OLAF našel chyby v projektech maďarské firmy, kterou spoluvlastnil zeť premiéra Orbána

ČTK ČTK
12. 1. 2018 13:54
OLAF po dvouletém vyšetřování doporučil maďarským úřadům, aby podnikly právní kroky kvůli "závažným pochybením" v projektech firmy Orbánova zetě.
Euro 2016, Maďarsko-Island: maďarský premiér Viktor Orbán
Euro 2016, Maďarsko-Island: maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) shledal "závažná pochybení" v projektech spjatých se zetěm maďarského premiéra Viktora Orbána

V pátek to uvedl list The Wall Street Journal s odvoláním na OLAF.

"Obvinění by mohla přivodit potíže Orbánovi, který v posledních letech ostře kritizuje Evropskou unii. Ta nyní zvažuje své budoucí výdaje a některé členské státy vyzývají k výrazným škrtům v dotacích pro chudší regiony a země, včetně Maďarska," poznamenal deník. "Odhalení by také mohla vést EU k tomu, aby požadovala od Maďarska vrátit více než 40 milionů eur (více než miliarda Kč)," dodal.

OLAF po dvouletém vyšetřování doporučil maďarským úřadům, aby podnikly právní kroky kvůli "závažným pochybením" v projektech modernizace pouličního osvětlení, uskutečňovaných společností, kterou svého času kontroloval Orbánův zeť István Tiborcz.

OLAF zkoumal 35 projektů, které vyhrála firma Elios Innovative Zrt. Jejím spolumajitelem býval István Tiborcz, který si v roce 2013 vzal Orbánovu nejstarší dceru Ráhel. Smlouvy na modernizaci pouličního osvětlení v letech 2011 až 2015 spolufinancovala EU.

"Vyšetřování odhalilo nejen vážná pochybení ve většině projektů, ale také důkazy o střetu zájmů," uvedl OLAF. Konflikt zájmů se týká Tiborczova společníka ve firmě Endreho Hamara, vlastníka společnosti Sistrade pomáhající obcím připravit výběrová řízení na modernizaci pouličních osvětlení. Tyto tendry často vyhrávala firma Elios, v níž měl většinový podíl.

Podle osoby obeznámené s vyšetřováním byly podmínky některých kontraktů stanoveny tak, že šanci měl jen Elios. Firma v letech 2011 až 2015 získala 39 kontraktů spolufinancovaných EU, v 16 případech byla v roli jediného zájemce. Z modernizace pouličního osvětlení získala lví podíl, její zisk po zdanění vzrostl z 201 milionů forintů v roce 2012 na 972 milionů v roce 2015 (z necelých 17 milionů na 80 milionů Kč).

Maďarská prokuratura by měla vznést obvinění

Orbánův zeť svůj podíl ve firmě podle deníku prodal pár měsíců předtím, než OLAF potvrdil, že vede vyšetřování.

Ani Elios, ani Hamarův právník se nevyjádřili, Tiborcze se nepodařilo zastihnout. Orbánův mluvčí na dotazy dosud nereagoval.

OLAF, který má pravomoc vyšetřovat, nikoliv však stíhat, doporučil, aby maďarská prokuratura vznesla v případu obvinění. Doporučil také, aby Evropská komise požadovala vrátit více než 40 milionů eur vložených do projektů. Zpráva, odeslaná EK a maďarské prokuratuře, je důvěrná.

Maďarské úřady v roce 2015 začaly vyšetřovat nařčení z kartelu při modernizaci městského osvětlení, ale o rok později vyšetřování podle médií ukončily. Prokuratura neodpověděla na žádosti o vyjádření.

EK hodlá prostudovat zprávu OLAF, projednat ji s maďarskými úřady a pak rozhodne o dalších krocích. "Komise má nulovou toleranci k podvodům na úkor unijních fondů a naléhá na povinnost všech členských států zabránit podvodům," vyjádřila se mluvčí EK.

Orbán: Nepotřebujeme peníze z unie

Orbán již dříve zpochybnil význam peněz plynoucích z EU do Maďarska, jehož hospodářství v posledních letech roste. Loni země dostala z unijních fondů 4,5 miliardy eur (skoro 115 miliard Kč).

"Je možné rozběhnout maďarskou ekonomiku bez peněz z EU. Jejím motorem totiž nejsou unijní peníze, ale pracující Maďaři," prohlásil Orbán minulý měsíc v rozhlasu.

Video: Vladimír Piskáček: Je v zájmu nás všech, abychom si zprávu od OLAF mohli přečíst

Vladimír Piskáček: Je v zájmu nás všech, abychom si zprávu od OLAF mohli přečíst | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy