reklama
 
 

Kolínské policii se přihlásilo 379 obětí ze Silvestra, odpůrce migrantů pacifikovala vodními děly

AKTUALIZOVÁNO 9. 1. 2016
Policie v německém Kolíně nad Rýnem registruje už 379 trestních oznámení, která souvisejí s událostmi silvestrovské noci. Dosud se hovořilo o třetinovém počtu. Kvůli sexuálním útokům vyšly do ulic města na 3000 stoupenců protiimigračního hnutí Pegida. Jejich demonstrace se ale změnila v pouliční bitvu. Policie na útoky dělbuchy odpověděla slzným plynem a vodními děly.

Kolín nad Rýnem - Policie v Kolíně nad Rýnem s pomocí vodních děl zastavila pochod německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) poté, co demonstranti začali útočit na policisty.

Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolaly pochod jako reakci na silvestrovské sexuální útoky, jejichž obětí se v několika německých městech staly stovky žen. Policie ve městě oznámila, že registruje už 379 trestních oznámení, dosud se hovořilo o třetinovém počtu.

Zhruba ve dvou pětinách případů jde o sexuální napadení, uvedla to s odvoláním na policejní údaje agentura DPA.

Podle svědků byli pachatelé útoků mladí muži arabského a afrického vzhledu.

Dělbuchy a slzný plyn

Na demonstraci Pegidy se podle policejních odhadů shromáždilo asi 3000 lidí. Demonstranti nejprve skandovali hesla proti imigrantům a proti kancléřce Angele Merkelové, později začali házet lahve a dělbuchy na policisty, uvedl server Focus Online.

Policie následně oznámila rozpuštění demonstrace. Když se příznivci Pegidy nechtěli rozejít, použila proti nim vodní děla a pepřové spreje. Dva lidé byli zraněni.

Podle policejního mluvčího měli někteří z demonstrantů tetování, která jsou obvyklá u stoupenců krajní pravice, například lebku v helmě německého vojáka. Vykřikovali hesla jako "Merkelová musí pryč" či "tohle je pohod národního odporu". Mluvčí dodal, že odhadem polovina účastníků byli fotbaloví hooligans.

Současně s pochodem Pegidy se v Kolíně nad Rýnem konala i demonstrace svolaná protifašistickými skupinami pod heslem "Ne rasistickému štvaní. Ne sexuálnímu násilí". Podle policie na demonstraci dorazilo zhruba 1300 lidí. Přes tisíc policistů zasahovalo v okolí kolínského nádraží, aby udržely oba průvody demonstrantů od sebe.

379 trestních oznámení

O silvestrovské noci se v blízkosti kolínského nádraží a katedrály v centru velkoměsta shromáždilo asi tisíc mladých mužů a z jejich davu se začaly vyčleňovat skupiny o 20 až 40 lidech, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali je.

Policie v Kolíně nad Rýnem v sobotu odpoledne oznámila, že trestních oznámení je už 379. Dosud hovořilo o 120 obětech. Podle ministerstva vnitra je mezi lidmi, které policie kontrolovala pro podezření z účasti na útocích, 18 žadatelů o azyl.

Kvůli silvestrovským útokům byl v pátek zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Kritice čelil mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými.

Incidenty podobné tomu kolínskému se o silvestrovské noci staly i v dalších německých městech. Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu asi desítka.

autor: ČTK | 9. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama