Okamžitě ukončete útoky, které nemíří na IS a teroristy, vyzvala EU Rusko

ČTK ČTK
12. 10. 2015 18:40
Okamžité přerušení ruských útoků v Sýrii, které míří na jiné cíle, než je Islámský stát (IS) a organizace označené ze strany OSN za teroristické, žádají ministři zahraničí Evropské unie. Uvádějí to závěry, které byly přijaty na jejich pondělní schůzce v Lucemburku. Ministři také míní, že trvalý mír v Sýrii není možný s nynějším vedením země, a tedy s prezidentem Bašárem Asadem.
Ruské letectvo v Sýrii (ilustrační foto).
Ruské letectvo v Sýrii (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Lucemburk - V pondělí vydaný dokument ministrů zahraničí EU upozorňuje, že vojenská eskalace syrský konflikt prodlužuje, podkopává snahy o politické urovnání, zhoršuje humanitární situaci a zvyšuje radikalizaci. "Naším cílem by mělo být konflikt uklidnit," uvedli ministři.

"Velká politická řešení z nebe sama nespadnou," řekl novinářům při odchodu německý ministr Frank-Walter Steinmeier. Proto je podle něj zásadní co nejrychleji dostat k jednacímu stolu všechny relevantní partnery, včetně USA a Ruska, ale také například Íránu a Saúdské Arábie.

Podobný názor má i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. "Je důležité, abychom se snažili k tomu politickému řešení dopracovat," poznamenal.

Rusko narušilo turecký vzdušný prostor

Přestat musí také ruská narušení vzdušného prostoru sousedních zemí, upozornili v závěrech schůzky ministři. Na narušení svého nebe si v minulých dnech stěžovalo Turecko, členský stát NATO a uchazeč o členství v Unii. Turecko je pro EU vzhledem k nynější migrační krizi v regionu klíčový partner.

Evropská unie podle dnes přijatých závěrů vyzývá Moskvu, aby soustředila své snahy na dosažení společného cíle světového společenství, kterým je politické řešení několik let trvajícího syrského konfliktu.

Podle Zaorálka dnes na jednání několikrát zaznělo, že Rusko svou podporou Asada vyvolává napětí a pochyby. "Na druhé straně, jestliže chceme politické řešení, tak si nelze představit, že by se jej bez Ruska bylo možné dobrat," řekl český ministr.

Rusko může pomoci vyjednávat

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na tiskové konferenci po schůzce podtrhla, že Rusko může sehrát významnou roli při snaze dostat Damašek k jednacímu stolu. Mogheriniová také poznamenala, že není příliš realistická Turky navrhovaná představa ustavení bezpečné zóny na severu Sýrie.

Závěry dnešní ministerské schůzky zdůrazňují, že svět se ve snaze umožnit Syřanům žít v míru v jejich vlastní zemi musí soustředit na dvě vzájemně provázané otázky: ukončení občanské války a vypořádání se s bezpečnostní hrozbou.

EU podporuje snahy OSN

První je politický cíl ukončit občanskou válku tím, že budou odstraněny její příčiny. Předpokladem k tomu má být přechodný politický proces, do kterého budou zapojeny všechny strany konfliktu. Evropská unie dnes opakovaně zdůraznila svou podporu snahám OSN a zástupce této světové organizace Staffana di Mistury o zprostředkování dialogu. Unie hodlá v tomto smyslu aktivně jednat s klíčovými hráči v regionu. Podle Zaorálka může EU fungovat v některých případech jako dobrý vyjednavač s kontakty, které jiní světoví hráči nemají.

Podle Mogheriniové to znamená přímou evropskou podporu snahám zástupce OSN pro region di Mistury. Nevyloučila, že v blízké budoucnosti se společně s některými hráči v oblasti setkají, už v úterý hodlá v Bruselu hovořit se zástupci Íránu, diskutovat o "pozitivnější regionální dynamice" chce brzy také v Rijádu.

"Potřeba rychlého začátku politického procesu znamená, že je třeba také chápat realitu," odpověděla na otázku, zda tedy nyní EU začne přímo jednat s Asadem. Zástupci režimu z Damašku také podle ní ale musí sedět u vyjednávacího stolu organizovaného OSN.

Nutná je spolupráce s Asadem

Před dnešní schůzkou dali někteří ministři přímo najevo, že o míru je nutné jednat rovněž s Asadem. A to i za předpokladu jeho byť jen omezené role po určité přechodné období. "I když se v Asada nevkládá budoucnost, tak to neznamená, že můžeme jeho současný režim z jednání vyloučit," míní Zaorálek.

Druhou oblastí je pak řešení bezpečnostní hrozby, tedy boj s regionální i světovou hrozbou, kterou představuje organizace IS.

Unie proto odsoudila veškeré násilí a porušování lidských práv, které IS a další teroristické skupiny páchají na civilním obyvatelstvu, včetně křesťanů a dalších náboženských a etnických menšin v oblasti. Odsouzeno dnes bylo také svévolné ničení historických památek v Sýrii a Iráku. EU připomíná, že se jedná o válečný zločin.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy