reklama
 
 

Živě: Britský parlament odhlasoval odklad brexitu. Odmítnutá dohoda je opět na stole

14. 3. 2019 20:01
reklama
Poslanci dolní komory britského parlamentu rozhodli o tom, aby premiérka Theresa Mayová požádala Evropskou unii o odklad brexitu. Původně se počítalo s odchodem 29. března, Británie ale požádá o prodloužení termínu do 30. června. Členské země EU musí rozhodnout jednomyslně. Dění kolem brexitu sledujeme na Aktuálně.cz v on-line reportáži.

Živě: Britský parlament odhlasoval odklad brexitu. Odmítnutá dohoda je opět na stole

reklama
20:11
A.cz

Vážení čtenáři,

děkujeme za pozornost, on-line přenos věnovaný brexitu končí.

Přejeme hezký večer.

20:01
A.cz

Theresa Mayová teď hraje vabank. Straší poslance, že jestli tentokrát neodhlasují její dohodu, požádá EU o takzvaný dlouhý odklad brexitu. Šlo by možná o několik měsíců až rok. Toho se poslanci bojí, vysvětluje Ondřej Houska v tomto textu:

19:55
Theresa Mayová

Očekává se, že Theresa Mayová ještě dnes oznámí, že dohodu o brexitu předloží parlamentu k hlasování potřetí, a to začátkem příštího týdne. 

Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou. Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší, což by mimo jiné znamenalo, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu plánovaných na květen.

19:44

Připomeňme si, co se kolem brexitu událo za poslední tři dny:

Británie se ocitla v patové situaci. Poslanci v úterý odmítli dojednanou dohodu s Bruselem, hned ve středu ale odhlasovali návrh, který vládu vyzývá, aby za všech okolností vyloučila možnost, že Británie unii opustí bez dohody, a tedy bez jasného vymezení dalších vzájemných vztahů.

Dnes rozhodli, že chtějí brexit odložit do 30. června.

19:37

Co se bude dít teď?

Nastanou dva možné scénáře:

  • parlament 20. března napotřetí schválí dohodu Theresy Mayové a premiérka v Bruselu požádá o odklad brexitu do 30. června.
  • Nebo poslanci její plán znovu odmítnou a pak by Mayová žádala o dlouhé odložení odchodu země z EU.
19:32

Následovat bude oficiální žádost Theresy Mayové směrem ke zbylým členům unie, aby prodloužili článek 50 Lisabonské smlouvy a tím i odchod Velké Británie z EU do 30. června.

Hlavní představitelé členských států musí rozhodnout jednomyslně. Zatím se většina vyjádřila, že žádosti nejspíš vyhoví.

19:29

Pro odklad do 30. června hlasovalo 412 poslanců, proti bylo 202.

19:26

Poslanci odhlasovali odklad brexitu.

19:20

O čtvrtém dodatku se nakonec nehlasuje. Poslanci teď rozhodují o tom, jestli navrhnou odklad brexitu do 30. června.

Pokud to odhlasují, budou muset za týden znovu projednat brexitovou dohodu Theresy Mayové. Co bude následovat shrnuje přehledně tento text:

19:09

Poslanci těsně odmítli i třetí dodatek. Proti hlasovalo podle agentury Reuters 318 členů dolní komory.

19:07

Takhle to právě teď vypadá v Dolní sněmovně britského parlamentu:

Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit. Dolní sněmovna britského parlamentu ve chvíli hlasování o návrhu odložit brexit.
19:01

V tuto chvíli poslanci hlasují o třetím dodatku, který navrhli labouristé. Ten by znamenal odklad brexitu, aby se vyloučil odchod z EU bez dohody.

18:55

To znamená, že parlament nebude mít kontrolu nad průběhem brexitu a v případě jeho odložení bude 20. března znovu hlasovat o té samé dohodě, kterou sjednala Theresa Mayová (a kterou už dvakrát poslanci odmítli).

18:53

Poslanci druhý dodatek těsně zamítli. Proti hlasovalo 314 z nich, pro dodatek 312.

18:33

Teď poslanci hlasují o dodatku, který vládu žádá, aby poslancům umožnila 20. března hlasovat o různých možnostech dalšího postupu v brexitové krizi. To by podle předkladatele mělo umožnit najít sněmovně cestu ze současné patové situace.

18:25

Mezitím před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu i ti, kteří si EU přejí opustit.

Před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu. Před budovou parlamentu protestují lidé proti brexitu.
18:19

Poslanci hlasovali proti prvnímu dodatku a odmítli konání druhého referenda. Proti němu hlasovalo 334 poslanců, pro jen 85 z nich.

18:06

Právě teď poslanci projednávají první dodatek, který předložila nezávislá poslankyně Sarah Wollastonová. Ten vyzývá vládu k odložení brexitu a vyhlášení druhého referenda.

18:01
Labouristická strana

Stínový ministr pro brexit Paul Blomfield prohlásil, že labouristé budou hlasovat pro čtvrtý dodatek, který stanoví, že sněmovna nebude muset znovu hlasovat o dvakrát odmítnuté brexitové dohodě Theresy Mayové, pokud nebude pozměněna.

17:45
Theresa Mayová

Premiérka Theresa Mayová už vyrazila ze svého domova na Downing Street. Poslanci se k hlasování mají sejít v 18 hodin.

Theresa Mayová Theresa Mayová.

autoři: Zahraničí, ČTK | 14. 3. 2019 20:01

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama