Živě: Britský parlament odhlasoval odklad brexitu. Odmítnutá dohoda je opět na stole

Živě
Poslanci dolní komory britského parlamentu rozhodli o tom, aby premiérka Theresa Mayová požádala Evropskou unii o odklad brexitu. Původně se počítalo s odchodem 29. března, Británie ale požádá o prodloužení termínu do 30. června. Členské země EU musí rozhodnout jednomyslně. Dění kolem brexitu sledujeme na Aktuálně.cz v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
20:11

Vážení čtenáři,

děkujeme za pozornost, on-line přenos věnovaný brexitu končí.

Přejeme hezký večer.

20:01

Theresa Mayová teď hraje vabank. Straší poslance, že jestli tentokrát neodhlasují její dohodu, požádá EU o takzvaný dlouhý odklad brexitu. Šlo by možná o několik měsíců až rok. Toho se poslanci bojí, vysvětluje Ondřej Houska v tomto textu:

19:55 Theresa Mayová, britská premiérka

Očekává se, že Theresa Mayová ještě dnes oznámí, že dohodu o brexitu předloží parlamentu k hlasování potřetí, a to začátkem příštího týdne. 

Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou. Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší, což by mimo jiné znamenalo, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu plánovaných na květen.

Foto: Reuters
19:44

Připomeňme si, co se kolem brexitu událo za poslední tři dny:

Británie se ocitla v patové situaci. Poslanci v úterý odmítli dojednanou dohodu s Bruselem, hned ve středu ale odhlasovali návrh, který vládu vyzývá, aby za všech okolností vyloučila možnost, že Británie unii opustí bez dohody, a tedy bez jasného vymezení dalších vzájemných vztahů.

Dnes rozhodli, že chtějí brexit odložit do 30. června.

19:37

Co se bude dít teď?

Nastanou dva možné scénáře:

  • parlament 20. března napotřetí schválí dohodu Theresy Mayové a premiérka v Bruselu požádá o odklad brexitu do 30. června.
  • Nebo poslanci její plán znovu odmítnou a pak by Mayová žádala o dlouhé odložení odchodu země z EU.
19:32

Následovat bude oficiální žádost Theresy Mayové směrem ke zbylým členům unie, aby prodloužili článek 50 Lisabonské smlouvy a tím i odchod Velké Británie z EU do 30. června.

Hlavní představitelé členských států musí rozhodnout jednomyslně. Zatím se většina vyjádřila, že žádosti nejspíš vyhoví.

19:29

Pro odklad do 30. června hlasovalo 412 poslanců, proti bylo 202.

19:26

Poslanci odhlasovali odklad brexitu.

19:20

O čtvrtém dodatku se nakonec nehlasuje. Poslanci teď rozhodují o tom, jestli navrhnou odklad brexitu do 30. června.

Pokud to odhlasují, budou muset za týden znovu projednat brexitovou dohodu Theresy Mayové. Co bude následovat shrnuje přehledně tento text:

19:09

Poslanci těsně odmítli i třetí dodatek. Proti hlasovalo podle agentury Reuters 318 členů dolní komory.

19:07

Takhle to právě teď vypadá v Dolní sněmovně britského parlamentu:

Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit.
Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit. | Foto: Reuters
19:01

V tuto chvíli poslanci hlasují o třetím dodatku, který navrhli labouristé. Ten by znamenal odklad brexitu, aby se vyloučil odchod z EU bez dohody.

18:55

To znamená, že parlament nebude mít kontrolu nad průběhem brexitu a v případě jeho odložení bude 20. března znovu hlasovat o té samé dohodě, kterou sjednala Theresa Mayová (a kterou už dvakrát poslanci odmítli).

18:53

Poslanci druhý dodatek těsně zamítli. Proti hlasovalo 314 z nich, pro dodatek 312.

18:33

Teď poslanci hlasují o dodatku, který vládu žádá, aby poslancům umožnila 20. března hlasovat o různých možnostech dalšího postupu v brexitové krizi. To by podle předkladatele mělo umožnit najít sněmovně cestu ze současné patové situace.

18:25

Mezitím před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu i ti, kteří si EU přejí opustit.

Před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu.
Před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu. | Foto: Reuters
18:19

Poslanci hlasovali proti prvnímu dodatku a odmítli konání druhého referenda. Proti němu hlasovalo 334 poslanců, pro jen 85 z nich.

18:06

Právě teď poslanci projednávají první dodatek, který předložila nezávislá poslankyně Sarah Wollastonová. Ten vyzývá vládu k odložení brexitu a vyhlášení druhého referenda.

18:01

Stínový ministr pro brexit Paul Blomfield prohlásil, že labouristé budou hlasovat pro čtvrtý dodatek, který stanoví, že sněmovna nebude muset znovu hlasovat o dvakrát odmítnuté brexitové dohodě Theresy Mayové, pokud nebude pozměněna.

17:45 Theresa Mayová, britská premiérka

Premiérka Theresa Mayová už vyrazila ze svého domova na Downing Street. Poslanci se k hlasování mají sejít v 18 hodin.

Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters
17:38

První dodatek, o kterém budou dnes poslanci od 18 hodin hlasovat, se týká uspořádání druhého referenda. Předpokládá se, že neprojde. Labouristé předem řekli, že ho nepodpoří.

17:32

K tomu, jak probíhá jednání o brexitu uvnitř Spojeného království, se vyjádřil i americký prezident Donald Trump.

Podle něj debata zemi "trhá na kusy". Uvedl, že je překvapený, jak špatně to probíhá, a že se snažil premiérce Mayové poradit, ale ta ho neposlouchá.

17:20

Podle stanice BBC by se mohlo premiérce Therese Mayové podařit přesvědčit některé konzervativce i poslance Demokratické unionistické strany (DUP), aby ve třetím hlasování její dohodu podpořili.

17:14

Pokud dnes poslanci odhlasují odklad, čeká je další hlasování o brexitové dohodě.

Pokud ji znovu odmítnou, nejspíš potřeba mnohem delší odklad.

17:05

Britští poslanci by v rámci hlasování o návrhu na odklad brexitu mohli hlasovat až o čtyřech dodatcích, které z předložených návrhů vybral předseda Dolní sněmovny John Bercow.

  • První dodatek vyzývající vládu k odkladu brexitu za účelem uspořádání nového referenda
  • Druhý dodatek vládu žádá, aby poslancům umožnila 20. března hlasovat o různých možnostech dalšího postupu v brexitové krizi. To by podle předkladatele mělo umožnit najít sněmovně cestu ze současné patové situace.
  • Třetí dodatek požaduje odklad brexitu, aby se vyloučil odchod z EU bez dohody.
  • Čtvrtý požaduje, aby vláda už dohodu o brexitu do sněmovny znovu nepředkládala.
16:54

Nevyznáte se ve zmatcích okolo brexitu? Přečtěte si naše shrnutí.

16:48 Theresa Mayová, britská premiérka

Premiérka Theresa Mayová ve středu po hlasování, které odmítlo brexit bez dohody, prohlásila, že se parlament musí rozhodnout, jak dál pokračovat.

Mayová nevyloučila ani vypsání druhého referenda, což by ale podle ní znamenalo, že Británie nakonec v EU zůstane.

16:42

Poslanci rozhodují o takzvaném krátkém dokladu do 30. června.

Ten bude podle předsedy sněmovny Johna Bercowa možný jen tehdy, když parlament do 20. března podpoří dohodu, kterou již dvakrát odmítl, naposledy v úterý. 

16:40

Hezké odpoledne, vítáme Vás u on-line přenosu z jednání britské Dolní sněmovny o odkladu vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 3. 2019 20:01
 

Právě se děje

před 46 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy