Olympiáda v Soči už vyšla 25x dráž než Vancouver

Alexandra Malachovská
20. 2. 2013 8:01
Objevují se navíc zprávy, že dělníci nedostávají zaplaceno a stavby nedokončí včas
Soči
Soči | Foto: Profimédia

Moskva (od naší spolupracovnice) - Do startu olympiády v černomořském letovisku Soči zbývá necelý rok.

Ubíhající čas odpočítávají hodiny instalované nedávno v Moskvě, Petrohradě a dalších regionálních centrech Ruska.

Velkorysé přípravy ovšem poněkud kalí podezření z korupce, údajné zneužívání dělníků i reptání sportovců.

Veřejný výprask

Problémy se přímo na "hlavním ruském staveništi" pokusil řešit prezident Vladimir Putin, který do Soči vyrazil na inspekční cestu. V živém televizním vysílání své podřízené vyplísnil za chyby a kladl jim na srdce, aby "nikdo nic neukradl".

Jednoho z organizátorů stavebních prací pak ukázkově sesadil, což média označila za "veřejný výprask".

Obětní beránek to nezachrání

"Z miliardy jste se vyšplhali na osm? Jste pašáci! Dobrá práce," glosoval ironicky skutečnost, že výstavba skokanského komplexu Horský kolotoč se protáhla o dva roky a náklady se z původních 1,2 miliardy rublů (asi 750 milionů korun) vyšplhaly na osm (zhruba 5 miliard korun).

Sportoviště v Soči jsou zatím jen jedním velkým staveništěm.
Sportoviště v Soči jsou zatím jen jedním velkým staveništěm. | Foto: Reuters

Místopředseda vlády Dmitrij Kozak pak musel "na kobereček" přímo v terénu. Prezidentovi vysvětlil, že přehmaty zavinil Achmed Bilalov, viceprezident Ruského olympijského výboru a údajný adept na ministra turistiky. "Má nějakou stavební firmu," uvedl.

Vzápětí byl Bilalov, který byl také předsedou představenstva státního podniku Lázně severního Kavkazu, odvolán ze všech funkcí.

Putinův tvrdý přístup prý udivil i Mezinárodní olympijský výbor. "Musíme být k sobě přísní, i když to není příjemné. Žádá si to rozsah práce," vysvětlil Putin jeho zástupcům.

Deník Kommersant poznamenal, že Bilalov by nemusel být jedinou obětí skandálu. "Na mušce" je prý i vicepremiér Arkadij Dvorkovič.

Podle listu Nězavisimaja gazeta je ohroženo i úspěšné završení stavby, a to kvůli nedodržování projekčních termínů, pokusům o rozpočtové machinace či pochybným dodavatelům, kteří nejsou schopni plnit závazky.

Dosavadní přípravy přišly podle neoficiálních odhadů v přepočtu na 38 miliard eur, což dle listu Frankfurter Rundschau 25násobně převyšuje investice do her ve Vancouveru v roce 2010 a o osm miliard eur předčí ty na čínskou olympiádu v roce 2008.

Otrocká práce

Aktivisté z lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro změnu upozorňují na další nešvar přípravy her: desetitisíce dělníků z Ukrajiny, Uzbekistánu, Tádžikistánu nebo Kyrgyzstánu, kteří si stěžují na otrockou práci.

Ruské společnosti jim údajně neplatí. Pracovní skupiny prý často střídají, aniž dostanou zaplaceno. Gastarbeiteři nocují v nevyhovujících podmínkách a špatná je prý i strava. Rozhlasová stanice Radio Svoboda citovala ukrajinského dělníka, podle něhož mělo 200 lidí bydlet v domě pro jednu rodinu.

Firmy upřednostňují migranty ze Střední Asie, kteří mnohdy neumí rusky a bojí se ozvat, aby nepřišli o práci. Úřady však tvrdí, že nemají žádané oficiální stížnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy