Ohlédnutí za českým předsednictvím

Ohlédnutí za českým předsednictvím
31. 12. 2008 - Stmívání nad Úřadem vlády na sklonku roku 2008, předsednictví se rozjíždí.
Leden - Už od 27. prosince čeští politici věděli, že je na startu nečeká žádný med, ale válka v Gaze. Mise EU na Blízký východ zastavení bojů - podle očekávání - nedosáhla. Češi se navíc dopustili prvního diplomatického trapasu: mluvčí premiéra označil izraelskou operaci za "obrannou akci" a Česko muselo jeho slova dementovat.
Leden - "Gas a Gaza" se stalo oblíbeným lednovým zaklínadlem české vlády. Úderem roku 2009 přestalo Rusko dodávat plyn na Ukrajinu, dodávky do Evropy měly proudit dále, o tom, proč se "ztratily", se strany dodnes přou. Aktivní jednání a následné obnovení dodávek bylo nicméně přičteno Topolánkovu kabinetu k dobru.
12. ledna - V budově Rady EU v Bruselu byla umístěna obří plastika Entropa. Její odhalení se ovšem utopilo v rozpacích. Vláda nejenže nevěděla, že autory nejsou umělci ze všech zemí EU, nýbrž lidé okolo Davida Černého, ale také se polekala protestů zemí, jimž se nelíbilo, jak jsou na plastice vyobrazeny. Korunu všemu nasadil enfant terible českého výtvarného umění Černý, který se s výrazem zmoklé slepice a pod učitelským pohledem Alexandra Vondry potrefeným husám omlouval. Ještě, že dílo dokáže mluvit samo za sebe. Brzy se na vše zapomnělo a  Entropa se v Bruselu líbila.
Foto: Ondřej Besperát
Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2009 14:55

Praha - Česká republika dnes předává předsednictví Rady Evropské unie Švédsku.

Mezi nesporné úspěchy posledního půl roku patří akční diplomacie během lednové plynové krize, start Východního partnerství či pokrok v otázce Lisabonské smlouvy.

Mezi neúspěchy naopak neschopnost udržet během předsednictví jedinou vládu, fiasko při hledání podpory pro Východní partnerství mezi evropskými partnery či nulový rozjezd konkrétních jednání o klimatické smlouvě, která má nahradit současný Kjótský protokol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy