Odpojit Mandelu od přístrojů? Rodina řeší velké dilema

Zahraničí Zahraničí
12. 7. 2013 8:04
Bývalý jihoafrický prezident leží už déle než měsíc v kritickém stavu v nemocnici
Foto: Reuters

Johannesburg - Nechat zřejmě světově nejproslulejšího bojovníka za lidská a občanská práva žít s pomocí přístrojů, nebo ho odpojit a nechat zemřít? Před takovou otázkou nyní stojí rodina bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.

S odvoláním na lékařské experty o tom píše deník New York Times. Podle něj je Mandela udržován při životě pouze pomocí přístrojů.

O případném odpojení od přístrojů by musela rozhodnout rozsáhlá Mandelova rodina, která se v otázkách exprezidentova odkazu a dědictví často neshodne. Nejasné jsou v této věci také zákony Jihoafrické republiky.

"Navzdory všem vnitřním sporům, Mandelova rodina si je celkem dobře vědoma, že rozhodnutí o ukončení jeho života ji zřejmě nemine. To, o jak proslulou osobnost se jedná, činí jejich rozhodnutí velmi obtížným," řekl deníku New York Times jihoafrický analytik Nomboniso Gasa.

Čtyřiadevadesátiletý Mandela leží v nemocnici na pokraji smrti už déle než měsíc. Vláda Jihoafrické republiky označuje jeho stav za stabilní, byť kritický. Rodinní příslušníci, kteří ho v nemocnici navštívili, uvedli, že Mandela je chvílemi při vědomí, usmívá se a komunikuje očima.

Tato svědectví rozporují výrok soudu, který v červnu řešil rodinný spor Mandelových o místo jeho posledního odpočinku a konstatoval při tom, že se bývalý prezident nachází v permanentním vegetativním stavu.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy