reklama
 
 

Úřady v Bruselu identifikovaly už 24 mrtvých. Teroristé zabili i bývalého velvyslance

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. 2016
Foto: Matej Slávik
reklama
Belgická policie dopadla během pátečních razií třetího z islamistů, které krátce před výbuchy na letišti zachytila bezpečnostní kamera. Faycala Cheffoua podle médií identifikoval taxikář. Bruselské letiště Zaventem obnoví provoz pro osobní dopravu nejdříve po týdnu, tedy v úterý. Dosud se počítalo s tím, že se tak stane už na Velikonoční pondělí. Spojené státy informovaly, že jednoho z bruselských atentátníků - Brahima Bakraouiho - měli na seznamu podezřelých před listopadovými útoky v Paříži. Jeho bratr Khalid se na něj dostal bezprostředně po nich.

Belgie po explozích v metru a na letišti

reklama
23:47
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž končí. Děkujeme za pozornost, kterou jste jí věnovali.

23:46

Tým inženýrů a techniků večer na základě podrobného průzkumu sdělil, že během explozí na letišti Zaventem nedošlo k narušení statiky budovy terminálu.

Bezpečná je podle něj i navazující budova, v níž dochází ke kontrole cestujících a zavazadel.

21:55
Belgie

V 33 belgických nemocnicích je stále 101 lidí, 62 z nich leží na jednotkách intenzivní péče a 32 na popáleninových odděleních.

Podle lékařů má většina zraněných prasklé ušní bubínky. "Během své 20leté praxe jsem tu v popáleninovém centru nikdy nic podobného neviděl," uvedl doktor Serge Jennes. Podobná zranění prý léčil jen během mise v jižním Afghánistánu.

21:42
Aktuálně.cz

Jednatřicet mrtvých, na 300 zraněných si vyžádala série explozí v Bruselu. Ke krveprolití došlo jen pár dnů poté, co byl dopaden Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že útoky z loňského listopadu a těmi z 22. února mají společné aktéry, například Najima Laachraouiho. Podívejte se, kdo v případu figuruje.

21:27
Německo

Německo vyzvalo ke zlepšení spolupráce mezi tajnými službami. Podle tamních zákonodárců je lepší výměna informací jednou z cest, jak předcházet teroristickým útokům.

19:54
Turecko

Turecká policie varovala křesťany a židy, že by se mohli stát během Velikonoc terčem teroristických útoků radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP.

Teroristé by se podle policie mohli v neděli, kdy si křesťané budou připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, pokusit zaútočit na kostely na tureckém území, ale cílem útoků by se prý mohly stát i synagogy.

19:41
Belgie

Jednou z obětí je bývalý belgický velvyslanec v USA Andre Adam.

19:35
Belgie

Mezi 31 mrtvými z Bruselu jsou občané devíti národností, informovala belgická policie. Doposud bylo identifikováno 24 obětí.

18:36
Twitter

Na snímku můžete vidět Faycala Cheffoua, nezávislého novináře, který byl označen jako třetí atentátník z bruselského letiště. Právě on by měl být tajemným "mužem v klobouku".

17:29
Twitter

Policie má jiné priority, ale jsou to smutné časy pro Brusel, glosuje rozhodnutí o zrušení pochodu zpravodaj BBC.

17:00
Belgie

Organizátoři plánované nedělní demonstrace v Bruselu oznámili, že akci z bezpečnostních důvodů ruší.

16:15
Belgie

Belgické úřady vyzývají lidi, aby se neúčastnili na neděli plánovaného "pochodu proti strachu", který je reakcí na nedávné teroristické útoky.

Důvodem jsou obavy o jejich bezpečnost, napsala agentura AFP s odvoláním na ministra vnitra Jana Jambora.

15:03

Britský jaderný průmysl čelí hrozbě kyberútoků, terorismu a státem podporované špionáže. Ve zprávě britského úřadu pro jadernou kontrolu pro roky 2016 až 2020 je strohé varování ze vzrůstající hrozby útoku na 15 britských reaktorů.

Podle zjištění deníku The Independent se jedná o první případ, kdy daný úřad explicitně varoval před podobnými útoky na jaderný průmysl. Ten produkuje téměř pětinu britské elektrické energie.

Zpráva je citlivá také z důvodu určitých informací, které naznačují, že teroristé, kteří zaútočili v Belgii, plánovali krádež radioaktivního materiálu z belgické jaderné elektrárny k vytvoření bomby.

14:09
Belgie

Od úterních pumových útoků, které si vyžádaly 31 mrtvých, bylo zatím zatčeno nejméně 11 lidí: devět v Belgii a dva v Německu, upřesnila agentura Reuters. K útokům se přihlásila extremistická organizace Islámský stát.

13:47

Vražda strážce v belgické jaderné eletrárně nesouvisí s terorismem. Podle úřadů šlo o přepadení, odmítla prokuratura v Charleroi dřívější spekulace médií.

13:34

Belgická prokuratura oznámila, že "Faycal C." byl obviněn podílu na teroristických vraždách a na terorismu.

Obvinění si vyslechl i další ze zadržených, kterého prokuratura označuje jako "Aboubakara A.".

13:12
Belgie

Faycal Cheffou pracoval jako "nezávislý novinář", uvádějí belgická média. Policie u něj provedla razii, nic ale nenašla. V jejím hledáčku byl dlouhé měsíce, několikrát ho údajně krátkodobě zadržela.

Působil v bruselském parku Maximilien, kde se scházel především s uprchlíky, které se pokoušel radikalizovat.

12:55
Belgie

Připomeňme, že na letišti Zaventem se odpálili Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui.

12:54

Třetím z mužů, které krátce před výbuchy na letišti zachytila bezpečnostní kamera, je Faycal Cheffou, píše deník Le Soir.

Prokuratura zatím informace nepotvrdila, po pátečních raziích pouze vydala prohlášení, že "jedním ze tří zadržených je Faycal C".

Prozatím tak není známo, zda jde o muže v klobouku. Cheffoua identifikoval taxikář, který atentátníky vezl na letiště.

12:27
Twitter

Aktuální záběry z okolí letiště Zaventem:

autoři: Zahraničí, Silvie Housková, Reuters, ČTK | 26. 3. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama