Odpor Američanů k účasti církví na politice roste

gaz
26. 8. 2008 9:33
Nový průzkum prokázal, že veřejnost v USA mění postoj
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními | Foto: Reuters

Washington - Známý americký intelektuál a kritik zahraniční politiky své země Noam Chomsky hovoří s nadsázkou o USA jako o druhé nejfundamentalističtější zemi na světě, hned za Saúdskou Arábií.

Američané si skutečně jen velmi obtížně dokáží představit, že by například jejich prezident byl ateista.

Tím trpí například republikánský kandidát John McCain, jehož postoj k víře je, eufemisticky řečeno, vlažný.

Církve versus politika

Nový průzkum společnosti Pew Research Center však ukazuje, že se od roku 1996, kdy se touto otázkou centrum zabývalo prvně, vztah veřejnosti k prorůstání politiky a náboženství proměnil.

Většina obyvatel USA si dnes nepřeje, aby se církve do politiky pletly. Jde o 52 procent Američanů, o osm procent více než před čtyřmi lety.

Posílili i ti, kterým se nelíbí, když kandidáti otevřeně mluví o své víře. Roku 2004 jich bylo 40 procent, dnes 46 procent.

K největším změnám došlo navíc v té skupině voličů, v níž by se jich pozorovatel nadál nejméně - mezi konzervativci.

Křesťanská pravice žije dál

Počet konzervativců, kteří si nepřejí, aby se církve vyjadřovaly k politickým otázkám, vzrostl za poslední čtyři roky z třiceti procent na polovinu.

Jsou na tom tak nyní přibližně stejně jako liberálové, kteří ještě roku 2004 nad konzervativci dvojnásobně vedli.

Průzkum však rovněž potvrdil, že navzdory těmto zjištěním Reaganova aliance republikánů a konzervativních náboženských skupin stále existuje - přestože McCain o své víře vůbec nemluví, zatímco Obama ji často zdůrazňuje.

Mezi bílými evangelikálskými protestanty vede McCain nad Obamou poměrem 68 procent ku 24 a má u nich přibližně stejnou podporu jako George W. Bush před čtyřmi lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy