Odpálení rakety KLDR "pohlídají" americké torpédoborce

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 12. 2012 13:30
Raketa Unha-3, která by teoreticky mohla doletět do USA, může odstartovat už v pondělí
USS Fitzgerald.
USS Fitzgerald. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Američané přesouvají své válečné lodě tak, aby mohli sledovat plánované odpálení severokorejské balistické rakety dlouhého doletu.

Na blíže nespecifikované pozice poblíž Korejského poloostrova plují USS Benfold a USS Fitzgerald - torpédoborce vybavené naváděnými raketami.

V noci na pátek o tom informovalo americké ministerstvo obrany s tím, že úkolem plavidel je "sledovat možný start a poskytnout jistoty spojencům."

"Je logické, že lodi přesuneme tak, abychom měli o situaci co největší přehled a byli schopni zajistit ochranu před útokem balistickými raketami," řekl BBC šéf americký sil v Asii a tichomoří Samuel Locklear.

Podle CNN navíc Pentagon nevyloučil, že do oblasti v příštích dnech vyšle další lodě.

Severní Korea oznámila Mezinárodní námořní organizaci a Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, že raketu Unha-3 odpálí někdy mezi 10. a 22. prosincem.

Ve zmíněném období se nabízejí dva "exponované" termíny: 17. prosinec, tedy první výročí smrti Kim Čong-ila, a 19. prosinec, kdy se v Jižní Koreji konají prezidentské volby.

Podle informací poskytnutých Pchjongjangem by měla raketa letět jižním směrem nad Východočínským mořem. Její části pak mají dopadnout do moře západně od Korejského poloostrova a druhý stupeň následně východně od Filipín.

Poslední satelitní snímky podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap ukazují, že jsou přípravy na odpališti na severozápadě země v plném proudu. U odpalovací rampy byla vyfocena plnící technika včetně vzduchového kompresoru a cisterny.

Zachytit samotné plnění ale satelit nedokáže, palivové trubky totiž vedou podzemím. Pohyb kolem rakety nicméně prokazuje, že technici dokončují kontrolu vnějšího pláště rakety.

Poletí už v pondělí, varuje tajná služba

Podle zdrojů z jihokorejské zpravodajské služby Severokorejci plánují odpálit raketu hned v pondělí 10. prosince. Pokud tedy vše půjde podle plánu a start nezhatí počasí. Podle nynějších předpovědí bude v pondělí nad Severní Koreou oblačno.

Foto: Reuters

"Jakmile bude palivo v zásobníku, očekáváme, že jím začnou plnit raketu. Plnění by mohlo začít už v sobotu," řekl Jonhap pod podmínkou anonymity zdroj z jihokorejské tajné služby.

Pchjongjang tvrdí, že raketa vynese na oběžnou dráhu družici. Podle Západu i Spojených národů se ale jedná o test vojenské techniky, který rezoluce OSN zakazují.

V pohotovosti jsou také Japonci a Jihokorejci. Soul vyslal válečné lodě do Žlutého moře a japonská armáda dostala rozkaz, aby sestřelila jakoukoliv část rakety, jež se ocitne nad jeho územím.

O úspěšný test třífázové rakety, kterou by teoreticky mohla zaútočit na západní pobřeží USA, se Severokorejci pokoušejí od roku 1998. Dosavadní čtyři pokusy (poslední letos v dubnu) ale vždy skončily nezdarem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy