Odložte iluze o Putinovi, vaši spojenci jsme my, píšou Trumpovi evropští politici

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
Aktualizováno 10. 1. 2017 22:38
Skupina 17 současných i bývalých politiků ze severní, střední a východní Evropy varuje nového amerického prezidenta Donalda Trumpa před sbližováním s Ruskem. "Putin neusiluje o americkou velikost. My, vaši spojenci, ano," píší v dopise, ze kterého cituje americký list The Washington Post. Pod výzvou Trumpovi i jeho kolegům jsou kromě bývalých českých ministrů Karla Schwarzenberga a Alexandra Vondry mimo jiné podepsáni i bulharský prezident Rosen Plevneliev a několik bývalých vysoce postavených politiků včetně rumunského exprezidenta Traiana Basescu, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, lotyšské exprezidentky Vairy Vīķe-Freibergaové nebo švédského expremiéra Carla Bildta.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě. | Foto: Reuters

Washington - Evropští politici varovali v dopise budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa před ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Na rozdíl od evropských spojenců podle nich Putin nechce, aby se USA dařilo, informoval list The Washington Post. Mezi signatáři dokumentu jsou bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra.

"Putin neusiluje o americkou velikost. My, jako vaši spojenci, ale ano," stojí v dopise, který podepsalo sedmnáct politiků především ze zemí střední a východní Evropy.

Kromě Schwarzenberga a Vondry se pod psaním objevila například i jména exšéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, někdejšího švédského premiéra Carla Bildta, exprezidentů Rumunska, Estonska a Lotyšska Traiana Baseska, Toomase Hendrika Ilvese a Vairy Vikeové-Freibergové, dosluhujícího bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva a dalších politiků z Maďarska, Lotyšska a Litvy.

Na počátku dopisu, který Trumpovi v pondělí poslali "spojenci Ameriky", pisatelé vítají zvolení republikánského kandidáta 45. prezidentem USA. "Nemůžeme se dočkat spolupráce s vaší administrativou, abychom zachovali silnou transatlantickou alianci a společně bránili náš způsob života v době velkého nebezpečí," stojí v listu.

Rusko podle politiků svým chováním na Ukrajině ohrožuje stabilitu, "kterou Američané a Evropané společně vytvořili vítězstvím ve studené válce". Přijetí rozdělení Ukrajiny uznáním anexe Krymu by podle nich ohrozilo nejen Ukrajinu samotnou, ale i důvěru evropských spojenců v USA.

"Vladimir Putin není americkým spojencem. Není ani důvěryhodným mezinárodním partnerem," píší politici ze střední, východní a severní Evropy nastávající hlavě USA. Oba Trumpovi předchůdci se podle nich snažili jednat s Ruskem "v duchu důvěry a přátelství", což byl ale "velký omyl". "Putin využil jejich dobrých úmyslů jako příležitostí," stojí v dopise.

Pod Putinovým vedením Rusko militarismem, válkami, hrozbami, porušováním smluv a falešnými sliby učinilo z Evropy nebezpečnější místo, napsali politici Trumpovi a varovali před zrušením protiruských sankcí.

"Dohoda s Putinem nepřinese mír," napsali dále v listu. Dohoda USA s Ruskem podle nich naopak učiní válku pravděpodobnější. Ruský prezident se bude snažit zkoušet americkou důvěryhodnost ve "frontových státech" Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku. "Vyzýváme naše americké přátele, abychom posílili, nikoli oslabili transatlantické vazby," uvádí se v dopise.

"Rusko musí vidět, že když se na nás útočí, jsme silnější, nikoli slabší," stojí na závěr v dopisu sedmnácti politiků.

Donald Trump, který se americkým prezidentem stane 20. ledna, se v minulosti často vyslovoval pro zlepšení vztahů s Ruskem. Budoucí šéf Bílého domu se netajil ani obdivem k samotnému ruskému prezidentovi Putinovi. Také ruská hlava státu po Trumpově vítězství v prezidentských volbách uvedla, že chce s novou vládou USA vést "partnerský dialog".

Amerika čeká, jaké bude uvedení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Užije si tři plánované bály? ptá se šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy