Evropská komise nebude vyplácet dotace pouze Agrofertu. Čeká na vyřešení kauzy Babiš

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 13. 12. 2018 12:24
Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmě Agrofert žádné dotace. Zastavení evropských dotací se týká ale pouze této společnosti, nikoli celé České republiky. Deníku N to řekla mluvčí eurokomisaře Günthera Oettingera Andreana Stankovová.
Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK

Komisař Oettinger už ve středu europoslance informoval, že údaje o neposkytování dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji zároveň vyzval k urychlené nápravě situace.

Evropský parlament ve středu řešil bod s názvem "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice" na podnět klubu Zelených, který Babiše kritizuje na základě studie právní služby Evropské komise. Ta dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu.

Spolu se Zelenými se na textu rezoluce vyzývající komisi mimo jiné k zastavení poskytování dotací holdingu Agrofert, o níž poslanci hlasují ve čtvrtek, podílela lidovecká poslankyně Ingeborg Grässleová.

"Vítáme studii právní služby a dopis (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž," řekla poslankyně, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle poslankyně minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Evropská komise tak hodlá v lednu provést v České republice audit. Ten prověří, zda při čerpání dotací v několika programech nedošlo k porušování pravidel. Audity by měly zkoumat jak předchozí víceleté finanční období let 2007 až 2013, tak dobu od roku 2014 do letošního srpna, tedy do chvíle, než začala platit nová úprava v posuzování střetu zájmů.

Podle eurokomisaře Oettingera by se měly prověřovat české dotace čerpané v rámci programů rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky. 

Agrofert se proti zastavení dotací ohradil.

Špinavé prádlo?

Ze dvou desítek poslanců, kteří v následné mnohdy emotivní diskusi vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů.

Agrofert a dotace

Prosperita  Agrofertu, zejména jeho zemědělské části, je do značné míry založena na co možná nejefektivnějším využívání dotačních programů, a to jak z Evropské unie, tak z národních zdrojů. Například loni částky inkasované na dotacích či dotovaných výkupních cenách elektřiny z obnovitelných zdrojů skupině dosáhly rekordní výše 2,1 miliardy korun, zatímco konsolidovaný zisk byl 4,8 miliardy korun. Většina dotací je určena na provozní účely, převážně spojené se zemědělstvím. Dotace čerpají jednotlivé dceřiné firmy Agrofertu, kterých je přes dvě stovky.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS vesměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. "Špinavé prádlo se sice má prát doma, ale v tomto případě jde o peníze z evropského rozpočtu a to je potřeba řešit zde," prohlásil občanský demokrat Jan Zahradil na výtku jednoho z diskutujících politiků, zda by se český případ neměl primárně řešit na domácí půdě.

K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu.

"Česká policie, státní zastupitelství a soudy jsou nezávislé a mohou jednat… Politický tlak nezávislosti, stejně jako nikdy v minulosti, nepomůže," prohlásila komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

Naopak zástupkyně německých pirátů Julia Reda byla v projevu o poznání méně shovívavá: "Konflikt zájmů Andreje Babiše nemůže být dál ignorován."

"Premiér musí konat"

Samotný Babiš, podle něhož je česká vláda v kontaktu s Evropskou komisí a celou záležitost se snaží vyřešit, označil snahu o přijetí rezoluce za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do europarlamentu.

V názoru na možný střet zájmů premiéra Babiše se neshodli ani poslanci původně zvolení do europarlamentu za hnutí ANO. "Pan komisař hovořil jasně a premiér musí konat, pokud nechce dále poškozovat zájmy vlastní země," uvedl ve svém proslovu Pavel Telička (nyní nezávislý). 

"Někoho to stálo nemalé politické úsilí, ale jde o hry, které poškozují samotné Česko a nepřispívají k dobré reputaci EU u nás v Česku," komentovala téma Babišova možného střetu zájmů Dita Charanzová.

 

Právě se děje

Další zprávy