Odolné bakterie zabijí v roce 2050 víc lidí než rakovina

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2014 16:20
Antibiotika přestávají fungovat. Pokud se situace nezačne okamžitě řešit, lidstvu hrozí, že se vrátí o století zpět.
Foto: Reuters

Londýn - Zlatá éra antibiotik skončila.

Bakterie se kdysi zdánlivě zázračným lékům přizpůsobily a donedávna dobře léčitelné infekce znovu představují smrtelné nebezpečí.

A situace je čím dál vážnější.

Pokud se situace nezačne okamžitě řešit, stanou se rezistentní bakterie do roku 2050 celosvětově větším zabijákem, než je v současnosti rakovina.

Vyjádřeno v číslech: ročně zemře 10 milionů lidí a světovou ekonomiku čeká propad o 2,5 až 3 procenta, což představuje zhruba 100 bilionů dolarů.

Podle odborné studie Review of Antimcrobial Reistence, kterou nechal vypracovat britský premiér David Cameron, musí mezinárodní společenství na hrozbu neprodleně zareagovat.

Problém je v tom, že medicína v současné době nemá v rukou účinnou zbraň. S rezistentními bakteriemi si jednoduše neví rady.

Největší hrozbu představují zmutované bakterie tuberkulózy, malárie a Escherichii coli. Odborníci dokonce varují, že jde o vážnější problém než globální oteplování.

Bakterie zabijí každého čtvrtého

Jen v Evropě a Spojených státech zabijí super odolné bakterie každý rok 50 000 lidí. Pokud vše půjde dál tímto tempem, do roku 2050 bude toto číslo desetinásobně vyšší.

V ostatních částech světa je situace ještě horší. "Například v Nigérii budou (podle matematických modelů - pozn. red.) do roku 2050 rezistentní bakterie stát za každým čtvrtým úmrtím a v Indii odolné mikroorganismy zabijí dva miliony lidí ročně," konstatuje hlavní autor zprávy Jim O'Neill.

Kterak si po pracovišti roznášíme bakterie.
Kterak si po pracovišti roznášíme bakterie. | Video: YouTube

Nejde totiž jen o primární, ale také o oportunitní infekce, které na lidský organismus útočí v případě oslabení, například při rekonvalescenci po operaci, úrazu, chemoterapii či radioterapii.

Pokud medicína o antibiotika přijde, bude to znamenat, že se vrátí téměř o století zpět.

Autoři zprávy doporučují okamžitě omezit předepisování antibiotik, která jsou často nasazována zbytečně, například při obyčejné viróze, a masivně investovat do vývoje léků nové generace.

"Pokud teď hned něco neuděláme, vrátíme se do temných dob lékařství," bije na poplach britský ministerský předseda Cameron.

 

Právě se děje

Další zprávy