USA kritizují trest smrti pro bývalého prezidenta Mursího

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2015 17:12
Rozsudek smrti nad egyptským prezidentem a jeho 105 příznivci znepokojil Spojené státy. "Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků," uvedl zástupce americké diplomacie
Kuala Lumpur, Malajsie.
Kuala Lumpur, Malajsie. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy islamistického Muslimského bratrstva.

Byli odsouzeni za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem při jeho plánování. Spojené státy vyjádřily nad trestem znepokojení, mezinárodní organizace ochránců lidských práv Amnesty International ho označila za frašku.

Hrdelní trest musí ještě potvrdit velký muftí, který je v Egyptě nejvyšší náboženskou autoritou. Konečný verdikt by tak soud měl oznámit 2. června.

Americká diplomacie ve svém prohlášení uvedla, že je "hluboce znepokojena dalším masovým rozsudkem smrti". "Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků, které jsou vynášeny způsobem, jenž odporuje mezinárodním závazkům Egypta," dodal nejmenovaný diplomat.

Podle organizace Amnesty International je sobotní verdikt "fraškou založenou na neplatných procedurách". Rozsudek kritizoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který v této souvislosti obvinil Západ z pokrytectví.

Vadí mu, že západní země neprotestují proti současnému egyptskému prezidentovi Abdal Fattáhu Sísímu, který vedl vojenský puč proti Mursímu, ani proti trestům smrti, ve velkém počtu vynášeným nad členy Mursího Muslimského bratrstva.

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč vedený současným prezidentem Sísím.

Jen několik hodin poté, co byl v Káhiře vynesen rozsudek nad Mursím, byli na Sinajském poloostrově zastřeleni tři soudci. Muži cestovali autem ve městě Aríš, když je přepadli ozbrojenci. Zda atentát souvisel s rozhořčením nad verdiktem, nebylo jasné.

V rámci tažení proti příznivcům Muslimského bratrstva rozhodl egyptský soud v sobotu rovněž o zakázání činnosti takzvaných ultras, tedy tvrdého jádra fotbalových fanoušků. Viní je z terorismu. Členové ultras se často účastnili nejrůznějších protestů během revoluce v roce 2011 i po ní, stáli v čele průvodů a nejhlasitěji skandovali.

Dnes egyptská policie oznámila, že v zemi bylo popraveno šest údajných islamistických radikálů. Odsouzeni byli za útoky spáchané jménem militantní islamistické organizace Ansar Bajt al-Makdis.

Islamisté odsouzení vojenským tribunálem byli oběšeni, ale datum jejich popravy upřesněno nebylo. Islamistické skupiny jsou nejaktivnější právě na Sinajském poloostrově a útočí zejména na policisty či vojáky.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy