Pátá kolona má problém. Lavrov ukončil pohádku o "speciální vojenské operaci"

pru ČTK mk pru, ČTK, mk
2. 12. 2022 14:00
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek poprvé veřejně označil invazi na Ukrajinu za válku, všímají si západní média. Na tiskové konferenci v Moskvě doslova prohlásil, že Rusko šlo proti Ukrajině do války a Západ se na této válce přímo podílí. Dosud přitom nejvyšší ruští představitelé nazývali konflikt podle oficiální rétoriky Kremlu speciální vojenskou operací.
"Šli jsme do války s Ukrajinou," prohlásil na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Video: Twitter/МИД России, Associated Press

"S Ukrajinou to není tak, že jsme se zvedli a řekli, že Zelenského nemáme rádi, protože přestal hrát v KVN nebo vystupovat pro Kvartal 95, a šli jsme do války s Ukrajinou," uvedl Lavrov na čtvrteční tiskové konferenci o bezpečnosti. "Varovali jsme je mnoho let," dodal. KVN je zábavná televizní show, Kvartal 95 producent pořadů. Ruský diplomat tím narážel na předchozí hereckou dráhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

V projevu také zdůraznil, že Spojené státy a Severoatlantická aliance se války na Ukrajině přímo účastní, když dodávají Kyjevu zbraně. Západ měl podle něj možnost konflikt odvrátit, ale nehleděl na ruské zájmy. Dřívější vztahy Moskvy se Západem se už neobnoví, dodal.

Rusko napadlo Ukrajinu před devíti měsíci, 24. února, kdy zaútočilo na východě a také na severu ve směru na Kyjev od běloruských hranic. Prezident Vladimir Putin v televizním projevu prohlásil, že cílem vojenské operace je ochrana zájmů dvou samozvaných republik na východě Ukrajiny. Ruská propaganda mluvila také o denacifikaci Ukrajiny, tvrdila, že zemi ovládají fašisté.

"Obviňujete nás, že připravujeme provokaci a používáme zbraně hromadného ničení," pokračoval Lavrov nyní. "Ale sám Západ, včetně Spojených států, Velké Británie a Francie, tří jaderných mocností, dělá všechno pro to, aby zvýšil svou přímou účast ve válce, kterou vede proti Rusku rukama Ukrajinců," uvedl s tím, že ve většině případů určují cíle, na něž Ukrajina útočí, její západní "páni".

Ve své řeči použil slovo válka, přestože dosud ruští představitelé označovali konflikt spojením "speciální vojenská operace". Změna rétoriky může podle nedávné analýzy Carnegieho nadace pro mezinárodní mír souviset s posledním vývojem na ukrajinské frontě, uvádí americký server Newsweek.

Aby Kreml před ruskou veřejností ospravedlnil své neúspěchy na frontě, mluví nyní o válce na obranu ruského národa, kterou vede Západ v čele se Spojenými státy. První výraznou osobností propagandistické scény, která toto označení použila, byl na počátku listopadu znáný moderátor Vladimir Solovjov, přezdívaný Putinova hlásná trouba, připomíná Newsweek.

Označení "speciální operace", používané od února, přebírali ve světě také šiřitelé dezinformací. Nejen v Česku tím opakovaně ospravedlňují vpád ruských vojsk na území suverénního státu. Tím, že o válce mluví už i nejvyšší představitelé Kremlu, dostává tato teze výrazné trhliny. Není to přitom poprvé, co Kreml ve své kampani mění směr a tím komplikuje ruské páté koloně  v zahraničí vysvětlování čím dál zjevnějších manipulací a nepravd.

Lavrov uspořádal moskevskou konferenci o bezpečnostních otázkách ve stejný den, kdy v polské Lodži začalo jednání ministrů zahraničí členských zemí OBSE, kterého se účastní i šéf české diplomacie Jan Lipavský. Varšava minulý měsíc odmítla kvůli sankcím Evropské unie vydat Lavrovovi vízum. Rusko tak má zastupovat stálý představitel u OBSE, tedy velvyslanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy