Živě: Průzkumy pro druhé kolo věří Macronovi, Le Penová v Paříži oslovila jen pět procent voličů

Živě
Francouzi v prvním kole volili nového prezidenta. O více než dvě procenta hlasů zvítězil Emmanuel Macron před Marine Le Penovou. Oba kandidáti se utkají ve druhém kole, které se bude konat 7. května. Samotné hlasování i následný vývoj situace ve Francii jsme sledovali online přenosu.
Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
12:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milé čtenářky, milí čtenáři, náš online přenos souhrnem událostí v tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost. Další dění ve Francii sledujte v naší zahraniční rubrice.

12:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrnujeme klíčové události prvního kola francouzských prezidentských voleb:

- Středový nezávislý kandidát Emmanuel Macron zvítězil s 23,75 procenta hlasů.

- Pro šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů.

- Většina neúspěšných kandidátů i hlavních politických stran ve Francii už vyjádřila podporu Emmanuelu Macronovi. Kromě zástupce krajní levice Jean-Luca Mélenchona, jehož voliči by podle pozorovatelů mohli dát ve druhém kolem přednost Le Penové.

- Marine Le Penová chystá příští dva týdny mohutnou ofenzivu. Doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice.

- Druhé kolo voleb se koná v neděli 7. května.

12:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Za dva týdny se chci stát vaším prezidentem, zaznělo z řečnických pultů jak Marine Le Penové tak i Emmanuela Macrona po prvním kole.

Oba kandidáti mají před ruhým kolem stejné přání: chtějí získat hlasy francouzských patriotů.

Patrioti, volte za prezidenta mne, volají shodně vítězové voleb Le Penová a Macron

1:09
Vítězové prvního kola prezidentských voleb ve Francii, Marine Le Penová a Emmanuel Macron, burcují voliče pro rozhodující druhé kolo. | Video: Reuters
11:55

Francie rozdělená na půl. To je výsledek prvního kola prezidentských voleb.

11:39

Protesty v neděli v noci neprobíhaly jen v Paříži.

Asi 40 dalších podobných akcí se konalo i mimo hlavní město, souhrnný počet jejich účastníků se odhaduje na 2000. Nejvíce osob - asi 300 - se sešlo v Nantes a 250 v Toulouse. Větší zásah si vyžádala akcetaké  v Bordeaux, kde se zatýkalo.

Mnoho demonstrantů, kteří vyšli do ulic na výzvu antifašistických a protikapitalistických hnutí mělo na sobě podle agentury AFP kukly a na policisty házeli petardy a zápalné lahve. Vzplálo několik automobilů a rozbíjely se výkladní skříně.

11:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak probíhala ve Francii volební noc. Macron a Le Penová slavili, zatímco v ulicích vypukly nepokoje.

10:48

Někteří francouzští politici kritizují Macrona kvůli příliš bujarým oslavám vítězství. Ještě není rozhodnuto, vzkazují mu.

"Je si příliš jistý a příliš arogantní, jako byl už hlasy Francouzů byly k ničemu a průzkumy už rozhodly," prohlásil na účet Emmanuela Macrona místopředseda FN Florian Philippot.

Podle něj Macron ve svém projevu po vyhlášení výsledků hovořil, jako by šlo o konečné vítězství a Francouzi už neměli co říci.

Emmanuel Macron slaví vítězství v prvním kole prezidentských voleb.
Emmanuel Macron slaví vítězství v prvním kole prezidentských voleb. | Foto: Reuters
10:31

Během nepokojů, které vypukly v Paříži ve volební noc, bylo zraněno šest policistů a tři demonstranti. S odkazem na policejní zdroje invormuje server televizní stanice France24.

Po střetu demonstrantů s policií bylo na Place de la Bastille zadrženo celkem 29 lidí.

Foto: Reuters
10:21

První kolo prezidentských voleb Francii rozdělilo.

Emmanuela Macronavolily především západní oblasti a také Paříž i s okolními departementy. 

Marine Le Penová uspěla zejména na severovýchodě a pak na jihovýchodě Francie a pařížskou aglomeraci svírá v obklíčení.

Vyplývá to z volební mapy zveřejněné na webu listu Le Monde.

10:07

"V podobě Macrona a Le Penové proti sobě stojí dvě představy o společenské a politické budoucnosti Francie, které nemohou být odlišnější," je přesvědčena komentátorka serveru Spiegel Online.

"Emmanuel Macron prosazuje všechno to, co by Le Penová ráda zrušila. Ve svých proslovech načrtává vizi energií nabité a dopředu směřující země, která globalizaci vnímá jako šanci, nikoliv ohrožení. Naproti tomu Le Penová se chce odvrátit od Evropy, chce zavřít hranice, které už dávno neexistují," píše server, podle něhož bude druhé kolo hlasování rozhodovat o celé Evropě.

9:53

Francouzská Socialistická strana (PS) je v rozpadu, přiznal bývalý francouzský premiér Manuel Valls.

"To je konec jednoho příběhu. Od referenda o Maastrichtu v roce 1992 (od referenda o Smlouvě o EU) jsme se nepoučili o tom, jak má vypadat levice. Mohou patřit k téže politické rodině lidé, kteří nesdílí stejné názory o Evropě, ekonomice, podnicích? Nemyslím. Jsme v demoliční fázi a já bych si přál, abychom brzy přešli do fáze výstavby," řekl Valls.

Sám v prvním kole voleb hlasoval pro centristu Macrona. Kandidát PS se podle něj musí držet středu a Benoit Hamon se příliš přikláněl ke krajní levici.

Premiér Manuel Valls oznamuje, že odstoupí a bude kandidovat na francouzského prezidenta.
Premiér Manuel Valls oznamuje, že odstoupí a bude kandidovat na francouzského prezidenta. | Foto: Reuters
9:48

Marine Le Penová chystá příští dva týdny mohutnou ofenzivu.

Jak dnes napsal deník Le Parisien, šéfka Národní fronty doufá, že přiláká i hlasy voličů tradiční pravice, a podle jejích spolupracovníků se ji chystají podpořit i někteří republikánští poslanci, jejichž kandidát François Fillon skončil třetí. Le Penovou by tak podle komentátorů mohlo podpořit 20 až 30 procent voličů Republikánů.

Podpořit by ji mohli také voliči levicového radikála Jean-Luca Mélenchona.

Le Penová podle Le Parisien svým blízkým spolupracovníkům řekla, že je ochotna přijít s kompromisními postoji, aby získala ve druhém kole širší podporu.

Foto: Reuters
9:34

"Jsou to stejní voliči jako ti, kteří hlasovali pro Trumpa nebo brexit - mají pocit, že velmi špatně doplácejí na globalizaci," popisuje voliče Marine Le Penové francouzská novinářka Anne-Elisabeth Moutetová.

Podle ní pro kandidátku Národní fronty hlasovali hlavně mladí lidé v ekonomicky slabých regionech. Upozorňuje, že tito mladí lidé mají jen malé ponětí o historii této krajně pravicové politické strany.

Foto: Reuters
9:20

Emmanuelu Macronovi už přislíbili podporu ostatní poražení kandidáti kromě Jean-Luca Mélenchona, který stojí na levém okraji politického spektra. Podle některých komentátorů je to právě proto, že zastává podobně extrémní postoje jako Le Penová.

Foto: Reuters
9:04

Kolaps tradičních stran je vidět na propadu podpory socialistů. Ve volbách v roce 2012 získal v prvním kole hlasování Francois Hollande téměř 29 % hlasů, zatímco letos socialista Benoit Hamon pouhých 6,4 procenta.

8:54

Také podle britského listu The Guardian je Macron "nejlepší nadějí velké země s hlubokými problémy". Hrozba, že se k moci dostane krajní pravice, ale podle listu trvá.

8:38

Deník Le Parisien píše o "fenoménu Macron" a regionální list Journal de la Haute-Marne soudí, že politik postavil "všechno vzhůru nohama".

"Klobouk dolů!" reagoval Le Républicain Lorrain, podle kterého Macronovi a jeho hnutí stačilo pouhých osm měsíců kampaně na to, aby se dostal na politické výsluní.

"Emmanuel Macron ještě nevyhrál, ale jeho akce se mu zdařila. Rozdrtil totiž starý politický svět," komentoval list Ouest-France.

8:26

I ostatní francouzská média označují porážku kandidátů tradičních velkých stran, tedy konzervativní pravice a socialistů, za politické zemětřesení nebo malou revoluci.

Postup centristy Emmanuela Macrona, který postupuje do závěrečného duelu s nacionalistkou Marine Le Penovou z prvního místa, přirovnává tisk k "velkému třesku", který "knokautoval pravici" a levici srazil k zemi.

O "skoku do prázdna" píše hospodářský deník Les Echos, podle kterého projevili voliči "znechucení nad systémem a snahu zapomenout na minulost". "Voliči se rozhodli v neděli otočit stránku francouzského politického života, takového, jaký byl strukturován od začátku páté republiky," uvádí se v komentáři.

8:16

Francouzský list Le Monde píše o novém rozdělení francouzské společnosti. Poukazuje přitom na to, že Francouzi odmítli tradiční partaje tíhnoucí z jedné či druhé strany k politickému středu.

Podle Le Monde už není společnost tradičně rozdělena na levici a pravici, ale na proevropské voliče Macrona a protekcionistické a globalizaci odmítající podporovatele Le Penové

7:52

Přehled konečných výsledků prvního kola.

7:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Bylo by předčasné malovat si Emmanuela Macrona jako příštího lídra liberální Evropy. Ale byl by to lepší prezident než Le Penová; pro Francii, pro Evropu i pro nás," říká ve svém komentáři Jan Lipold.

7:21

Titulky dnešních francouzských deníků…

7:17

Přopomeňte si, jak reagoval na první kolo voleb jejich vítěz Emmanuel Macron.

7:05

Reakce premiéra Bohuslava Sobotky na konečné výsledky francouzských voleb:

6:40

První průzkumy přisuzují ve druhém kole Emmanuelu Macronovi drtivé vítězství. Pokud by tak volby skončily, stane se tento centristický politik ve 39 letech nejmladším prezidentem Francie.

6:25

Takto hlasovaly jednotlivé departementy. Nacionalistka Marine Le Penová v Paříži získala jen pět procent hlasů:

6:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Žádné překvapení se nekonalo, průzkumy veřejného mínění se tentokrát nezmýlily.

Mnohé pařížské bary v neděli večer přenášely namísto obvyklých sportovních utkání výsledky voleb. Úspěch Macrona Pařížané přivítali potleskem, píše přímo z Francie zpravodajka Aktuálně.cz Simone Radačičová.

6:10

Na propadák tradičních stran ve Francii reagují média. Britský bulvár Daily Mail nazval volby na titulní straně "novou francouzskou revolucí":

6:03

Ministerstvo vnitra uveřejnilo konečné oficiální výsledky:

Zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů.

Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů.

Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů, volební účast činila 78,69 procenta.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milé čtenářky, milí čtenáři, i dnes pro vás budeme sledovat povolební vývoj ve Francii v online přenosu. Vítejte.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

PONDĚLÍ 24. DUBNA

0:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Milé čtenářky, milí čtenáři, náš online přenos souhrnem událostí pro tuto chvíli končíme. S čerstvými informacemi se vám přihlásíme opět brzy ráno. Dobrou noc.

0:28 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrnujeme klíčové události prvního kola francouzských prezidentských voleb:

 • Pravděpodobnými vítězi prvního kola prezidentských voleb ve Francii jsou středový nezávislý kandidát Emmanuel Macron a šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.
 • Podle posledních údajů z francouzského ministerstva vnitra má navrch Macron. Po sečtení 41 milionů hlasů získal 23,61 procenta, Le Penová 22,2 procenta. Na třetím místě skončil Francois Fillon se ziskem 19,87 procenta hlasů a na čtvrtém Jean-Luc Mélenchon s 19,07 procenta hlasů.
 • Pokud se odhady potvrdí, utkají se Macron s Le Penovou v druhém kole prezidentského klání v neděli 7. května.
 • Většina neúspěšných kandidátů i hlavních politických stran ve Francii už vyjádřila podporu Emmanuelu Macronovi.
 • Le Penová se ve svém vystoupení označila za "kandidátku lidu", Macron řekl, že chce Francouze spojovat.
 • Volební účast Francouzů v nedělním hlasování se pohybovala kolem 80 procent oprávněných voličů.
 • Po oznámení prvních odhadů se na náměstí Bastily sešly stovky demonstrantů, kteří se střetli s policisty.
23:55

Francouzi se během těchto voleb setkali s novinkou - na hlasovacích lístcích byla jména kandidátů i Braillovým písmem, aby mohli jednoduše volit také slepci.

23:31

Jak budou zítra ráno vypadat titulní strany francouzských deníků?

23:17

Sečteno je 37,6 milionu hlasů, což jsou zhruba tři čtvrtiny. V čele je Emmanuel Macron s 23,41 procenta těchto hlasů, za ním Marine Le Penová a jejích 22,6 procenta, Francois Fillon a 19,86 procenta a jako čtvrtý Jean-Luc Mélenchon s 18,85 procenta hlasů. S odkazem na ministerstvo vnitra to napsala na Twitteru zpravodajka agentury Bloomberg.

23:14

A kdo podle dosud sečtených hlasů skončil poslední? Je to Jacques Cheminade, pětasedmdesátiletý muž, který měl jako jeden z předvolebních slibů osídlení planety Mars. Mnoho francouzských médií jeho kandidaturu nebralo vážně. Hlasovalo pro něj zhruba 0,2 procenta lidí.

22:50

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové popřál podle agentury AFP Emmanuelu Macronovi "vše nejlepší" do druhého kola prezidentských voleb ve Francii.

22:39

Nová čísla ministerstva vnitra: sečteno je už více než 33 milionů hlasů. Ty posouvají do čela prvního kola voleb Emmanuela Macrona se ziskem 23,11 procenta těchto hlasů. Marine Le Penová má 23,08 procenta. Její podíl opět klesl, jak přibývají hlasy z měst.

22:37

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel je rád, že do druhého kola prezidentských voleb ve Francii postoupil Emmanuel Macron. "Je to jediný proevropský kandidát," dodal Gabriel. 

Podobně mluví i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který mu pogratuloval.

22:32

Macron řekl, že chce být hlasem naděje a optimismu. "Chci být prezidentem patriotů, který se postaví hrozbě nacionalismu," řekl ve svém projevu. Narážel tím na svou soupeřku Marine Le Penovou.

22:25

"Slibuji, že se budu snažit spojit všechny Francouze," řekl také Macron. Zdůraznil pozici Francie v rámci Evropské unie. 

22:22

Jako poslední z hlavních kandidátů veřejně promluvil i centrista Emmanuel Macron, který poděkoval Benoitu Hamonovi a Francoisi Fillonovi, že ho podpořili do druhého kola voleb.

"Během jednoho roku jsme změnili tvář francouzské politiky," řekl Macron. "Musíme pokračovat a nevzdávat se," dodal.

Foto: Reuters
22:15

Podle francouzského ministerstva vnitra je sečteno už 28 milionů hlasů. Marine Le Penová získala 23,6 procenta z nich, Emmanuel Macron 22,78 procenta. Francois Fillonovi dosud sečtené hlasy přisuzují 19,69 procenta hlasů, Jeanu-Lucu Mélenchonovi 18,43 procenta. Čím více hlasů je sečteno, tím klesá podíl Le Penové.

22:11

Proč bude nový francouzský prezident potřebovat parlament? A co je to kohabitace?

22:02

Agentury už vydávají předpovědi pro druhé kolo voleb. Podle agentury Harris by Emmanuel Macron porazil Marine Le Penovou ziskem 64 procent hlasů. Podle agentury Ipsos by také vyhrál Macron, který by prý získal 62 procent hlasů.

21:59

Kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon prohlásil, že v druhém kole voleb nikoho nepodpoří.

21:56

Nabízíme stručné shrnutí nejnovějšího dění:

 • Pravděpodobnými vítězi prvního kola prezidentských voleb ve Francii jsou středový nezávislý kandidát Emmanuel Macron a kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.
 • K dispozici jsou zatím jen částečné výsledky hlasování z menších měst i volební odhady. Drtivá většina z nich ale oba politiky posílá do druhého kola.
 • Odhady většinou favorizují Macrona, dosud sečtené hlasy Le Penovou. Nejsou v nich však započtené hlasy z velkých měst.
 • Pokud se odhady potvrdí, utkají se Macron s Le Penovou v druhém kole prezidentského klání v neděli 7. května.
 • Většina neúspěšných kandidátů i hlavních politických stran ve Francii už vyjádřila podporu Emmanuelu Macronovi. Le Penová se ve svém vystoupení označila za "kandidátku lidu". 
 • Volební účast Francouzů v nedělním hlasování se pohybovala kolem 80 procent oprávněných voličů.
21:49

Zakladatel Národní fronty a otec Marine Le Penové promluvil. "Emmanuel Macron, to je pravý kandidát stávajícího systému. Byl to ministr pánů Hollanda i Vallse," uvedl Jean-Marie Le Pen pro stanici BFMTV.

21:41

Agentura Ifop předpovídá, jak se hlasy z prvního kola rozdělí v kole druhém. Emmanuel Macron zřejmě získá mnoho hlasů Benoita Hamona a polovinu hlasů Jeana-Luca Mélenchona. Získal by i víc hlasů Francoise Fillona než Marine Le Penová.

21:36

Jeden z pravděpodobných vítězů prvního kola prezidentských voleb Emmanuel Macron má zanedlouho předstoupit před své příznivce. Ti už se rozehřívají. 

21:35

Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že je sečteno už 20 milionů hlasů. Z nich má Marine Le Penová 24,38 procenta hlasů, Emmanuel Macron 22,19 procenta, Francois Fillon 19,63 procenta a Jean-Luc Mélenchon 18,09 procenta. Mezi prvními jsou však sečteny hlasy z menších obcí a vesnic, nezahrnují podle ministerstva velká města, kde by podle průzkumů měl získat podporu Macron.

21:32

Kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon odmítl na svém Facebooku předběžné odhady prezidentského klání, které mu přisuzují až čtvrté místo. Zveřejněná čísla označil za "průzkumy" a doporučil svým příznivcům, aby vyčkali oficiálních výsledků a zachovali zdrženlivost.

Nous ne validons pas le score annoncé sur la base de sondages. Les résultats des grandes villes ne sont pas encore connus. J'appelle à la retenue et les commentateurs à la prudence. JLM

Zveřejnil(a) Jean-Luc Mélenchon dne 23. Duben 2017
21:29

Kandidát republikánů Francois Fillon patřil zpočátku mezi favority, vaz mu ale zlomila aféra kolem fiktivního zaměstnávání jeho manželky Penelope. "I přes veškerou snahu a vůli jsem nedokázal přesvědčit své krajany. Překážky na mé cestě byly příliš velké a kruté. Za porážku si můžu sám, přijímám za ni odpovědnost a pouze já sám se s ní musím vyrovnat," řekl v povolebním projevu Fillon. Ten sám prohlásil, že bude v druhém kole volit centristu Emmanuela Macrona.

21:26

Francouzské prezidentské volby jsou taky postupným loučením dosavadní hlavy státu, socialisty Francoise Hollanda. Ihned po zveřejnění prvních odhadů výsledků zavolal středovému kandidátovi Emmanuelu Macronovi a pogratuloval mu k postupu do druhého kola. Jeho pravděpodobné protikandidátce, krajně pravicové političce Marine Le Penové, Hollande podle Elysejského paláce nevolal.

21:24

Kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon vede první kolo voleb v zámořských územích na ostrově Martinik a ve Francouzské Guyaně. Podle listu Le Figaro zde získal 27, respektive 25 procent hlasů.

21:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie - Na pařížském náměstí Bastily se sešlo zhruba několik stovek mladých demonstrantů. Policie celé náměstí uzavřela. Dovnitř policisté pouští jen neochotně, každý musí ukázat obsah kabelky nebo batohu. Odejít není příliš snadné, policisté pouští ven jen několika výstupy. Je tu obrovský počet policistů a policejních vozů. Z místa se před chvílí ozývaly dělobuchy.

Protesty na náměstí Bastilly.
Protesty na náměstí Bastilly. | Foto: Simone Radačičová
21:11

Po projevu Le Penové začali lidé v jejím štábu zpívat francouzskou hymnu.

21:10

"Musíme bojovat proti divoké globalizaci," řekla Marine Le Penová. Zopakovala některé své hlavní body programu: obranu hranic nebo boj s migrací. Podle svých slov se považuje za "kandidátku lidu". Na druhém kole voleb prý závisí "přežití Francie".

21:08

Marine Le Penová promluvila poprvé po vyhlášení předběžných výsledků voleb. "Považuji to za čest a čelím jí s pokorou a uznáním," řekla. Podle ní jsou výsledky hlasování "historické".

21:04

V Paříži se střetli demonstranti s policisty poté, co se dozvěděli předběžné výsledky prvního kola voleb. Někteří požadují, aby Marine Le Penové nebylo dovoleno postoupit do druhého kola.

20:58

Pokud se výsledky Macrona a Le Penové v prvním kole prezidentských voleb potvrdí, jde pro tradiční politické strany ve Francii doslova o zemětřesení.

Tady jsou v přehledu výsledky jejich kandidátů od roku 1965.

20:56

Rozdíl mezi Macronem a Le Penovou je podle většiny odhadů sociologických agentur velmi těsný. Podle některých dostali od voličů dokonce shodnou podporu.

20:49 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Náměstí Bastily je uzavřené.

20:47

Pravděpodobný postup Emmanuela Macrona a Marine Le Penové do druhého kola prezidentských voleb přepisuje francouzskou politiku. Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.

20:45

"Není jiná cesta než hlasovat proti extrémní pravici, a hlasovat tedy pro Emmanuela Macrona," řekl v prvním projevu po volbách kandidát republikánů Francois Fillon. "Zůstaňte sjednoceni a odhodlaní. Věřte mi, že vaše síla je důležitá a Francie ji potřebuje."

20:43

"Je to krásné vítězství pro všechny patrioty," napsala na Twitter Marion Le Penová. "Patnáct let jsme neměli suverénního kandidáta, který by se dostal do druhého kola," chválí úspěch své tety. Na mysli měla svého dědečka, Jeana-Marie Le Pena. Ten založil Národní frontu, kterou Marine Le Penová v současnosti vede. V roce 2002 postoupil do druhého kola prezidentských voleb, kde ho však drtivě porazil Jacques Chirac.

20:32

A takhle slavili příznivci Marine Le Penové.

20:27

Takhle vypadal jásot ve volebním štábu Emmanuela Macrona po zveřejnění prvních exit polls.

20:25

Emmanuel Macron sbírá podporu ze všech stran. Už i socialistický premiér Francie Bernard Cazeneuve vyzval všechny demokraty, aby ve druhém kole voleb hlasovali právě pro Macrona.

20:24

"Obracíme list v historii francouzské politiky," řekl Emmanuel Macron pro agenturu AFP. Podle mnoha průzkumů je právě on vítězem prvního kola prezidentských voleb.

20:21

Další průzkum, tentokrát francouzské televizní stanice BFMTV. Podle něj vyhrál Emmanuel Macron s 24 procenty hlasů, za ním Marine Le Penová s 21,8 procenta hlasů.

20:20

Šéf volební kampaně Marine Le Penové David Rachline tvrdí, že druhé kolo francouzských prezidentských voleb bude referendem Francouzů o globalizaci.

20:19

Taky další průzkum agentury Kantar Sofres předpovídá, že v druhém kole voleb se utkají Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Shodně jim v prvním kole přisuzuje 23 procent hlasů, uvádí francouzská televize TF1.

20:18 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pařížané se radují.

20:17

Ke sjednocení za Emmanuelem Macronem už podle agentury Reuters vyzývá i kandidát francouzských socialistů Benoit Hamon. Ten podle odhadů ve volbách propadl. Za socialisty vyhrál poslední prezidentské volby Francois Hollande, současný prezident.

20:14

Bývalý francouzský republikánský premiér Jean-Pierre Raffarin vyzval, aby se "všichni demokraté" ve Francii sjednotili ve druhém kole voleb za kandidátem středu Emmanuelem Macronem. Nepřímo tak přiznal porážku kandidáta konzervativců Francoise Fillona

20:12

Francois Baroin, poslanec za francouzské republikány, jejichž kandidátem byl Francois Fillon, označil výsledek voleb za zemětřesení pro svou stranu. Podle odhadů se Fillon nedostal do druhého kola.

20:10

Toto byly předběžné průzkumy francouzských agentur. Hlasy se teprve začínají sčítat. Výsledky lze sledovat zde.

20:07

A do třetice: agentura Ifop také předpovídá vítězství Emmanuelu Macronovi, a to se ziskem 23,8 procenta hlasů. Do druhého kola by s ním měla postoupit Marine Le Penová, která prý dostane 21,6 procenta hlasů.

20:01

Podle agentury Harris do druhého kola postoupí centrista Emmanuel Macron s 24 procenty hlasů a krajně pravicová Marine Le Penová s 22 procenty. Republikán Francois Fillon a krajně levicový Jean-Luc Mélenchon by měli mít shodně po 20 procentech.

20:00

Podle agentury Ipsos se do druhého kola voleb dostanou Emmanuel Macron a Marine Le Penová.

19:53 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Odhlasováno bude v 20:00.

19:51

Jak vznikají ve Francii první odhady volebních výsledků? Na rozdíl od jiných zemí, kde se provádí dotazování voličů odcházejících od hlasovacích uren, se ve Francii tzv. exit polls odvíjejí až od samotného sčítání hlasů.

Agentury si vyberou zhruba 200 reprezentativních volebních místností v menších městech, kde se hlasování uzavírá už v 19:00. Vhodnou sestavou se pokoušejí přiblížit vzorku voličů pro celou zemi.

Jakmile předsedové volebních okrsků v těchto zvolených místech sečtou hlasy, nahlásí je agenturám a ty je pak v rámci počítačového programu zpracují do reprezentativních exit polls. Jde o odhady, aktuální nálady mezi voliči by ale měly odrážet.

19:47

Další předběžné odhady belgických médií, tentokrát listu La Libre. Podle něj první kolo voleb vyhraje Emmanuel Macron s 24 procenty hlasů, dále budou shodně s 21 procenty Marine Le Penová a Francois Fillon a na čtvrtém místě skončí Jean-Luc Mélenchon s 19 procenty. Tyto tzv. exit polls ale nepochází z věrohodného zdroje.

19:44

Český premiér Bohuslav Sobotka by uvítal, kdyby volby vyhrál Emmanuel Macron. Tomu vítězství přisuzují první předběžné odhady belgických médií.

19:36

Takové občerstvení nabízí štáb Marine Le Penové příznivcům a novinářům. Žádný alkohol.

Zato ve štábu Francoise Fillona jsou i lahve červeného vína.

19:32

Francouzské ministerstvo vnitra otevřeně vyzývá, aby lidé nereagovali na textové zprávy i jiné informace o předběžných výsledcích prezidentského klání z neověřených a nespolehlivých zdrojů. Vyzývá Francouze, aby vyčkali na přesnější údaje po 20. hodině večer

19:29

Renomovaná agentura Ipsos zpřesnila svůj odhad celkové volební účasti ve Francii na 77 procent oprávněných voličů.

19:25

Francouzské prezidentské volby se chýlí ke konci. Známý moderátor John Oliver poslal ještě před nimi všem Francouzům svůj tradiční satirický vzkaz.

19:20

Ve volebním štábu Emmanuela Macrona panuje údajně velmi dobrá nálada. Novináři odhadují, že členové Macronova týmu už tiše slaví postup svého kandidáta do druhého kola prezidentského klání. To je naplánované na 7. května.

19:17

Nicméně podle posledního odhadu RTBF vyhraje první kolo voleb Emmanuel Macron se ziskem 26 procent hlasů, za ním skončí Marine Le Penová s 23 procenty. Do druhého kola by se už nedostali Jean-Luc Mélenchon s 21 procenty, který by překvapivě porazil Francoise Fillona a jeho zisk 17 procent hlasů.

19:13

Ředitel belgické stanice RTBF hájí své průzkumy, které někteří odborníci kritizují. Podle nich jsou tyto odhady velmi předčasné a zavádějící. Frankofonní média (například v Belgii nebo Švýcarsku) nejsou vázána francouzskými zákony a můžou zveřejňovat první odhady výsledků hlasování průběžně.

19:00

Konzervativci v Evropském parlamentu vidí v kandidátce francouzské krajní pravice Marine Le Penové nového Donalda Trumpa a upravili pro ni i jeho heslo.

18:56 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V 19:00 se zavírají volební místnosti v menších francouzských městech a na venkově. Ve velkých metropolích až ve 20:00. Brzy poté budeme znát první přesnější odhady výsledků.

18:49

Francouzská média už nervózně čekají na konec nedělního hlasování (celkově v 20:00) a čerstvé odhady výsledků prvního kola voleb.

18:44

Francouzská média otevřeně varují před prvními exit polls (průzkumy založené na rozhovorech s lidmi, kteří právě odvolili) svých belgických frankofonních kolegů. Ti nejsou vázáni francouzskými zákony a můžou zveřejňovat první odhady výsledků hlasování průběžně.

Podle deníku Libération a dalších francouzských médií jsou ale tyto exit polls silně zavádějící. 

18:43

Podle francouzského deníku Le Figaro byla kandidátka krajní pravice Marine Le Penová k 17. hodině nedělního volebního dne na Twitteru nejcitovanější ze všech 11 prezidentských kandidátů.

18:40

Jeden z favoritů francouzského prezidentského klání Emmanuel Macron zveřejnil těsně před nedělním hlasováním výňatky ze svého čerstvého telefonického rozhovoru s bývalým prezidentem USA Barrackem Obamou.

Obamova kancelář ale obratem popřela, že by jeho telefonát s Macronem znamenal otevřenou podporu pro toho kandidáta francouzského středu.

18:35

Volání po změně je mezi francouzskými voliči silné. Jejich podporu v průzkumech ztráceli kandidáti tradičních velkých stran ve Francii - socialistů i republikánů. Jak radikální bude nakonec změna? Řada voličů se rozhodovala na poslední chvíli.

18:31

Pokud by vám francouzské prezidentské volby připadaly nezajímavé nebo vzdálené téma, pak připomínáme pár důležitých informací:

 • nový francouzský prezident, který má na rozdíl od Česka výkonnou moc, může výrazně ovlivnit tvář současné Evropské unie. Ke svým krokům ale potřebuje podporu parlamentu.
 • pokud postoupí do druhého kola prezidentských voleb (to by se konalo 7. května 2017) kandidátka krajní pravice Marine Le Penová a zvítězí v něm, může být v ohrožení i osud eurozóny, na které silně závisí mimo jiné česká ekonomika.
 • volby ve Francii můžou taky výrazně ovlivnit další vývoj tzv. brexitu neboli odchodu Velké Británie z EU.
 • do čela Francie se může poprvé v její historii postavit žena.
18:25

Na tomhle pódiu se zanedlouho chystá vystoupit jeden z hlavních soupeřů Le Penové, centrista Emmanuel Macron

18:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie - "Normálně bych volila Fillona, ale po tom, co se stalo, jsem se rozhodla raději pro Emmanuela Macrona, " říká osmadvacetiletá Flavia, která čeká se psem před jednou z volebních místností, až odvolí její přítel. "I ten hlasoval pro Macrona," dodává. 

Republikánovi Francoisi Fillonovi uškodil skandál. Ještě nedávno přitom patřil mezi hlavní favority voleb. V listopadu se mu podařilo nečekaně ovládnout primárky republikánů, jenže od začátku roku ho stahuje ke dnu skandál kolem fiktivního zaměstnávání jeho ženy Penelope.

18:20

Před volebním štábem Marine Le Penové v Hénin-Beaumont na severu Francie se tísní stovky novinářů, čekajících na její první vystoupení po prvním kole prezidentských voleb. 

18:17

Francouzská sociologická agentura Ifop odhaduje celkovou volební účast v prvním kole voleb na 81 procent. Tedy lehce vyšší než v roce 2012.

Hlasovat šli nejrůznější Francouzi - například i řádové sestry z kláštera Sv. Cecílie ve městě Solesmes na severozápadě země.

18:13

Souhrn hlavních dosavadních událostí volebního dne:

 • Podle francouzského ministerstva vnitra odvolilo k 17. hodině celkem 69,42 procenta voličů. To je jen zhruba o jedno procento méně než při posledních prezidentských volbách v roce 2012.
 • Všichni hlavní prezidentští kandidáti - Emmanuel Macron, Marine Le Penová, Jean-Luc Mélenchon, Francois Fillon i Benoit Hamon - už odvolili ve svých volebních obvodech.
 • Volby provázejí kvůli teroristickým hrozbám mimořádná bezpečnostní opatření. V pohotovosti je po celé Francii kolem 50 000 policistů a několik tisíc ozbrojených vojáků.
 • Ve městě Hénin-Beaumont na severu Francie došlo ve volební místnosti k menší potyčce, když dvě polonahé ženy s maskou Le Penové začaly nahlas skandovat: "Marine! Prezidentka!". Šlo pravděpodobně o sympatizantky ukrajinského hnutí Femen, které je vůči Le Penové kritické. Policie účastnice protestu zatkla, s nimi i jednoho fotografa.
 • Dvě volební místnosti ve městě Colmar na východě Francie úřady krátkodobě uzavřely kvůli zbrani nalezené v nedalekém autě. Po policejní prohlídce místa ale úřady poplach odvolaly.
 • První předběžné odhady výsledků začnou belgická a švýcarská frankofonní média zveřejňovat krátce po 19. hodině. Francouzští novináři ale varují, že může jít o velmi nepřesné a zavádějící údaje. Přesnější tzv. exit polls tak budeme znát pravděpodobně až po 20. hodině, kdy se zavřou volební místnosti v celé Francii a odhady zveřejní francouzské agentury.
18:09

Francouzští občané žijící v zahraničí volí na příslušných konzulátech až dnes. Na snímku je francouzský volič v Izraeli.

Francouzský volič v Izraeli.
Francouzský volič v Izraeli. | Foto: Reuters
18:05

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Tady jsou snímky až z tichomořské Nové Kaledonie. Účast většinou nebyla příliš vysoká.

18:02

Svůj hlas odevzdal mezi prvními i dosavadní francouzský prezident Francois Hollande. Co bude dělat teď, když jeho křeslo vystřídá někdo nový? Podle listu Le Figaro se hovoří o spravování nadace. Do soukromého sektoru prý nevstoupí.

Francois Hollande volí.
Francois Hollande volí. | Foto: Reuters
17:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie.

17:54

Nejostřeji je v dnešním hlasování sledován výsledek kandidátky francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Některé předvolební průzkumy jí v prvním kole přisuzovaly druhé místo se zhruba 20 procenty podpory voličů. I tak by to pro Národní frontu byl nejlepší výsledek v historii.

Tady jsou výsledky jejích kandidátů v prvním kole francouzských prezidentských voleb od roku 1988.

17:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie - Mnozí Francouzi nechávají své rozhodnutí o tom, komu dají svůj hlas, doslova na poslední chvíli.

"Já ještě vůbec nevím, koho budu volit," říká Pařížanka Brigitte před jednou z volebních místností. "Nechala jsem to naprosto na poslední chvíli, stále ještě jsem se nerozmyslela," dodává. "Váhám, jestli volit Jeana-Luca Mélenchona (kandidát krajní levice - pozn. red.) nebo socialistu Benoita Hamona. Vždy jsem hlasovala pro levici a letos to bude stejné. Rozmyslím se ale až ve volební místnosti."

17:43

U vstupu do některých volebních místností ve Francii probíhají kvůli obavám o bezpečnost zvláštní prohlídky.

17:41

Odvolil i Jean-Luc Mélenchon, kandidát francouzské krajní levice. Slibuje například 32hodinový pracovní týden nebo odchod Francie z NATO. V posledních týdnech před volbami se vyšvihl v průzkumech mezi favority.

Jean-Luc Mélenchon volí.
Jean-Luc Mélenchon volí. | Foto: Reuters
17:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hlasujte!

17:30

Řada francouzských médií varuje před prvními exit polls (průzkumy mezi lidmi, kteří už odvolili), které se začnou objevovat večer mezi 19. a 20. hodinou. Oficiálně se všechny volební místnosti ve Francii uzavřou až ve 20:00, ale v menších městech a na vesnicích už o hodinu dříve.

Ve Francii sice platí zákaz zveřejňování odhadů výsledků až do samotného konce voleb, to se ale nevztahuje na švýcarská, belgická a další frankofonní média. Ta tedy pravděpodobně ohlásí první odhady brzy po 19. hodině, ty ale budou podle expertů hodně nepřesné.

A vyhráno nebude ani po 20. hodině, kdy se s prvními odhady výsledků přidají francouzské sociologické agentury. Jejich odborníci připomínají, že budou potřebovat víc času na přesnější odhady výsledků hlavně proto, že hlasování ve velkých městech poběží až do poslední chvíle a šance hlavní čtyřky prezidentských kandidátů jsou stále velmi vyrovnaně. Francouzská volební noc tedy může být relativně dlouhá.

Francouzské prezidentské volby.
Francouzské prezidentské volby. | Foto: Reuters
17:20

Tady můžete nahlédnout s fotografy agentury AFP do francouzských volebních místností.

17:14

Kandidát socialistů Benoit Hamon volil v městečku Trappes, nedaleko Paříže. Z tábora socialistů pochází i současný prezident Francois Hollande. Ten se ale jako jeden z mála francouzských prezidentů rozhodl svůj mandát neobhajovat. Podle expertů za to může jeho velmi nízká popularita.

Benoit Hamon volí.
Benoit Hamon volí. | Foto: Reuters
17:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie: Na průběh voleb dohlíží na 67 tisíc vojáků, strážníků a policistů. Na první pohled je vidět jejich silnější přítomnost v ulicích Paříže. Některé volební místnosti navíc hlídají i soukromé bezpečnostní agentury. 

Policista hlídá volební místnosti ve Francii.
Policista hlídá volební místnosti ve Francii. | Foto: Simone Radačičová
17:03

Podle francouzského ministerstva vnitra tvoří volební účast k 17. hodině v prvním kole prezidentských voleb 69,42 procenta. To je zhruba stejně jako v roce 2012.

16:59

Tady je souhrn zajímavých čísel k prvnímu kolu prezidentských voleb ve Francii:

 • 11 prezidentských kandidátů.
 • 28,5 procenta oprávněných voličů volilo do nedělního poledne.
 • 50 000 policistů je ve volební den ve francouzských ulicích.
 • 66 000 volebních místností je ve Francii otevřených.
 • 47 milionů je hrubý počet oprávněných francouzských voličů.
 • 517 milionů je hrubý počet vytisknutých volebních lístků (každý volič jich dostane 11 kusů, tedy pro každého kandidáta, a do urny pak vhodí pouze jeden).
16:45

A koho byste volili vy?

16:37

Lídr hnutí En Marche! a jeden z favoritů voleb Emmanuel Macron hlasoval se svou manželkou Brigitte na severu Francie.

Emmanuel Macron volí.
Emmanuel Macron volí. | Foto: Reuters
16:30

Podle agentury Reuters zatím nehraje dosavadní vysoká volební účast do karet kandidátce francouzské krajní pravice Marine Le Penové. Taky účast voličů v tradičních baštách její Národní fronty - třeba v Provence - je podstatně slabší než v roce 2012.

16:22

Hlasují i Francouzi v nejrůznějších koutech světa. Včetně České republiky. Takhle vypadá fronta před francouzskou ambasádou v Praze.

16:11

Francouzských voleb si povšiml i americký prezident Donald Trump, kterého obdivuje Marine Le Penová, kandidátka protiimigrační Národní fronty.

"Ve Francii právě probíhají velmi zajímavé volby," napsal Trump na Twitter.

16:08

Svůj hlas v Paříži odevzdal i Francois Fillon, kandidát francouzských republikánů. Původně patřil mezi jasné favority voleb, pak ale začal ztrácet. Na jeho preferencích se podepsal skandál s fiktivním zaměstnáváním jeho manželky.

Francois Fillon volí.
Francois Fillon volí. | Foto: Reuters
15:58

Podle rychlého průzkumu belgické stanice RTBF budou volby vyrovnané. Emmanuelu Macronovi předpovídá zisk 24 procent hlasů, Marine Le Penové 22 procent.

Jde ale pouze o odhad, který vychází z účasti francouzských voličů k poledni. Sčítat se začne až po osmé hodině, kdy se uzavřou poslední volební místnosti. Sociologové proto varují, že takové předběžné odhady můžou být velmi nepřesné.  

15:52

Stejně jako v Hénin-Beaumont i jiné volební místnosti hlídá policie.

Policista hlídá volební místnost v městečku Henin-Beaumont na severu Francie.
Policista hlídá volební místnost v městečku Henin-Beaumont na severu Francie. | Foto: Reuters
15:48

Tady se můžete podívat na zásah policie v severofrancouzském městě Hénin-Beaumont proti polonahým ženám, které skandovaly hesla o Marine Le Penové.

15:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Francie: Některé volební místnosti hlídají kromě policistů i ozbrojení vojáci. Jako třeba volební místnost ve 14. pařížském okrsku, která je jen kousek od památníku holocaustu. Na bezpečnost tu dohlíží tři policisté, další policejní auto parkuje jen kousek odtud.

"Nevadí mi to, cítím se díky tomu bezpečně," říká osmadvacetiletá Charlotte, která právě odvolila. 

15:38

Mezi prvními odvolila i jedna z favoritů voleb Marine Le Penová, šéfka protiimigrační Národní fronty. Provázeli ji u volební místnosti nejen příznivci, ale taky pískot a protesty.

Marine Le Penová volí.
Marine Le Penová volí. | Foto: Reuters
15:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ve Francii je i reportérka Aktuálně.cz Simone Radačičová.

15:24

Tady je souhrn hlavních dosavadních událostí volebního dne:

 • Volební účast Francouzů může podle expertů večer dosáhnout 80 procent oprávněných voličů.
 • Všichni hlavní prezidentští kandidáti - Emmanuel Macron, Marine Le Penová, Jean-Luc Mélenchon, Francois Fillon i Benoit Hamon - už odvolili ve svých volebních obvodech.
 • Volby provázejí kvůli teroristickým hrozbám mimořádná bezpečnostní opatření. V pohotovosti je po celé Francii kolem 50 000 policistů a několik tisíc ozbrojených vojáků.
 • Ve městě Hénin-Beaumont nedaleko Lens na severu Francie došlo ve volební místnosti k menší potyčce, když dvě polonahé ženy s maskou Le Penové začaly nahlas skandovat: "Marine! Prezidentka!"
 • Dvě volební místnosti ve městě Colmar na východě Francie úřady krátkodobě uzavřely kvůli zbrani nalezené v nedalekém autě. Po policejní prohlídce místa ale úřady poplach odvolaly.
15:16

V poledne středoevropského času byla volební účast 28,54 procenta. Tedy téměř stejná jako při minulých prezidentských volbách v roce 2012.

V roce 2007 byla účast v tento čas na 31 procentech, o pět let dříve ale naopak na pouhých 21 procentech.

15:08

Volební místnosti budou otevřeny od 8:00 a uzavřou se nejpozději ve 20:00. Hned poté budou následovat první rychlé průzkumy, tzv. exit polls. O předběžných výsledcích by mohlo být jasno do půlnoci.

15:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co jednotliví kandidáti chtějí? Jaké jsou jejich názory? A jaké mají zkušenosti? Vše se dozvíte v naší přehledné grafice.

15:04

Z 11 kandidátů má největší šance pět lidí. Průzkumy prozatím odhadují toto pořadí: Marine Le Penová, Emmanuel Macron, Francois Fillon, Jean-Luc Mélenchon a Benoît Hamon.

15:02

Francouzi dnes vybírají z celkem 11 kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská více než 50 procent hlasů, dva nejúspěšnější postoupí do druhého kola voleb, které definitivně rozhodne. To je naplánováno na 7. května.

15:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu k francouzským volbám prezidenta. Budeme v něm sledovat vše o průběhu voleb, vyjádření kandidátů i samotné výsledky.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 24. 4. 2017 12:13
 

Právě se děje

Další zprávy