Živě: Vítězného Macrona podpořily dvě třetiny Francouzů. Blahopřál mu i Zeman, setká se s Trumpem

Živě
Konečné výsledky francouzských prezidentských voleb potvrdily jasné vítězství liberála Emmanuela Macrona, které již dříve uznala i jeho soupeřka Marine Le Penová. Po sečtení všech odevzdaných platných hlasů jich bývalý ministr hospodářství Macron získal 66,1 procenta. Francie má rovněž za sebou volby s rekordní neúčastí a rekordním počtem úmyslně neplatných hlasů.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
21:35

Na setkání už se také Macron domluvil s tureckým prezidentem Erdoganem.

21:29

Nový francouzský prezident Macron se už 25. května na summitu NATO setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oba se na tom shodli v telefonátu, uvedl Bílý dům. 

"Prezident Trump zdůraznil chuť úzce spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Macronem a společně čelit náročným úkolům," uvedl Trumpův úřad v prohlášení.

12:31

Macronovi už k vítězství telegramem pogratuloval i český prezident Miloš Zeman.

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu zvolení prezidentem Francouzské republiky.

Těší mě výborná úroveň vztahů mezi Českou a Francouzskou republikou a rozvíjející se spolupráce v politické, ekonomické i kulturní oblasti. Pevně věřím, že se nám podaří nalézt příležitost k osobnímu setkání a že tak budeme moci ze svých funkcí přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi.

Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybych Vás mohl přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů.

Vážený pane prezidente, přeji Vám pevné zdraví a hodně štěstí a úspěchů ve Vaší zodpovědné funkci.

S úctou

Miloš Zeman

prezident České republiky

Foto: Ludvík Hradilek
12:05

Ze zhruba 47 milionů registrovaných voličů se 25,38 procenta k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procenta odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených.

11:50

K předání moci mezi končícím prezidentem Francoisem Hollandem a nastupujícím Emmanuelem Macronem dojde v neděli.

11:35

Emmanuel Macron se dnes sešel u hrobu neznámého vojína v Paříži s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem. U příležitosti oslav 72. výročí konce druhé světové války společně položili květiny na pamětní desku a zapálili věčný oheň, připomínající miliony padlých ve válkách. Akt je označován za symbolické zahájení předávání funkce, které bude formálně završeno o víkendu, kdy Hollandeovi skončí pětiletý mandát.

Tradici dodržel před pěti lety i Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který svého nástupce na obřad pozval poté, co s ním prohrál volební souboj. I Macronovi se tak dostává příležitosti se ukázat vůbec poprvé při státnické akci.

11:17

Vítěz prezidentských voleb Emmanuel Macron po boku končící hlavy státu Francoise Hollanda na dnešních oslavách 8. května.

11:15

Blahopřejný telegram Macronovi poslal ruský prezident Vladimir Putin, oznámil Kreml na Twitteru.

11:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ještě loni se zdálo, že Macron nemá šanci. Nový, mladý, málo zkušený. A vyhrál. Stejně to může proběhnout v českých prezidentských volbách. Čtěte komentář Martina Fendrycha.

10:57

Konečné výsledky podle AFP: Macron 66,1 procent hlasů, Le Penová 33,9 procent.

10:55

Takto slavili Macronovi příznivci…

10:52

Pro nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nedělním druhým kolem prezidentských voleb nic nekončí, ale naopak všechno teprve začíná, píše dnes belgický Le Soir. Své nesporné vítězství na nacionalistkou Marine Le Penovou může používat jako štít, deník se ale ptá, zda to bude stačit k překonání sociální a politické nestability, ke sjednocení nyní hluboce rozdělené země.

"Nedělní večer postavil před Francii, ze které se stala obří politická laboratoř, hlavně otázky," upozorňuje deník v redakčním komentáři.

List připomíná, že zatím není jasné s kým a jak se Macron chystá realizovat svou "macronovskou" politickou nabídku.

Jak začne rychle vládnout v blížící se kampani před parlamentními volbami, vnímanými jako "třetí kolo" letošních francouzských voleb hlavy státu. A jak se vyhne tomu, aby se jako nezkušený, čerstvě zvolený prezident nestal jen rukojmím her ostatních politických stran. Obsah i tón jeho noční řeči po zvolení je podle listu důkazem, že si tyto věci Macron uvědomuje.

10:35

Takto to vypadalo u Louvru, když Macron slavil své vítězství ve volbách…

10:33

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij se domnívá, že politika Macrona vůči Rusku bude "zdrženlivá". Agentuře TASS řekl, že francouzské volby byly "testem pevnosti jednotné Evropy". Západ využil svého vlivu a celá propagandistická mašinerie ve Francii i za jejími hranicemi přispěchala na podporu Emmanuela Macrona, řekl Sluckij.

10:27

Macronovi blahopřáli také nejvyšší představitelé Číny, Ruska, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

10:25

Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Foto: Reuters
10:08

Macronovi k vítězství blahopřál i ruský prezident Vladimir Putin. Rusko je připraveno na konstruktivní práci na bilaterálních vztazích i ohledně celosvětových témat, řekl podle agentury Reuters. Podle Putina je důležité překonat vzájemnou nedůvěru a společně se zasadit o mezinárodní bezpečnost.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters
10:05

Krajně pravicová Národní fronta (FN) stojí po porážce své šéfky Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách před radikální změnou, jejíž součástí má být i nový název. Šéf volební kampaně Le Penové David Rachline dnes podle agentury AFP řekl, že strana chce tímto způsobem získat ve Francii nové stoupence.

Le Penová získala v nedělních volbách třetinu hlasů, což je mnohem lepší výsledek, než svého času dosáhl její otec Jean-Marie Le Pen. Vysoké procento neplatných hlasů a slabší volební účast podle francouzských médií navzdory jasnému vítězství Emmanuela Macrona signalizují, že velká část Francouzů není s výsledkem spokojena.

10:00

Od francouzských voličů, kteří hlasovali v New Yorku, Macron získal dokonce 95 procent hlasů.

9:59

Euro dnes na devizových trzích v Asii přechodně vystoupilo vůči dolaru na šestiměsíční maximum nad 1,10 USD, k japonskému jenu se vyšplhalo na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Jednotná evropská měna tak reagovala na výsledek prezidentských voleb ve Francii, ve kterých jednoznačně zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron. Vzhůru se vydaly také akciové trhy v Asii.

Macronovo vítězství zklidnilo nejen finanční trhy, ale i politiky, kteří se obávali nárůstu populistických nálad. Zatímco Britové si loni odhlasovali odchod z Evropské unie, ve Spojených státech do prezidentského křesla usedl Donald Trump. V obou případech průzkumy veřejného mínění předpokládaly jiný výsledek.

9:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Brexit a Trump zapůsobili i jako varování: voliči si uvědomili, že mají co ztratit, glosuje francouzské prezidentské volby Jan Moláček.

9:35

Vítězství liberála Emmanuela Macrona nad kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou ve francouzských prezidentských volbách zabránilo nemyslitelnému a předešlo noční můře, píše dnes německý tisk. Evropa si podle komentářů, které nešetří velkými výrazy, může vydechnout. Zcela vyhráno ale není.

"Noční můra se nestala skutečností: Pravicová extremistka se nenastěhuje do Elysejského paláce. Západní svět, Evropa byly ušetřeny dalšího politického zemětřesení po brexitu a Trumpovi," míní server Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jasné vítězství Macrona, který ve druhém kole hlasování získal téměř dvě třetiny hlasů, je podle něj nadějí.

9:17

Kam se posunuly hlasy voličů mezi prvním a druhým kolem?

9:12

Pravicový list Le Figaro uvádí, že na volbách ulpěl z poloviny velký stín. Volby totiž provázela nejvyšší neúčast od roku 1969 a voliči v prvním kole vytvořili čtyři velké skupiny.

List tím poukazuje na to, že v prvním kole měli čtyři kandidáti kolem 20 procent hlasů, respektive že Macrona dělilo od čtvrtého v řadě pouze pět procentních bodů. Le Figaro také uvádí, že nyní čeká Macrona těžká zkouška v podobě červnových parlamentních voleb a varuje, že už od teď nemá žádnou "dobu hájení".

8:57

Pro levicový deník Libération jde o vítězství "pod tlakem", protože "nízká volební účast, a to navzdory hrozbě Národní fronty, je již projevem nespokojenosti vůči novému prezidentovi".

8:50

Odpoledník Le Monde vidí několik "důvodů, proč tento úspěch relativizovat". "Mnoho Francouzů nehlasovalo 'pro' kandidáta, ale 'proti' krajní pravici," uvádí list. Zároveň upozorňuje na to, že rekordní počet voličů, zhruba čtvrtina, se zdržel hlasování nebo úmyslně vhodil neplatné lístky, respektive prázdné obálky. Legitimita Emmanuela Macrona "bude pravděpodobně velmi rychle zpochybňována".

8:45

Francouzský tisk dnes hodnotí nedělní vítězství centristy Emmanuela Macrona v prezidentských volbách ve střízlivějších barvách než většina světových médií. Upozorňuje například, že i když politik obdržel solidní dvě třetiny hlasů, odpor proti němu mezi voliči je i tak natolik vysoký, že Macron bude mít co dělat, aby obhájil svou politiku.

8:33

Volební mapa. Hlasy pro Macrona ukazuje červená barva.

8:20

Mezi Francouzi se začíná objevovat otázka: Kdo bude Macronovým premiérem? Podle France24 by to mohla být žena.

8:13

Obálka listu Libération…

8:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Macron, na kterého by si před rokem vsadil jen málokdo, má za sebou raketový nástup. Ani po nedělním vítězství v prezidentských volbách ale nesmí usnout na vavřínech.

7:50

Jak lidé hlasovali pro Marine Le Penovou. Celkově ve druhém kole získala méně než 34 procent hlasů.

7:42

Mezi první výzvy, kterým bude nový francouzský prezident Emmanuel Macron čelit, budou parlamentní volby příští měsíc. V nich se bude snažit zajistit si parlamentní většinu, připomíná France24.

7:31

K vítězství Macronovi pogratuloval i čínský prezident Si Ťin-pching. Podle agentury Reuters také dodal, že Peking je ochoten s Francií pracovat na těsnějším strategickém partnerství.

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Reuters
7:00

Macron byl zvolen do vysoké funkce v nezvykle mladém věku. Ve světě ale není prvním.

3:15

Konečné výsledky francouzských prezidentských voleb potvrdily jasné vítězství liberála Emmanuela Macrona, které již dříve uznala i jeho soupeřka Marine Le Penová. Po sečtení všech odevzdaných platných hlasů jich bývalý ministr hospodářství Macron získal 66,06 procent. Vyplývá to z informací francouzského ministerstva vnitra. Krajně pravicovou političku podpořilo 33,94 procent voličů. Ze 47 miliónů registrovaných voličů se 25,38 procent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procent odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených.

23:46

Počet médií, která nebyla přítomna na povolebním večeru Národní fronty, se rozrostl na zhruba patnáct. Kampaň Le Penové zamítla akreditaci magazínu Charlie Hebdo, francouzské odnoži serveru Buzzfeed či italské televizi Rai. Levicový deník Libération zareagoval prohlášením, že jeho redaktoři se v rámci "solidarity s kolegy" akce nezúčastní, následně se přidala další média jako agentura Bloomberg, deník Le Monde či Le Nouvel Observateur.

23:45

Shromáždění v parku ve Vincennes na jihovýchodě Paříže, kde se svou první reakcí na výsledek voleb vystoupile Marine Le Penová, nebylo tak velké a veselé, jako na nádvoří Louvru, kde slavili stoupenci Macrona. Televizní komentátoři si všimli, že výběr místa na okraji Paříže ztracené mezi stromovím v zásadě předpokládal volební porážku Le Penové, zatímco Macronův štáb si sebevědomě vybral někdejší sídlo francouzských králů v samém srdci metropole.

23:44

Po sečtení 83 procent odevzdaných hlasů má Macron 64 procent hlasů, Le Penová necelých 36 procent. Vyplývá to z informací francouzského ministerstva vnitra.

23:04

Asi desetiminutový telefonát Emmanuela Macrona s německou kancléřkou Angelou Merkelovou byl podle agentury Reuters "velmi vřelý". Merkelová před volbami liberálního politika zastávajícího užší integraci evropského jádra podpořila.

22:56

Ještě před sborovým zpěvem Marsellaisy ukončil Macron svůj projev zvoláním: "Budu sjednocovat. Budu vám sloužit jménem svobody, rovnosti a bratrství. Ať žije republika! Ať žije Francie!"

22:54

V záplavě zahraničních reakcí zatím schází ta z Pražského hradu, mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček slibuje vyjádření v pondělí. Ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák nicméně na twitteru Macronovi pogratuloval. "Čeká nás těžká debata o budoucnosti EU. Bude to ale diskuze o dalším směřování integrace, nikoli o jejím konci," uvedl.

22:51

Projev skončil, během ovací přichází na pódium také Macronova manželka Brigitte.

22:50

Macron se na chvíli dlouze odmlčel a pousmál. "Vím, že to nebude jednoduché," navázal. Hned několikrát během svého burcujícího projevu zopakoval, že ho čeká obrovský úkol. Je viditelné, že si je vědom tíhy okamžiku.

22:49

"Neustoupíme pomluvám, ironii ani defétistickým trendům." pokračuje Macron a děkuje svým přátelům, rodině a blízkým.

22:44

Macron mluví o obrovských úkolech, které chce začít naplňovat hned zítra. Zmiňuje zajištění bezpečnosti všech Francouzů, zlepšení hospodaření a přebudování Evropské unie.

"Máme před sebou obrovský úkol a musíme být odvážní. Zvolili jste si odhodlanost a odvahu, což je obrovský závazek," říká Macron.

22:42

"Dnes večer se na nás dívá celá Evropa i celý svět. Očekávají, že budeme hájit svobodu i utlačované. Očekávají, že přineseme nový humanismus a bezpečný svět, spravedlivý a šetrný k životnímu prostředí," pokračuje Macron.

22:40

"Budu usilovat, abych vás nezklamal. Chci Francii během následujících pěti let posunout dopředu. Dnes večer bych rád promluvil k Francouzům, kteří pro mě hlasovali, ale i k těm, kteří hlasovali hlavně proto, aby hájili republiku. Hlasovali proti extremismu. Vím, že existují určité nesoulady a já to budu respektovat. Budu hájit republiku. A konečně bych rád promluvil i k těm, kteří hlasovali pro paní Le Penovou. Prosím nepískejte, oni dnes vyjádřili určité rozčarování a přesvědčení, i to respektuji. Učiním v příštích pěti letech vše myslitelné, aby příště už neměli důvod hlasovat pro extremistické strany," říká Macron.

22:39

"Francie vyhrála!" začíná Macron svůj projev. "Všichni nám říkali, že to není možné, ale neznali dobře Francii."

22:37

Během Macronova příchodu zní Óda na radost.

22:36

Emmanuel Macron se chystá promluvit ke svým příznivcům shromážděným před Louvrem.

22:35

Vítězství Emmanuela Macrona znamená větší tlak na Českou republiku stran členství v Evropské unii, shodují se politologové.

"Víme, že Le Penová chtěla vztyčovat obchodní bariéry, což je jednoznačně proti zájmům České republiky, která patří mezi země, které jsou jedny z nejvíce závislých na obchodu v rámci jednotného trhu," řekl Dan Marek z Univerzity Palackého. Výsledek voleb proto považuje pro ČR za dobrou zprávu. Druhou otázkou ale podle něj je, že pokud Macron uspěje i v parlamentních volbách, začne naplňovat svůj program. "Ten také obsahuje poměrně zásadní reformu eurozóny, kdy eurozóna se má stát jakýmsi srdcem Evropy," poznamenal s tím, že země, které nebudou její součástí, budou pod mnohem větším tlakem, aby do ní vstoupily. Jinak by jejich vliv v EU mohl výrazně poklesnout.

22:13

Emmanuel Macron telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle informací agentury Reuters se chystá na brzkou návštěvu Berlína.

22:10

"Budu bojovat ze všech sil proti rozkolu, který nás podlamuje a ubíjí. Milujme Francii, od dnešního večera a pro příštích pět let budu s pokorou, obětavostí a odhodláním sloužit ve váš prospěch. Ať žije republika, ať žije Francie," uzavřel Macron svůj první veřejný výstup po zvolení francouzským prezidentem.

Foto: Reuters
22:01

Policie účastníky antifašistické a antikapitalistické demonstrace na předměstí Ménilmontant rozehnala a oblast uzavřela, informuje reportér BBC.

21:57

V Paříži vyšlo do ulic po vyhlášení předběžných výsledků voleb několik stovek demonstrantů, proti kterým byla povolána pořádková policie.

Foto: Reuters
21:49

Účast voličů ve druhém kole prezidentské volby ve Francii byla dnes nejnižší od roku 1969.

21:46

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš Macronovi pogratuloval, "Bude to mít velmi těžké změnit ekonomickou situaci Francie," uvedl. Názory Macrona na migraci a další integraci Evropy nejsou podle Babiše realistické. "Doufejme, že bude přístupný argumentům," uvedl šéf ANO.

21:45

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček řekl agentuře ČTK, že vyjádření Hradu se dá očekávat v pondělí.

21:33

Také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker gratuluje Emmanuelu Macronovi k vítězství a dodává výzvu: "Bitva s populismem musí pokračovat!" 

21:29

Předák nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders fandil Marine Le Penové, s níž sdílí mnoho názorů. Utěšuje jí, že vyhraje příště.

21:27

Macronovi ke zvolení pogratuloval už i americký prezident Donald Trump. Na Twitteru uvedl, že se těší na setkání s ním.

21:22

"Jsem si vědom zlosti, pochyb a nejistoty, kterou francouzští voliči vyjádřili," zaznělo v projevu Emmanuela Macrona.

"Respektuji hlasy pro soupeřku. Čelíme řadě problémů," pokračoval s tím, že hlavním úkolem bude zajistit bezpečnost a jednotu národa.

Foto: Reuters
21:15

Emmanuel Macron se stane nejmladším francouzským prezidentem v historii. Zároveň bude nejmladším úřadujícím prezidentem v Evropě a podle francouzského serveru Libération bude i nejmladším prezidentem na světě.

21:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Těsně před druhým kolem prezidentských voleb čelil Emmanuel Macron taky útoku hackerů na svůj volební štáb a obviněním z ukrývání majetku v daňových rájích. Útoky odsoudil a obvinění rezolutně odmítl jako výmysl.

Francouzská justice začala únik elektronických dokumentů v neděli vyšetřovat.

21:03

Vedle toho předseda ODS Petr Fiala sice vítá porážku Le Penové, ale nad Macronem nejásá.

21:01

Radost z Macronovy výhry už vyjádřil také český premiér Bohuslav Sobotka.

20:56

"Dnes večer se otevírá nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, abychom v ní znovu našli naději a důvěru," prohlásil devětatřicetiletý Macron.

Foto: Reuters
20:48 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do pařížského Elysejského paláce brzy nastoupí netradiční pár. Historicky nejmladší prezident Francie s o 24 let starší manželkou Brigitte.

Tady je její profil, popisující jak zásadní roli hrála v dosavadním životě Emmanuela Macrona. 

20:45

"Francouzi dnes zvolili nejen svého prezidenta, ale i evropskou budoucnost! Blahopřeji Emmanuelu Macronovi," reagoval na francouzský výsledky jako první z českých politiků ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

20:43

Marine Le Penová děkuje svým příznivcům za podporu. 

20:41
20:39

Podle posledních informací francouzských médií vystoupí Emmanuel Macron před svými příznivci u pařížského Louvre kolem 22 hodiny večerní.

Foto: Reuters
20:36

Předseda Evropské rady Donald Tusk gratuluje Francouzům, že dali přednost volnosti, rovnosti a bratrství před fake news.

20:33

Nacionalistka Marine Le Penová uznala svoji porážku v prezidentských volbách.

Prohlásila, že už volala Emmanuelu Macronovi a pogratulovala mu k vítězství. Kritizovala ale strany, které Macrona podpořily. "Zdiskreditovaly se a ztratily váhu," řekla doslova. Dodala, že v prezidentském klání spolu zápasili "vlastenci" a "příznivci globalizace". Vyzvala k radikální proměně své Národní fronty tak, aby se stala "novou politickou silou".

Připomněla, že kampaň před parlamentními volbami v červnu právě začala a ona sama bude stát "v čele tohoto souboje". "Vyzývám všechny vlastence, aby se k nám připojili. Francie vás bude potřebovat víc než kdy nikdy," uzavřela Le Penová své první vystoupení po volební porážce.

20:26

Novému francouzskému prezidentovi gratuluje i šéf Evropského parlamentu Tajani. "Počítáme s Francií v srdci Evropy. Společně EU přiblížíme víc jejím občanům."  

20:24

Macronovi blahopřála britská premiérka Theresa Mayová.

"Francie je jedním z našich nejbližších spojenců a těšíme se na spolupráci s novým prezidentem," uvádí se v prohlášení britské ministerské předsedkyně.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters
20:17

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel: "Vítězství Macrona udrží Francii v srdci Evropy."

20:16

Přiznivci Emmanuela Macrona nadšeně jásají při ohlášení volebních odhadů, předpovídajících jasné vítězství jejich prezidentského kandidáta. 

20:15

Macron a Le Penová spolu krátce hovořili telefonicky po osmé hodině.

Kandidátka Národní fronty řekla, že Francouzi zvolili kontinuitu. Macronovi pogratulovala, čímž uznala svou porážku.

Foto: Reuters
20:13

Také belgický premiér na Twitteru pogratuloval novému francouzskému prezidentovi. "Bravo a do práce dát společně Evropě nový elán," napsal.

20:10

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert bleskově gratuloval Emmanuelu Macronovi. Podle něj jde o vítězství sjednocené Evropy.

20:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Mladý politik, bořící tradiční francouzské stranické barikády.

Černý kůň, kterého mnozí na začátku odepisovali a on přesto zvítězil. Tady je profil nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se na své prezidentské klání dlouho a pečlivě připravoval. 

20:03

Podle informací agentury Reuters získal ve druhém kole prezidentských voleb Emmanuel Macron 66,1 % hlasů, Marine Le Lenová 33,9 %.

Podle listu Li Figaro zvítězil Macron s 65,5 procenta hlasů.

19:52

Marine Le Penová už také přijela do sídla svého volebního štábu v Châlet du Lac, kam nebylo vpuštěno několik akreditovaných novinářů.

19:50

Macronovi příznivci v Paříži začínají naplno slavit, přestože hlasování ještě úplně neskočilo a oficiální odhady i první výsledky ještě nejsou k dispozici.

19:44

Naopak k bojkotu povolebního shromáždění Marine Le Penové se vedle francouzských listů Le Monde a Libération přidala i agentura Bloomberg.

19:39

Ke stanovišti volebního štábu Emmanuela Macrona přibíhají jeho stoupenci, aby s ním oslavili vítězství.

19:27

Belgická média mají ale po uzavření většiny volebních místností už jasno: vyhraje Emmanuel Macron.

19:25

Francouzi budou sčítat hlasy z celkem 69 245 volebních místností.

Foto: Reuters
19:19

Tady jsou přehledně výsledky předchozích prezidentských klání ve Francii. Charles de Gaulle a Jacques Chirac v nich svého času zvítězili drtivě. Většina ostatních soubojů byla ale velmi těsná.

19:12

Belgický deník La Libre po uzavření většiny volebních místností ohlásil, že novým francouzským prezidentem se stal Emmanuel Macron se ziskem 63 % hlasů.

19:08

Ani list Le Monde se nezúčastní povolebního shromáždění Marine Le Penové

19:03

V 19 hodin se zavřela většina volebních místností. Ještě hodinu mohou volit obyvatelé větších měst.

19:01

Tisková agentura AFP připomíná přehledně velké pravomoci francouzského prezidenta. 

18:59

V pařížském parku la Villette se scházejí francouzští anarchisté, kteří se staví proti oběma kandidátům. Připomeňme, že první kolo voleb se neobešlo bez pouličních protestů a střetů s policií.

18:40

Přízeň tohoto mladého Francouze z Paříže si nacionalistka Marine Le Penová nezískala. "Když vidíte mladé lidi, jak podporují Le Penovou, je to trochu děsivé," říká.

18:37

Novináři už netrpělivě čekají na první povolební vyjádření Marine Le Penové.

18:29

Nervozita před vyhlášením prvních výsledků 2. kola prezidentských voleb ve Francii stoupá a uživatelé internetu si ji snaží rozptýlit i humorem. 

18:25

Podle francouzského listu Le Figaro čeká nového francouzského prezidenta hned zítra první oficiální ceremonie.

Po boku odcházející hlavy státu Françoise Hollanda uctí dopoledne památku konce druhé světové války před sochou generála Charlese de Gaulla na pařížském Place Clémenceau.

Pokud by šlo o Emmanuela Macrona, stál by po boku svého někdejšího premiéra. Macron byl v Hollandově vládě v letech 2014-16 ministrem hospodářství. Pak z ní rezignoval a rozběhl svoji samostatnou prezidentskou kampaň.

18:20

Takhle to vypadá na základně volebního štábu Marine Le Penové:

18:08

Podle dosavadní účasti se hlasování zdrželo 26 procent oprávněných voličů. Je to nejvíce od roku 1969.

18:05

Francouzské zdroje belgického rádia RTBF přisuzují Emmanuelu Macronovi vítězství v prezidentských volbách a odhadují mu podporu zhruba 62 procent hlasů oprávněných voličů.

Odhady této stanice v prvním kole prezidentského klání v Francii byly poměrně přesné.

17:49

Takhle vypadá pařížský Elysejský palác, sídlo francouzských prezidentů. Začne v něm už zanedlouho úřadovat nejmladší francouzská hlava státu? 

 

17:42

Redaktoři levicového deníku Libération se v rámci "solidarity s kolegy" nezúčastní povolebního večera Národní fronty.

17:37

Na prostranství před pařížským Louvrem se chystá vystoupení Emmanuela Macrona. Právě tam by měl zhruba za tři hodiny promluvit ke svým stoupencům. Obrazovky jsou připraveny, zvuková zkouška už také proběhla.

17:31

Aktivistky hnutí Femen v neděli znovu protestovaly v domovském volebním okrsku Hénin-Beaumont nacionalistky Marine Le Penové.

Protestovaly proti její politice, která je podle nich xenofobní a nerespektuje mj. práva žen.

17:22

K volebním urnám v neděli vyrazily i francouzské řeholnice. 

17:16

Tady si můžete ještě prohlédnout přehled fotek agentury AFP, který shrnuje, jak Francouzi po celé zemi "dotvořili" řadu volebních plakátů s Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou.

 

17:08

Volební účast dosáhla v 17 hodin k 65,30 procenta. Je tedy o 6 procent nižší, než během prezidentských voleb v roce 2012.

17:06

Přes deset reportérů ze zahraničních médií jako Buzzfeed nebo Politico nebylo vpuštěno do volebního štábu Marine Le Penové, přestože měli platnou akreditaci.

Organizátoři jim tvrdili, že to není možné z bezpečnostních důvodů nebo pro nedostatek místa. Novináři jsou ale přesvědčeni, že jde o záměrné blokování.

Zástupce levicového francouzského listu Libération na místě oznámil, že ze solidarity s kolegy se volebního večera nacionalistické prezidentské kandidátky nezúčastní taky, přestože byl organizátory vpuštěn dovnitř.

Foto: Reuters
17:02

Už v prvním kole prezidentského klání byly exit polly poměrně přesné.

Může se tedy stát, že štáb Emmanuela Macrona začne neoficiálně slavit už před 20 hod, kdy ve Francii oficiálně končí hlasování a budou k dispozici první francouzské odhady výsledků.

17:00

Do oficiálního konce 2. kola prezidentských voleb ve Francii sice zbývají ještě tři hodiny, klání už se ale pomalu vyjasňuje a signály o pravděpodobném vítězství Emmanuela Macrona se množí. 

Jak tedy bude pravděpodobně vypadat zbytek dne?

V 19 hod. - po ukončení hlasování v menších francouzských městech a na venkově - budou zveřejněné přesnější exit polly frankofonních médií z Belgie, Švýcarska i některých dalších území. Ty můžou na rozdíl od těch francouzských zveřejňovat odhady už během volebního dne.

Pokud nenastane nějaká mimořádná situace, mělo by být nejpozději do 20,30 hod. o pravděpodobném vítězi prezidentských voleb ve Francii jasno.

16:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jaké jsou rozdíly mezi oběma kandidáty? Podívejte se, jak by Francii změnila Marine Le Penová a co by v prezidentském křesle udělal jinak Emmanuel Macron.

16:46

A tady francouzská agentura AFP představuje nejbližší spolupracovníky Marine Le Penové.

16:45

Toto je nejbližší okruh lidí kolem Emmanuela Macrona.

16:38

Volit už byl taky bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se svou manželkou, bývalou modelkou Carlou Bruniovou. 

16:34

Do volebního štábu Emmanuela Macrona se akreditovalo kolem 2000 francouzských i zahraničních novinářů.

16:27

Podle belgické veřejnoprávní televize RTBF, která na rozdíl od francouzských médií může zveřejňovat odhady už v průběhu hlasování, vede Emmanuel Macron průběžně ve 2. kole prezidentských voleb s více než 60 % hlasů.

Odhady této belgické stanice byly už v prvním kole voleb ve Francii poměrně přesné.

16:21

Podle Vinocura se taky dají v případě volebního neúspěchu Le Penové čekat rezignace jejích hlavních poradců a otřesy uvnitř její Národní fronta.

Le Penová sice z vedení této politické strany kvůli volbám nedávno odstoupila, zůstává ale faktickou vůdkyní tohoto krajně pravicového uskupení, ostře kritizujícího imigraci, islám a evropskou integraci.

16:20

Z volebního štábu Marine Le Penové prosakují první neoficiální zprávy. A mluví o špatné náladě.

Reportér serveru Politico tvrdí, že někteří spolupracovníci nacionalistické kandidátky už neskrývají rozčarování, přestože hlasování stále běží. Mimo záznam jeden z nich Nicholasi Vinocurovi doslova řekl: "Je jasné, že kampaň měla chyby."

Foto: Reuters
16:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak moc je důležitá volební účast pro oba kandidáty vysvětluje tento text z pera Simone Radačičové:

16:01

Právě Macron je favoritem druhého kola voleb. Jeho podpora se podle průzkumů pohybovala kolem 60 procent.

O jeho vítězství ale rozhodne taky volební účast voličů. Polední volební účast kolem 28 procent oprávněných voličů vypadá sice ve srovnání s prezidentskými volbami v letech 2012 a 2007 o něco málo slaběji, ale celkově nevybočuje z francouzského průměru.

15:57

Podle francouzského deníku Le Monde řešil tábor Emmanuel Macrona trochu kuriózní dilema: totiž kde večer v Paříži slavit s příznivci očekávané volební vítězství.

Macron se rád prezentuje jako kandidát středu, takže jeho štáb hledal místo, které si lidé nespojují ani s francouzskou pravicí nebo levicí. Na známém pařížském Place de la Bastille slavili v minulosti vítězství pravicoví prezidenti Nicolas Sarkozy, Jacques Chirac, stejně jako odcházející socialista François Hollande. Jiné místo, Place de la République, je zase mezi Francouzi často spojované s francouzskou levicí. Macron proto nakonec zvolil prostranství  před pařížským Louvrem.

Foto: Reuters
15:45

Volební místnosti se po celé Francii otevřely v 8 hodin ráno, v menších městech zavírají v 19 hod, ve větších metropolích až o hodinu později.

Kolem 20 hod. budou tedy známé první odhady volebních výsledků. V prvním kole voleb před 14 dny odhadly celkový výsledek hlasování poměrně přesně.

15:40

Její rival Emmanuel Macron volil už dopoledne ve městě Touquet.

15:38

Oba kandidáti mají již odhlasováno.

Marine Le Penová volila dopoledne ve svém domovském volebním okrsku Hénin-Beuamont na severu Francie.

15:34

Francie se obává nízké účasti voličů. Mnozí z nich nejsou spokojení ani s jedním kandidátem. Výzva k hlasování se k nim dnes donesla až z vesmíru.

Francouzský astronaut Thomas Pesquet tvítuje z Mezinárodní vesmírné stanice, aby šli volit. Zvládl to prý i on, takže ostatní se nemají na co vymlouvat.

15:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Francouzi se dnes rozhodují mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou. Podívejte se, jak si oba kandidáti vedli při poslední televizní debatě tento týden:

15:17

Prostranství před Louvrem je opět otevřené.

15:08

Francouzi, kteří jsou v zahraničí, mohou volit i na francouzské ambasádě v Praze. Volební místnost se tam zavře ve 20 hodin.

15:03

Oblast Louvru patří k přísně střeženým místům již dlouhodobě a obzvláště poté, co tam islámský radikál během předvolební prezidentské kampaně napadl vojenskou hlídku.

Reportér švýcarského deníku Le Temps na twitteru uvedl, že evakuován byl pouze stan, v němž bylo zřízeno tiskové středisko pro novináře, kteří se chystají pokrývat večerní očekávané oslavy Macronova vítězství. Do skleněné pyramidy, která slouží jako vchod do muzea Louvre, vstup uzavřen nebyl.

14:35

Policie a lidé z Macronova štábu podle agentury Reuters posléze vysvětlili, že jde o preventivní opatření kvůli nálezu podezřelého zavazadla. Podle svědectví některých novinářů na místě přístup veřejnosti do muzea omezen nebyl.

14:16

Zatím není jasné, jak dlouho bude evakuační opatření platit. Macronovi stoupenci se v přilehlém parku před dvorem muzea s proslulou skleněnou pyramidou měli začít shromažďovat večer u příležitosti oznámení výsledků dnešního druhého kola voleb.

14:04

Podle zatím nepotvrzených zpráv byl u Louvru nalezen podezřelý balíček.

13:56

Francouzská policie kvůli blíže neurčené hrozbě evakuovala prostranství před muzeem Louvre v Paříži, kde plánoval oslavy případného vítězství Emmanuel Macron.

Agentuře AP to sdělila mluvčí Macronovy kampaně Pauline Calmesová, podle níž šlo o preventivní opatření. Bližší podrobnosti k evakuaci nejsou zatím známy.

13:50

Podle agentury Reuters, která se odvolává na francouzské ministerstvo vnitra, ke 12:00 SELČ odvolilo už 28,23 procent oprávněných voličů. V roce 2012 to přitom bylo 30, 66 procent.

13:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných informací, naznačil možnou ruskou stopu za únikem dokumentů z Macronova štábu.

V metadatech k uniklým materiálům se podle serveru objevuje jméno pracovníka bezpečnostní společnosti spojené s ruskou vládou.

13:45

Podle průzkumů veřejného mínění by měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů. Předpovědi z prvního kola byly poměrně přesné a očekává se, že tomu tak bude i v druhém kole.

13:38

Volební místnosti se otevřely v 8:00 SELČ a uzavřou se nejpozději ve velkých městech ve 20:00 SELČ.

13:33

V rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb se o přízeň 47 milionů voličů bojuje centrista Emmanuel Macron a krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová.

Podle průzkumů je favoritem Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů.

13:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu k francouzským volbám prezidenta. Budeme v něm sledovat vše o průběhu druhého kola voleb, vyjádření kandidátů i samotné výsledky.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2017 21:32
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy