejné opatření v poslední době zavedly kvůli koronaviru i některé další země.

6:30

Více než 70 vystavovatelů zrušilo kvůli epidemii nového koronaviru svou účast na mezinárodním aerosalonu, který se koná příští týden v Singapuru. Informovala o tom s odvoláním na organizátora akce agentura Reuters.

Singapurský aerosalon je největším veletrhem letecké, kosmické a obranné techniky v Asii a koná se každé dva roky. Letos se uskuteční od 11. do 16. února.

06:15

Pro připomenutí: Nákazu novým koronavirem hlásí kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 25 zemí. Z Evropy to jsou Finsko, Francie, Itálie, Německo, Rusko, Španělsko, Švédsko, Británie a Belgie.

06:00

Na nový koronavirus zemřelo 812 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách, nakažených je potvrzeno přes 37 500 případů, z toho valná většina v Číně. Informovala agentura AP.

23:53

Nový koronavirus má už 805 obětí a překonal tak epidemii SARS, na ni v letech 2002-2003 zemřelo ve světě 774 lidí, uvedla agentura Bloomberg.

22:01

Británie v sobotu oznámila, že z čínského Wu-chanu vypravila evakuační let s více než 200 lidmi na palubě. Kromě Britů jsou mezi nimi i občané dalších států, zdravotníci a posádka civilního leteckého spoje, informovala agentura Reuters. Nedělní let je druhou a poslední evakuační akcí Britů z čínského epicentra nákazy koronavirem. 

20:08

Podle jednoho z největších expertů WHO na mimořádné události Mikea Ryana se za poslední čtyři dny počet případů nově nakažených v provincii Chu-pej, která je epicentrem nákazy, stabilizoval. Každý den přibylo přibližně stejné množství nakažených. "To jsou dobré zprávy. Nejspíš jde o reakci na kontrolní opatření, která byla zavedena. Ale mějme na paměti, že zároveň existuje množství podezřelých případů, které je potřeba ještě otestovat, uvedl Ryan. "Není to pokles (počtu případů)," dodal.

20:08

Podle WHO počet úmrtí po nakažení novým koronavirem v pevninské Číně stoupl na 723. Nemoc si tak nejspíš vyžádá více obětí, než tomu bylo u epidemie onemocnění SARS v roce 2002 až 2003, kdy zemřelo celkem 774 lidí. Počet případů nákazy v pevninské Číně vzrostl na 34 598, dodala WHO.

20:07

Šéf Světové zdravotnické organizace složení mezinárodního týmu nijak dále nekomentoval a rovněž neuvedl detaily o cestě. Řekl pouze, že WHO "vše zveřejní, jakmile to bude možné".

20:07

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že do Číny v pondělí či v úterý vyrazí šéf týmu mezinárodních odborníků, kteří zkoumají šíření koronaviru. Ostatní členové ho poté budou následovat, dodal Ghebreyesus. Na dotaz, zda součástí týmu budou zástupci z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), odpověděl, že WHO v to doufá.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters
17:49

Zvýšení výstrahy bylo podle ministerského předsedy potřeba kvůli tomu, aby mohla být provedena určitá preventivní opatření. Lee Hsien Loong dodal, že město je poté, co se v roce 2003 vypořádalo s epidemií SARS, na podobné situace mnohem lépe připraveno. Tehdy v městském státě zemřelo 33 lidí. Premiér rovněž vyzval obyvatele, aby měli odvahu, a varoval je, že "strach může napáchat více škod než virus".

17:48

Singapurský premiér Lee Hsien Loong v souvislosti s novým koronavirem vyzval obyvatele, aby zachovali klid. Reagoval tak na vlnu paniky, která městský stát zasáhla. Poté, co vláda zvýšila kvůli viru stupeň výstrahy, lidé začali ve velkém skupovat potraviny a v mnoha obchodech zůstaly jen prázdné regály.

Ve videu premiér říká, že "není třeba panikařit", protože všeho je dostatek a "město nijak neuzavíráme a po obyvatelích nechceme, aby zůstali zavření doma".

Singapuřané nakupují ve velkém zásoby kvůli panice zvýšení stupně výstrahy před koronavirem. V obchodech zůstaly prázdné regály.
Singapuřané nakupují ve velkém zásoby kvůli panice zvýšení stupně výstrahy před koronavirem. V obchodech zůstaly prázdné regály. | Foto: Reuters
17:17

Francouzská vláda od soboty doporučuje svým občanům cestovat do Číny pouze v naléhavých případech. "Vzhledem k vývoji epidemie a k opatřením přijatým čínskými úřady… bylo rozhodnuto změnit doporučení cestujícím a přejít u Číny na oranžovou (výstrahu)," oznámilo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. 

Aerolinka Air France už na konci ledna kvůli epidemii přerušila veškeré své spoje začínající či končící v pevninské Číně. Paříž následně dvěma speciálními lety zajistila návrat 430 Francouzů a dalších Evropanů z velkoměsta Wu-chan, kde se nákaza původně objevila. Dalších 38 Francouzů by se mělo do vlasti dostat díky nedělnímu britskému letu, píše AFP.

16:12

Singapurské úřady oznámily sedm nových nakažených nebezpečným koronavirem. Počet nemocných v zemi tak stoupl na čtyři desítky, píše agentura Reuters. 

16:10

Hongkongské úřady rovněž oznámily, že budou testovat na přítomnost viru přes 1800 členů posádky lodi World Dream. Plavidlu bylo zamezeno v cestě do tchajwanského přístavu Kao-siung poté, co vyšlo najevo, že u osmi lidí z předchozí cesty plavidla byla zjištěna nákaza. Přes třicet členů posádky má kašel, horečku nebo je bolí v krku. Testy ale zatím přítomnost koronaviru neprokázaly.

16:08 Vlajka Číny

Hongkong již v uplynulých dnech uzavřel většinu hraničních přechodů s pevninskou Čínou. Celou hranici ale neuzavřel, protože na Peking spoléhá, pokud jde o dovoz potravin i dalšího zboží. Místo úplného zablokování hranice proto hongkongské úřady zavedly od soboty nové opatření, podle kterého musí na 14 dní do karantény všichni, kdo přicestovali z pevninské Číny. Jedinou výjimku mají pracovníci některých logistických služeb, například řidiči kamionů a letový personál.

16:07

V Hongkongu bylo v rámci nového opatření proti šíření koronaviru umístěno do karantény 161 lidí, kteří přijeli z pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová uvedla, že 90 procent z nich jsou občané Hongkongu. Celkem 148 osob je v karanténě doma, 11 v hotelu a dva ve speciálním zařízení provozovaném úřady, uvedla agentura AP.

Kontrola tělesné teploty cestujících, kteří přiletěli do Hongkongu. (6. února 2020)
Kontrola tělesné teploty cestujících, kteří přiletěli do Hongkongu. (6. února 2020) | Foto: Reuters
15:16

Na východě Francie budou příští týden uzavřeny dvě školy nedaleko lyžařského střediska Contamines kvůli trojici britských dětí, které mohou být nakažené koronavirem. U jednoho dítěte bylo onemocnění už potvrzeno. Podle agentury Reuters se úřady nyní snaží zjistit, s kým vším přišly děti do styku. 

14:45

V nemocnici v čínském Wu-chanu zemřela ve čtvrtek na následky koronaviru šedesátiletá americká občanka. Podle amerického deníku The New York Times měla žena již dříve zdravotní problémy, jak uvedly dvě osoby seznámené s jejím případem. 

13:12 Vlajka Číny

Metropole jako Peking nebo Šanghaj působí v posledních dnech jako města duchů: obchody a restaurace jsou zavřené a na řadě míst platí dopravní omezení ve snaze zabránit šíření koronaviru. Úřady v Pekingu dnes oznámily, že v pondělí nebude platit obvyklé omezení dopravy v klíčových částech města v době dopravní špičky.

Šanghaj.
Šanghaj. | Foto: Reuters
13:08 Vlajka Číny

V pondělí v Číně končí sváteční novoroční volno, které bylo kvůli epidemii koronaviru prodlouženo o deset dní. Mnoho obchodů a továren ale nadále zůstane zavřených a řada zaměstnanců v úřednických profesí bude pracovat z domova, napsala agentura Reuters.

12:47

Dnes ve 12:30 odletěl z pražského Letiště Václava Havla poslední letecký spoj do Číny, lety jsou pozastaveny na neurčito. Šlo o linku společnosti Sichuan Airlines mezi Prahou a Čcheng-tu.  Letadlem Airbus 330 čínského dopravce podle informací ČTK odletělo 200 cestujících, stroj má místo pro 303 lidí.

"Podle mě jsou zavedená bezpečnostní opatření naprosto v pořádku. A že mám strach? Nedivte se, bydlím nedaleko Wu-chanu," řekl jeden z pasažérů.

Zastaveny budou všechny spoje mezi Prahou a čtyřmi čínskými městy. Celkem bylo 12 spojů týdně.

 

11:38

Obchody v Hongkongu doplňují toaletní papír poté, co ho lidé v panice vykoupili. V Hongkongu se rozšířila fáma, že pevninská Čína kvůli koronaviru město odřízla a přestala ho zásobovat.

Obchody v Hongkongu doplňují zásoby toaletního papíru, který lidí vykupují kvůli panice.
Obchody v Hongkongu doplňují zásoby toaletního papíru, který lidí vykupují kvůli panice. | Foto: Reuters
11:33

V Hongkongu musejí nově všichni, kdo přijedou z pevninské Číny, povinně na dva týdny do karantény: místní lidé musejí zůstat doma a cizinci v hotelu nebo ve zvláštních centrech provozovaných úřady. Za nedodržení tohoto nařízení hrozí pokuty i vězení, uvádí britská zpravodajská stanice BBC.

11:25

Pět nových případů dnes oznámila Francie, jde o britské občany. Ve Francii je tak celkem jedenáct lidí s koronavirem.

11:20 Vlajka Číny

Ve Wu-chanu dnes začala fungovat druhá nemocnice určená pro nemocné s koronavirem, je v ní 1500 lůžek.

První takové zdravotnické zařízení s 1000 místy začalo pacienty ošetřovat v pondělí. Obě nemocnice byly vybudovány v řádu dnů a jsou vybaveny izolačními místnostmi, laboratořemi nebo speciálním ventilačním systémem, který má zabránit šíření viru do okolí.

Podívejte se na video z výstavby nové nemocnice:

Nemocnice ve Wu-chanu

1:05
Zrychlené letecké záběry ukazují bleskovou stavbu jedné ze dvou nemocnic v čínském městě Wu-han, odkud se šíří nový druh koronaviru. | Video: Reuters
10:08

Thajsko ohlásilo dalších sedm případů nákazy, celkem už je v zemi 32 nakažených. Thajsko je oblíbeným cílem čínských turistů.

09:02

V Hongkongu propukla panika poté, co se začaly šířit fámy o tom, že Čína přestane město zásobovat. Mezi lidmi se rozšířila falešná zpráva o tom, že dochází toaletní papír, a tak ho obyvatelé skupují ve velkém.

Správa města občany ujišťuje, že se nic takového neděje, ale zatím to nemá velký vliv. Lidé si dělají zásoby a regály na toaletní papír v obchodech zejí prázdnotou.

08:45

Přísná bezpečnostní opatření a kontroly na každém kroku, tak vypadá už tři týdny život v čínském městě Wu-chan, odkud se koronavirus začal šířit. Město má 11 milionů obyvatel, před uvalením karantény z něj odjela necelá polovina z nich.

Lidé vycházející z obchodu ve Wu-chanu podstupují měření teploty. Město je kvůli epidemii stále v karanténě.
Lidé vycházející z obchodu ve Wu-chanu podstupují měření teploty. Město je kvůli epidemii stále v karanténě. | Foto: Reuters
08:37 Vlajka Číny

Čínská vláda vydala nová nařízení, která umožňují přísné tresty pro ty, kteří narušují snahu dostat epidemii pod kontrolu. Při porušení pravidel hrozí zatčená a vysoké tresty, píše americká stanice CNN.

Peking vydal seznam sedmi typů trestných činů a nevyloučil v případě vážných prohřešků ani trest smrti.

Mezi trestné činy patří vedle omezování nebo napadení lékařského personálu také strhnutí ochranných pomůcek, plivání na lékaře, nebo odmítnutí kontroly či karantény.

08:25

Dnes ve 12:15 odletí z pražského Letiště Václava Havla poslední letecký spoj do Číny, lety jsou pozastaveny na neurčito. Jde o linku společnosti Sichuan Airlines mezi Prahou a Čcheng-tu.

V posledních dvou týdnech klesl zájem o lety z Česka do Číny meziročně více než o polovinu.

08:22

Podle informací amerického velvyslanectví v Číně bylo Američanovi, který zemřel v nemocnici ve Wu-chanu následkem nakažení koronaviru, 60 let.

07:52

Mimo pevninskou Čínu jsou stále hlášeni dva mrtví - jeden v Hongkongu a jeden na Filipínách.

Nákaza se objevila mimo Čínu ve 27 zemích a regionů, v nichž byla potvrzena dohromady u nejméně 332 lidí.

06:59

Mezi oběťmi koronaviru v čínském Wu-chanu je podle deníku The New York Times také americký občan, vůbec první oběť z USA. Agentura Kjódó zase informovala, že vir má možná první japonskou oběť. Japonec zemřel po hospitalizaci se zápalem plic také v čínském Wu-chanu.

06:56 Vlajka Číny

Čína má za sebou nejhorší den od vypuknutí epidemie koronaviru 219n-Cov. V pátek na nákazu zemřelo 86 lidí. Za posledních několik týdnů počet obětí za každý den stále roste.

Celkem je teď přes 34 400 nakažených a více než 720 mrtvých.

15:50

Ještě loni v prosinci se čínský oční lékař Li Wen-liang snažil varovat před hrozící epidemií koronaviru. Bojoval s cenzurou. Sám se ale nakazil a tento čtvrtek zemřel. Jeho smrt vyvolala nebývalý smutek a zlost Číňanů, kteří nyní kritizují postup vlády při zvládání epidemie.

15:38

Na vývoji nového testu, který prokazuje koronavirus, se podíleli čeští vědci z Akademie věd. Diagnostickou soupravu, která spolehlivě prokazuje přítomnost koronaviru v těle, vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již nový test používá při testování pacientů. Zájem o něj projevil také Mezinárodní Červený kříž.

14:43

V Česku bylo dosud na koronavirus otestováno celkem 56 lidí. Všechny testy byly negativní, připomněl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Testům podrobili nejen Češi, kteří se v posledních týdnech vrátili z Asie, ale i turisté, zejména čínští, kteří v zemi pobývali a měli příznaky podobné chřipce.

14:36

Na akutní nedostatek ochranných prostředků kvůli šíření koronaviru dnes upozornil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Firma Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, ve čtvrtek oznámila, že upravila některé své výrobní linky tak, aby se na nich mohly začít vyrábět ochranné masky. Roušky budou v první řadě určeny pro zaměstnance, jichž má tato firma v Číně statisíce.

14:34

Do humanitární sbírky, kterou pro své čínské partnerské město I-čchang uspořádala Třebíč, přispěli lidé z celého Česka. Někdo ochranné pomůcky nakoupil přes internet a nechal je poslat na třebíčskou radnici, jiní lidé dary dovezli osobně. Třebíč a Kraj Vysočina zajistili další materiál v hodnotě 100 tisíc korun.

14:10

Úřady upozorňují na to, že kromě oficiálních informací v souvislosti s koronavirem se šíří v Česku i nepravdivé. Státní zdravotní ústav dnes podle ředitele Pavla Březovského podá trestní oznámení kvůli falešnému dopisu se zfalšovanou hlavičkou SZÚ a podpisem ředitele, který popisuje nařízení přijatá k ochraně před koronavirem. Podle Březovského může jít o šíření poplašné zprávy.

13:01

Klíčovou roli v přenosu nového typu koronaviru na člověka mohli sehrát luskouni. Uvedli to v pátek čínští vědci, kteří označili luskouny za pravděpodobný chybějící článek v řetězci mezi člověkem a netopýrem, jehož považují za přirozený rezervoár nákazy.

Chránění luskouni se loví pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu, a kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Luskoun patří k nejvíce pašovaným savcům v Asii.

Luskoun
Luskoun | Foto: Shutterstock
08:24

Lék vyrobený z hovězího žlučníku, buvolího rohu a jasmínu je jedním z příkladů toho, co radí lékařům čínská vláda využívat spolu s antivirotiky při léčení pacientů nakažených koronavirem 2019n-Cov. 

08:19

Agentura APA dnes informuje o případu "rasistického útoku na dítě čínského původu", který se stal v Boloni. Podle tamního starosty útočníci do dítěte strkali a uráželi ho, zranění mu ale nezpůsobili.

Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek na výraz solidarity s čínskou komunitou navštívil jednu školu v Římě, kam chodí mnoho čínských žáků. Varoval přitom před diskriminací Číňanů žijících v Itálii.

08:16

Koronavirem se nakazil první Ital, oznámily ve čtvrtek večer italské zdravotní úřady. Jde o 29letého vědce, který se v pondělí se skupinou dalších více než 50 lidí vrátil z čínského města Wu-chan, odkud se epidemie šíří. Minulý týden testy nákazu koronavirem prokázaly u dvou čínských turistů v Itálii.

Mladý Ital byl nejdříve v karanténě ve vojenském komplexu v Římě, pak ho převezli do římské nemocnice Spallanzani specializované na infekční nemoci. Tady testy potvrdily, že je nakažený. Pacienta netrápí příliš vysoká horečka, ale má problémy s očima.

06:16

Japonské úřady potvrdily přítomnost koronaviru u dalších 41 cestujících na palubě výletní lodi, která kotví v přístavu v Jokohamě. S odkazem na dnešní prohlášení japonského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Celkový počet nemocných na plavidle tak vzrostl na 61. Dalším bezmála 3700 lidem úřady zakázaly vylodění, téměř dva týdny zůstanou v karanténě.

Věkové rozpětí nových pacientů je 20 až 80 let a je mezi nimi 21 Japonců, osm Američanů, pět Kanaďanů, pět Australanů, Argentinec a Brit. Nikdo z nich nemá vážné příznaky, uvedlo ministerstvo. Postarají se o ně zdravotnická zařízení v nedalekém Tokiu a přilehlých prefekturách

06:14

Počet nakažených koronavirem v pevninské Číně vzrostl na 31 161, čínská národní zdravotnická komise (NHC) potvrdila 3143 dalších případů onemocnění. Viru ku čtvrtečnímu večeru podlehlo již 636 lidí. Od předchozího dne zemřelo 73 lidí, z toho 69 v provincii Chu-pej, které je epicentrem nákazy.

00:04

Čínská provincie Chu-pej k pátečnímu ránu tamního času oznámila dalších 69 obětí nového typu koronaviru, celková bilance tím v této provincii vzrostla na 618. S odvoláním na čínskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters. Úřady v provincii, která je epicentrem nákazy a odkud pochází většina nakažených, rovněž informovaly o dalších 2447 případech onemocnění, počet potvrzených případů tak vzrostl na 22 112.

22:18

Čínský lékař Li Wen-liang, který se už v prosinci snažil varovat před novým koronavirem, podle nemocnice ve městě Wu-chan právě nákaze tímto virem podlehl. Informovala o tom dnes večer agentura AP. Oznámení o Liově úmrtí předcházely rozporné informace ohledně jeho osudu. Čínská média už před několika hodinami tvrdila, že Li zemřel. AP později s odvoláním na wuchanskou nemocnici psala, že doktor není mrtvý, ale v kritickém stavu.

Podle wuchanské ústřední nemocnice se 34letý oftalmolog nakazil právě koronavirem. Nemocnice na sociálních sítích uvedla, že se "bohužel nakazil během boje proti epidemii nákazy novým koronavirem způsobujícím zápal plic". "Hluboce toho litujeme a truchlíme," napsala nemocnice.

19:57

Rozporné informace panují ohledně osudu čínského lékaře Li Wen-lianga, kterého policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru. Podle dřívějších zpráv čínských médií zemřel v nemocnici ve Wu-chanu na nákazu koronavirem. Podle novějších informací agentury AP, která se odvolává na wuchanskou nemocnici, není doktor Li mrtvý, ale v kritickém stavu.

"Během boje proti epidemii nového koronaviru se Li Wen-liang, oftalmolog naší nemocnice, bohužel nakazil. Nyní je v kritickém stavu a my se ze všech sil snažíme ho zachránit," uvedla Ústřední nemocnice ve Wu-chanu v prohlášení zveřejněném o půlnoci místního času na sociálních sítích. Čínské sdělovací prostředky předtím informovaly o tom, že Li zemřel, a Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila na twitteru kondolenci.

19:35

Ceny ropy se již kvůli obavám ohledně koronaviru propadly o více než 20 procent z letošního maxima, na které se vyšplhaly 8. ledna. Finanční ředitel ropné společnosti BP Brian Gilvary dnes předpověděl, že epidemie nového koronaviru v letošním roce sníží růst celosvětové poptávky po ropě o 300 000 až 500 000 barelů denně.

17:29

Koronavirus s sebou začíná nést i ekonomické důsledky. Zpomaluje světový obchod.

16:41

Čínský lékař Li Wen-liang, který ostatní kolegy zdravotníky varoval před šířením koronaviru, ve čtvrtek ve Wu-chanu na toto onemocnění zemřel. Bylo mu 34 let. S odvoláním na místní média to napsal britský deník The Guardian.

Li v prosinci do skupinové konverzace lékařů popsal rizika šíření koronaviru. Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. Li byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem zaměřila, když se snažili o smrtícím viru informovat už v počátcích epidemie. Ta má nyní více než 560 obětí a přes 28 000 nakažených.

Li byl hospitalizován 12. ledna poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů; diagnóza byla potvrzena 1. února.

15:06 Vlajka Číny

Čína dokončila ve městě Wu-chan výstavbu druhé polní nemocnice s 1500 lůžky, která poslouží pacientům nakaženým novým typem koronaviru.

15:05

Německo potvrdilo třináctý případ nákazy novým typem koronaviru. Jde o manželku jednoho ze zaměstnanců firmy Webasto z bavorské obce Stockdorf u Mnichova, která je ohniskem nákazy virem v zemi.

Třetí případ nakažení ohlásila také Británie.

12:39

Ústecký kraj je připraven poskytnout materiální a případně i finanční pomoc partnerskému regionu, čínské provincii Anhui. Kraj nyní čeká na žádost od provincie. Zatím není jasné, zda bude stát spíše o finance, nebo o materiální pomoc v podobě roušek a dalších zdravotních pomůcek.

12:16

V Číně by dnes u skupiny pacientů nakažených novým typem koronaviru měly začít klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir. Lék před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou, poskytla k experimentální léčbě firma Gilead Sciences. Podle dnešní zprávy agentury Nová Čína už klinickou studii přípravku schválily čínské úřady.

12:15

Aerolinky Air France a KLM dnes oznámily, že kvůli novému typu koronaviru nebudou do pevninské Číny létat až do 15. března. Návrat k běžnému letovému spojení je naplánován až na 29. března.

12:13

V Česku se do dnešního rána podle ministerstva zdravotnictví testovalo na koronavirus celkem 53 lidí. Všechny výsledky testů byly negativní.

06:16

Na dvacet se z deseti zvýšil počet nakažených koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Oznámilo to japonské ministerstvo zdravotnictví.

Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě. Počet nakažených koronavirem se v Japonsku zvýšil na 45 lidí.

06:16 Vlajka Číny

Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl z 24 324 na 28 018, mrtvých je 563. S odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi (NHC) o tom  informovala agentura Reuters. Třiasedmdesát mrtvých je zatím největší nárůst obětí ze dne na den.

23:57 Vlajka Číny

Čínská provincie Chu-pej ohlásila ke čtvrtečnímu ránu tamního času dalších 70 obětí nového koronaviru. Počet úmrtí v této provincii tak vzrostl na 549. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotnickou komisi. Úřady rovněž oznámily, že v Chu-peji onemocnělo dalších 2987 lidí, celková bilance potvrzených případů tak vzrostla na 19.665.

21:43

Spojené státy potvrdily 12. případ nákazy koronavirem, jde o člověka ve státě Wisconsin. Nadále se podezření prověřuje u více než 200 lidí v 36 amerických státech.

20:23

Německá společnost Volkswagen je automobilkou, která je nejvíce vystavena negativním důsledkům epidemie nového koronaviru v Číně. Uvedla to dnes podle agentury Bloomberg společnost Standard & Poor's. Volkswagen je největším výrobcem automobilů na světě a jeho součástí je mimo jiné česká Škoda Auto.

Volkswagen v Číně vyrábí a prodává téměř 40 procent svých vozů. Ačkoli jeho hlavní čínské továrny nestojí v epicentru epidemie v provincii Chu-pej, je pravděpodobné, že zůstanou delší dobu uzavřeny kvůli restriktivním opatřením, která čínská vláda přijala v boji proti šíření nemoci, upozorňuje Standard & Poor's ve své dnešní zprávě.

18:37 Vlajka Číny

Osmdesát procent případů nákazy novým koronavirem je v centrální čínské provincii Chu-pej. Informoval o tom dnes generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na Čínu pak připadá zhruba 99 procent všech případů zaznamenaných ve světě. Podle Ghebreyesuse nejsou epidemií zasaženy všechny čínské provincie, což je ve zjevném rozporu s tvrzením samotných čínských úřadů, které už na konci ledna uvedly, že nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií Číny.

18:19

Nový koronavirus s krkolomným označením 2019-nCoV stále nemá svůj zažitý název, jako tomu bylo v případě dřívějších nových typů virů, které svými epidemiemi upoutaly celosvětovou mediální pozornost. Pojmenování virů je citlivou záležitostí, Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje mimo jiné geografická označení. Média přesto často hovoří například o wuchanském viru, upozorňuje agentura AP.

17:55

Ministr zatím nemá signály od cestovních kanceláří, turistických cílů nebo hoteliérů, že by se dostávali do zásadních problémů. "Ale samozřejmě je ještě možná předčasné o tom hovořit. Nevíme, jak dlouho se bude situace zhoršovat, jaké to může mít další dopady na leteckou dopravu," uvedl.

17:46

Nový typ koronaviru, který se šíří z Číny, zatím ze sektorů české ekonomiky postihuje nejvíce cestovní ruch a leteckou dopravu. Nákaza zatím nemá zásadní dopady přímo na českou ekonomiku, řekl při návštěvě Plzně ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Číňané byli v minulých letech vždy třetí až pátí v počtu zahraničních turistů v ČR. Česká vláda už 3. února rozhodla o přerušení všech přímých leteckých spojů mezi ČR a Čínou, což bude platit od neděle 9. února.

14:58

Pětice byla dosud umístěna na společných pokojích. "Do hodiny budou přemístěni na prázdné pokoje, budou mít možnost většího pohybu i po chodbě a víc soukromí," uvedla Herrmannová. Pokoje měla nemocnice uzavřené kvůli nedostatku personálu.

Návštěvy mají obecně zakázané, měli ale jednu výjimku. "Mohli vidět jednoho ze své rodiny, navíc šlo o zdravotníka. Ne všichni to využili, protože tu příbuzné ani nemají," uvedla Jágrová. Podle ní musela mít žena ochranný oblek, respirátor a mohla jen mezi dveře.

14:57

U většiny nemocných se koronavirus projevil do deseti dní, velké riziko ale lékaři Bulovky u pěti Čechů nevidí. "Dva, co tam byli na podnikové stáži, už posledních 14 dní nechodili do práce, student byl také izolován," uvedla ředitelka pražských hygieniků Zdenka Jágrová k možnému riziku.

14:30

Pět evakuovaných budou lékaři na Bulovce znovu testovat na koronavirus jen v případě, že se u nich objeví příznaky. Dvakrát denně se jim měří teplota.

14:29

Nemocnice Na Bulovce informovala o aktuálním vývoji kolem koronaviru:

Živě: Brífink lékařů Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce

Nemocnice Na Bulovce, ilustrační foto.
Živě: Brífink lékařů Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce | Video: ČTK
14:07

Prezident Miloš Zeman by v českých podmínkách považoval za logičtější obávat se chřipky než koronaviru. V pořadu Xaver a host v Českém rozhlase ale ocenil ty, kteří spontánně do Číny posílají pomoc, včetně ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

14:06

"Matka a teta chodí navzdory vlastním zdravotním potížím každý den do nemocnice v naději, že pro otce seženou lůžko, ale všude je odmítají," tvrdí Číňanka z Wu-chanu.

13:53 Vlajka Číny

Číňanka, která žije ve městě Wu-chan poskytla rozhovor zpravodajskému serveru BBC News, tvrdí, že pro infikované nejsou ve městě volná nemocniční lůžka, dostatek lékařů ani testovacích sad a že jim de facto nezbývá než zemřít bez pomoci doma.

"Zpočátku jsme si mysleli, že karanténní zařízení, kam šel otec se strýcem, je nemocnice, ale ukázalo se, že se jedná o hotel. Nebyly tam žádné zdravotní sestry ani lékaři, a nebylo tam ani topení. Večeře se podávala jen studená. Strýc už byl ve velmi vážném stavu, nemohl dýchat a začínal ztrácet vědomí. Byl umístěn do jiného pokoje než otec, a když se na něj tatínek šel v 6:30 ráno podívat, našel ho mrtvého," dodala Wang.

 

12:51

Zájem Čechů o koronavirus zvýšil v lednu návštěvnost internetových stránek se zdravotní problematikou až o pětinu. Návštěva z mobilních telefonů stoupla o 18 procent a z PC o 13 procent. Vyplývá to z měření NetMonitor společnosti Gemius.

Uživatelé chtěli vědět, jaké jsou příznaky nemoci, jak ji rozeznat od chřipky a zda nákaza hrozí také v České republice. Vliv na nárůst návštěvnosti této kategorie mohla mít i chřipková epidemie, která byla vyhlášena koncem ledna v Jihočeském kraji.

Koronavirus mohl zároveň ovlivnit i nárůst návštěvy ekonomických webů o 14, respektive 18 procent. Uživatelé, kteří nakupují v čínských internetových obchodech, se mohli obávat, zda v souvislosti s uzavřením některých regionů v Číně jim budou doručeny jejich zásilky, případně zda je bezpečné si je vůbec objednávat.

11:49

V Česku bylo podle ministerstva zdravotnictví do úterý testováno na koronavirus 50 lidí. Výsledky všech testů byly negativní.

06:50

Nejméně deset nových případů nakažení koronavirem ohlásilo Japonsko, jsou jimi cestující z výletní lodi, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu.

Tři z nich jsou japonské národnosti. Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě, píší agentury Reuters a AFP.

06:43

Čínská provincie Chu-pej ohlásila k dnešnímu večeru dalších 65 obětí koronaviru, počet úmrtí v této provincii tak vzrostl na 479. S odvoláním na čínskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

Úřady rovněž oznámily, že v Chu-peji onemocnělo dalších 3156 lidí, a celková bilance potvrzených případů tak vzrostla na 16 678.

Předchozí bilance v Chu-peji čítala 414 lidí, nakažených bylo v pondělí večer 13 522. V jedenáctimilionovém Wu-chanu, který se nachází na východě této provincie, zemřelo 49 lidí z 65 ohlášených.

STŘ 06:05

Počet nakažených koronavirem v Číně dnes stoupl z předchozích 20 438 lidí na 24 324. O nové bilanci ve středu informovaly čínské úřady. Počet mrtvých rovněž vzrostl, o několik desítek na 490.

Onemocnění zatím mimo Čínu podlehl jeden člověk v Hongkongu a jeden na Filipínách.

20:12

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval všechny ministry zdravotnictví, aby okamžitě zlepšili sdílení údajů o novém koronaviru. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Do Číny, odkud se epidemie šíří, vyšle WHO mezinárodní tým expertů, kteří mají spolupracovat s Číňany. Šéf Světové zdravotnické organizace přitom ocenil "silná opatření" Pekingu. Podle něj otvírají "okno příležitosti" k zastavení šíření viru.

Ghebreyesus dnes řekl, že všem ministrům zdravotnictví napsal dopis s výzvou okamžitě zlepšit sdílení dat o koronaviru. Šéf WHO řekl, že bohaté země mají "velké zpoždění", pokud jde o sdílení informací o nové nákaze, a vybídl k větší mezinárodní solidaritě v boji proti epidemii.

Ze 176 případů oznámených dosud mimo Čínu WHO obdržela kompletní případovou dokumentaci jen v 38 procentech případů, postěžoval si Ghebreyesus. "Nemyslím si, že by to bylo z nedostatku kapacit," dodal.

18:55

Kambodžský premiér Hun Sen se chystal ve středu navštívit ohnisko nákazy novým koronavirem, čínský Wu-chan, aby povzbudil kambodžské studenty, kteří v uzavřeném velkoměstě uvázli. Čínské úřady mu ale cestu nepovolily, protože se soustředí na zvládnutí epidemie, informovala dnes japonská tisková agentura Kjódó. Ve Wu-chanu nyní studuje 23 Kambodžanů.

17:49

Podle epidemiologa snášejí Češi, kteří se vrátili z Číny, karanténu dobře, inkubační doba v Číně je i kolem pěti dnů a v karanténě budou dva týdny.

16:40

Česko za pět milionů korun nakoupí materiální zdravotnickou pomoc pro Čínu na boj proti koronaviru. Pořízení pomoci od českých firem neohrozí dostupnost ochranných pomůcek na českém trhu, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dalších pět milionů korun pomoci podle něj poskytne Česko Světové zdravotnické organizaci (WHO) na aktivity pro boj s koronavirem v Číně. Vláda schválila poskytnutí pomoci ve výši deseti milionů korun v pondělí.

16:23

Komplikace s návratem z Číny popsala pro Aktuálně.cz Zuzana Z., sedmatřicetiletá studentka doktorského programu čínské filozofie na univerzitě v Chang-čou nedaleko Šanghaje. K návratu se rozhodla ještě předtím, než Česko oznámilo zrušení přímých letů. "Z důvodu zachování zdraví," vysvětluje pro Aktuálně.cz. Z města, vzdáleného od epicentra nákazy ve Wu-chanu více než 700 kilometrů, odletěla minulý pátek komerčním letem.

"Den před mým odjezdem tam zastavili provoz rychlovlaků, takže kdybych letěla za Šanghaje, nemám se tam jak dostat, byl problém chytit i taxi na letiště," popisuje. "Ve dvě ráno před odletem mi pak přišla zpráva, že se ruší můj první, vnitrostátní let, z Chang-čou do Čcheng-tu, Musela jsem okamžitě potvrdit, že poletím jiným, o tři hodiny dříve, jinak by se mi zrušila celá letenka," říká. Cesta se společností Sečuán Arilines ji podle jejích slov nevyšla nijak zvlášť draho. "Bylo to levnější, nebo téměř stejně, jako kdybych letenku kupovala měsíc dopředu," dodává. 

16:22

Ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli eviduje desítky dotazů českých občanů kvůli rušení mezinárodních spojů. V systému DROZD, do kterého se mohou dobrovolně přihlásit Češi cestující zahraničí, je podle tiskové mluvčí rezortu Zuzany Štíchové momentálně registrováno 141 českých návštěvníků Číny.

"Čechům, kteří jsou v Číně a chtějí odletět v nejbližší době domů, jsme obecně doporučili, aby tak učinili v tomto týdnu," uvedla Štíchová s tím, že právě proto se vláda rozhodla zrušit přímé lety až od neděle (9. února). "Poslední let s větší skupinou Čechů na palubě by měl z Číny odletět 8.2.," sdělila. 

Pro zbylé Čechy by se do Číny mohl vypravit vládní speciál. "Podle slov pana premiéra je rezervován, což ještě neznamená jeho vyslání. To musí schválit vláda," dodává Štíchová. 

14:14 Vlajka Číny

Čínské nejvyšší vedení přiznalo nedostatky v reakci země na propuknutí epidemie nového typu koronaviru. Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny vyzval ke zlepšení systému řešení podobných mimořádných událostí. Nařídil rovněž přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Z jednoho z takovýchto trhů ve městě Wu-chan se nákaza podle předpokladů koncem loňského roku rozšířila.

"Vzhledem k chybám a nedostatkům… musíme zlepšit náš národní systém řešení mimořádných událostí a posílit naše schopnosti poradit si s naléhavými a nebezpečnými úkoly," uvedl podle BBC stálý výbor politbyra vládnoucí komunistické strany. "Je nutné zvýšit dozor nad trhy a rezolutně zakročit proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími živočichy," dodal.

14:12

I když se koronavirus šíří, nakažení mimo Čínu stále tvoří pouze jedno procento.

14:12

Ministerstvo zahraničí v Pekingu zdůrazňuje, že Světová zdravotnická organizace (WHO) nikomu nedoporučila, aby zakazoval lety do Číny nebo omezoval cestování.

14:06

Podle expertů bude omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny na cestovní ruch a služby dočasné. Situace, pokud nebude trvat dlouhodobě, by neměla podnikání poznamenat, propady by mohly být kompenzovány hosty z Evropy. Vyplývá to z vyjádření zástupců agentury CzechTourism, Asociací hotelů a restaurací ČR a spolku Czech - China Centrum.

13:26

Univerzita Pardubice zvažuje, zda přijme 14 studentů z Tchaj-wanu, kteří mají na škole studovat v letním semestru. Ministerstvo zahraničních věcí asijskou zemi označilo kvůli šíření koronaviru za rizikovou

Studenty škola přijala v době, kdy v Číně nebyla epidemie. Tchajwanští studenti měli podle původního plánu přiletět ve dvou nadcházejících týdnech.

13:20

Šíření nového typu koronaviru ještě nelze označit za pandemii. Podle agentury Reuters to dnes uvedla vysoká představitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Sylvie Briandová. Pandemie jsou epidemie postihující enormně velká území nebo celé kontinenty. Briandová nynější situaci popsala jako "epidemii s několika ohnisky, kterou se snažíme v každém z těchto ohnisek vymýtit".

"V tuto chvíli nejsme v situaci, kdy bychom mluvili o pandemii," prohlásila představitelka WHO Sylvie Briandová. Podle ní také nejsou důkazy, že by virus zmutoval.

13:01 Vlajka Číny

Jeden z lékařů v čínském městě Wu-chan se snažil varovat své kolegy už loni v prosinci, když zaregistroval sedm případů nákazy neznámým koronavirem, který se podobal viru způsobujícímu nemoc SARS. Tato choroba v letech 2002 a 2003 připravila o život přes 700 lidí. Čínská policie ale oftalmologa Li Wen-lianga obvinila z šíření falešných zpráv a vyzvala ho, aby ukončil "nelegální aktivity". Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila, píše dnes server BBC News.

12:56

Více než dvě třetiny z celkového počtu 45 studentů Univerzity Palackého v Olomouci, kteří byli na studijních pobytech v Číně, se vrátily v těchto dnech domů. "Našich českých studentů bylo na začátku minulého týdne v Číně celkem 45. Univerzita jim poslala e-mail s doporučením, ať zváží, zda tam zůstanou. Záleželo také na tom, v jak rizikových oblastech se nacházeli, někteří byli v méně, jiní naopak ve více rizikových. V samotném epicentru se naštěstí nenacházel nikdo. Nyní tam zůstala necelá jedna třetina, ostatní se vrátili domů," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

12:48

Český vědec Tomáš Cihlář patřil k žákům významného vědce Antonína Holého, který stál za vývojem antivirotik využívaných v boji s HIV a AIDS.

12:20

Americká společnost Gilead Sciences na experimentální léčbu koronaviru poskytla lék, který byl původně zamýšlen k léčbě eboly. Látku nazvanou remdesivir přitom před lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. V příspěvku na Facebooku o tom informoval Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. 

10:45

Sérii testů na koronavirus podstoupilo také všech devět navrátivších se Belgičanů. Výsledky testů, provedených ve vojenské nemocnici v Bruselu, byly u osmi z nich negativní, u jednoho pozitivní. O infikovaném pacientovi belgické úřady zatím neposkytly žádné podrobnosti, uvedly jen, že netrpí žádnými příznaky nákazy a že je v dobrém zdravotním stavu.

10:45

Jeden z devíti Belgičanů, kteří byli v neděli letecky evakuováni z čínského města Wu-chan, je nakažen novým typem koronaviru. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na belgické zdravotnické úřady. Podle zpráv z belgického tisku Belgičané vracející se v neděli z Číny letěli stejným francouzským letadlem, kterým bylo evakuováno také pět Čechů a dva Slováci. 

10:12

Všechny výsledky testů na koronavirus v Česku jsou k dnešnímu ránu negativní. Odborníci jich zatím provedli 48. Na svém twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Celosvětově je nakažených více než 20.000 lidí, zemřelo 425 osob. První oběť koronaviru zaznamenali v Hongkongu.

08:45

Úřady ve městě Tchaj-čou a ve třech okresech města Chang-čou nově povolí pouze jedné osobě z každé domácnosti, aby opustila bydliště jen jednou za dva dny a mohla si nakoupit například jídlo nebo další nezbytné věci. Informovala o tom agentura AFP. Tchaj-čou se nachází 860 kilometrů východně od Wu-chanu, epicentra nákazy.

08:38 Vlajka Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching na zvláštní schůzi politbyra komunistické strany prohlásil, že země vede "všelidovou válku," která má cestou prevence epidemii zastavit. Ti, kdo své povinnosti zanedbávají, budou potrestání," citovala  televize CCTV prezidentovo vyjádření ke koronaviru.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching | Foto: Reuters
08:19

Jižní Korea potvrdila šestnáctý případ nákazy koronavirem. Podle Korejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) jde o dvaačtyřicetiletou ženu, která nenavštívila Čínu, nýbrž se v lednu vrátila z Thajska.

Podle deníku The Guardian jde zřejmě o druhý případ, kdy se nakažený pacient nevrátil z Číny - epicentra nákazy. V prvním případě šlo o osmačtyřicetiletého muže, který měl pozitivní test na koronavirus po návratu z Japonska. 

07:44

Macao, největší herní centrum na světě a autonomní součást Číny, v úterý oznámilo, že požádalo všechny provozovatele kasin, aby pozastavili provoz na dva týdny. Má to pomoci omezit šíření nového koronaviru, uvedla agentura Reuters. Macau se někdy přezdívá asijské Las Vegas.

Oznámení generálního ředitele Macaa Ho Iat Senga následovalo poté, co bývalá portugalská kolonie oznámila deset potvrzených případů nákazy a také přísná omezení cestování na čínské území a z Číny.

Macao-největší herní centrum na světě
Macao-největší herní centrum na světě | Foto: Reuters
07:37

Hrozba koronaviru snížila celosvětovou cenu ropy, což zrychlí pokles cen benzinu a nafty v Česku, shodují se analytici. Jak významný pokles bude, ukáže podle nich až další vývoj.

Ekonomové upozorňují, že v posledních dnech klesají kvůli obavám z nákazy jak ceny severomořské ropy Brent, tak americké lehké ropy WTI. Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR od konce loňského rostly, ve druhé polovině ledna se ale trend otočil.

06:59

Po Číně je nejvyšší počet nakažených v Japonsku (20), Thajsku (19) a Singapuru (18). 

06:48

Celkový počet nakažených koronavirem v Číně dosáhl 20 438, zatímco v neděli jich bylo přes 17 000

06:37

Podle televize CNN si koronavirus vyžádal už 427 obětí. Z toho 425 úmrtí bylo zaznamenáno v pevninské Číně, jeden člověk zemřel na Filipínách a jeden v Hongkongu.

06:29

První oběť koronaviru hlásí Hongkong. Nákaze tam podlehl devětatřicetiletý muž, který v lednu navštívil čínský Wu-chan. Podle lékařů trpěl i jiným dlouhodobým onemocněním.

06:26

Rusko s platností od tohoto úterý na všech letištích v zemi omezilo vstup cizinců přijíždějících z Číny na území Ruské federace. Podle vládního rozhodnutí, které zveřejnila agentura TASS, je jedinou výjimkou moskevské mezinárodní letiště Šeremeťjevo. Zákaz se netýká občanů postsovětských států sdružených v Euroasijské hospodářské unii.

V pondělí Rusko také kvůli obavám z šíření nákazy novým koronavirem dočasně přerušilo železniční osobní dopravu s Čínou. Už dřív Rusko uzavřelo státní hranici s Čínou na Dálném východě. Ruská vláda dočasně zrušila bezvízový styk s Čínou pro turisty a přestala rovněž vydávat pracovní víza pro čínské občany.

00:20 Vlajka Číny

Čínská provincie Chu-pej v pondělí oznámila další zvýšení počtu obětí koronaviru o 64, celkem na nemoc v provincii zemřelo 414 lidí. Počet nově potvrzených případů činí 2345, v provincii se celkem koronavirem k tomuto pondělí nakazilo 13 522 osob.

20:59

Ministři zdravotnictví sedmi nejsilnějších ekonomik světa (G7 - USA, Kanada, Francie, Německo, Británie, Itálie a Japonsko) se během telekonference dohodli na koordinaci postupu v reakci na nový koronavirus, který se na konci loňského roku objevil v Číně. S odvoláním na německé ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Infekce se rozšířila do řady zemí; v Číně je počet nakažených přes 17 000 a počet mrtvých překročil 360; mimo čínské území je registrován jeden mrtvý - na Filipínách.

19:02

O omezení přepravy zásilek mezi Českem a Čínou kvůli šíření nového koronaviru zatím Česká pošta neuvažuje. Zásilky ale mohou mít zpoždění kvůli omezením letů, které schválila i česká vláda, nebo železniční přepravy. K omezením přepravy zásilek již některé státy v souvislosti s šířením koronaviru z Číny sáhly. Slovenská pošta dnes oznámila, že od úterý pozastaví přijímání zásilek do Číny.

"Vzhledem k tomu, že podle našich zjištění zásilky z Číny do České republiky a z ČR do Číny neohrožují zákazníky ani pracovníky České pošty, neuvažujeme o omezení přepravy jednotlivých zásilek," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

"Je možné, že kvůli omezení letecké a železniční přepravy dojde ke zpoždění dodání zásilek z Číny," doplnil.

18:42

Ropa dnes zlevňuje kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku v Číně. Propad ceny mírní zprávy o možných dalších těžebních škrtech, které podle některých zdrojů plánuje skupina OPEC+, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.

Kolem 17:30 SEČ ztrácela severomořská ropa Brent zhruba 2,5 procenta na 55,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles téměř 1,7 procenta na 50,69 dolaru za barel. Ceny obou druhů byly dnes nejnižší od ledna loňského roku.

16:52

Německá společnost Lufthansa kvůli novému koronaviru zrušila až do 29. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají. Lufthansa o tom informovala v tiskové zprávě, podle které se opatření týká i jejích sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do dalších tří čínských měst nebudou německé aerolinky létat až do 28. března. Beze změn naopak zůstane spojení s Hongkongem.

"Bezpečnost cestujících a zaměstnanců má nejvyšší prioritu," zdůvodnila společnost Lufthansa své rozhodnutí. Už minulý týden ve středu přerušily aerolinky s okamžitou platností spojení s pevninskou Čínou do 9. února.

15:58

Všem pěti Čechům se daří dobře, napsal ministr Adam Vojtěch na Twitter.

15:53

Pět lidí evakuovaných do Prahy z Wu-chanu má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál zůstanou dva týdny v karanténě v Nemocnici Na Bulovce.

15:44

Německá společnost Lufthansa dnes zrušila kvůli novému koronaviru až do 28. února letecké spojení s Pekingem a Šanghají. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě, podle které se opatření týká i jejích sesterských společností Swiss Air a Austrian Air. Do dalších tří čínských měst nebudou německé aerolinky létat až do 28. března. Beze změn naopak zůstane spojení s Hongkongem.

14:59

Hlavním zdrojem nákazy novým typem koronaviru byli s největší pravděpodobností netopýři. Podle dvou článků v časopise Nature, citovaných dnes agenturou AP, to uvedli čínští vědci.

Experti v Číně zkoumali vzorky odebrané pacientům ve městě Wu-chan, které je centrem infekce. Š' Čen-li a jeho kolegové z wuchanského virologického institutu sdělili, že genetická sekvence viru přítomného v těle sedmi pacientů z Wu-chanu se v 96 procentech shodovala s netopýřím koronavirem.

Vědci již dříve vyjádřili podezření, že nový koronavirus se přenesl na lidi na trhu ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Konkrétní zvířecí zdroj nového typu koronaviru ale zatím nebyl stanoven. 

Kaloň
Kaloň | Foto: Reuters
14:24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zákaz přímých letů mezi Českem a Prahou vydal formou ochranného opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejným způsobem už ministerstvo postupovalo minulý týden, kdy letiště instruovalo, aby poučovalo cestující o symptomech viru a souvisejících opatřeních. Zákaz se podle ministra týká komerčních letů, jejich provozovatelům zakazuje lety provádět až do odvolání. Opatření se naopak nevztahuje na vládní speciály.

13:04

Mluvčí ruzyňského letiště Kateřina Pavlíková sdělila, že na tento týden bylo v plánu sedm přímých spojů do Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. "Dva z příletů již proběhly v pondělí v brzkých ranních hodinách. Zbývá tedy pět posledních letů, než bude platné rozhodnutí vlády," uvedla mluvčí.

12:47

Výsledky testů Čechů budou odpoledne.

12:40

Rusko by mohlo začít deportovat cizince, kteří budou mít pozitivní testy na nový druh koronaviru. Podle agentury AP to dnes uvedl ruský premiér Michail Mišustin. Ruské úřady v posledních dnech přijaly v obavách z šíření nového koronaviru přísná opatření, mimo jiné přerušily vlakové spojení s Čínou a uzavřely svou hranici na Dálném východě.

12:11

Při zavádění preventivních opatření před novým koronavirem není vždy nezbytné omezovat mezinárodní obchod a dopravu, jednotlivé státy by měly jednat vždy na základě důkazů. Dnes to v Ženevě podle agentury Reuters prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Čínská vláda v reakci na slova šéfa WHO kritizovala ty státy, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Podle Pekingu jsou taková omezení v rozporu s doporučeními WHO.

11:45

Pět Čechů, kteří se dnes v noci vrátili do Prahy kvůli nákaze nového koronaviru z čínského města Wu-chan, absolvovalo ráno v Nemocnici Na Bulovce testy, tedy výtěry z nosohltanu a odběr krve. Výsledky budou známé pozdě odpoledne. I když budou negativní, zůstanou evakuovaní 14 dní v karanténě. Pacientům se po dlouhé cestě daří dobře, nemají příznaky nákazy, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Simona Krautová.

11:41 Vlajka Číny

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila dočasné uzavření deseti ze 13 hraničních přechodů mezi Hongkongem a pevninskou Čínou kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Uzavření hranic s Čínou požadovaly po hongkongské vládě při dnešní stávce stovky pracovníků ve zdravotnictví. Zablokování celé hranice ale Lamová odmítla s tím, že by to bylo "diskriminační, nepatřičné a nepraktické".

11:27

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vědí úřady nyní o 105 českých občanech, kteří se chtějí vrátit z Číny do ČR. "Jedná se o lidi, co se nachází mimo ohnisko nákazy," uvedl. Premiér o víkendu uvedl, že právě kvůli jejich návratu kabinet uzpůsobí začátek platnosti zákazu. Pokud by někteří z nich v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus. "Jeví se, že většina Čechů, kteří se chtějí vrátit, je schopna si to zajistit vlastní cestou prostřednictvím komerčních letů," řekl Petříček.

11:04

Česko pošle Číně jako humanitární pomoc 10 milionů korun ve formě finanční pomoci Světové zdravotnické organizaci. Podle Babiše to schválila vláda.

11:01 Vlajka Číny

Čína kvůli epidemii nového typu koronaviru naléhavě potřebuje zdravotnický materiál, jako jsou ochranné roušky, brýle a kombinézy. Podle agentury AFP to dnes uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Několik zemí, včetně Francie, Británie, Japonska a Jižní Koreje, již zdravotnické potřeby do Číny vyslalo, uvedla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

11:00 Vlajka Číny

Čínská vláda dnes obvinila Spojené státy, že podněcují paniku kvůli novému koronaviru šířícímu se z Číny, místo aby nabídly významnější pomoc. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření čínského ministerstva zahraničí.

"USA byly první zemí, která evakuovala svůj konzulát ve Wu-chanu, USA jako první země rozhodly o částečném stažení zaměstnanců svého velvyslanectví v Pekingu a jako první země také zakázaly čínským cestujícím vstup na své území," uvedla dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

09:05

Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou v souvislosti s šířením nového koronaviru, patří například Severní Korea, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Írán, Indonésie, Nový Zéland, Filipíny, z evropských zemí omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie.

08:38

Praha má s Čínou 12 spojení týdně, provozují je tři čínské aerolinie. Loni podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188 000 cestujících v obou směrech.

08:37

Premiér Babiš o víkendu uvedl, že začátek zákazu kabinet přizpůsobí tomu, aby se z Číny stihla vrátit asi stovka českých občanů, kteří chtějí domů. Pokud by někteří z nich v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus.

08:29

Vláda kvůli šíření nového typu koronaviru schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem. Bude platit od neděle 9. února, informoval premiér Babiš.

08:23

Japonsko vynaloží veškeré úsilí, aby šíření nového koronaviru neovlivnilo letošní letní olympijské hry. Řekl to dnes japonský premiér Šinzó Abe v místním parlamentu. Olympiáda v Tokiu začíná 24. července. Její organizátoři neuvažují o tom, že by OH zrušili, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na japonskou vládu.

"Budeme v úzkém kontaktu se všemi, včetně Mezinárodního olympijského výboru a Světové zdravotnické organizace, abychom přijali příslušná opatření a aby koronavirus neovlivnil olympiádu," řekl Abe v japonském parlamentu.

07:30

Ministr zdravotnictví Vojtěch vládě navrhne, aby od této středy na dobu neurčitou platil zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem. Podle Vojtěcha je možné, že navrhované datum se změní s ohledem na to, aby zákaz nezabránil v příštích dnech návratu českých občanů z Číny.

"Věřím, že to vláda podpoří, situace to vyžaduje, jinak bych to sám nenavrhoval," uvedl. Kabinet podle něj jedná se zástupci pražského Letiště Václava Havla. "Jsou předběžně informováni," konstatoval.

07:19

S detailním popisem obsahu státních hmotných rezerv zdravotnického materiálu dorazil na jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Novinářům před zasedáním řekl, že kabinet bude diskutovat, jakými způsoby by se dalo pomoci Číně zasažené šířením nového typu koronaviru. S Akademií věd ČR podle něj úřady mluví i o poskytnutí vědeckých a výzkumných kapacit.

06:38 Vlajka Číny

Burzy v Číně se po pondělním prvém otevření po dlouhé přestávce kvůli volnu o lunárním Novém roce propadly o skoro devět procent, uvedla agentura AFP. Trhy vyděsila epidemie nového koronaviru a její ekonomický dopad, dodala.

Foto: Reuters
06:35

Ruské úřady i Severní Korea kvůli obavám z šíření nákazy novým koronavirem od pondělí dočasně přerušují vlakové spojení. V případě Ruska se opatření týká osobní dopravy do Číny, v případě KLDR do Ruska. 

Vagony s cestujícími, vypravenými v sobotu z Moskvy, dojedou namísto do Pekingu jen do Zabajkalska. Osobní vlak Peking-Moskva překročil dnes ráno státní hranici s Ruskem již bez cestujících, posádka vlaku se podrobuje speciálním preventivním opatřením, napsala agentura TASS. 

Ruské státní dráhy ujistily, že nevyužité jízdenky mohou cestující vrátit a budou jim proplaceny v plné výši.

06:34

Podle Babiše vláda v pondělí na svém jednání rozhodne o zastavení letů z Číny do Česka a jednat bude i o humanitární pomoci. Zásoby roušek a dalšího zdravotnického materiálu ze státních hmotných rezerv podle něj drží Česko pro své zdravotnictví. "Měsíčně jich české nemocnice spotřebují až milion kusů. Hlavní výrobce má k dispozici asi 700 tisíc roušek, ministr je zablokoval pro české zdravotnictví," dodal na briefingu. V Evropě jsou podle něj ještě k dispozici rukavice.

06:32

Ministr zahraničních věcí dodal, že Česko eviduje asi stovku dalších lidí, kteří se chtějí vrátit z Číny. Podle premiéra Andreje Babiše, který se nočního briefingu také zúčastnil, bude pro jejich případnou evakuaci zarezervovaný vládní Airbus.

"Jde o dva studenty z Wu-Chanu, dva občany ČR a jednoho rodinného příslušníka," upřesnil ministr zahraničí Petříček totožnost Čechů. Poděkoval také Francii, že přijala Čechy do svého letadla z Číny.

06:25

Pět Čechů a dva Slováci evakuovaní z čínského města Wu-Chanu jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez příznaků, které by signalizovaly nákazu koronavirem. Řekl to v pondělí brzy ráno na mimořádném briefingu po jejich příletu na pražské Letiště Václava Havla.

01:08

Čínská provincie Chu-pej oznámila dalších 56 obětí, čímž počet potvrzených úmrtí na koronavirus v Číně překročil 360. Je to více než za epidemie SARS, která si v kontinentální Číně na přelomu let 2002 a 2003 vyžádala 349 obětí, uvedla agentura AFP.

Čínská státní televize podle agentury Reuters upřesnila, že celkový počet obětí ke konci nedělního dne dosáhl 361. Počet nově potvrzených případů činil podle státní komise 2829. Celkový počet nakažených v Číně dosáhl ke konci neděle 17.205.

Předchozí bilance čítala více než 300 obětí, nakažených bylo více než 14.000.

01:01

Podle Zbyňka Boublíka bude zároveň nutné, aby evakuovaní zůstali v nemocnici Na Bulovce déle. I pokud budou jejich testy na nebezpečný koronavirus negativní, musí setrvat dva týdny v karanténě. "Podle dosud známých skutečností trvá inkubační doba onemocnění 12 až 14 dní, většina nemocných dosud onemocněla do desátého dne," dodal Boublík.

00:59

"Posádka letadla i jednotliví cestující byli vybaveni ochrannými osobními pomůckami na ochranu dýchacích cest," informoval novinářev noci o přepravě evakuovaných českých občanů z Číny mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. Respirátory měli i pracovníci na letištní ploše, záchranáři k letadlu přistupovali v bílých ochranných oblecích.

00:44

V nemocnici jsou pro pět evakuovaných připravené samostatné pokoje s vlastním sociálním zázemím. "Za nimi bude moci jen ošetřující personál s ochrannými pomůckami, bez možnosti návštěv," prohlásila mluvčí Bulovky Simona Krautová. Testy na koronavirus, tedy výtěz z nosohltanu a odběr krve, absolvují v pondělí ráno, výsledky budou známé odpoledne.

00:43

Letadlo přiletělo na Terminál 4, který spravuje ministerstvo obrany. Ten stojí stranou od terminálů 1 a 2, které používají cestující na běžných linkách, provoz letiště tak nemusel být omezen. Zhruba o půlnoci přijel na letištní plochu speciální vůz Atego pražské zdravotnické záchranné služby, který pětici přepraví v doprovodu policejních aut na Bulovku.

 

00:43

Letadlo s Čechy a Slováky evakuovanými z čínského města Wu-Chan, které je ohniskem epidemie nového koronaviru, přistálo v pondělí půl hodiny po půlnoci na letišti v Praze-Ruzyni. Češi míří k dalším vyšetřením do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky převeze sanitka do nemocnice v Banskej Bystrici.

 

00:31

Speciál z Bruselu přiletí na Terminál 4 ruzyňského letiště, který spravuje ministerstvo obrany a je vyhrazený pro státně důležité lety. České občany následně převeze sanitka do Nemocnice Na Bulovce, kde jsou připraveny pokoje v karanténě. Na nich zůstanou dva týdny na pozorování. Pokud se u nich onemocnění koronavirem neprojeví, budou z nemocnice propuštěni.

00:26

Vládní speciál s pěti českými občany a dvěma Slováky, evakuovanými z čínského Wu-chanu, dorazí během noci do Prahy na Letiště Václava Havla. Tam si Čechy vyzvedne lékařský tým a odveze je do Nemocnice Na Bulovce, kde podstoupí testy na nebezpečný koronavirus. Na slovenské občany čekají jejich lékaři. 

22:02

Mezi Evropany, kteří byli evakuováni z čínského Wu-chanu, prý až dvacet z nich vykazuje příznaky nového koronaviru, uvedla AFP. Na palubě byli i Češi a Slováci.

21:17

Evropa má zatím 25 potvrzených případů onemocnění. Kromě Německa šest případů ohlásila Francie, po dvou Rusko, Itálie a Británie, po jednom pak Finsko, Švédsko a Španělsko. Výsledky Čechů, kteří se dnes pozdě v noci vrátí do Prahy z Wu-chanu, uveřejní lékaři v pondělí.

21:10

Speciální letadlo, ve kterém jsou i Češi evakuovaní z Wu-chanu, právě přistálo v Bruselu. Zde pět českých občanů a dva Slováci přestoupí na český speciál, který s nimi odletí do Prahy, kam by měli doletět dnes v noci. Zde si Čechy vyzvedne lékařský tým a odveze je do Nemocnice Na Bulovce, kde podstoupí testy na nový koronavirus. Pro slovenské občany si přijedou slovenští lékaři.

20:51

Zákaz letů mezi Čínou a Českem kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru by mohl začít platit do příští neděle, řekl dnes večer premiér Andrej Babiš (ANO) televizi Nova. Vláda podle něj zákaz určitě schválí, jeho začátek se ale přizpůsobí tomu, aby se z Číny stihla vrátit asi stovka českých občanů, kteří chtějí domů. Premiér také zopakoval, že ochranné roušky si musí stát podržet pro české zdravotnictví.

Stovka Čechů, kteří se chtějí vrátit do Česka, je v Číně podle tamních zastupitelských úřadů, řekl premiér. "Mě velvyslanec informoval, že ještě lidi mají zarezervované letenky na 8. února, tak já předpokládám, že by to (zákaz) mohlo být do příští neděle nejpozději," uvedl. "Aby se nestalo, že zrušíme veškeré lety, a potom nebudou mít jak se vrátit domů," dodal Babiš.

Pokud by v Číně zůstali čeští občané, kteří by o návrat stáli a kvůli zrušeným linkám už by to nebylo možné, je kabinet podle premiéra připraven vyslat do Číny vládní airbus. Pojme asi 95 pasažérů, mohl by letět i opakovaně, řekl Babiš. 

20:37

Své občany z Číny evakuuje také Austrálie. Ti budou po převezeni na Vánoční ostrovy do karantény, kde se o ně postarají zdravotní pracovníci. Austrálie také zrušila lety z Číny a zakázala vstup do země čínským občanům. 

20:18

O cestě Čechů do Bruselu informuje i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. 

20:11

Speciál s evropskými občany z Wu-chanu odstartoval z francouzského Marseille a míří do Bruselu. 

19:45

Světová zdravotnická organizace uvádí na pravou míru některé informace, které se o koronaviru šíří. Například uvádí, že na virus nefungují antibiotika, nenapadá jen starší lidi, ale všechny věkové kategorie, a neexistují důkazy o tom, že by na koronavirus fungovaly bylinné přípravky.

19:34

Stav 70leté ženy z Wu-chanu, jejíž testy vyšly pozitivně na nový koronavirus, se zlepšil poté, co jí thajští lékaři podali mix léků proti HIV a chřipce, informuje Reuters. "Není to lék, ale stav pacientky se výrazně zlepšil. Po deseti dnech, kdy vycházel test pozitivně, jsme aplikovali kombinaci léků. Po 48 hodinách test vyšel negativně," uvedla odbornice na plicní onemocnění Kriangska Atipornowanichová. Dodala, že budou muset kombinaci léků i nadále testovat, aby se ukázalo, zda je léčba efektivní.

19:09

Za pomoc s evakuací českých občanů z čínského Wu-chanu poděkovalo české velvyslanectví v Paříži francouzským úřadům. Na palubě speciálního letu z epicentra nákazy byli občané třiceti národností, kromě Čechů také Slováci nebo Holanďané.

18:58

Nákaza novým typem koronaviru z balíčku zboží objednaného z Číny podle ministerstva zdravotnictví nehrozí. Na twitteru uvedlo, že dostává desítky takových dotazů. Nemoc, která se od prosince šíří z čínského města Wu-Chan, se přenáší při úzkém a dlouhodobém kontaktu mezi lidmi.

18:35

"Čínské úřady nechtějí novináře v terénu," popisuje zpravodajka České televize z Číny Barbora Šámalová situaci, ve které se nachází zahraniční novináři, kteří informují o novém koronaviru. Policisté je odhánějí a jsou pod neustálým dohledem.

18:31

Americký prezident Donald Trump v neděli řekl, že "Američané nemají žádný důvod k panice," cituje ho New York Times. Zároveň dočasně zakázal vstup do země všem cizincům, kteří cestovali do Číny.

Spojené státy čínské vládě nabídli pomoc s kontrolou nákazy, stále však čekají na odpověď. "Chceme pomoci našim čínským kolegům, jak je to půjde. Prezident chce udělat všechno, co může, aby pomohl prezidentovi Si a také čínským obyvatelům vypořádat se s touto strašnou krizí veřejného zdraví," uvedl národní bezpečnostní poradce Robert O'Brien.

18:12

Češi evakuovaní z Wu-chanu, epicentra nákazy nového koronaviru, po večerním příletu do Prahy, odvezou sanitky na Bulovku. Výsledky jejich testů budou podle mluvčí nemocnice Simony Krautové známé v pondělí, uvádí ČTK.

18:10

V ČR bylo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví do soboty testováno 38 osob na nový koronavirus, výsledky všech jsou negativní. V sobotu přibyla jedna další osoba. Počet nakažených celosvětově přesáhl 14.000 lidí, v Evropě jsou přes dvě desítky případů. 

Mezi testovanými lidmi v ČR byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která cestovala přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii. V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.

Krajská hygienická stanice nařizuje karanténu a další vyšetření lidem, kteří cestovali v posledních týdnech z Číny a mají příznaky podobné chřipce. Pokud cítí dýchací potíže, kašel a horečku, mají kontaktovat lékaře nejdříve telefonicky. V karanténě musí zůstat do konce inkubační doby, která je podle odborníků asi 12 dní. Nákaza se testuje z výtěru z krku nebo nosu a vzorku krve.

18:01 Vlajka Číny

Wuchanská a chupejská pobočka Červeného kříže čelí kritice kvůli nerovnoměrné distribuci zdravotního materiálu, který měla doručit do nemocnic v nejvíce postižené oblasti. Místo toho se roušky, kterých lidé organizaci darovali kolem dvou milionů, dostali do nemocnic, které je nepotřebují. "Celá země byla vyzvána k darování - proč proto doktoři stále nedostali materiál?" cituje Al Jazeera z příspěvku lékaře jedné z wuchanských nemocnic, která dostala pouze pět tisíc roušek. Jiné pobočky ve Wu-chanu obdržely kolem 30 tisíc masek. "Je těžké pochopit, na co Červený kříž myslel, tohle je neodpustitelné," řekl Al Jazeeře podnikatel, který daroval dva tisíce roušek.

17:46 Vlajka Číny

Guvernér provincie Chu-pej, která je zasažena nejvíce, dnes novinářům sdělil, že situace v oblasti je stále "vážná a komplikovaná". Lékaři na místě přitom podle něj nemají dostatek zdravotnických pomůcek. Peking uvedl, že chce vytvořit národní distribuční síť zdravotnického materiálu, která by měla situaci zlepšit.

17:40

Izrael uzavřela svá letiště, přístavy i hraniční přechody pro cestující mířící z Číny. Občané země, kteří do Číny odcestovali, se budou moci vrátit, cituje z vládního prohlášení New York Times.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu také uvedl, že země pracuje na vakcíně. Podle jeho slov je nevyhnutelné, že se virus rozšíří i do Izraele. "Naším cílem je odložit dobu, kdy se virus dostane do Izraele. Říkám odložit, protože je příchod viru nevyhnutelný," cituje ho deník Haaretz.

17:05

V Bruselu právě podle zpravodaje ČT přistál vládní speciál, který má do vlasti večer přivézt Čechy, evakuované z Číny. 

15:10

Na vojenském letišti v jižní Francii dnes přistál francouzský speciál, který z čínského města Wu-chan přepravil do Evropy asi 250 lidí. V letadle se vrátilo i pět Čechů, kteří kvůli epidemii nového typu koronaviru požádali o evakuaci z Číny. Na palubě letadla jsou lidé z 30 zemí, stroj následně zamíří do Bruselu, odkud budou další pasažéři přepraveni každý do své vlasti.

15:05

Český vojenský speciál kromě pětice Čechů přiveze také dva Slováky, kteří zůstali izolovaní v čínském Wu-chanu. "Po dohodě se slovenskou vládou jsme nabídli v českém speciálu z Bruselu také dvě místa pro slovenské občany," uvedl už dříve ministr zahraničí Tomáš Petříček. Po příletu do Prahy si české občany vyzvedne pražská záchranná služba a odveze je do Nemocnice na Bulovce. Pro slovenské občany si přijedou lékaři ze Slovenska.

14:56 Vlajka Číny

Čínská centrální banka v pondělí napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu korun), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru. Banka to dnes oznámila na svém webu. Čínské finanční trhy byly kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku několik dnů zavřené, v pondělí se ale po delší pauze znovu otevírají a vláda má obavy, aby kvůli omezení ekonomické aktivity nebyly narušeny peněžní toky, informuje ČTK.

14:48

Z Číny se vrátilo i 238 Indonésanů. Dalších 14 dní stráví na ostrově Natun v izolaci.

14:43

Kolem třetí hodiny má z kbelského letiště odstartovat vojenský speciál, který v Bruselu vyzvedne pětici Čechů vracejících se z čínského Wu-chanu. Po návratu do Prahu budou převezeni na Bulovku, píší Novinky.cz.

14:40 Vlajka Číny

Čína za deset dní dokončila ve městě Wu-chan stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit lidem nakaženým novým typem koronaviru. Stavba nemocnice začala minulý čtvrtek a původní plán byl dokončit ji za šest dní. Prvním pacientům se otevře v pondělí. 

14:00

Německé úřady potvrdily přítomnost nového typu koronaviru u dvou pasažérů, kteří se v sobotu vrátili z čínského města Wu-chan armádním speciálem do Německa. Pacienti byli podle agentury DPA posláni na frankfurtskou univerzitní kliniku. Dosud Německo hlásilo osm nakažených.

13:49

Čtyřiačtyřicetiletý muž, který na Filipínách podlehl koronaviru, se potýkal s vážným zápalem plic. Zpočátku sice vykazoval známky zlepšení, jeho stav se ale poté během 24 hodin rychle zhoršil. Uvedl to tamní deník Rappler s odkazem na filipínské ministerstvo zdravotnictví.

13:38

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není důvod k panice kvůli tomu, že Filipíny oznámily první úmrtí na koronavirus mimo Čínu. WHO podle serveru BBC znovu upozornila, že muž, který nákaze podlehl, si onemocnění dovezl z Wu-chanu.

13:09 Vlajka Číny

Čínská armáda v neděli vyslala na pomoc do Wu-chanu, epicentra nákazy, 1 400 zdravotníků. Uvedl to deník The Guardian. Zdravotníci by podle listu měli zajistit chod dvou nových nemocnic, na jejichž výstavbu nařídily čínské úřady. 

12:35

Na palubě s pěti Čechy, kteří byli v neděli brzo ráno evakuováni z Wu-chanu, jsou i dva slovenští občané. "Ten převoz bude trochu komplikovaný, zatím ale (dva Slováci - pozn.red.) nejeví známky onemocnění," uvedl v neděli k evakuaci slovenský premiér Peter Pellegrini.

12:28

U dvou pacientů na Slovensku, kteří byli hospitalizováni s podezřením na koronavirus, se nákaza nepotvrdila. V neděli to uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini. Jednalo se o dva muže, kteří v Číně pobývali tři týdny pracovně, bydleli asi 1 300 kilometrů od epicentra nakázy.

12:17

Ministr zahraniční Tomáš Petříček v neděli v pořadu Partie televize Prima uvedl, že Česko zatím kvůli koronaviru nepřistupilo ke stažení diplomatů z Číny. "S ambasádou jsme průběžně v kontaktu, s velvyslancem mluvím několikrát denně," řekl v pořadu předtočeném ve čtvrtek.

Česká diplomacie podle Petříčka chce, aby velvyslanectví zůstalo v plném provozu, rodinní příslušníci diplomatů ale v Číně být nemusí. "Doporučili jsme jim, aby se vrátili do Evropy," dodal šéf resortu zahraničí.

Foto: ČTK
12:11

Další a další státy postupně přijímají bezpečnostní opatření. Indonésie se v neděli zařadila po bok zemí, které dočasně pozastaví veškerá letecká spojení s Čínou a zamezí ve vstupu do země všem lidem, kteří tam v poslední době pobývali. Oznámil to indonéský ministr zahraničí Retno Marsudi. 

Indonésie také v neděli evakuovala 238 svých občanů z města Wu-chan, které je epicentrem nákazy a které čínské úřady v podstatě odřízly od zbytku světa, aby zabránily dalšímu šíření nákazy. Několik Indonésanů ale čínské úřady ze země nepustily, protože vykazovali příznaky onemocnění. Všichni evakuovaní budou převezeni na odlehlé Natunské ostrovy, kde podstoupí zdravotní testy. V Indonésii se zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil

12:06

Letecký snímek na budování nemocnice ve Wu-chanu - epicentru nákazy koronavirem. Práce na stavbě začaly minulý týden ve čtvrtek. Zařízení, které se buduje velmi na rychlo pro pacienty nakažené koronavirem, by podle posledních informací mělo stát už pátého února.

Stavba nemocnice ve Wu-chanu pro pacienty nakažené koronavirem
Stavba nemocnice ve Wu-chanu pro pacienty nakažené koronavirem | Foto: Reuters
11:51

Připomeňte si včerejší výrok premiéra Andreje Babiše ohledně poskytnutí humanitární pomoci Číně. Babiš nejprve uvedl, že Česko nemá možnosti, jak Pekingu humanitárně . Po kritice některých politiků ale své vyjádření zmírnil a Číně nabídl finanční podporu.

11:44 Vlajka Číny

Ministr zahraničí Tomáš Petříček zítra vládě navrhne, aby Česko uvolnilo na humanitární pomoc Číně 10 milionů korun. Ty by posloužily na nákup zdravotnických pomůcek.

11:20 Vlajka Číny

Ve východočínském městě Wen-čou, které kvůli koronaviru omezilo pohyb osob, jsou zavřená například i veřejná prostranství jako kina nebo plovárny. Firmy nesmějí obnovit práci do 17. února, zatímco školy zůstanou zavřené až do 1. března.

10:39 Vlajka Číny

Snímek z letiště ve Wu-chanu, kam přicestovali příslušníci Čínské lidové osvobozenecké armády se zdravotnickým a dalším potřebným vybavením.

Členové Čínské lidové osvobozenské armády (ČLOA) přiletěli do Wu-chanu se zdravotnickým vybavením a dalšími potřebnými věcmi, které mají pomoci v boji s koronavirem.
Členové Čínské lidové osvobozenské armády (ČLOA) přiletěli do Wu-chanu se zdravotnickým vybavením a dalšími potřebnými věcmi, které mají pomoci v boji s koronavirem. | Foto: Reuters
09:38

Podívejte se na tabulku, která zachycuje počet nakažených koronavirem v jednotlivých zemích a počet úmrtí. V Číně zemřelo přes 300 lidí, jednu oběť oznámily Filipíny.

ZEMĚPOČET NAKAŽENÝCHPOČET ÚMRTÍ
Čína14 391304
Japonsko200
Thajsko190
Singapur180
Jižní Korea150
Hong Kong140
Austrálie120
Tchaj-wan100
Německo80
Macao80
Malajsie80
USA80
Vietnam70
Francie60
Spojené arabské emiráty50
Kanada40
Indie20
Itálie20
Filipíny21
Rusko20
Velká Británie20
Kambodža10
Finsko10
Nepál10
Španělsko10
Srí Lanka10
Švédsko10
CELKEM14 569305
09:02

Bezpečnostní opatření přijal nově například také Nový Zéland. Tamní úřady v oznámily, že po dobu 14 dní počínaje pondělím nebudou do země vpouštět cizince cestující z Číny. Ministerstvo zahraničí také vyhlásilo nejvyšší stupeň varování před cestami do Číny pro novozélandské občany. Podobná opatření vyhlásila v sobotu Austrálie.

Jižní Korea zase vyhlásila zákaz vstupu cizincům, kteří přijíždějí z nejvíce zasažené čínské provincie Chu-pej.

08:21 Vlajka Číny

 Východočínské město Wen-čou kvůli novému typu koronaviru drasticky omezilo pohyb svým více než devíti milionům obyvatel. Virus tam nakazil už nejméně 265 lidí. Lidé nemají chodit ven a silně omezena byla také automobilová doprava ve velkoměstě, uvedla agentura AFP. Opatření proti šíření viru přijímají i další státy. 

07:51

Kvůli obavám z šíření nákazy koronaviru zrušila dočasně ruská vláda bezvízový styk s Čínou pro turisty. Přestala rovněž vydávat pracovní víza pro čínské občany. S odvoláním na příslušné vládní nařízení to uvedla agentura TASS.

Ruské úřady v pátek zaznamenaly první dva případy nákazy. Omezily také přímé lety do Číny, která je pro Rusko největším obchodním partnerem. Kvůli epidemii se ruská armáda chystá evakuovat ruské občany z Číny.

07:16 Vlajka Číny

Čínské úřady současně v sobotu potvrdily 2590 nových případů nákazy, celkový počet nakažených se tak vyšplhal na 14 380.

V samotné provincii Chu-pej bylo potvrzeno 1921 nových případů nákazy. Celkový počet nakažených v této provincii se tak vyšplhal na 9074.

06:57

Čínská provincie Chu-pej v neděli informovala o dalších 45 obětí nového koronaviru, celkový počet potvrzených úmrtí v Číně se tak vyšplhal na 304

Dobrovolníci v čínské provincii Če-ťiang dezinfikují veřejné prostranství (30. ledna 2020)
Dobrovolníci v čínské provincii Če-ťiang dezinfikují veřejné prostranství (30. ledna 2020) | Foto: Reuters
06:49

Pět Čechů, kteří kvůli šíření nového koronaviru požádali o evakuaci z Číny, odletělo ve francouzském speciálu z Wu-chanu v neděli krátce po 02:00 SEČ. Potvrdilo to české ministerstvo zahraniční. Na palubě letadla by měli být také dva slovenští občané.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by Češi měli na území Francie dorazit v neděli odpoledne. Následně by měli pokračovat do Bruselu, kde přesednou na český speciál, který pro ně vyslala česká vláda.

06:46

Filipíny oznámily první úmrtí v důsledku koronaviru mimo Čínu. Obětí je podle filipínského ministerstva zdravotnictví čtyřiačtyřicetiletý muž pocházející z čínského města Wu-chan, odkud se virus šíří.

Nákaza byla potvrzena také u mužovy osmatřicetileté partnerky, která pochází rovněž z Wu-chanu. Ta se v současnosti nachází v izolaci v nemocnici ve filipínském hlavním městě Manile. Podle agentury DPA oba přicestovali na Filipíny 21. ledna.

22:17

Kvůli obavám z šíření nákazy nového typu koronaviru v sobotu ruská vláda dočasně zrušila bezvízový styk s Čínou pro turisty. Přestala rovněž vydávat pracovní víza pro čínské občany, informovala s odvoláním na příslušné vládní nařízení agentura TASS.

"S cílem zajištění bezpečnosti státu, ochrany zdraví obyvatelstva a nešíření infekce nového typu koronaviru (2019-nCoV) na území Ruské federace se dočasně ruší bezvízové turistické cesty, které umožňuje dohoda mezi vládami RF a Čínské lidové republiky," uvádí se v prohlášení.

20:32

"Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky," uvedl premiér Andrej Babiš večer na Twitteru.

20:31

Babišova slova o tom, že Česko nemůže Číně v boji s koronavirem nijak pomoct, kritizovali na sociálních sítích někteří opoziční politici jako sobecké a nedůstojné. "Mám vůči komunistickému režimu v Číně mnoho výhrad, ale myslím si, že byť by naše pomoc byla skromná, tak bychom pomoci měli. Nesouhlasím s názorem premiéra Andreje Babiše, že sami máme málo, a tak vůbec nepomůžeme," napsal například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

19:56

Ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničí Pavel Pitel České televizi řekl, že letadlo poletí z Wu-chanu na jihofrancouzské vojenské letiště. Odtud by se měli Češi přesunout pokračujícím letem do Bruselu. Tam je vyzvedne český vojenský speciál a přepraví do Prahy. Budou vyšetřeni v Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.

19:32

Češi ve Wu-chanu jsou připraveni odjet domů, oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

18:07

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes oznámil, že Rusko za pomoci armády přepraví své občany z Číny zpět do vlasti v pondělí a v úterý. Evakuováni budou lidé z oblastí, které jsou nejvíce postižené onemocněním.

18:07 Vlajka Číny

V Hongkongu dnes tisíce zaměstnanců ve zdravotnictví odsouhlasily, že v pondělí zahájí pětidenní stávku, protože vláda odmítla jejich požadavek na uzavření všech vstupních míst z Číny kvůli šíření koronaviru. Stávky se má účastnit kolem 9000 členů a ošetřovat se budou pouze naléhavé případy. Hongkong má 13 potvrzených případů a vláda již prodloužila školní prázdniny a zakázala vstup do města obyvatelům provincie Chu-pej.

18:06 Vlajka Číny

Vláda čínské provincie Chu-pej, která je centrem nákazy, dnes prodloužila novoroční svátky až do 13. února, oznámil místní tisk. Doufá, že se tak podaří zbrzdit šíření onemocnění.

17:08

Německý vojenský speciál s téměř 130 lidmi evakuovanými kvůli koronaviru z čínského města Wu-chan přistál dnes kolem 16:30 ve Frankfurtu nad Mohanem. Všichni evakuovaní, z nichž nikdo nemá symptomy nákazy, nyní projdou zdravotní kontrolou, a poté stráví dva týdny na izolaci v kasárnách na letecké základně Germersheim ve spolkové zemi Porýní-Falc, asi 100 kilometrů jižně od Frankfurtu.

16:57

Letecké spojení s Čínou přerušují nově i země jako Uzbekistán či Turkmenistán nebo aerolinky Qatar Airways.

14:04

"Nechci jít do místní nemocnice s bolením v krku, jenom abych chytila něco jiného," cituje agentura Reuters Češku Veroniku Krubnerovou, která pobývá ve městě Tchien-ťin a také zvažuje opuštění Číny i se svou 21měsíční dcerkou.

13:56 Vlajka Číny

Technologický gigant Apple oznámil, že se rozhodl uzavřít všechny své oficiální obchody v kontinentální Číně do 9. února. Společnost agentuře AFP sdělila, že tak činí "na základě posledních doporučení hlavních zdravotnických expertů".

13:46

Vietnam oznámil, že rovněž vyhlásil stav zdravotní nouze a zastavuje všechny lety z Číny a do Číny. Vietnamská vláda rovněž uvedla, že přestane vydávat víza cizincům, kteří v posledních dvou týdnech navštívili Čínu. Některé vietnamské aerolinky už předtím oznámily, že ode dneška přerušují spoje s Čínou.

12:09

Ruské úřady podle serveru listu Bild nedovolily v Moskvě přistát speciálu německé armády, který evakuuje Němce z čínského města Wu-chan, odkud se šíří nový typ koronaviru. Stroj tak bude muset dotankovat v Helsinkách, kde se také obmění posádka. Tuto informaci na svém webu potvrdila i německá armáda.

Na letadlo, na jehož palubě je podle Bildu 144 lidí, už v Moskvě čekala čerstvá posádka, která by ho dopravila zbytek cesty do Frankfurtu nad Mohanem. Ruské úřady nakonec ale stroji povolily jen přelet nad územím země, nikoliv přistání v Moskvě, s tím, že zde není dostatečná kapacita. Berlín to ale podle Bildu považuje jen za výmluvu.

10:49

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že kvůli rostoucí hrozbě nákazy Austrálie ode dneška odepře vstup všem cizím státním příslušníkům cestujícím z kontinentální Číny, bez ohledu na to, zda přicestují přímo nebo s přestupem.

10:29

Česká republika podle premiéra Andreje Babiše nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc kvůli šíření nového koronaviru. Reagoval tak na páteční žádost čínského velvyslance Čang Ťien-mina, kterou tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babiš dnes novinářům řekl, že Česko potřebuje své zásoby pro své občany.

Podle premiéra úřady prověřovaly zásoby zdravotnických prostředků, které by Čína mohla kvůli nákaze potřebovat. "Ale tam podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi," uvedl Babiš.

10:12

Ani u jednoho z 37 zatím testovaných lidí v Česku se neprokázal koronavir. 

06:48

Německé vojenské letadlo s více než 120 lidmi na palubě odletělo z čínského města Wu-chan, odkud se šíří nový typ koronaviru. Mezi evakuovanými by mělo být podle dřívějších údajů asi 90 Němců a zhruba 40 občanů dalších zemí. Armádní Airbus A310 by měl kolem poledne dorazit na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. 

Podle německého ministra zahraničí Heika Maase není na palubě nikdo, u koho by se nový typ koronaviru prokázal, ani nikdo, u koho panuje podezření, že by se nakazil.

Po přistání ve Frankfurtu všechny evakuované převezou do karantény. Dva týdny lidé stráví v kasárnách na letecké základně Germersheim ve spolkové zemi Porýní-Falc, asi 100 kilometrů jižně od Frankfurtu.

Do Wu-chanu vyrazilo letadlo jen s posádkou. Na palubě ale bylo na žádost Číny 10 tisíc ochranných obleků, které mají pomoci při boji proti šíření koronaviru.

06:44

Čínská státní televize oznámila přesné číslo případů koronaviru. Do konce ledna se v Číně nakazilo 11 791 lidí. Nemoci již podlehlo 259 lidí. 

00:29

Již více než 11 000 lidí se v Číně nakazilo novým koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan. Nejméně 258 lidí nemoci podlehlo, informovala agentura AFP s odvoláním na místní zdravotnické úřady.

Bilance vzrostla poté, co úřady provincie Chu-pej oznámily, že v pátek zemřelo dalších 45 lidí nakažených koronavirem. Provincie, ve které leží i město Wu-chan, rovněž potvrdila, že v pátek zaznamenala 1347 nových případů nákazy.

22:26

Opatření se nebude vztahovat pouze na nejbližší rodinné příslušníky amerických občanů či těch, kteří mají v USA trvalý pobyt, uvedla agentura Reuters.

22:12

Spojené státy vyhlásily kvůli epidemii nového typu koronaviru stav zdravotní nouze. Úřady zabrání vstupu do země cizincům, kteří navštívili Čínu.

21:50

Počet nakažených v Německu stoupl na sedm. Nákaza novým typem koronaviru se potvrdila u dalšího zaměstnance německé společnosti Webasto. S odvoláním na bavorské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura DPA.

21:31

Ačkoliv je provincie Chu-pej, epicentrum nákazy novým koronavirem, v podstatě od zbytku země izolována, lidé z ní i do ní proniknou. Hlavní zákaz totiž platí pro dopravu a neplatí pro pěší. Ti překračují například most přes řeku Jang-c’-ťiang ve městě Ťiou-ťiang, píše agentura Reuters.

Jedna z nejdelších světových řek tvoří velkou část jižní hranice izolované provincie. Na jejích březích zhruba 170 kilometrů po proudu od Wu-chanu, kde nemoc na konci loňského prosince propukla, leží pětimilionový Ťiou-ťiang. Jeho ulice však zejí prázdnotou a obchody jsou kvůli strachu z nákazy zavřené.

20:40

Premiér Andrej Babiš po více než hodinovém jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že prezidenta informoval o aktuální situaci týkající se koronaviru.

"Pět občanů bude evakuováno ve spolupráci s Francií. Předpokládáme, že v neděli dorazí do Bruselu, kam pošleme vojenské letadlo, na palubě bude lékař z Bulovky. V neděli večer dorazí do Prahy a následně budou převezeni do Bulovky a měli by být 14 dní v karanténě," uvedl Babiš.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | Foto: Václav Vašků
20:23

Podle informací ČTK budou na palubě letadla směřujícího do Prahy i dva slovenští občané. Pro ně přijedou ze Slovenska sanitky a odvezou je do fakultní nemocnice do Banské Bystrice.

20:06

Do Prahy by měl Čechy v neděli dopravit z Bruselu vojenský speciál. Dva týdny stráví v karanténě.

20:02

Pět Čechů bude z Číny evakuováno ve spolupráci s Francií, uvedl Babiš. Do Prahy dorazí v neděli z Bruselu a budou převezeni do Nemocnice Na Bulovce.

19:48

Spojené státy jsou ale jen jednou z mnoha zemí světa, které přijaly ochranná opatření.  K podobným opatřením se uchýlily i další aerolinky. Například Mongolsko nebo Rusko uzavřely hranice s Čínou a některé státy a firmy upravily či zrušily letecká spojení. Do 9. února nelétají spoje Air France, zrušení všech letů na jeden měsíc ohlásily také aerolinky British Airways. Letecká spojení s Čínou dnes plošně přerušil také Pákistán a Írán.

19:45 Vlajka Číny

Čínské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti varování amerických úřadů, které kvůli epidemii koronaviru v Číně vyzvaly své občany, aby do země necestovali. Důvody, které k opatření vedly, se podle čínského ministerstva nezakládají na faktech, uvedla agentura Reuters. Americké letecké společnosti Delta Air Lines a American Airlines v reakci na varování pozastavily veškerá letecká spojení s Čínou. 

19:50

Pacientkou ve Švédsku je žena, která se vrátila z cesty do Wu-chanu.

19:22

Virem se po celém světě nakazilo už bezmála 10 000 lidí, z toho přes 9800 v Číně, kde jich už nejméně 213 zemřelo. Další evropskou zemí s potvrzeným případem se stalo Švédsko.

19:16

Správa státních hmotných rezerv ve středu oznámila, že má tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro Česko, řekl šéf správy Pavel Švagr. Ministr zdravotnictví dnes na facebooku uvedl, že distributoři dodají v dalších týdnech na trh 200 tisíc roušek. Čeští výrobci ochranných pomůcek navyšují kvůli koronaviru výrobu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Netočný
18:13

O roušky, rukavice a zdravotnický materiál požádalo před několika dny i město I-čchang z provincie Chu-pej své partnerské město Třebíč. Z Třebíče chtějí svému partnerskému městu poslat materiální pomoc za 50 tisíc korun, dalších 50 tisíc přidá kraj Vysočina a zapojit se může i veřejnost. Za 100 tisíc korun podle něj lze nakoupit zhruba 100 tisíc roušek, 150 jednorázových lékařských plášťů, několik kilometrů dezinfikovaných přehozů na lůžka, stovky latexových rukavic či 5000 návleků na boty.

18:08 Vlajka Číny

Čínský velvyslanec v Česku Čang Ťien-min požádal podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové kvůli nákaze novým koronavirem o humanitární pomoc. Česko podle ní posoudí, jestli má nějaké prostředky osobní ochrany, které může poskytnout. Podobný požadavek vznesla Čína i na Evropskou unii jako celek. "V současné době probíhají jednání, zda máme k dispozici prostředky, které můžeme poskytnout," dodala hygienička.

17:16

Česká vláda bude o případném úplném zákazu zákazu letů mezi ČR a Čínou bude jednat v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že po vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze je takový krok namístě. Jeho resort a ministerstvo dopravy aktuálně řeší, jak věc technicky i právně zařídit.

17:13

Letecká linka mezi mezi Prahou a čínským Čcheng-tu bude přerušena, informovalo o tom Letiště Praha. "Poslední zpáteční let na této lince je naplánovaný na sobotu 8. února, ve středu 12. února pak dopravce přiletí do Prahy pouze pro zbývající cestující směřující zpět do Číny. Během aktuálního letového řádu byla linka v provozu dvakrát týdně," uvedla mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková. 

17:08

Pokud Češi z Wu-chanu, odkud se šíří nákaza koronavirem, poletí rovnou do Prahy, vyšetří je lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Informovala o tom hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Po vyšetření jim bude nařízena karanténa. Přílet evakuovaných Čechů přímo do Prahy je jednou z možností.

17:01

Na internetu se začaly objevovat škodlivé soubory, které se vydávají za informace o koronaviru nebo slibují návody jak se před ním chránit. Obsahují ale nebezpečné programy, které mohou napadnout počítač uživatele. Soubory se objevují buď na speciálně vytvořených stránkách, nebo se šíří e-mailem, varovala společnost Kaspersky.

16:57

Česko je na pandemii podobně jako na případnou recesi koronaviru připraveno lépe, než je ve světě obvyklé, míní analytik České spořitelny Davida Navrátil. Odhad nákladů pro českou ekonomiku je asi 0,4 procenta HDP, tedy zhruba 22 miliard Kč. Pro srovnání v Asii by byly náklady dvě procenta HDP, uvedl Navrátil.

16:53

Prodejci letenek uvádějí, že zájem o letenky do Číny klesá. "Na českém trhu v posledních dnech poklesl na 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku," uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová. Zároveň se kvůli koronaviru zvyšuje počet dotazů zákazníků na možnosti změny rezervace letenek či jejich storna.

16:50

Informační kampaň a cílený screening cestujících fungují ode dneška vedle letiště v pražské Ruzyni nově na všech dalších letištích v Česku. Brněnské letiště informovalo, že začalo podle pokynů ministerstva zdravotnictví s informační kampaní pro cestující a posádky letadel, letáky jsou vyvěšené na všech viditelných místech. Stejně postupovalo i Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

13:21

Britská média uvádějí, že dva nemocní podle všeho přebývali v hotelu v hrabství Yorkshire a v noci na dnešek byli převezeni na infekční oddělení nemocnice v Newcastlu.

Deník The Guardian na svých internetových stránkách píše, že vláda nově radí lidem, kteří se vracejí z Číny a mají příznaky respiračního onemocnění, aby se sami na dva týdny izolovali. A pokud někdo přijíždí z Wu-chanu, epicentra epidemie, má se izolovat, ať se u něj symptomy projevují nebo ne.

12:50

"Nenoste ochrannou roušku, pokud jste zdraví," stojí na titulní stránce hlavního deníku v Singapuru. Úřady se snaží zklidnit paniku v situaci, kdy lidé vykupují ochranné masky ve snaze bránit se před rychle se šířícím koronavirem. Naproti tomu v Malajsii sousedící se Singapurem vláda lidem vzkázala, aby masky a dezinfekční přípravky na ruce měli vždy u sebe. A podobně je tomu v Thajsku a Vietnamu, napsala agentura Reuters.

Kvůli protichůdným informacím, jak se chránit před nákazou, které v Číně podlehlo více než 210 lidí, panuje mezi lidmi zmatek. Někteří odborníci dokonce varují, že nesprávné zacházení s rouškami může zvýšit nebezpečí infekce.

10:49

Britské úřady hlásí dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Pacienti jsou příbuzní. Británie je pátou evropskou zemí, kde se virus vyskytl.

10:06

V ČR bylo do čtvrtka testováno kvůli koronaviru 34 vzorků, žádný nebyl pozitivní. Aktuálně není podle ministra zdravotnictví žádný podezřelý případ.

08:45

"Pokud je to možné, odložte cesty do Číny," doporučuje i německé ministerstvo zahraničí kvůli rychlému šíření viru a výslovně varuje před cestami do provincie Chu-pej. Podobné doporučení vydalo už ve středu české ministerstvo zahraničí.

08:01

Letadlo s 83 britskými občany na palubě a 27 lidmi z dalších zemí odstartovalo z čínského Wu-chanu, který je epicentrem nákazy. Stroj měl odletět už ve čtvrtek ráno, nezískal však povolení čínských úřadů. 

Letadlo pronajaté ministerstvem zahraničí v Londýně má podle plánu přistát v Británii kolem 14:00 SEČ, pak bude pokračovat do Španělska. Tam se zbývajících cestujících ujmou zástupci zemí, odkud tito lidé pocházejí.

Podle agentury Reuters není jasné, proč čínské úřady nedaly letounu povolení k odletu už ve čtvrtek, ani proč jím nemohlo odcestovat 150 Britů a 50 lidí z jiných zemí, jak se původně zamýšlelo. "Víme, jak stresující byla situace pro ty, kdo čekali na odjezd," uvedl šéf britské diplomacie Dominic Raab. "Dělali jsme, co bylo v našich silách, abychom zajistili bezpečný odjezd (těchto lidí)," dodal.

Někteří Britové řekli, že s nimi z Wu-chanu nemohli odletět příbuzní s čínskými pasy. Ti, kteří se vrátí do Británie, stráví dalších 14 dní v karanténě ve zdravotnickém zařízení.

06:58

Počet nakažených novým koronavirem je již větší než počet nakažených virem SARS před 17 lety. Počet mrtvých by sice mohl být nižší, ekonomové se však obávají, že hospodářský dopad bude mnohem vyšší než při onemocnění SARS. To stálo globální ekonomiku podle odhadů 33 miliard amerických dolarů (755,6 miliardy korun). Podíl Číny na globální ekonomice se však od té doby výrazně zvýšil.

06:31

Americké ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách doporučilo svým občanům, aby necestovali do Číny. Zvýšilo tak své varování pro cesty do Číny na stejnou úroveň jako pro cesty do Iráku nebo Afghánistánu.

06:30 Vlajka Číny

Za sedm dní se podle čínské národní zdravotnické komise podařilo vyléčit a propustit z nemocnice 596 osob.

06:16

Na nový koronavirus v Číně zemřelo do čtvrtka již 213 osob a 9692 osob se nakazilo. Nově nakažených je 1982. V provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, na nemoc zemřelo již 204 osob a je zde téměř 6000 nakažených.

Nový koronavirus 2019-nCoV se objevil již ve 21 zemích. Oznámeno bylo kolem 100 případů, mimo Čínu však zatím na onemocnění nikdo nezemřel. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.

23:44

Přečtěte si shrnutí nejdůležitějších čtvrtečních událostí:

23:34

První nakažené dnes pozdě večer jako čtvrtá evropská země oznámila Itálie, již dříve byly potvrzeny případy nákazy ve Francii, Německu a Finsku.

22:18

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro veřejnost v souvislosti s koronavirem má číslo 724 810 106 a bude fungovat každý den v čase od 9 do 21 hodin. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Podle ministra Vojtěcha se na ni "můžou občané obracet v případě, že si nebudou vědět rady".

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Lukáš Bíba
21:34

Informační kampaň a cílený screening kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v Česku. Dosud tato opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. Ministerstvo zdravotnictví také zřídí infolinku.

21:32

Světová zdravotnická organizace popisuje stav zdravotní nouze jako "mimořádnou událost", která představuje nebezpečí pro další země a vyžaduje koordinovaný mezinárodní zásah. Organizace vydává dočasná doporučení, která sice nejsou pro státy závazná, v případě jejich uplatnění mohou ale mít výrazné dopady v odvětvích, jako je cestovní ruch či mezinárodní obchod.

Omezení cestovního ruchu v této chvíli ale WHO nenavrhuje.

Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). WHO uvádí, že je to mimořádná událost, u které hrozí šíření nemoci do dalších států a která potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci.

V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.

Při rozhodování o vyhlášení tohoto stavu WHO posuzuje, zda je epidemie hrozbou z celosvětového měřítka, jak vážný je její dopad na veřejné zdraví, jestli se jedná o neobvyklou nebo neočekávanou událost a zda je nutné omezit cestování a mezinárodní obchod.

WHO odmítla vyhlásit obecný stav ohrožení v případě současného koronaviru minulý týden dvakrát, ale členové krizového štábu byli názorově rozděleni půl na půl. Důvodem pro nevyhlášení byl například argument, že zatím nedošlo k úmrtí mimo Čínu a že v době rozhodování nebyly známy případy přenosu z člověka na člověka v cizině. To se však od té doby změnilo.

K tomuto výjimečnému opatření se WHO uchýlila v minulosti pětkrát. V roce 2009 kvůli chřipce typu H1N1, tedy takzvané prasečí chřipce, v roce 2014 nejdříve v souvislosti s šířením dětské obrny a následně kvůli epidemii eboly na západě Afriky, při které zemřelo přes 11 300 lidí, v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe a naposledy loni z důvodu epidemie eboly v Kongu.

Vyhlášení globální nouze obvykle přináší více peněz a pomoci postiženým oblastem, ale také může přimět nervózní zahraniční vlády, aby omezily cestování a obchod se zasaženými státy. V roce 2014 WHO odmítla kvůli zničující epidemii eboly v západní Africe vyhlásit celosvětový stav nouze kvůli obavám z hněvivé reakce Guineje, Libérie a Sierry Leone. Loni v červenci se konžský ministr zdravotnictví postavil proti "nouzovým opatřením" kvůli ebole v Kongu.

20:58

Kvůli současné epidemii nového koronaviru ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Koronavirus se dosud objevil ve dvou desítkách zemí, nakazilo se jím přes 8100 lidí, z toho velká většina v Číně. Na 170 osob tam nákaze podlehlo.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve čtvrtek zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil.

WHO vyzvala k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Státy by měly svá opatření podle něj přijímat na základě důkazů a být při jejich uplatňování konzistentní.

20:35

Na palubě výletní lodi, která s tisíci lidmi na palubě kotví v přístavu města Civitavecchia severně od Říma, nebyla potvrzena přítomnost nového koronaviru. Večer o tom informovaly světové agentury. Podezření na koronavirus panovalo u dvou čínských pasažérů a italské úřady proto zakázaly vylodění v obavě z případného rozšíření nemoci.

Na palubě lodi Costa Smeralda se je přibližně 6000 cestujících, kteří museli počkat, dokud zdravotníci přítomnost koronaviru nevyvrátí. Prověřování zabralo několik hodin.

19:56

V Česku bylo dosud kvůli možné nákaze novým koronavirem testováno 33 vzorků. Ani v jednom případě se nákaza neprokázala, uvedl dnes vpodvečer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet testovaných případů může podle něj růst. "Všechny dosavadní testy na koronavirus jsou k dnešní 18. hodině negativní," napsal Vojtěch na Twitteru. Dodal, že v souvislosti s větší informovaností občanů i nárůstem nemocných chřipkou očekává, že počet testovaných případů může růst.

19:24

Dva závody Světového poháru sjezdařů místo Číny převzal rakouský Saalbach. Lyžaři si 15. a 16. února měli v Jen-čchingu vyzkoušet nové tratě, které budou v roce 2022 hostit olympijské hry, ale kvůli šířící se nákaze koronaviru byly závody ve středu zrušeny.

18:21

Počet lidí nakažených novým koronavirem stoupl na více než 8100. Svým rozsahem tak současná epidemie vyrovnala tu, kterou před 17 lety způsobil virus SARS. S odvoláním na úřady o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní se dneškem koronavirus rozšířil už do všech regionů a provincií Číny.

Mezi nakažené koronavirem 2019-nCoV k dnešnímu večeru podle místních úřadů přibylo v čínské provinci Chu-pej dalších 317 lidí. Celosvětově tím podle DPA počet infikovaných přesáhl 8100, což se rozsahem vyrovná epidemii viru SARS (v překladu Těžký akutní respirační syndrom), kterým se v letech 2002 a 2003 nakazilo 8096 osob.

18:07

Český cestovní ruch není výrazně závislý na příjmech od čínských turistů. Opatření Číny, která od pondělí vydala kvůli šířící se nákaze koronaviru zákaz odjezdu skupinových zájezdů ze země, by pro podnikatele ve službách nemělo mít fatální důsledky. Vyplývá to z ankety ČTK. České ministerstvo zahraničí dnes pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza.

17:52

Pražské letiště dnes zintenzivnilo opatření kvůli šíření koronaviru. Navýšen byl počet informačních tabulí upozorňujících na rizika, byl zvýšen počet zásobníků s dezinfekcí a častěji jsou dezinfikovány brány a přepážky. Zaměstnanci cíleně kontrolují cestující, a to nejen na příletech z Číny, ale i po letišti. Řekla to mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. Provoz všech letů pokračuje beze změn.

Letiště zavedlo preventivní opatření už v minulých dnech. Pro pasažéry, kteří pociťují příznaky nemoci, je k dispozici stálá lékařská služba. Lety z Číny jsou odbavovány pouze na dvou k určených branách, které podléhají zvýšeným hygienickým opatřením, dezinfikují se po každém letu. To platí i pro brány jiných mezikontinentálních letů. Dezinfikovány jsou i odbavovací přepážky a po letišti je rozmístěno přes 60 zásobníků s gely.

17:34

Německý automobilový koncern Volkswagen se kvůli novému koronaviru rozhodl prodloužit dovolenou v čínských továrnách, které provozuje prostřednictvím společných podniků s místními automobilkami. Oznámila to podle agentury DPA firma, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto.

Dovolená spojená s oslavami lunárního Nového roku měla původně skončit v pondělí. Kvůli koronaviru však zůstanou továrny společného podniku s firmou Shanghai Automotive Group (SAIC) mimo provoz minimálně do 10. února, zatímco továrny společného podniku s First Automotive Works (FAW) neobnoví výrobu dříve než 9. února, píše DPA.

13:45

Vojenská specializovaná infekční nemocnice v Těchoníně je v případě potřeby schopna přijmout prvního pacienta do 12 hodin od zahájení aktivace. Stát by ji mohl využít například při výskytu koronaviru v České republice. Podnět k aktivaci zařízení ve prospěch civilního obyvatelstva dává hlavní hygienik prostřednictvím Ředitelství pro operace ministerstva obrany.

Do dvou hodin od přijetí žádosti je zahájena aktivace systému pro zajištění karantény, izolace a léčby pacientů s vysoce nakažlivou nemocí či s podezřením na ni. "V čase 12 hodin od zahájení aktivace SIN Těchonín armáda garantuje připravenost dvou lůžek intenzivní péče, šest lůžek standardní péče a 30 lůžek karantény. V čase 72 hodin od zahájení aktivace bude připraveno osm lůžek intenzivní péče, 20 standardních a 100 karanténních lůžek," uvedla mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví Lada Ferkálová.

V případě plné aktivace bude díky pohotovostem a směnnému systému připraven dostatek odborného a technického personálu k zajištění trvalé léčby v nemocnici.

Foto: ČTK
13:35

Tisíce cestujících uvázly na palubě výletní lodi v přístavu města Civitavecchia severně od Říma, u dvou čínských pasažérů existuje podezření na koronavirus. Vylodění zakázaly v obavě z případného rozšíření nemoci italské úřady. S odvoláním na mluvčího přepravní společnosti Costa Crociere o tom informovala agentura Reuters.

Na Palubě lodi Costa Smeralda se nachází 6000 pasažérů, kteří musí počkat, dokud zdravotníci přítomnost koronaviru nevyvrátí. Bude trvat několik hodin, než bude jasný další postup, uvedl mluvčí.

Manželský pár původem z autonomního území Macao přiletěl 25. ledna do severoitalského Milána a ve stejný den se v přístavišti Savona nalodil na loď Costa Smeralda. Oba postupně schvátila horečka a projevily se u nich dýchací obtíže. Loď s nimi během týdne navštívila také francouzský přístav Marseille, španělskou Barcelonu a hlavní město na ostrově Mallorca.

13:22

Do Česka loni podle odhadu agentury CzechTourism přijelo zhruba 620 000 čínských turistů, tedy podobně jako v roce 2018. Průměrná doba pobytu je 2,5 dne. Utratí tu zhruba 1300 korun za den. Podobná je denní útrata turistů z Japonska a Spojených států.

12:31

Akciové trhy ve světě pokračují v poklesu s tím, jak přibývá případů nákazy novým typem koronaviru v Číně. Nejvýraznější ztráty mají asijské trhy, kde pokles přesahuje jedno procento, příznivější situace je v Evropě. Panevropský index STOXX 600 před polednem ztrácel asi 0,7 procenta na 416,50 bodu, ráno ale odepisoval až jedno procento.

V Číně už na nový koronavirus zemřelo minimálně 170 lidí, dalších téměř 8 tisíc je jím nakaženo, naprostá většina také v Číně. Některé letecké společnosti proto zastavily přímé letecké spojení s Čínou, řada firem pak v Číně omezila provoz.

12:31

O evakuaci z Číny požádali českou diplomacii další tři občané, celkem jich je pět. Možnosti jejich evakuace se řeší s dalšími státy, řekl Petříček.

12:24

Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Ve čtvrtek to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Diplomacie podle něj také stále řeší možnou evakuaci českých občanů z oblastí postižených nákazou, zastupitelským úřadům se přihlásili další tři lidé, takže jich je celkem pět.

O možnosti evakuace českých občanů jedná diplomacie s Francií a s Británií, podle Petříčka není vyloučena ani spolupráce s Německem. Pokud do konce víkendu nebude jisté, že všichni Češi, kteří o to požádali, mohou být přesunuti do Evropy, zváží česká vláda vyslání vládního speciálu.

11:10

Rusko se rozhodlo uzavřít svou hranici na Dálném východě v reakci na šíření nového koronaviru. Nařízení podepsal ruský premiér Michail Mišustin, informovala agentura RIA Novosti.

10:44

Premiér Andrej Babiš (ANO) zvažuje, že v pondělí navrhne vládě v souvislosti s obavou z šíření koronaviru dočasně zakázat veškeré lety z Číny do Česka. Při dnešní návštěvě Litvínova řekl, že pokud se do soboty nepodaří vyřešit návrat českých občanů z Číny, může je do vlasti dopravit vládní speciál.

"Uvažuji o tom, že pokud se něco zásadního nestane, protože Evropa zatím není tak akční, tak bych navrhl vládě v pondělí, abychom dočasně zakázali veškeré lety z Číny," prohlásil předseda vlády.

Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy novým typem koronaviru, pobývají i čtyři Češi. Dva z nich podle českých úřadů požádali o evakuaci.

10:26

První případ nákazy novým typem koronaviru oznámila druhá nejlidnatější země světa Indie. Infekce se nově rozšířila i na Filipíny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

V Indii byl nový koronavirus zaznamenán u pacienta ve státě Kérala na jihu země. "Pacient měl pozitivní test a je ve stabilizovaném stavu na izolaci v místní nemocnici," uvedla v prohlášení indická vláda.

Na Filipínách je prvním nakaženým 38letá Číňanka, která do země přiletěla 21. ledna z čínského Wu-chanu. Právě z tohoto jedenáctimilionového města ve střední Číně se nový virus šíří. V Číně si nemoc vyžádala už 170 obětí a 7800 nakažených.

09:45

V Praze je osmá osoba testovaná kvůli podezření na koronavirus. Výsledky se zpracovávají, uvedla na webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Sedm dosud testovaných osob v metropoli mělo výsledky negativní. Byli mezi nimi Češi, kteří se vrátili z Asie, čínští i jiní turisté. Celkem byly v Česku testovány přes dvě desítky lidí, u nikoho se nákaza nezjistila.

Lékaři v případě podezření u pacienta, který pobýval v rizikové oblasti a má potíže podobné chřipce, kontaktují epidemiologa z krajské hygienické stanice. Nemocný pak musí zůstat v karanténě a pravidelně si měřit teplotu, pokud se jeho stav zhorší, musí být převezen do nemocnice na infekční oddělení.

9:40

Dobré ráno, pokračujeme také ve čtvrtek v informování o koronaviru ve světě i Česku. 

20:47

U páru z Moravskoslezského kraje, který pobýval v Číně, se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo. Už dříve bylo v regionu vyloučeno toto onemocnění také u nezletilé Číňanky, která přicestovala na Opavsko k babičce a onemocněla. 

17:39

Ministerstvo školství přes různé programy spolupráce vyslalo do Číny 90 studentů z Česka.

17:09

Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že s okamžitou platností přerušuje do 9. února veškeré přímé letecké spoje s pevninskou Čínou kvůli epidemii koronaviru. Opatření se týká i jejích sesterských společností Swiss a Austrian Airlines. Lufthansa také uvedla, že z provozních důvodů nebude až do konce února přijímat rezervace na lety do pevninské Číny. Společnosti však ještě vyšlou do čínských destinací letadla, která dopraví domů například členy posádek.

17:05

Na studijní pobyty do Číny odjely v podzimním semestru desítky českých studentů. Pobývali v různých částech Číny. Ministerstvo školství jich přes různé programy spolupráce vyslalo 90. Pokud by se v souvislosti se šířením nového koronaviru rozhodli navrátit domů, úřad jim poskytne pomoc. Studentům doporučuje sledovat informace ministerstva zahraničí.

16:33

Pacientka, která byla v úterý převezena do Nemocnice Na Bulovce v Praze, má testy na koronavirus negativní. Informovala o tom dnes Hygienická stanice Hlavního města Prahy. V Praze se od pátku prověřovalo včetně ní sedm lidí, dva za posledních 24 hodin.

14:53

Situaci v Číně popisuje jeden z českých občanů

Čech popisuje, jaká opatření proti šíření koronaviru přijalo město Čchung-čching, ve kterém žije

5:09
Čech popisuje, jaká opatření proti šíření koronaviru přijalo město Čchung-čching, ve kterém žije. | Video: Facebook/Famixs
14:03

Německo 90 svých občanů z čínského Wu-chanu, odkud se šíří koronavirus, evakuuje nejspíš v sobotu, uvedl ve středu server magazínu Spiegel. Po návratu Němci zůstanou nejprve v izolaci na jednom místě. Už před odletem by měli být na nákazu všichni otestováni.

Evakuace, s níž v pondělí vyjádřil souhlas krizový štáb německé vlády, se měla původně uskutečnit již ve středu, objevilo se však několik komplikací. Patří k nim postoj čínské vlády, která má obavu, že podobné akce povedou k negativním pocitům u Číňanů, kteří postižené oblasti opustit nemohou.

Pekingu také vadilo, že by evakuaci měla provést německá armáda. Obrázky z akce by totiž podle Spiegelu mohly vyvolat dojem, že je virus nebezpečnější, než se tvrdí.

Berlín proto nyní jedná s aerolinkami Lufthansa, které by se zřejmě na evakuaci mohly podílet.

Důvodem zpoždění jsou podle magazínu ale také vnitropolitické spory. Jednotlivé spolkové země totiž měly odlišné názory, jak s evakuovanými po návratu zacházet. Nynější kompromis počítá s tím, že budou všichni po určitou dobu izolováni na vhodném místě. Kde přesně to bude, ale zatím není jasné.

13:31

Slezská nemocnice v Opavě vyvrací informace o údajném testování třicetiletého muže s podezřením na koronavirus. "V některých médiích se opakovaně vyskytla informace o tom, že se čeká na výsledky rozborů vzorků třicetiletého muže z Opavska. K tomu uvádíme, že pokud takový muž je, tak jeho vzorky nebyly odebírány našimi kolegy (ani v nemocnici, ani v karanténě)," informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

"Naši zdravotníci dosud odebrali vzorky nezletilé dívce z Číny (byly negativní). A z preventivních důvodů jednomu páru, který se vrátil také z míst, kde by se nákaza mohla vyskytovat (výsledky by měly být dnes)," doplnil mluvčí.

13:20 Vlajka Číny

Šíření koronaviru už ovlivňuje také pořádání sportovních akcí. 

13:18

České ministerstvo zahraničí doporučilo kvůli koronaviru cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Na webu rovněž upozornilo na možné problémy v letecké dopravě při vnitrostátních i mezinárodních letech. Českým občanům, kteří jsou nyní v Číně a zamýšlejí odcestovat, ministerstvo radí zvážit odjezd ze země v co nejkratší době. Ti, co tam pobývají, by měli dodržovat zvýšenou hygienu a vyhnout se místům s velkou koncentrací osob.

13:09

Počet nakažených v Číně přesáhl podle čínského listu Global Times 6 tisíc. Původní informace hovořila o 5974 nakažených, počet mrtvých se od úterní půlnoci nezměnil.

12:04

Podle ministerstva zdravotnictví bylo 20 vzorků testovaných dosud v ČR kvůli podezření na koronavirus negativních. Na výsledky dalších čtyř se čeká.

10:18

"Za uplynulých 24 hodin testem prošly dvě osoby. U šesti osob výsledky testů nákazu vyvrátily, u jedné pacientky hospitalizované v Nemocnici Na Bulovce pražští hygienici na výsledky čekají," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Za zásadní hygienici považují negativní výsledek u čínského turisty, který byl do nemocnice s příznaky podobnými chřipce převezen v pondělí.

10:14

Další žena s podezřením na koronavirus byla převezena do pražské Nemocnice Na Bulovce, čeká se na výsledky testů.

08:47

Šíření nového typu koronaviru splňuje podmínky k tomu, aby Světová zdravotnická organizace vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. S odvoláním na diplomatické a zdravotnické zdroje to napsala agentura Reuters. 

V minulosti organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze v pěti případech, mezi nimiž bylo také období epidemie eboly v Kongu.

08:41

Letecká společnost tak činila krátce poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do země necestovali, pokud to není nezbytně nutné.

Na stránkách britských aerolinek nyní není možnost rezervovat lety do Číny v lednu ani v únoru, upozornila agentura Reuters.

08:32

Britská letecká společnost British Airways zrušila kvůli epidemii koronaviru s okamžitou platností všechny přímé spoje s pevninskou Čínou.

07:55

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

06:16

Podle agentury AP z Wu-chanu dnes časně ráno místního času odstartoval letoun s 240 občany Spojených států.

Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce čeká cestující další kontrola, zda nepřenášejí virus.

06:16

V Tokiu přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů na palubě, které přivezl z města Wu-chan, jež je epicentrem nákazy.

Z uzavřeného města by se podle úterního vyjádření japonských úřadů chtělo dostat asi 600 občanů Japonska. Vláda se proto pro ně snaží zařídit další lety.

06:01

Nový koronavirus si v pevninské Číně k úterní půlnoci vyžádal životy 132 lidí, dalších 5974 osob se nakazilo. Uvedla to čínská národní zdravotnická komise, která zaznamenala 1459 nových potvrzených případů.

06:00

STŘEDA 29. 1.

22:04

Počet nových potvrzených případů nákazy vzrostl podle čínských úřadů od pondělí o téměř 60 procent z 2835 na 4515. Podle expertů by však mohl být reálný počet nakažených mnohem vyšší. Všechna úmrtí spojená s novým virem se zatím objevila v Číně, drtivá většina ve městě Wu-chan, jež je epicentrem nákazy. První oběť oznámily úřady v Pekingu. Jde o padesátiletého muže, který jedenáctimilionový Wu-chan nedávno navštívil.

21:52

Bavorské úřady se snaží zjistit, s kým nakažení přišli do styku. V případě prvního nakaženého Němce to podle dosavadních informací bylo nejméně 40 lidí. Těm, kteří s ním byli v užším kontaktu, úřady podle Zapfa doporučují, aby zůstali doma po inkubační dobu, tedy až 14 dnů. Bavorské ministerstvo zdravotnictví dodalo, že odborníci nyní vyhodnocují testy u několika lidí, s nimiž byli nemocní v kontaktu.

21:48

Prvním nakaženým byl Němec, který se podle všeho infikoval od Číňanky, která se v bavorské firmě, v níž je zaměstnán, účastnila školení. Tři nové případy s tím novým souvisejí, neboť všichni pracují pro stejnou bavorskou firmu, oznámilo v prohlášení bavorské zemské ministerstvo zdravotnictví. 

21:48

Německo oznámilo tři další případy nákazy koronavirem, celkem také země eviduje čtyři nemocné. Vzájemně spolu souvisí.

21:04

České firmy, které mají zaměstnance v Číně, situaci kolem epidemie koronaviru v této zemi sledují. Se svými pracovníky jsou v kontaktu a v případě potřeby jsou připraveny přijmout potřebná opatření. Společnost Ravak nevylučuje stažení svých zaměstnanců do Česka.

20:53

Testy nepotvrdily nákazu koronavirem u čínského turisty, který byl hospitalizován v Praze Na Bulovce. Sdělila to mluvčí nemocnice Simona Krautová. Nachlazený muž je v nemocnici od dopoledne, kdy ho spolu s dalšími pěti Číňany přivezla záchranná služba z hotelu v Nuslích. Ty už nemocnice propustila. 

19:50

Chorvatský ministr zdravotnictví Milan Kujundžič odstoupil. Kvůli soukromé aféře se zamlčeným majetkem se dostatečně nevěnoval riziku koronaviru. Předseda vlády podle agentury APA uvedl, že ministr by se měl místo řešení soukromých záležitostí plně soustředit na současné výzvy, jako je boj proti epidemii koronaviru. Chorvatsko nyní předsedá Radě Evropské unie, a má proto podle Plenkoviče odpovědnost při koordinaci kroků na evropské úrovni.

19:32

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová v úterý ráno prohlásila, že by se první francouzští občané měli vrátit do Francie ke konci tohoto týdne, společně s nimi by měli přiletět také dva Češi, na jejichž evakuaci se s Francií dohodl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Další dva čeští občané o evakuaci podle Petříčka nemají zájem, protože v Číně dlouhodobě žijí.

19:27

Nejméně 250 Francouzů a 100 dalších občanů Evropské unie bude v blízké době evakuováno z čínského města Wu-chan, epicentra současné nákazy koronaviru. Do Číny zamíří dva lety, jež bude na žádost Francie spolufinancovat Evropská unie. "První údaje naznačují, že v prvním letadle přiletí kolem 250 Francouzů a více než 100 evropských občanů z dalších zemí je bude následovat v druhém letadle," uvedla Evropská komise.

19:14

Opavská nemocnice však aktuálně nadále řeší i případ páru s podezřením na koronavirus. Na výsledky testů se ale stále čeká a k dispozici zřejmě budou až ve středu.

19:13

U nezletilé Číňanky, která přijela na Opavsko na prázdniny k příbuzným, se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo, informoval mluvčí Slezské nemocnice v Opavě. Děvče do Česka přiletělo před necelými dvěma týdny a u svých příbuzných onemocnělo, objevil se u něj kašel a horečka. Rodina zalarmovala infekční oddělení nemocnice, které nyní koronavirus vyloučilo.

19:04

Francie potvrdila čtvrtý případ nákazy koronavirem. Pacientem je osmdesátiletý čínský turista, který byl hospitalizován v Paříži ve vážném stavu, informovala o tom francouzská rozhlasová stanice Info.

18:43

Bavorsko podle spolkové ministryně zdravotnictví Melanie Humlové zvažuje, jestli má smysl kontrolovat teplotu cestujících na bavorských letištích. V celém Německu budou podle spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna nově cestující z Číny muset vyplnit formulář týkající se jejich zdravotního stavu. Piloti budou navíc mít povinnost při přistání informovat letiště o zdravotním stavu cestujících.

17:58

Podle serveru South China Morning Post se již vědcům v Hong Kongu podařilo vyvinout vakcínu proti koronaviru, potřebují však dostatek času na její testování. O jejím vývoji informoval odborník na infekční choroby, profesor Yuen Kwok-yung z hongkongské univerzity. "Vakcínu již jsme vyrobili, ale její testování na zvířatech bude trvat dlouho," uvedl s tím, že výzkum bude trvat minimálně v řádu měsíců a alespoň další rok, než budou provedeny klinické zkoušky na lidech a než bude vhodná k použití.

17:43

Ačkoli se tedy hypotéza o šíření viru z jediného trhu ve Wu-chanu ukazuje jako nepravděpodobná, vědci stále s určitostí nevědí, odkud přesně virus pochází. K získání lepší představy o původu onemocnění bude potřeba provést testy zvířat i lidí, kteří byli součástí dodavatelského řetězce na všechny trhy se zvířaty a mořskými plody ve Wu-chanu i jeho okolí. To může trvat roky.

17:43

To, že se virus přenášel v provincii Chu-pej zprvu bez povšimnutí, vysvětluje, jak se dokázal tak rychle rozšířit do dalších částí Číny i mnoha zemí světa. Jelikož lidé a lékaři novou nákazu zaměňovali za obvyklý zápal plic, nepřijaly úřady mnoho týdnů žádná speciální opatření. Čína tak podle vědců ani nemohla proti šíření nákazy lépe a dříve zasáhnout.

17:32

Skupina čínských výzkumníků zveřejnila před několika dny studii, podle níž se symptomy nákazy novým koronavirem objevily u prvního pacienta již 1. prosince. Vzhledem k inkubační době nemoci, která může být zřejmě až 14 dní, se tak dotyčný nakazil už v listopadu. Vědci u prvního pacienta navíc nezjistili epidemiologickou spojitost s trhem se zvířaty Chua-nan. Vazbu na trh nenalezli ani u dalších 13 lidí z 41 prvních potvrzených případů.

17:30

Nový typ koronaviru se zřejmě začal šířit v okolí Wu-chanu již o měsíc či dva dříve, než na něj upozornily čínské úřady, a byl zaměňován za zápal plic. První nemocní pacienti se přitom nakazili na různých místech a ne pouze na trhu s mořskými plody a dalšími zvířaty Chua-nan, jak zprvu naznačovaly čínské úřady i Světová zdravotnická organizace (WHO). V rozhovoru se serverem Science Speaks to prohlásil Daniel Lucey, specialista na infekční onemocnění z Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

17:26

Podíl zemřelých k nakaženým chřipkou je podobný jako u dosud prokázaných úmrtí na koronavirus. V některých letech umírá na chřipku dokonce více lidí, i přes sedm procent. Lidé se proti chřipce přesto nechrání dostatečně, nenechávají se očkovat, uvedl Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který se věnuje cestovní medicíně.

16:16

Pacient ze Zlínského kraje má podle ministerstva zdravotnictví negativní výsledek testu na koronavirus. Muž z Hulína na Kroměřížsku, který byl na začátku ledna jako turista z Číně, přišel v pondělí do Kroměřížské nemocnice s příznaky chřipky, poté byl převezen do Uherského Hradiště, kde byl v izolaci. Po vyloučení nákazy novým koronavirem není podle lékařů důvod k jeho další hospitalizaci a ještě dnes by měl být propuštěn.

15:39

V souvislosti s možným koronavirem lékaři vyšetřují také muže z Orlickoústecka, který se nedávno vrátil z Mexika. Variantu nákazy ale předběžně vyloučili.

15:12

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sněmovnu ujišťoval, že Česko situaci nepodceňuje a není důvod k jakékoli panice. Onemocnění se zatím u nikoho v České republice podle ministra neprokázalo.

Vojtěch zdůraznil, že všechny orgány veřejného zdravotnictví, zejména hygienické stanice a infekční oddělení, jsou v pohotovosti. "Všichni vědí, co mají dělat," řekl. Ministr také upozornil na to, že Světová zdravotnická organizace dosud nedefinovala onemocnění koronavirem jako vysoce nakažlivou nemoc, úmrtnost představuje zhruba tři procenta.

"Opatření jsou dostatečná," soudí Vojtěch. Mnohem větší problém představují podle něho chřipková onemocnění. "Jsme na hraně epidemie," uvedl ministr. Na chřipku podle něho letos zemřelo v Česku už 12 lidí.

15:09

U Čecha hospitalizovaného ve Vietnamu se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dva Čechy z Wu-chanu letecky evakuuje Francie.

15:07

Antibiotika proti koronaviru neúčinkují, připomíná WHO.

14:53

ODS neprosadila ve sněmovně návrh, aby vláda informovala poslance o opatřeních kvůli novému koronaviru. Po vystoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha hlasovali proti poslanci ANO, ČSSD a komunistů. Vojtěch uvedl, že situace se nepodceňuje.

14:48

Čínské partnerské město I-čchang požádalo Třebíč o zdravotnický materiál v souvislosti s epidemií koronaviru. Pomoc přislíbil i Kraj Vysočina.

14:47

Více než půl milionu Jihokorejců podepsalo petici, která požaduje zakázat čínským občanům vstup do země. Informuje o tom agentura Reuters.

14:40

Čínské velvyslanectví v Kodani dnes vyzvalo dánský deník Jyllands-Posten, aby se omluvil za zveřejnění obrázku čínské vlajky, na níž je místo pěti žlutých hvězd vidět nakažlivé viry. Informovala o tom agentura Reuters. Karikatura čínské vlajky se objevila v pondělním vydání dánského listu pod titulkem Koronavirus.

14:39

V pondělí večer se čínským městem Wu-chan, které je v centru nynější epidemie koronaviru, ozývaly hlasy volající jediné slovo. Mezi výškovými obytnými budovami, z balkonu na balkon a z okna do okna ozvěnou rezonovalo "ťia-jou" - doslova "přidej olej", v přeneseném smyslu pak "vydrž" nebo "bojuj dál". Píše o tom dnes list The Guardian.

Lidé v tomto městě už žijí šest dní v karanténě a mnozí ve Wu-chanu i okolní provincii Chu-pej hledají nové způsoby, jak neklesat na mysli. Také sociální sítě - plné nepotvrzených zvěstí a pochmurných záběrů z nemocnic - se staly místem pro sdílení novátorských způsobů, jak se vyrovnat s dny trávenými uvnitř bytu.

Patří mezi ně například improvizovaný "lví tanec", kdy plastová stolička nahradí hlavu a deka zbytek kostýmu, házení kroužků na kolík či lov ryb v akváriu. Objevily se také spekulace, že letos v listopadu bude porodnost lámat rekordy.

Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů

Prázdné ulice čínského Wu-chanu, odkud se šíří nový koronavirus.
1:14
Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů | Video: Reuters
14:32

Mám zrušit cestu do Číny či Thajska? Jak předejít nákaze? A jakou mám šanci přežít, když už se nakazím? Server Aktuálně.cz se pokusil na tyto a další otázky odpovědět a na jednom místě shrnout všechny podstatné informace o novém druhu koronaviru, který zachvátil Čínu a poměrně rychle se šíří i do dalších zemí.

14:24

Poslanec ODS Bohuslav Svoboda řekl, že veřejnost by se měla dozvědět například to, jaké lůžkové kapacity má Česko připravené pro případ většího počtu pacientů s podezřením na infekci koronavirem, zda má dost ochranných oděvů, dezinfekce či personálu. "Nechceme vyvolávat paniku, ale informace o tom, jak jsme připraveni na různé druhy vývoje, bychom dostat měli," uvedl.

Svoboda: ODS by měla Prahu vést. Máme jako jediná strana střízlivý a reálný program
Svoboda: ODS by měla Prahu vést. Máme jako jediná strana střízlivý a reálný program | Foto: Veronika Ljuba Bucková
14:23

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům ve sněmovně řekl, že by bylo dobře, kdyby se koronavirem sněmovna zabývala. "Poslanci jsou zvoleni za regiony, tráví tam poslanecké týdny, mně se množí dotazy," vysvětlil. Bude rád, když informace kromě mediálního zpravodajství zazní i před poslanci. "I proto, že jestli je něco nebezpečné, tak je to i šíření paniky z neúplných informací," uvedl.

Foto: Jakub Plíhal
14:21

Potvrzeno: Pacient ze Zlínska má podle ministerstva zdravotnictví negativní výsledek testu na koronavirus. Muž z Hulína na Kroměřížsku, který byl na začátku ledna jako turista v Číně, přišel v pondělí do nemocnice s příznaky chřipky, poté byl převezen do Uherského Hradiště.

14:14

Výsledek jednání pražského magistrátu a složek integrovaného záchranného systému:

14:07

Podezření na koronavirus u pacienta hospitalizovaného v nemocnici v Uherském Hradišti se nepotvrdilo, informuje ČT. Potvrdila to Krajská hygienická stanice Zlínského kraje.

13:29

Spojené státy plánují na středu evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a omezeného počtu dalších amerických občanů. Dostat své občany domů z Wu-chanu chce tento týden i řada dalších zemí, včetně Francie či Jižní Koreje.

13:29

Japonská vláda dnes vyslala do čínského Wu-chanu charterový letoun, který by měl z tohoto města zasaženého novým typem koronaviru evakuovat desítky japonských státních příslušníků. Informovala o tom agentura Kjódó. Japonské ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že Čína schválila evakuaci asi 200 z 650 Japonců, kteří si přejí Wu-chan opustit. Do vlasti by se měli vrátit ve středu.

13:14

 Na Slovensku se nepotvrdilo žádné z podezření na výskyt koronaviru. Dnes o tom informoval slovenský premiér Peter Pellegrini, který je nyní také pověřen vedením ministerstva zdravotnictví. Slovensko naposledy evidovalo podezření na zmíněný virus u tří pacientů, všechna vyšetření skončila negativně. U další osoby se nákaza nepotvrdila už dříve.

13:07

Na stálou lékařskou službu na Letišti Praha se obrací více lidí, než bylo dosud běžné. Nárůst je znatelný od neděle, přesná čísla ale bude mít služba až v měsíční statistice. Na onemocnění novým typem koronaviru, který se šíří v Číně, se ale od neděle zatím další podezření neobjevilo. 

12:39

Na výsledky, které nákazu u čínského turisty v Nemocnici Na Bulovce potvrdí, či vyvrátí, bude nemocnice čekat minimálně šest hodin. "Přivezli k nám šest Číňanů, kteří přijeli jako turisté z centrální Číny. Jednoho z nich jsme si nechali na vyšetření, je nachlazený a má příznaky. Ostatní jsme propustili," řekla Krautová. Čínský turista bude sám na pokoji na infekční klinice. "Koronavir není vysoce nakažlivá nemoc, bude na běžném oddělení," dodala mluvčí.

12:37

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka označil zařazení tématu koronaviru za logické. "Pokud je tato situace, kdy dva dny v médiích neslyšíme nic jiného, a pokud poslanci projeví zájem dozvědět se víc od vlády, mají na to určitě právo," řekl novinářům ve sněmovně. Sociální demokraté podle něj zvláštní bod pravděpodobně podpoří.

12:37

Sněmovna by mohla dnes nebo ve středu zařadit na program bod, ve kterém by ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) či premiér Andrej Babiš (ANO) dostali příležitost popsat aktuální opatření přijatá v Česku kvůli novému koronaviru. Z tiskových konferencí poslaneckých klubů před začátkem jednání dolní komory vyplývá, že koaliční ČSSD i opoziční kluby by mohly projednání tohoto bodu podpořit.

12:28

Podle ČT záchranáři pět z šesti převezených čínských turistů obratem propustili. Podezření na koronavirus určili jen u jednoho, který nyní leží v izolovaném pokoji na infekčním oddělení. Výsledky budou známy odpoledne.

12:06

Lékaři v čínském Wu-chanu provedli císařským řezem porod u sedmadvacetileté ženy, u níž se projevují příznaky nákazy koronavirem. Stav matky, která byla v 37. týdnu těhotenství, se rychle zhoršoval a těhotenství pro ni bylo neúnosné. S odvoláním na čínskou televizi o tom dnes informovala agentura Reuters. Nový typ koronaviru už v Číně od prosince zabil přes 100 lidí.

12:02

ČTK informuje, že Nemocnice Na Bulovce prověřuje podezření na koronavirus u čínského turisty. Výsledky budou odpoledne. Záchranáři ho přivezli z hotelu v Nuslích, jde o jednoho z turistů z hotelu v ulici Sevřená.

11:57

Pražští záchranáři dnes zasahovali v hotelu v ulici Sevřená. Šest osob s horečnatým onemocněním a pozitivní cestovatelskou anamnézou převezli do Nemocnice Na Bulovce. "Všechny osoby byly mimo ohrožení života a jedná se pouze o preventivní opatření. Není aktuálně potvrzeno, že by byl kdokoliv z pacientů nakažen koronavirem," píše záchranka.

11:40

Firma Českokrumlovský rozvojový fond, která provozuje bus stop, systém placeného vjezdu zájezdových autobusů do Českého Krumlova, zatím nezaznamenala úbytek čínských turistů kvůli koronaviru. Jihočeská centrála cestovního ruchu nemá informace, že by turisté rušili dovolené. V Krumlově jsou nyní čínští turisté, kteří na zájezdy přiletěli před týdnem až 14 dny. Denně v této době do města přijede 30 až 60 zájezdových autobusů, za leden jich bude asi 1350.

11:20

Čínský Wu-chan, ze kterého se rozšířil nový koronavirus, se od čtvrtka nachází v karanténě. V pomyslné izolaci jsou i zprávy o situaci ve městě. Peking je blokuje a vyhání z místa zahraniční novináře. Přesto na internet unikají dosud necenzurované informace přímo z místa.

10:53

Japonsko hlásí další případ pacienta nakaženého koronavirem. Dotyčný však nebyl na návštěvě Číny, nakazil se tak zřejmě až v Japonsku.

10:50

Němci nakaženému koronavirem je 33 let a daří se mu dobře. Nakazil se podle všeho od Číňanky, která se v bavorské firmě, v níž je zaměstnán, účastnila školení. Na tiskové konferenci v Mnichově to dnes uvedly bavorské úřady. Nikdo další z okolí nakaženého zatím symptomy onemocnění nemá. Bavorsko dnes pro veřejnost zřídí speciální telefonní linku, kde se lidé budou moci poradit. Zvažuje i zavedení dalších opatření.

10:48

V Praze bylo kvůli novému koronaviru od pátku laboratorně testováno pět lidí. Výsledky byly negativní, informovala dnes Hygienická stanice hlavního města Prahy. 

"K testování došlo u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

10:27

Přílet letadla ze Šanghaje proběhl standardně, hlásí pražské letiště.

10:14

Z Číny se šíří nový druh koronaviru, na který neexistuje žádný lék. Podívejte se na grafiku Aktuálně.cz.

10:13

První let, kterým budou evakuováni francouzští občané z čínského Wu-chanu, se pravděpodobně uskuteční ve čtvrtek. Podle agentury Reuters to dnes řekl státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari. Ve Wu-chanu pobývají i čtyři Češi a premiér Andrej Babiš v pondělí uvedl, že Česko jedná o pomoci s evakuací dvou z nich právě s Francií.

08:34

Stav pacienta, který je od pondělí na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice kvůli podezření na nákazu koronavirem, je dobrý. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Výsledky testů, které nákazu potvrdí či vyvrátí, by měly být známy dnes, nemocnice je zatím nemá, vzorky testuje Národní referenční laboratoř.

"Pacient se cítí dobře, v noci nenastaly žádné komplikace, stav pacienta se nezhoršil," řekl ČTK Havrlant.

08:31

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus neprosazuje evakuaci cizinců z Číny kvůli koronaviru. Jak dnes napsala agentura Nová Čína, Ghebreyesus také schvaluje postup čínských úřadů při řešení situace.

Podle agentury si je šéf WHO jist, že je Čína schopna udržet situaci pod kontrolou a zabránit šíření viru. Vyzval všechny, aby udrželi za současných okolností klid a neuchylovali se k přehnaným reakcím.

08:20

Když rodina mladé Číňanky informovala opavskou nemocnici o podezření na onemocnění koronavirem, vyslala nemocnice do domácnosti speciální tým v oblecích kvůli odebrání vzorků. Bylo rozhodnuto, že dívka zůstane v domácí izolaci a nasadili jí léky proti horečce. Rodina byly poučena, aby při zhoršení stavu dívky hned kontaktovala nemocnici. Podle mluvčího se zdravotnické zařízení připravovalo na možné přijetí pacientky, krátce byly zopakovány postupy pro tyto situace.

07:58

Nezletilá Číňanka do Česka přiletěla před necelými dvěma týdny a u svých příbuzných onemocněla, objevil se u ní kašel a horečka. Rodina zalarmovala infekční oddělení nemocnice. Podle mluvčího Slezské nemocnice v Opavě Jiřího Krušiny příbuzní postupovali správně, když s dívkou nepřišli do žádné ambulance.

07:46

Číňanka, kterou kvůli podezření na koronavirus šetřila Slezská nemocnice v Opavě, nákazu nemá. Informuje o tom ČT.

07:08

První oběť nového koronaviru oznámily i úřady v Pekingu, jde o padesátiletého muže, který navštívil jedenáctimilionové město Wu-chan. Právě zřejmě z tamního zvířecího trhu se nemoc rozšířila.

06:21

Opatření proti šíření nového typu koronaviru, proti němuž zatím není vakcína, oznámila i společnost Facebook. Ta požádala své zaměstnance, aby nejezdili do Číny, pokud to není bezpodmínečně nutné. Zaměstnancům, kteří už do Číny přijeli, doporučila, aby pracovali z domova.

06:17

Čínská státní televize dnes podle agentury AP uvedla, že v provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu se virus od konce loňského roku šíří, zemřelo dalších 24 lidí.

Z provincie Chu-pej hlásí 1291 nových případů, čímž celkový počet nakažených v Číně přesáhl 4000. Server BBC připomněl, že nový koronavirus zabíjí většinu oslabené či starší lidí.

06:17

Na nový koronavirus v Číně zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob je jím tam nakaženo. Novou bilanci zveřejnila místní média a informují o ní světové tiskové agentury. Dosud se uvádělo 82 obětí a na 2800 infikovaných.

00:35

Pacient je podle bavorského ministerstva v dobrém stavu a izolován. Místní úřady se nyní snaží informovat lidi, kteří s nakaženým přišli do kontaktu. Podle místních úřadů je riziko šíření nákazy v oblasti malé, uvedla DPA.

00:35

Německo potvrdilo první případ nákazy novým typem koronaviru, který se šíří z Číny. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na bavorské ministerstvo zdravotnictví. Případ se objevil v okrese Starnberg u Mnichova.

23:12

Testy nepotvrdily nákazu koronavirem u čínského turisty, který je hospitalizovaný na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice. Muž trpí běžnou respirační infekcí, sdělila ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Lékaři v Česku nadále evidují tři případy podezření na nákazu koronavirem.

21:31

Francie předpokládá, že své občany z čínského Wu-chanu evakuuje v polovině tohoto týdne. Řekl to francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Jeho náměstek podle agentury AFP dodal, že na palubě evakuačních letadel bude také několik občanů jiných evropských zemí. Ve Wu-chanu, odkud se šíří koronavirus, pobývají mimo jiné čtyři Češi. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko jedná o pomoci s evakuací dvou z nich právě s Francií.

21:21

Na letišti v Praze už se opatření převedla do praxe.

21:13

Dělníci v čínském městě Wu-chan, odkud se šíří nový druh koronaviru, dokončili po čtyřech dnech práce první z budov nově vznikající nemocnice. Kompletní zařízení má už za necelý týden začít sloužit pacientům nakaženým virem 2019-nCoV, který si zatím v Číně vyžádal nejméně 82 obětí a nakazilo se jím téměř 3000 lidí. Na facebooku to uvedl čínský vládní Lidový deník, který zveřejnil i sestřih videa z pokračující stavby.

20:04

Letiště Praha v Ruzyni v podvečer na twitteru vyzvalo aerolinky ke spolupráci v edukaci cestujících. Ti by měli být už na palubě letadla informováni, aby při podezření na onemocnění koronavirem neopouštěli letiště a okamžitě zde vyhledali lékaře. Opatření aerolinky postupně zavádí.

19:42

Českobudějovická nemocnice doplnila další informaci o pacientovi s podezřením na koronavirus. 

Čínský turista přijel do země 26. ledna. Jel z Budapešti, přes Bratislavu, do Vídně, Hallstattu, potom do jižních Čech. Na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice je od dnešního rána.

18:49

Jihočeští hygienici evidují jeden případ podezření na koronavirus. Je to čínský turista. Leží na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice.

Výsledek laboratorního vyšetření vzorků budou mít hygienici v úterý. V pondělí to řekla ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Nemocný leží na infekci českobudějovické nemocnice, dostává zdravotní péči, ale nevíme. Ve hře je chřipka, jiné akutní respirační onemocnění, musíme připustit, že je tam určité riziko i této infekce, je to možnost. V tuto chvíli nemáme výsledek, čekáme, zda se nepotvrdí chřipka nebo jiný respirační původce," řekla ředitelka.

18:23

ChinaTour informovala, že v prvním pololetí své zájezdy do Číny a Tibetu ruší.

18:03

Češi shánějí informace o koronaviru. Volají nebo píšou maily například Nemocnici Na Bulovce, Hygienické stanici hlavního města Prahy nebo volají přímo na informační linky lékáren a nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví i pražští hygienici aktualizované informace umístili na své weby. Pravidelně o tématu informuje i Státní zdravotní ústav.

17:49

Moravskoslezští hygienici mají druhé podezření na nákazu koronavirem v kraji. Jde o muže z Opavska ve věku přes 30 let, jenž je v Česku už tři týdny.

V úterý ráno zřejmě půjde na rentgen. "Po celou dobu má dýchací obtíže. Pokud se to do rána nezlepší, tak u něj bude provedeno rentgenové vyšetření v lůžkovém zařízení. Pokud tam bude zánět plic, bude proveden stěr až z dolních cest dýchacích, protože v nosohltanu už bychom nic nezachytili," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

17:42

České cestovní kanceláře přijaly první storna zájezdů do Asie kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru v Číně. CK China Tours zrušila na první pololetí všechny své zájezdy do Číny a Tibetu. Klienti se rovněž častěji u cestovních kanceláří informují o aktuální situaci a řeší případná omezení či možnosti změny místa zájezdu.

17:37

Vývoj kolem nákazy začínají monitorovat i firmy. "Situaci samozřejmě sledujeme a jsme v kontaktu s příslušnými úřady. Zatím nebylo potřeba přijímat žádné významné opatření," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

16:49

Ministerstvo zahraničí na svém webu upozorňuje případné cestovatele do Číny, že čínské úřady uzavřely či omezily dopravu do řady měst provincie Chu-pej. Česká diplomacie proto doporučuje, aby do nich lidé necestovali a zvážili i cestu do ostatních částí této provincie. Pokud se lidé v ohrožených oblastech nacházejí, měli by kontaktovat ambasádu v Pekingu nebo generální konzuláty v Šanghaji, Čcheng-tu nebo Hongkongu. Čína k pondělí vyhlásila již ve všech čínských provinciích a správních oblastech první stupeň ohrožení veřejného zdraví.

16:25

Moravskoslezští hygienici mají jedno podezření z nákazy koronavirem. Jde o ženu, před 11 dny přiletěla z Číny. Je v domácí izolaci. Vzorky prověří Státní zdravotní ústav, výsledky budou mít hygienici k dispozici v úterý.

"Je to jedna pacientka z neděle z večera, která je v domácí izolaci. Přiletěla před 11 dny z Číny. Byla tam teplota, kašel. Dneska ráno byly odvezeny vzorky do Státního zdravotního ústavu," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová. "Nepochází odsud, je to Číňanka, která přiletěla na prázdniny k babičce a tady onemocněla," doplnila Svrčinová.

16:09

Na bezpečnostní schůzce budou zástupci města a záchranáři řešit, zda fungují a jsou dodržovány všechny kroky, které stanovuje epidemiologický plán hlavního města.

15:51

Obavy ze šíření koronaviru rostou a mají již významný vliv na celosvětovou ekonomiku.Obavy způsobují pokles asijských, evropských i amerických akciových trhů, propadla i cena ropy. Naopak roste cena zlata jako bezpečného přístavu v krizích.

Asijské trhy klesly o více než dvě procenta a k negativní náladě se přidaly dopoledne i evropské trhy, řekl ČTK analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Index DAX ztratil od rána 2,4 procenta a pokračuje v pádu. Podobně jsou na tom ostatní evropské indexy.

Americké indexy před otevřením trhu oslabují o 1,5 procenta. Zvýšená averze investorů vůči riziku také dostává pod tlak cenu ropy, která se od konce minulého týdne propadla již o pět procent, dodal Tupý.

15:32

Druhý pacient na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice je umístěn do izolace. "Výsledky rozborů ze specializované laboratoře by měly být známy zítra," potvrdil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

15:20

U ženy z Brazílie v pražské Nemocnici Na Bulovce se koronavirus nepotvrdil. Nemocná žena cestovala po jihovýchodní Asii. "O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajský epidemiolog," uvedla lékařka Kristýna Herrmannová. 

15:10

Sérii chyb vytýkají diskutéři na čínských sociálních sítích představitelům provincie Chu-pej, kteří v neděli vystoupili na tiskové konferenci uspořádané kvůli šíření nového typu koronaviru. Guvernér provincie, která je centrem nákazy, přišel v rozporu s všeobecnými nařízeními na konferenci bez respirační roušky. Starosta města Wu-chan sice roušku nasazenou měl, ale obráceně, upozornili podle listu The Guardian přispěvatelé na sociální síti Weibo.

Nový koronavirus si vyžádal už 81 mrtvých a 2744 nakažených, z nichž převážná většina je právě z provincie Chu-pej. Infekce se rozšířila i mimo Čínu, nejnověji ohlásila pozitivní případ Kambodža.

15:06

Podle lékařky Kristýny Herrmannové by měl člověk, který u sebe pocítí možné příznaky koronaviru, informovat svého lékaře telefonicky a nezatěžovat ambulanci

15:05

V izolaci od okolního světa se kvůli epidemii koronaviru ocitlo přes 37 milionů lidí v Číně.

15:02

Pacient se podle Herrmannové přijímá, pouze pokud splňuje epidemiologická a klinická kritéria. "To znamená, že se pohyboval v rizikové oblasti a má příznaky chřipkového onemocnění," popsala lékařka z Kliniky infekčních parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce

14:55

"Pacientka se vrátila z rizikové oblasti," řekla lékařka Kristýna Herrmannová o pacientce na Bulovce. "Nepoužívá se biobox, který tu máme. Není potřeba. Při ošetřování používáme běžné ochranné pomůcky, jako je voděodolný plášť, respirační rouška, čepice, rukavice a brýle," upřesnila, jak péče o nemocnou vypadá.

14:48

Nemocnice Na Bulovce čeká na výsledky pacientky, která byla přijatá v noci na dnešek. Zda je nakažená, by mělo být známo po 15. hodině. U pacienta přijatého v pátek se koronavirus nepotvrdil.

14:47

Kroměřížská nemocnice prověřuje podezření na koronavirus u muže, který byl v Číně. Zdravotníci ho převážejí na infekční oddělení do Uherského Hradiště.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, v níž budeme nabízet aktuální informace z domova i ze světa týkající se nového koronaviru.