Odtajněný telefonát. Reagan se Thatcherové omluvil za invazi

ČTK ČTK
11. 11. 2014 8:08
Bílý dům zveřejnil nahrávku, v níž se americký prezident omlouvá za invazi na Grenadu v roce 1983.
Americký prezident Ronald Reagan.
Americký prezident Ronald Reagan. | Foto: http://www.reaganlibrary.com/

Washington/Londýn - Je nám moc líto, že jsme to drželi v tajnosti, řekl prý americký prezident Ronald Reagan po telefonu britské premiérce Margaret Thatcherové poté, co americké jednotky v roce 1983 obsadily malý karibský stát nedaleko venezuelského pobřeží - Grenadu. Odhalila to nahrávka, kterou podle agentury AP zveřejnil Bílý dům.

Jednalo se o citlivou otázku, protože Grenada je součástí britského Společenství a oficiálně je její hlavou britská královna

Operace Urgent Fury začala 25. října 1983: na ostrově s necelými 100 000 obyvateli a o rozloze menší než Praha se vylodilo na 7000 amerických vojáků a asi tři stovky mužů z šesti okolních karibských zemí (Antiguy, Barbadosu, Dominiky, Svaté Lucie, Svatého Vincenta a Jamajky).

Tyto karibské ostrůvky údajně požádaly USA o zásah v zemi, kde šest dní předtím došlo k vojenskému převratu. Během něho se chopily moci ultralevicové síly, jež zavraždily umírněného premiéra Maurice Bishopa.

Reagan zavolal do Londýna, až když invaze proběhla a britská premiérka si stěžovala. Na pozadí tehdejší studené války řekla, že to může být vnímáno jako vměšování Západu do vnitřních záležitostí nezávislého státu.

Prezident přísné utajení akce zdůvodňoval obavami z vyzrazení operace, ale zároveň ujišťoval, že tyto obavy se netýkaly Britů.

"Železná lady" zprvu v rozhovoru varovala, že invazi pokládá za ošidnou. Avšak nakonec podle AP nejspíš podlehla Reaganovu šarmu, poděkovala mu, že ji zavolal, a zajímala se, jak se daří jeho ženě, první dámě USA Nancy Reaganové. "Srdečně ji ode mne pozdravujte," řekla Thatcherová na závěr telefonátu.

 

Právě se děje

Další zprávy