USA kritizují trest smrti pro bývalého prezidenta Mursího

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2015 17:12
Rozsudek smrti nad egyptským prezidentem a jeho 105 příznivci znepokojil Spojené státy. "Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků," uvedl zástupce americké diplomacie
Kuala Lumpur, Malajsie.
Kuala Lumpur, Malajsie. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy islamistického Muslimského bratrstva.

Byli odsouzeni za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem při jeho plánování. Spojené státy vyjádřily nad trestem znepokojení, mezinárodní organizace ochránců lidských práv Amnesty International ho označila za frašku.

Hrdelní trest musí ještě potvrdit velký muftí, který je v Egyptě nejvyšší náboženskou autoritou. Konečný verdikt by tak soud měl oznámit 2. června.

Americká diplomacie ve svém prohlášení uvedla, že je "hluboce znepokojena dalším masovým rozsudkem smrti". "Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků, které jsou vynášeny způsobem, jenž odporuje mezinárodním závazkům Egypta," dodal nejmenovaný diplomat.

Podle organizace Amnesty International je sobotní verdikt "fraškou založenou na neplatných procedurách". Rozsudek kritizoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který v této souvislosti obvinil Západ z pokrytectví.

Vadí mu, že západní země neprotestují proti současnému egyptskému prezidentovi Abdal Fattáhu Sísímu, který vedl vojenský puč proti Mursímu, ani proti trestům smrti, ve velkém počtu vynášeným nad členy Mursího Muslimského bratrstva.

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč vedený současným prezidentem Sísím.

Jen několik hodin poté, co byl v Káhiře vynesen rozsudek nad Mursím, byli na Sinajském poloostrově zastřeleni tři soudci. Muži cestovali autem ve městě Aríš, když je přepadli ozbrojenci. Zda atentát souvisel s rozhořčením nad verdiktem, nebylo jasné.

V rámci tažení proti příznivcům Muslimského bratrstva rozhodl egyptský soud v sobotu rovněž o zakázání činnosti takzvaných ultras, tedy tvrdého jádra fotbalových fanoušků. Viní je z terorismu. Členové ultras se často účastnili nejrůznějších protestů během revoluce v roce 2011 i po ní, stáli v čele průvodů a nejhlasitěji skandovali.

Dnes egyptská policie oznámila, že v zemi bylo popraveno šest údajných islamistických radikálů. Odsouzeni byli za útoky spáchané jménem militantní islamistické organizace Ansar Bajt al-Makdis.

Islamisté odsouzení vojenským tribunálem byli oběšeni, ale datum jejich popravy upřesněno nebylo. Islamistické skupiny jsou nejaktivnější právě na Sinajském poloostrově a útočí zejména na policisty či vojáky.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy