Odpor Američanů k účasti církví na politice roste

gaz
26. 8. 2008 9:33
Nový průzkum prokázal, že veřejnost v USA mění postoj
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními
Aféra s pastorem Jeremiahem Wrightem uškodila jeho příteli Baracku Obamovi, Wright byl znám svými politickými kázáními | Foto: Reuters

Washington - Známý americký intelektuál a kritik zahraniční politiky své země Noam Chomsky hovoří s nadsázkou o USA jako o druhé nejfundamentalističtější zemi na světě, hned za Saúdskou Arábií.

Američané si skutečně jen velmi obtížně dokáží představit, že by například jejich prezident byl ateista.

Tím trpí například republikánský kandidát John McCain, jehož postoj k víře je, eufemisticky řečeno, vlažný.

Církve versus politika

Nový průzkum společnosti Pew Research Center však ukazuje, že se od roku 1996, kdy se touto otázkou centrum zabývalo prvně, vztah veřejnosti k prorůstání politiky a náboženství proměnil.

Většina obyvatel USA si dnes nepřeje, aby se církve do politiky pletly. Jde o 52 procent Američanů, o osm procent více než před čtyřmi lety.

Posílili i ti, kterým se nelíbí, když kandidáti otevřeně mluví o své víře. Roku 2004 jich bylo 40 procent, dnes 46 procent.

K největším změnám došlo navíc v té skupině voličů, v níž by se jich pozorovatel nadál nejméně - mezi konzervativci.

Křesťanská pravice žije dál

Počet konzervativců, kteří si nepřejí, aby se církve vyjadřovaly k politickým otázkám, vzrostl za poslední čtyři roky z třiceti procent na polovinu.

Jsou na tom tak nyní přibližně stejně jako liberálové, kteří ještě roku 2004 nad konzervativci dvojnásobně vedli.

Průzkum však rovněž potvrdil, že navzdory těmto zjištěním Reaganova aliance republikánů a konzervativních náboženských skupin stále existuje - přestože McCain o své víře vůbec nemluví, zatímco Obama ji často zdůrazňuje.

Mezi bílými evangelikálskými protestanty vede McCain nad Obamou poměrem 68 procent ku 24 a má u nich přibližně stejnou podporu jako George W. Bush před čtyřmi lety.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy