Okupace křižovatky u Islámábádu pokračuje už třetím týdnem. Armáda i přes žádost vlády nezasáhla

ČTK ČTK
26. 11. 2017 22:14
Nejméně šest obětí a 150 zraněných si o víkendu vyžádaly násilné střety na okraji Islámábádu mezi bezpečnostními složkami a demonstranty z řad přívrženců nového konzervativního islamistického hnutí. V hlavním ohnisku napětí, křižovatce Fajzábád na hlavním tahu z pákistánské metropole do Rávalpindí, je podle různých zdrojů momentálně tři až pět tisíc protestujících.
Policista fotografuje spálené auto po střetech u křižovatky Faizabád v Islámábádu.
Policista fotografuje spálené auto po střetech u křižovatky Faizabád v Islámábádu. | Foto: Reuters

Islámábád - Nejméně šest obětí a 150 zraněných si o víkendu vyžádaly násilné střety na okraji Islámábádu mezi bezpečnostními složkami a demonstranty z řad přívrženců nového konzervativního islamistického hnutí.

Po sobotním tvrdém zásahu proti demonstrantům blokujícím dva týdny frekventovaný silniční uzel se protesty rozhořely i v dalších městech. Armáda stále nereaguje na sobotní výzvu vlády, aby pomohla obnovit pořádek, napsala agentura Reuters.

V hlavním ohnisku napětí, křižovatce Fajzábád na hlavním tahu z pákistánské metropole do Rávalpindí, je podle různých zdrojů momentálně tři až pět tisíc protestujících. Několik demonstrací se v neděli konalo také v přístavním městě Karáčí, v Láhauru demonstruje přes 3000 lidí, napsala agentura AFP s odkazem na místní policii.

Povzbuzeni odezvou napříč Pákistánem volali organizátoři původní manifestace na okraji Islámábádu na pondělí po celostátní stávce. Sobotní zásah policie označili za "zvěrstvo".

Asi 8000 příslušníků policie a polovojenských oddílů se při něm po neúspěšném vyjednávání pokusilo rozehnat akci o asi 1500 lidech na protest proti údajnému rouhání ministra spravedlnosti Zahída Hamída, který z volební přísahy vypustil odkaz na proroka Mohameda.

Bezpečnostní složky použily gumové projektily, vodní děla a slzný plyn, dav ale nerozehnaly. Při srážkách zahynulo alespoň šest lidí a podle webu BBC byly asi dvě stovky zraněny. Kontroverzní postup policie měl za následek zranění asi 80 příslušníků zasahujících sil.

V průběhu neděle se manifestace rozrostla o další tisíce osob, někteří z nich zapálili auto, motocykly a strážní věž, než se stáhli do svého protestního tábora. Žádné další oběti na životech hlášeny nejsou. Policejní těžkooděnci a polovojenské oddíly následně tábor obklíčili, ale ke konfrontaci již nedošlo. Ministr vnitra Ašan Ikbál, že vyřešení situace svěří polovojenské organizaci Rangers.

Na pomoc při obnovení pořádku povolala v sobotu večer pákistánská vláda armádu, ta však v neděli jednotky nenasadila a její tiskové oddělení na dotazy agentury Reuters ohledně vládní výzvy nereagovalo. Podle BBC armáda oznámila, že pomůže patovou situaci vyřešit a čeká na vyjasnění požadavků vlády, než nasadí své jednotky. Zároveň kritizovala sobotní zásah policie.

Konzervativní hnutí, které od 6. listopadu blokuje křižovatku Fajzábád, bylo až do vyhrocení protestní akce poměrně neznámé. Jeho přivrženci naustoupili od požadavku odvolání ministra Hamída, přestože se za údajné rouhání omluvil s tím, že šlo o administrativní chybu.

"Tato okupační akce a protesty po celé zemi neskončí, pokud naše žádosti neskončí úspěchem a naším požadavkům nebude vyhověno," řekl jeden z lídrů hnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy