Kolínské policii se přihlásilo 379 obětí ze Silvestra, odpůrce migrantů pacifikovala vodními děly

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2016 22:48
Policie v německém Kolíně nad Rýnem registruje už 379 trestních oznámení, která souvisejí s událostmi silvestrovské noci. Dosud se hovořilo o třetinovém počtu. Kvůli sexuálním útokům vyšly do ulic města na 3000 stoupenců protiimigračního hnutí Pegida. Jejich demonstrace se ale změnila v pouliční bitvu. Policie na útoky dělbuchy odpověděla slzným plynem a vodními děly.
Policie v Kolíně nad Rýnem zatýká jednoho ze stoupenců hnutí Pegida.
Policie v Kolíně nad Rýnem zatýká jednoho ze stoupenců hnutí Pegida. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Policie v Kolíně nad Rýnem s pomocí vodních děl zastavila pochod německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) poté, co demonstranti začali útočit na policisty.

Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolaly pochod jako reakci na silvestrovské sexuální útoky, jejichž obětí se v několika německých městech staly stovky žen. Policie ve městě oznámila, že registruje už 379 trestních oznámení, dosud se hovořilo o třetinovém počtu.

Zhruba ve dvou pětinách případů jde o sexuální napadení, uvedla to s odvoláním na policejní údaje agentura DPA.

Podle svědků byli pachatelé útoků mladí muži arabského a afrického vzhledu.

Dělbuchy a slzný plyn

Na demonstraci Pegidy se podle policejních odhadů shromáždilo asi 3000 lidí. Demonstranti nejprve skandovali hesla proti imigrantům a proti kancléřce Angele Merkelové, později začali házet lahve a dělbuchy na policisty, uvedl server Focus Online.

Policie následně oznámila rozpuštění demonstrace. Když se příznivci Pegidy nechtěli rozejít, použila proti nim vodní děla a pepřové spreje. Dva lidé byli zraněni.

Podle policejního mluvčího měli někteří z demonstrantů tetování, která jsou obvyklá u stoupenců krajní pravice, například lebku v helmě německého vojáka. Vykřikovali hesla jako "Merkelová musí pryč" či "tohle je pohod národního odporu". Mluvčí dodal, že odhadem polovina účastníků byli fotbaloví hooligans.

Současně s pochodem Pegidy se v Kolíně nad Rýnem konala i demonstrace svolaná protifašistickými skupinami pod heslem "Ne rasistickému štvaní. Ne sexuálnímu násilí". Podle policie na demonstraci dorazilo zhruba 1300 lidí. Přes tisíc policistů zasahovalo v okolí kolínského nádraží, aby udržely oba průvody demonstrantů od sebe.

379 trestních oznámení

O silvestrovské noci se v blízkosti kolínského nádraží a katedrály v centru velkoměsta shromáždilo asi tisíc mladých mužů a z jejich davu se začaly vyčleňovat skupiny o 20 až 40 lidech, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali je.

Policie v Kolíně nad Rýnem v sobotu odpoledne oznámila, že trestních oznámení je už 379. Dosud hovořilo o 120 obětech. Podle ministerstva vnitra je mezi lidmi, které policie kontrolovala pro podezření z účasti na útocích, 18 žadatelů o azyl.

Kvůli silvestrovským útokům byl v pátek zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Kritice čelil mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými.

Incidenty podobné tomu kolínskému se o silvestrovské noci staly i v dalších německých městech. Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu asi desítka.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy