reklama
 
 

Živě: Vítězného Macrona podpořily dvě třetiny Francouzů. Blahopřál mu i Zeman, setká se s Trumpem

Aktualizováno 8. 5. 2017 21:32
reklama
Konečné výsledky francouzských prezidentských voleb potvrdily jasné vítězství liberála Emmanuela Macrona, které již dříve uznala i jeho soupeřka Marine Le Penová. Po sečtení všech odevzdaných platných hlasů jich bývalý ministr hospodářství Macron získal 66,1 procenta. Francie má rovněž za sebou volby s rekordní neúčastí a rekordním počtem úmyslně neplatných hlasů.

Živě: Vítězného Macrona podpořily dvě třetiny Francouzů. Blahopřál mu i Zeman, setká se s Trumpem

reklama
21:35
21:29

Nový francouzský prezident Macron se už 25. května na summitu NATO setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oba se na tom shodli v telefonátu, uvedl Bílý dům. 

"Prezident Trump zdůraznil chuť úzce spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Macronem a společně čelit náročným úkolům," uvedl Trumpův úřad v prohlášení.

12:31
Česká republika

Macronovi už k vítězství telegramem pogratuloval i český prezident Miloš Zeman.

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu zvolení prezidentem Francouzské republiky.

Těší mě výborná úroveň vztahů mezi Českou a Francouzskou republikou a rozvíjející se spolupráce v politické, ekonomické i kulturní oblasti. Pevně věřím, že se nám podaří nalézt příležitost k osobnímu setkání a že tak budeme moci ze svých funkcí přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi.

Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybych Vás mohl přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů.

Vážený pane prezidente, přeji Vám pevné zdraví a hodně štěstí a úspěchů ve Vaší zodpovědné funkci.

S úctou

Miloš Zeman

prezident České republiky

12:05

Ze zhruba 47 milionů registrovaných voličů se 25,38 procenta k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procenta odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených.

11:50

K předání moci mezi končícím prezidentem Francoisem Hollandem a nastupujícím Emmanuelem Macronem dojde v neděli.

11:35

Emmanuel Macron se dnes sešel u hrobu neznámého vojína v Paříži s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem. U příležitosti oslav 72. výročí konce druhé světové války společně položili květiny na pamětní desku a zapálili věčný oheň, připomínající miliony padlých ve válkách. Akt je označován za symbolické zahájení předávání funkce, které bude formálně završeno o víkendu, kdy Hollandeovi skončí pětiletý mandát.

Tradici dodržel před pěti lety i Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který svého nástupce na obřad pozval poté, co s ním prohrál volební souboj. I Macronovi se tak dostává příležitosti se ukázat vůbec poprvé při státnické akci.

11:17
Twitter

Vítěz prezidentských voleb Emmanuel Macron po boku končící hlavy státu Francoise Hollanda na dnešních oslavách 8. května.

11:15

Blahopřejný telegram Macronovi poslal ruský prezident Vladimir Putin, oznámil Kreml na Twitteru.

11:12
Aktuálně.cz

Ještě loni se zdálo, že Macron nemá šanci. Nový, mladý, málo zkušený. A vyhrál. Stejně to může proběhnout v českých prezidentských volbách. Čtěte komentář Martina Fendrycha.

10:57

Konečné výsledky podle AFP: Macron 66,1 procent hlasů, Le Penová 33,9 procent.

10:55
Twitter

Takto slavili Macronovi příznivci…

10:52

Pro nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nedělním druhým kolem prezidentských voleb nic nekončí, ale naopak všechno teprve začíná, píše dnes belgický Le Soir. Své nesporné vítězství na nacionalistkou Marine Le Penovou může používat jako štít, deník se ale ptá, zda to bude stačit k překonání sociální a politické nestability, ke sjednocení nyní hluboce rozdělené země.

"Nedělní večer postavil před Francii, ze které se stala obří politická laboratoř, hlavně otázky," upozorňuje deník v redakčním komentáři.

List připomíná, že zatím není jasné s kým a jak se Macron chystá realizovat svou "macronovskou" politickou nabídku.

Jak začne rychle vládnout v blížící se kampani před parlamentními volbami, vnímanými jako "třetí kolo" letošních francouzských voleb hlavy státu. A jak se vyhne tomu, aby se jako nezkušený, čerstvě zvolený prezident nestal jen rukojmím her ostatních politických stran. Obsah i tón jeho noční řeči po zvolení je podle listu důkazem, že si tyto věci Macron uvědomuje.

10:35
Twitter

Takto to vypadalo u Louvru, když Macron slavil své vítězství ve volbách…

10:33

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij se domnívá, že politika Macrona vůči Rusku bude "zdrženlivá". Agentuře TASS řekl, že francouzské volby byly "testem pevnosti jednotné Evropy". Západ využil svého vlivu a celá propagandistická mašinerie ve Francii i za jejími hranicemi přispěchala na podporu Emmanuela Macrona, řekl Sluckij.

10:27

Macronovi blahopřáli také nejvyšší představitelé Číny, Ruska, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

10:25

Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

10:08

Macronovi k vítězství blahopřál i ruský prezident Vladimir Putin. Rusko je připraveno na konstruktivní práci na bilaterálních vztazích i ohledně celosvětových témat, řekl podle agentury Reuters. Podle Putina je důležité překonat vzájemnou nedůvěru a společně se zasadit o mezinárodní bezpečnost.

10:05

Krajně pravicová Národní fronta (FN) stojí po porážce své šéfky Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách před radikální změnou, jejíž součástí má být i nový název. Šéf volební kampaně Le Penové David Rachline dnes podle agentury AFP řekl, že strana chce tímto způsobem získat ve Francii nové stoupence.

Le Penová získala v nedělních volbách třetinu hlasů, což je mnohem lepší výsledek, než svého času dosáhl její otec Jean-Marie Le Pen. Vysoké procento neplatných hlasů a slabší volební účast podle francouzských médií navzdory jasnému vítězství Emmanuela Macrona signalizují, že velká část Francouzů není s výsledkem spokojena.

10:00
Twitter

Od francouzských voličů, kteří hlasovali v New Yorku, Macron získal dokonce 95 procent hlasů.

9:59

Euro dnes na devizových trzích v Asii přechodně vystoupilo vůči dolaru na šestiměsíční maximum nad 1,10 USD, k japonskému jenu se vyšplhalo na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Jednotná evropská měna tak reagovala na výsledek prezidentských voleb ve Francii, ve kterých jednoznačně zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron. Vzhůru se vydaly také akciové trhy v Asii.

Macronovo vítězství zklidnilo nejen finanční trhy, ale i politiky, kteří se obávali nárůstu populistických nálad. Zatímco Britové si loni odhlasovali odchod z Evropské unie, ve Spojených státech do prezidentského křesla usedl Donald Trump. V obou případech průzkumy veřejného mínění předpokládaly jiný výsledek.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 7. 5. 2017 13:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama