Úřady v Bruselu identifikovaly už 24 mrtvých. Teroristé zabili i bývalého velvyslance

Přenos skončil
Belgická policie dopadla během pátečních razií třetího z islamistů, které krátce před výbuchy na letišti zachytila bezpečnostní kamera. Faycala Cheffoua podle médií identifikoval taxikář. Bruselské letiště Zaventem obnoví provoz pro osobní dopravu nejdříve po týdnu, tedy v úterý. Dosud se počítalo s tím, že se tak stane už na Velikonoční pondělí. Spojené státy informovaly, že jednoho z bruselských atentátníků - Brahima Bakraouiho - měli na seznamu podezřelých před listopadovými útoky v Paříži. Jeho bratr Khalid se na něj dostal bezprostředně po nich.
Foto: Matej Slávik

Belgie po explozích v metru a na letišti

Přenos skončil
23:47 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž končí. Děkujeme za pozornost, kterou jste jí věnovali.

23:46

Tým inženýrů a techniků večer na základě podrobného průzkumu sdělil, že během explozí na letišti Zaventem nedošlo k narušení statiky budovy terminálu.

Bezpečná je podle něj i navazující budova, v níž dochází ke kontrole cestujících a zavazadel.

21:55

V 33 belgických nemocnicích je stále 101 lidí, 62 z nich leží na jednotkách intenzivní péče a 32 na popáleninových odděleních.

Podle lékařů má většina zraněných prasklé ušní bubínky. "Během své 20leté praxe jsem tu v popáleninovém centru nikdy nic podobného neviděl," uvedl doktor Serge Jennes. Podobná zranění prý léčil jen během mise v jižním Afghánistánu.

21:42 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jednatřicet mrtvých, na 300 zraněných si vyžádala série explozí v Bruselu. Ke krveprolití došlo jen pár dnů poté, co byl dopaden Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že útoky z loňského listopadu a těmi z 22. února mají společné aktéry, například Najima Laachraouiho. Podívejte se, kdo v případu figuruje.

21:27

Německo vyzvalo ke zlepšení spolupráce mezi tajnými službami. Podle tamních zákonodárců je lepší výměna informací jednou z cest, jak předcházet teroristickým útokům.

19:54

Turecká policie varovala křesťany a židy, že by se mohli stát během Velikonoc terčem teroristických útoků radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP.

Teroristé by se podle policie mohli v neděli, kdy si křesťané budou připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, pokusit zaútočit na kostely na tureckém území, ale cílem útoků by se prý mohly stát i synagogy.

19:41

Jednou z obětí je bývalý belgický velvyslanec v USA Andre Adam.

19:35

Mezi 31 mrtvými z Bruselu jsou občané devíti národností, informovala belgická policie. Doposud bylo identifikováno 24 obětí.

18:36

Na snímku můžete vidět Faycala Cheffoua, nezávislého novináře, který byl označen jako třetí atentátník z bruselského letiště. Právě on by měl být tajemným "mužem v klobouku".

17:29

Policie má jiné priority, ale jsou to smutné časy pro Brusel, glosuje rozhodnutí o zrušení pochodu zpravodaj BBC.

17:00

Organizátoři plánované nedělní demonstrace v Bruselu oznámili, že akci z bezpečnostních důvodů ruší.

16:15

Belgické úřady vyzývají lidi, aby se neúčastnili na neděli plánovaného "pochodu proti strachu", který je reakcí na nedávné teroristické útoky.

Důvodem jsou obavy o jejich bezpečnost, napsala agentura AFP s odvoláním na ministra vnitra Jana Jambora.

15:03

Britský jaderný průmysl čelí hrozbě kyberútoků, terorismu a státem podporované špionáže. Ve zprávě britského úřadu pro jadernou kontrolu pro roky 2016 až 2020 je strohé varování ze vzrůstající hrozby útoku na 15 britských reaktorů.

Podle zjištění deníku The Independent se jedná o první případ, kdy daný úřad explicitně varoval před podobnými útoky na jaderný průmysl. Ten produkuje téměř pětinu britské elektrické energie.

Zpráva je citlivá také z důvodu určitých informací, které naznačují, že teroristé, kteří zaútočili v Belgii, plánovali krádež radioaktivního materiálu z belgické jaderné elektrárny k vytvoření bomby.

Foto: Michielverbeek / Wikimedia Commons
14:09

Od úterních pumových útoků, které si vyžádaly 31 mrtvých, bylo zatím zatčeno nejméně 11 lidí: devět v Belgii a dva v Německu, upřesnila agentura Reuters. K útokům se přihlásila extremistická organizace Islámský stát.

13:47

Vražda strážce v belgické jaderné eletrárně nesouvisí s terorismem. Podle úřadů šlo o přepadení, odmítla prokuratura v Charleroi dřívější spekulace médií.

13:34

Belgická prokuratura oznámila, že "Faycal C." byl obviněn podílu na teroristických vraždách a na terorismu.

Obvinění si vyslechl i další ze zadržených, kterého prokuratura označuje jako "Aboubakara A.".

13:12

Faycal Cheffou pracoval jako "nezávislý novinář", uvádějí belgická média. Policie u něj provedla razii, nic ale nenašla. V jejím hledáčku byl dlouhé měsíce, několikrát ho údajně krátkodobě zadržela.

Působil v bruselském parku Maximilien, kde se scházel především s uprchlíky, které se pokoušel radikalizovat.

12:55

Připomeňme, že na letišti Zaventem se odpálili Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui.

12:54

Třetím z mužů, které krátce před výbuchy na letišti zachytila bezpečnostní kamera, je Faycal Cheffou, píše deník Le Soir.

Prokuratura zatím informace nepotvrdila, po pátečních raziích pouze vydala prohlášení, že "jedním ze tří zadržených je Faycal C".

Prozatím tak není známo, zda jde o muže v klobouku. Cheffoua identifikoval taxikář, který atentátníky vezl na letiště.

12:27

Aktuální záběry z okolí letiště Zaventem:

11:46

Podle médií navíc bratři Khalid a Brahim Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na letišti a v metru v Bruselu, sledovali šéfa belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). O tom, že policie našla kamerový záznam, který zachycuje den ředitele střediska, informoval s odvoláním na své zdroje belgický deník La Derniere Heure.

11:45

Zpráva přichází jen dva dny poté, co belgické úřady oznámily, že postavily mimo službu celkem 11 zaměstnanců jaderné elektrárny Tihange. Podezíraly je z přípravy atentátu.

V návaznosti na domovní prohlídky v bruselské čtvrti Forest byl sedmi lidem zakázán přístup do elektrárny. Po úterních útocích byli další čtyři lidé propuštění.

Zda spolu smrt ochranky a propouštění v elektrárně souvisí, není známo.

11:43

V okresu Charleroi byl ve čtvrtek, tedy dva dny po útocích v Bruselu, zastřelen člen ostrahy jedné ze dvou belgických jaderných elektráren, napsala agentura Reuters s odvoláním na server DH.be.

Pachatel mu navíc ukradl mu čip ke vstupu i do nejpřísněji střežených prostorů komplexu. Jakmile policie zjistila, že při zločinu zmizel i bezpečnostní čip, elektrárna ho zablokovala.

11:29

Těsně unikl atentátníku Brahimovi El Bakraouimu na bruselském letišti – aby ho později zabil jeho bratr Khalid ve stanici metra. Takový je příběh britského programátora Davida Dixona, o nějž se podělila jeho rodina.

Jednapadesátiletý muž poslal krátce před smrtí SMS své tetě, v níž psal, že z útoků na letišti v pořádku vyvázl.

11:22

Bruselské letiště Zaventem, kde se v úterý odehrál teroristický útok, obnoví leteckou osobní dopravu nejdříve po týdnu, tedy v úterý.

Oznámilo to podle agentury Reuters vedení letiště. Dosud se počítalo s tím, že by letiště mohlo provoz obnovit v pondělí.

Ve středu letiště oznámilo, že začíná odbavovat jen nákladní a některé soukromé či speciální lety, zatímco pro běžnou osobní dopravu bude k dispozici nejdříve v pondělí. Při útoku byl vážně poškozen jeden z hlavních terminálů.

11:17

Americká zpěvačka Mariah Careyová z bezpečnostních důvodů zrušila svůj koncert, který se měl odehrát o této neděli v Bruselu v rámci evropského turné zpěvačky. Oznámila to agentura AFP.

"Mám ráda své příznivce v Bruselu, ale teď mi radí zrušit koncert kvůli bezpečnosti fanoušků a hudebníků, mého týmu a všech lidí zapojených do turné," uvedla Careyová s odkazem na obavy, panující v belgickém hlavním městě po úterních teroristických útocích s více než třemi desítkami mrtvých.

11:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

A co před začátkem svého mlčení Salah Abdeslam vypověděl? Ukázalo se, že vyšetřovatelům minimálně dvakrát lhal. Přečtěte si text naší zpravodajky z Bruselu.

11:09

Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže, odmítá od útoků v Bruselu vypovídat.

11:05

Spojené státy měly Brahima Bakraouiho, atentátníka z letiště, na seznamu podezřelých, a to už před listopadovými útoky v Paříži. Jeho bratr Khalid se na něj dostal bezprostředně po nich. Uvedla to agentura Reuters.

Foto: ČTK/ZUMA/Federal Police
11:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nejprve krátké shrnutí pátečního dění:

Druhým sebevražedným atentátníkem na bruselském letišti byl Najim Laachraoui, potvrdila belgická prokuratura. Laachraoui byl zřejmě v teroristické buňce expertem na výbušniny - jeho DNA se našla i na sebevražedné vestě a kusu oblečení v pařížském koncertním sálu Bataclan, kde v listopadu 2015 zemřelo 90 lidí.

V souvislosti s útoky v Bruselu se zatýkalo i v Německu. Jedním ze zadržených je muž, kterého v létě 2015 vyhostili Turci - stejně jako atentátníka z bruselského letiště  El Bakraouiho - do Nizozemska. Do Amsterodamu letěl stejným letadlem jako jeden z bratrů-atentátníků, stejně jako on se chtěl dostat do Sýrie (pravděpodobně k bojovníkům Islámského státu).

Belgická policie zadržela tři muže, a to v souvislosti s chystaným útokem v Paříži, zmařeným ve čtvrtek. Dva z trojice mužů byli ve dvou separátních operacích raněni do nohy.

11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po teroristických útocích v Bruselu.

 

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Silvie Housková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2016 23:47
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy