Odzbrojení provedeme, až pomine jaderná hrozba z USA. KLDR vydala nečekané prohlášení

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2018 14:47
Severní Korea se nezbaví jaderných zbraní dříve, než pomine jaderná hrozba ze strany USA. Ve čtvrtek to oznámila severokorejská agentura KCNA. Agentura Reuters to označuje za první jasné vysvětlení toho, jak si KLDR představuje denuklearizaci Korejského poloostrova.
Balistické rakety KLDR.
Balistické rakety KLDR. | Foto: Reuters

KLDR se na letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala pracovat na jaderném odzbrojení, Spojené státy jí za to nabídly bezpečnostní záruky a rušení sankcí. V naplňování dohody se však dosud nedosáhlo pokroku, přičemž problém podle analytiků představuje především nejasnost, či přímo rozdílný názor Pchjongjangu a Washingtonu na to, co vlastně "denuklearizace" znamená. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.

"USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to území naší republiky a také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní. Když mluvíme o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, znamená to odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedící s poloostrovem," stojí v prohlášení zveřejněném KCNA.

Washington ani Soul na prohlášení severokorejské agentury zatím nereagovaly.

Americké nukleární zbraně byly rozmístěny na území Jižní Koreje v letech 1958 až 1991. Po jejich odvezení chrání USA své spojence Jižní Koreu a Japonsko pomocí takzvaného "jaderného deštníku".

Při rozhovorech o denuklearizaci poloostrova KLDR v minulosti opakovaně uváděla, že by se mohla zříci svého jaderného arzenálu, pouze pokud Spojené státy stáhnou své jednotky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující protijaderný deštník, kterým USA chrání Japonsko a Jižní Koreu. Spojené státy mají od korejské války z let 1950-53 na jihokorejském území 28 500 vojáků.

Agentura AP čtvrteční oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní to přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně vzdá jaderného arzenálu, protože jej považuje za záruku vlastního udržení se u moci. Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z 28.500 amerických vojáků z Jižní Koreje, což ovšem Spojené státy dlouhodobě odmítají zahrnout do jakékoli dohody o odzbrojení.

Video: Rozstřílená lokomotiva, ale i nové nádraží. Podívejte se na reportáž z hranice Severní Koreje

Znepřátelené Koreje jednají o míru, ale hranice mezi nimi je stále válečná. V demilitarizované zóně natáčel reportér Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy