Online: Je prezident Karzáí pravým vítězem voleb?

Naďa Straková
9. 9. 2009 13:15
Je současný prezident Hamíd Karzáí legitimním vítězem kontrovezních voleb, které provázely četné podvody? Odpovídá pozorovatelka Magdalena Mikšová
Volební pozorovatelka Magdalena Mikšová
Volební pozorovatelka Magdalena Mikšová | Foto: Michal Žák

Praha - První prezidentské volby v Afghánistánu po pěti letech doprovázely podle zpráv médií rozsáhlé podvody.

Kvůli zvyšujícímu se počtu manipulací mezitím ale Ústřední volební komise nařídila přepočítání hlasů v některých obvodech. Zda tak Karzáí opět obhájí svůj post, v tuto chvíli není jasné. Volební komise zaregistrovala celkem 2000 stížností na regulérnost průběhu voleb, 600 z toho vážných.

Média přinesla zprávy o falešných volebních místnostech, prodeji volebních průkazů i kupování hlasů od lokálních kmenových vůdců.

Hamíd Karzáí na základě oficiálních údajů zřejmě vyhrál a podle včerejšího sdělení volební komise získal po sečtení 91 procent lístků 54 procent odevzdaných hlasů. Jeho hlavní rival Abdalláh Abdalláh má podle komise 27 procent hlasů.

Zda současný prezident Hamíd Karzáí obhájí svůj post, není v tuto chvíli jisté
Zda současný prezident Hamíd Karzáí obhájí svůj post, není v tuto chvíli jisté | Foto: Reuters

Definitivní výsledky nebudou oznámeny do té doby, dokud volební komise stížnosti neprošetří. Obhájí Karzáí svůj post? Budou výsledky anulovány? Je vůbec možné v kmenové společnosti, jakou Afghánistán je, uskutečnit demokratické volby?

O složitosti voleb v Afghánistánu se čtenáři Aktuálně.cz dnes hovořila volební pozorovatelka Magdalena Mikšová, která se hlasování zúčastnila pod hlavičkou mise Evropské unie (EU EOM) v neklidné jižní provincii Kandáhár.

"V Afghánistánu velkou roli hraje kmenová příslušnost. Například Paštúnové (tvoří asi 40 procent obyvatelstva) mají velký problém s tím akceptovat i jako prezidenta někoho jiného než Paštúna," vysvětluje v online rozhovoru Mikšová, proč je Karzáí takovým favoritem u velké části Afghánců.

"Pozorování neomezovala jen bezpečnostní situace, ale také velmi nízká účast voličů - velká část nechtěla riskovat své životy," popisuje ztížené podmínky voleb Mikšová.

"Některé rakety dopadly během volebního dne v Kandaháru i do volebních center a Talibán vyhrožoval před volbami, že budou všem voličům řezat prsty," dodává.


 

Právě se děje

Další zprávy