Odveta za karikatury? Před ambasádou Dánska 6 mrtvých

man, mih
2. 6. 2008 14:40
Při výbuchu v Pákistánu nezemřel žádný cizinec
Muž, zraněný při výbuchu před dánským velvyslanectvím, je nakládán do sanitky.
Muž, zraněný při výbuchu před dánským velvyslanectvím, je nakládán do sanitky. | Foto: Reuters

Islámábád - Před dánským velvyslanectvím v pákistánské metropoli Islámábádu v pondělí, v jednu hodinu odpoledne tamějšího času, explodovala nálož.

Podle agentury Reuters zemřelo šest lidí a dalších 25 je zraněno.

Je možné, že se jednalo o útok v odvetě za zveřejnění karikatur muslimského proroka Mohameda v dánském tisku v uplynulých dvou letech. Mohlo by jít i o odvetu za vojenskou přítomnost Dánska v Afghánistánu, kde bojuje asi 700 dánských vojáků.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná teroristická skupina.

Zpravodaj agentury Reuters uvedl, že před ambasádou vybuchl automobil naložený trhavinou. Exploze zničila bránu velvyslanectví, poškodila zeď diplomatického komplexu a na chodníku před areálem velvyslanectví vyhloubila asi metrový kráter.

Výbuch vytvořil kráter a poničil okolí budovy velvyslanectví
Výbuch vytvořil kráter a poničil okolí budovy velvyslanectví | Foto: Reuters

Pákistánská televize ukázala záběry zničeného místa. Poškozeny jsou i okolo stojící automobily a další budovy čtvrti, ve které sídlí řada velvyslanectví. Motor auta leží asi 10 metrů od kráteru.

Mezi mrtvými je pravděpodobně pákistánský příslušník ostrahy velvyslanectví. Vedení nedaleké nemocnice a policie oznámili, že bylo zraněno asi 20 lidí. Mrtví i zranění jsou pákistánské národnosti.

Dopisovatel agentury Reuters potvrdil, že viděl tři mrtvá těla: jedno v areálu velvyslanectví a dvě před ním.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy