Odpor Američanů k účasti církví na politice roste

gaz
26. 8. 2008 9:33
Nový průzkum prokázal, že veřejnost v USA mění postoj
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními | Foto: Reuters

Washington - Známý americký intelektuál a kritik zahraniční politiky své země Noam Chomsky hovoří s nadsázkou o USA jako o druhé nejfundamentalističtější zemi na světě, hned za Saúdskou Arábií.

Američané si skutečně jen velmi obtížně dokáží představit, že by například jejich prezident byl ateista.

Tím trpí například republikánský kandidát John McCain, jehož postoj k víře je, eufemisticky řečeno, vlažný.

Církve versus politika

Nový průzkum společnosti Pew Research Center však ukazuje, že se od roku 1996, kdy se touto otázkou centrum zabývalo prvně, vztah veřejnosti k prorůstání politiky a náboženství proměnil.

Většina obyvatel USA si dnes nepřeje, aby se církve do politiky pletly. Jde o 52 procent Američanů, o osm procent více než před čtyřmi lety.

Posílili i ti, kterým se nelíbí, když kandidáti otevřeně mluví o své víře. Roku 2004 jich bylo 40 procent, dnes 46 procent.

K největším změnám došlo navíc v té skupině voličů, v níž by se jich pozorovatel nadál nejméně - mezi konzervativci.

Křesťanská pravice žije dál

Počet konzervativců, kteří si nepřejí, aby se církve vyjadřovaly k politickým otázkám, vzrostl za poslední čtyři roky z třiceti procent na polovinu.

Jsou na tom tak nyní přibližně stejně jako liberálové, kteří ještě roku 2004 nad konzervativci dvojnásobně vedli.

Průzkum však rovněž potvrdil, že navzdory těmto zjištěním Reaganova aliance republikánů a konzervativních náboženských skupin stále existuje - přestože McCain o své víře vůbec nemluví, zatímco Obama ji často zdůrazňuje.

Mezi bílými evangelikálskými protestanty vede McCain nad Obamou poměrem 68 procent ku 24 a má u nich přibližně stejnou podporu jako George W. Bush před čtyřmi lety.

 

Právě se děje

před 42 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 44 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy