Olmert z kola ven? Premiérova židle se kymácí

Red Zah, Reuters
3. 5. 2007 11:02
Tlak na odstoupení premiéra Ehuda Olmerta sílí
Foto: Reuters

Jeruzalém - Pochybení z libanonské války mohou stát Ehuda Olmerta křeslo. Po premiérově odstoupení volají i členové jeho vlastní strany.

Vicepremiérka a ministryně zahraničí Cipi Livniová ve svém včerejším vystoupení dokonce prohlásila, že je rozhodnuta usilovat o post předsedkyně vládní strany Kadima (Vpřed).

"Řekla jsem premiérovi, že rezignaci považuji za správnou věc," potvrdila Livniová po osobním setkání s Olmertem.

Cipi Livniová je považována za možnou Olmertovu nástupkyni na postu premiérky. Kromě ní by se úřadu premiéra mohl ujmout ještě bývalý premiér Šimon Peres.

V případě předčasných voleb by však největší šanci na úspěch dostal vůdce opoziční strany Likud Benjamin Netanjahu, který se dnes přidal na stranu Olmertových kritiků.

 "Je jasné, že tato vláda ztratila trochu důvěry, kterou jí lidé dali. Je jasné, že jedinou věcí, kterou zbývá učinit, je dát lidem možnost mít poslední slovo," cituje Netanjahua agentura AFP.

Izraelský premiér ve válce "vážně selhal" - ČTĚTE ZDE

Zjištění vládní vyšetřovací komise totiž ostře kritizuje izraelské vedení za selhání při řešení loňského konfliktu s libanonským Hizballáhem.

Izraelské veřejné mínění, média a levicová i pravicová opozice požadují především demisi premiéra Olmerta a ministra obrany Amira Perece.

Jim dvěma spolu s bývalým náčelníkem generálního štábu Danem Halucem, který ale už v lednu odstoupil, zpráva pětičlenné Winogradovy komise ostře vytýká závažná pochybení při rozhodování o rozsáhlé vojenské ofenzivě proti Hizballáhu i ve způsobu jejího vedení.   

Izraelské veřejné mínění, média a levicová i pravicová opozice požadují především demisi premiéra Olmerta a ministra obrany Amira Perece.
Izraelské veřejné mínění, média a levicová i pravicová opozice požadují především demisi premiéra Olmerta a ministra obrany Amira Perece. | Foto: Reuters

Tisk: Olmertův konec se blíží

Prvním signálem předpovídaných vládních změn byla již rezignace ministra bez portfeje Ejtana Cabela zastupujícího ve vládě Stranu práce.

"Po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise nemohu sedět ve vládě vedené Ehudem Olmertem," citovala agentura Reuters Cabelovo zdůvodnění z tiskové konference, na níž oznámil svou demisi.

Po odstoupení Olmerta, který čelí rapidnímu poklesu popularity nejen v důsledku války, ale i kvůli sérii skandálů kolem své osoby a dalších vládních činitelů, volají i čelní izraelské deníky.

Olmertovi se "stahuje oprátka kolem krku " a je členem "bratrstva vedeného pod šibenici", cituje agentura Reuters z izraelského tisku.

Izrael účtuje s válkou. Už dostala jméno - NAJDETE ZDE

"Nikdy ještě nebyly o premiérovi napsány tak tvrdé věci jako ve zprávě Winogradovy komise," konstatoval list Jediot Achronot.

"Olmertovi lidé znají hořkou pravdu: Olmert nemůže zůstat premiérem po takové zprávě," napsal list Maariv. "Členové komise prakticky postrčili premiéra a ministra obrany k rezignaci," soudí Haarec.

Možnou nástupkyní Olmerta je vicepremiérka a ministryně zahraničí Cipi Livniová.
Možnou nástupkyní Olmerta je vicepremiérka a ministryně zahraničí Cipi Livniová. | Foto: Aktuálně.cz

Olmert odmítá odstoupit

K rezignaci ale komise Olmerta ani Perece nevyzývá. Premiér proto spekulace o odchodu z postu premiéra odmítá.

"Nebylo by správné odstoupit a já to ani nemám v úmyslu. Tato vláda učinila daná rozhodnutí a tato vláda také zmíněné chyby napraví," řekl Olmert v pondělním večerním projevu k národu.

A jasný signál poslal i svým odpůrcům na dnešním zasedání kabinetu.

"Všem těm, kdo jsou chtiví využít této zprávy k získání určitých politických výhod, chci důrazně říci: rozmyslete si to dobře,  spěchejte pomalu," citovala agentura AP Olmertovu výzvu ke členům kabinetu.

Nejmenovaný člen premiérovy strany, citovaný internetovým serverem Ynet, si však myslí, že premiérova rezignace přece jen přijde.

"Tato zpráva ponechává premiérovi možnost, aby si dobrovolně sbalil kufry," píše Ynet.

Pokud to Olmert neudělá, komise ho k rezignaci údajně vyzve ve své závěrečné zprávě, která se čeká v létě.

"Proto musí odstoupit teď," dodává nejmenovaný politik. 

Ve čtvrtek proběhne v Tel Avivu masová demonstrace lidí za Olmertovu rezignaci.
Ve čtvrtek proběhne v Tel Avivu masová demonstrace lidí za Olmertovu rezignaci. | Foto: Reuters

Veřejnost si žádá změnu

Podle bleskového průzkumu veřejného mínění, zadaného izraelským rozhlasem krátce po zveřejnění zprávy Winogradovy komise, se 69 procent Izraelců domnívá, že by Olmert měl odstoupit.

Další silnou pobídkou k rezignaci se pro něj nepochybně stane protestní akce, svolaná na čtvrtek do Tel Avivu bývalým armádním generálem, záložníky a rodiči vojáků zabitých v konfliktu.

Předpokládá se velmi vysoká účast, a to jak z řad stoupenců levice, tak i pravice.

Předseda poslaneckého klubu Olmertovy strany Vpřed (Kadima) Avigdor Jicchaki již sbírá podpisy poslanců pod výzvu Olmertovi k okamžité demisi, kterou mu chtějí předložit údajně rovněž ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy