Ojedinělé svědectví wagnerovce: Z jednotky jsem zbyl sám, zběhům hrozí krvavá pomsta

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
16. 12. 2022 17:03
Alexandr bojoval na Ukrajině v řadách Wagnerovy skupiny, mezi ruskými žoldnéři, kteří verbují i vězně. Nyní po zatčení ukrajinskými vojáky vylíčil ve zcela ojedinělém rozhovoru, jak se na frontu dostal a co mu tzv. wagnerovci slíbili.
Člen Wagnerovy skupiny se nechal vyfotit ruskou agenturou Sputnik (ilustrační foto).
Člen Wagnerovy skupiny se nechal vyfotit ruskou agenturou Sputnik (ilustrační foto). | Foto: Profimedia.cz

"Když jsem uviděl zničené budovy, začal jsem se bát. Všude kolem jsem slyšel výbuchy a výstřely. Takové věci jsem dosud viděl jenom ve filmech. Zbylí vojáci se ale smáli jako blázni a hloupě vtipkovali," vylíčil bývalý bojovník Wagnerovy skupiny v rozhovoru pro známého ukrajinského novináře Jurije Butusova na platformě YouTube poté, co padl do zajetí.

Alexandr Bolčev se spolu s pěti dalšími bojovníky ze své jednotky nacházel v zákopech v neznámé vesnici na východní Ukrajině, když je našli nepřátelé. Bolčev, jehož identitu potvrdilo ruské nezávislé médium Vjorstka díky svědectví jeho sestry, se Ukrajincům vzdal.

Ještě nedávno si šestadvacetiletý Rus odpykával trest v nápravné kolonii v Lipecké oblasti, která leží na jih od Moskvy. Za krádež dobytka dostal tři a půl roku vězení. Prý neměl jinou možnost, jak se v malé vesnici uživit.

Vše se změnilo, když vězně letos v září navštívili náboráři z Wagnerovy skupiny. "Všichni na ministerstvu obrany pijí a flámují. My ale musíme útočit na Bachmut," říkal o ukrajinském městě jeden z verbířů. Varoval také, že případní zběhové budou střeleni do hlavy. "Pokud uvidíte někoho z vaší jednotky dezertovat, musíte ho okamžitě popravit."

Za každý měsíc strávený na frontě mužům slíbili 250 tisíc rublů (v současnosti okolo 90 tisíc korun) a také možnost vymazání záznamu z rejstříku trestů. Ze zhruba 650 vězňů jich nabídku přijalo 116, tvrdí Alexandr Bolčev.

Ruské nezávislé médium Mediazona uvádí, že zakladatel Wagnerovy skupiny, oligarcha blízký Kremlu Jevgenij Prigožin, od července verboval do řad své armády zločince z trestaneckých kolonií. Nyní má jít už o více než 20 tisíc vrahů, násilníků nebo zlodějů, kteří byli oficiálně převezeni do věznic v Rostovské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Ve skutečnosti ale bojují po boku ruských vojáků.

Nikdo nebyl připraven

Bolčev vypověděl, že nejprve jej spolu s dalšími zájemci odvezli na vojenskou základnu v Rostovské oblasti, kde strávili méně než den. Poté je přepravili do základny ve vesnici Krymské v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kde byli další tři týdny. Na frontě Bolčev vydržel pouhý den.

"Každý jsme dostal identifikační žeton s číslem a nějakou hanlivou přezdívkou, pušku, devadesát nábojů, neprůstřelnou vestu a helmu. Chtěl jsem začít znovu, proto jsem nabídku přijal," říká o svém životě Bolčev.

Bývalí vězni na frontě rychle zjistili, že mají bojovat v podmínkách, na které nikdo z nich nebyl připraven. Ukrajinská armáda navíc měla podle Bolčeva mnohem lepší vybavení.

"Z mé jednotky jsem zbyl jenom já. Když jsem před sebou uviděl ukrajinského vojáka, který svíral v rukou granát, vzdal jsem se. Výměna zajatců teď nepřipadá v úvahu - hned mě (wagnerovci) zabijí. Vím to. Prosím, jen žádnou výměnu zajatců," dodává na konci videa mladý Rus.

Za zradu hrozí smrt

Podobně mluví i další muži, kteří se přidali k Wagnerově skupině. Kdo se vzdá ukrajinské armádě a později se dostane domů do Ruska, bude popraven. "Víte, kolik lidí z naší trestanecké kolonie se přidalo k Wagnerově skupině? Téměř každý pátý. Dohromady 150 lidí z asi osmi set," popsal ruské redakci britské stanice BBC další vězeň, kterého wagnerovci naverbovali na jihu Ruska. Z bezpečnostních důvodů si však nepřál uvést své jméno.

V rozhovoru tvrdí, že náboráři jim pouštěli také krátké video z popravy dezertérů. "Jsem zrádce a hajzl, dezertoval jsem," říkal v něm údajně jeden z mužů. "Dál je na záběrech vidět, jak ho střelili zezadu do hlavy," dodal už zpovídaný vězeň pro BBC. Redakce neměla možnost video zhlédnout a ověřit, ale zdroje blízké Wagnerově skupině novinářům potvrdily, že dosud došlo k nejméně třem podobným popravám.

Jde například o bývalého bojovníka Wagnerovy skupiny Jevgenije Nužina, který poté, co se vzdal, chtěl bojovat na straně Ukrajiny. Po výměně vězňů se ale vrátil zpátky do Ruska.

Krátce po jeho návratu v polovině listopadu skupina Grey Zone, napojená na Wagnerovu skupinu, zveřejnila na sociální síti Telegram video se zavražděním Nužina. Autoři videa v něm mluvili o "popravě zrádce".

Server The Insider již dříve napsal, že jen do letošního listopadu zemřelo ve válce na Ukrajině více než pět set ruských vězňů naverbovaných Wagnerovou skupinou. Jde ale pouze o odhad pracovníků ukrajinského Centra pro studium a boj proti hybridním hrozbám na základě kondolenčních dopisů. Zhruba na dvou stech z nich je podpis spoluzakladatele Wagnerovy skupiny Andreje Troševa.

"Putinův šéfkuchař" ve videu verbuje vojáky z ruského vězení. Za dezerci je čeká poprava (15. 9. 2022)

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Právě se děje

Další zprávy