Svět tváří v tvář omikronu. Grafy z deseti zemí ukazují, jak klesla smrtnost covidu

Dominika Perlínová Jiří Kropáček Dominika Perlínová, Jiří Kropáček
27. 1. 2022 5:30
Nová varianta koronaviru omikron se poprvé objevila na jihu Afriky loni v listopadu. Od té doby se stala dominantní variantou v řadě zemí světa - včetně Česka. Dosavadní data ukazují, že omikron je mnohem nakažlivější, experti však zároveň říkají, že většinou způsobuje lehčí průběh onemocnění covid-19.

Podívejte se na příkladech deseti zemí, jak se během omikronu vyvíjí počet nakažených a počet úmrtí a jaký vliv na to může mít dokončené očkování.

Jaká je proočkovanost (v procentech)

Pro další informace klikněte na názvy států.

Jihoafrická republika

Zatím nejúplnější data o chování varianty omikron mají vědci z Jihoafrické republiky. Právě tato země ji díky neustálému sekvenování odhalila jako první a podle všeho se poslední vlna nákaz už dostala za svůj vrchol. Vědci tak mohli data analyzovat a porovnat své výsledky s předchozími variantami.

Podle studie jihoafrického institutu pro nakažlivé nemoci je nová varianta méně nebezpečná také pro neočkované osoby a často se nakazí i lidé, kteří už nemoc prodělali. "Za této vlny epidemie omikronu byl těžký průběh covidu-19 zredukován vlivem buď už dřívější nákazy, nebo ochrany, kterou poskytuje očkování," uvádí se v závěrech vědeckého výzkumu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) i zahraniční experti nicméně upozorňují, že data z JAR nemusí být aplikovatelná na zbytek světa, protože africká země má výrazně mladší populaci než například evropské státy a velká část obyvatel už nemoc prodělala.

Plně naočkovaných: 27 procent obyvatel

zpět na mapu

Francie

Ve Francii je omikron dominantní variantou už od konce loňského prosince. Od té doby tato evropská země zažívá rekordní nárůsty počtů nově nakažených a na počátku vlny i rychlé přírůstky hospitalizovaných. V druhém lednovém týdnu bylo v nemocnicích okolo 25 tisíc lidí, což se blíží číslům z předchozích vln pandemie. Nakažených je ale více než dřív.

Země mezitím zpřísnila pravidla pro neočkované a prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro list Le Parisien prohlásil, že chce neočkovaným co nejvíce ztížit život, aby je přinutil k vakcinaci. "Nechci naštvat Francouze. Ale neočkované, ty chci opravdu naštvat," řekl.

Plně naočkovaných: 76 procent obyvatel

zpět na mapu

Česká republika

Omikron před Vánoci rychle nastoupil i v Česku a v pondělí 24. ledna počet nově nakažených za den poprvé překonal hranici 30 tisíc. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale ve skutečnosti přibývá až okolo 100 tisíc nakažených koronavirem denně.

Podle odborníků se nicméně nová varianta zatím nedostala do nemocnic a počty hospitalizovaných i zemřelých stagnují. Vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla zrušit například povinné očkování pro seniory a vyzývá k osobní odpovědnosti občanů.

Plně naočkovaných: 63 procent obyvatel

zpět na mapu

Alabama

Americký stát Alabama patří mezi ty nejméně proočkované ve Spojených státech. Omikron zvýšil počty nově nakažených, které dosahují dvojnásobku vrcholu z předchozích vln. Počty lidí, kteří na novou variantu zemřeli, jsou ale zatím relativně nízké.

Podle odborníků je tu však nápor na nemocnice vyšší než při předchozí koronavirové variantě delta, a to hlavně kvůli velkému množství nakažených zdravotníků na jihu USA. Nemocnice se tak nestíhají o pacienty starat. "Pozorujeme, že podstatně více pracovníků ve zdravotnictví onemocnělo kvůli omikronu. Mnoho z nich vám řekne, že jsou teď v horší pozici, než v jaké byli v srpnu nebo září," uvedl ředitel sdružení alabamských nemocnic Don Williamson.

Plně naočkovaných: 49 procent obyvatel

zpět na mapu

Connecticut

Americký stát Connecticut patří v USA mezi premianty v očkování. Přesto se tu varianta omikron šíří podobně rychle jako v méně proočkované Alabamě a zatím jsou srovnatelné i přírůstky mrtvých.

Podle expertů však omikronová vlna na severovýchodě země, kde Connecticut leží, dosáhla svého vrcholu, zatímco na západě čísla stále rostou.

Plně naočkovaných: 76 procent obyvatel

zpět na mapu

Maďarsko

Maďarsko registruje vysoké počty nově nakažených a experti se obávají i prudkého nárůstu úmrtí. Například v pondělí 24. ledna tamní vláda uvedla, že za poslední tři dny (tedy včetně víkendu) v zemi přibylo skoro 40 tisíc nakažených a 122 úmrtí. V nemocnicích je ale jen dva a půl tisíce lidí.

V zemi se kromě vakcín schválených evropskou lékovou agenturou EMA očkuje i ruskou vakcínou Sputnik nebo čínskou očkovací látkou Sinopharm, která podle studií není tolik efektivní. Evropská země přitom lidem nabízí už i čtvrtou dávku očkování, a to přesto, že evropské úřady zatím neprokázaly její účinnost.

Plně naočkovaných: 62 procent obyvatel

zpět na mapu

Indie

První úmrtí způsobené omikronem zaznamenala Indie na začátku ledna. Od té doby se nová varianta rychle rozšířila a asijský stát zažívá nejvyšší denní nárůst počtu nemocných od loňského května, kdy ho drtila varianta delta, nemocnice kolabovaly a lidé nestíhali ani pohřbívat zesnulé. Počty mrtvých ale v druhé nejlidnatější zemi světa zatím zůstávají relativně nízké.

Indická vláda se přesto rozhodla zpřísnit covidová opatření a zakázala vstup turistům. V zemi se pravidla mění stát od státu, ale několik velkých měst včetně Dillí zavedlo noční zákaz vycházení, zavřely se bazény a tělocvičny a do poloviny února zůstávají zavřené i školy. Očkování má necelá polovina populace, úřady však už začaly nabízet posilující dávku vakcíny pro nejrizikovější skupiny.

Plně naočkovaných: 49 procent obyvatel

zpět na mapu

Portugalsko

Portugalsko patří mezi evropské premianty v očkování. Loni v lednu se po velmi silné vlně koronaviru, na kterou zemřely tisíce lidí, do čela očkovacího týmu postavil viceadmirál Henrique Gouveia e Melo. "Nosím maskáče, protože tohle je pro mě válka," prohlásil po uvedení do funkce a začal aktivně prosazovat očkování a potírat dezinformace.

Přesto i tato země zažívá rekordní počty nově nakažených kvůli variantě omikron. V Portugalsku, které má podobný počet obyvatel jako Česko, několikrát překročili i hranici 50 tisíc nově nakažených, případů úmrtí však zůstalo výrazně méně než za předchozí vlny. Díky nízkému počtu hospitalizovaných země v lednu uvolnila protiepidemická pravidla.

Plně naočkovaných: 90 procent obyvatel

zpět na mapu

Izrael

Země, která začala očkovat jako první, se také potýká s omikronem. V Izraeli se dokonce seniorům a lékařům dává i čtvrtá, posilovací dávka vakcíny.

Podle oficiálních čísel má země momentálně největší přírůstky nově nakažených v přepočtu na obyvatele na světě. Přestože počet nakažených vysoce převyšuje předešlé vlny pandemie, případů úmrtí je výrazně méně a pohybují se v řádu desítek. Jeden z vládních poradců pro současnou pandemii Eran Segal z Weizmannova vědeckého institutu nicméně uvedl, že reálný počet nakažených v Izraeli je podle něj asi dvakrát vyšší, než ukazují data.

Na otázku, zda omikron bude znamenat konec koronaviru, Segal odpověděl, že je to možné. "To je hlavní otázka, na kterou všichni chceme znát odpověď. Zatím můžeme odhadovat, že ano, doufáme, že ano." Zároveň ale dodal, že virus za poslední dva roky už ukázal, jak nepředvídatelně se umí chovat.

Plně naočkovaných: 65 procent obyvatel

zpět na mapu

Austrálie

Ostrovní stát, který se díky velmi tvrdým opatřením během většiny pandemie úspěšně bránil, teď hlásí rekordní čísla nově nakažených i zemřelých. V pondělí 24. ledna v zemi zemřelo 82 lidí, a ačkoliv to vláda obvykle nedělá, tentokrát potvrdila, že většina z nich se nakazila právě variantou omikron.

Jen malá část z nich ale dostala posilující dávku očkování, a vláda proto prosí občany, aby se třetí dávkou nečekali. Premiér Scott Morrison prohlásil, že omikron obrátil boj s covidem-19 vzhůru nohama a strategie, která dosud dělala z Austrálie pandemického premianta, přestala fungovat.

Plně naočkovaných: 78 procent obyvatel

zpět na mapu

Poznámka: Data byla uložena 24. 1. 2022

 

Právě se děje

Další zprávy