Žádná remíza. Izraelské volby nakonec jasně vyhrál Netanjahu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 3. 2015 8:58
Pravicový izraelský premiér se ještě v úterý před zveřejněním dílčích výsledků prohlásil za vítěze. V kampani varoval, že levice ohrozí bezpečnost země.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Praha - Úterní parlamentní volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua, druhá skončila středolevicová koalice Sionistický svaz. Povolební odhady přitom ukazovaly na mimořádně těsný výsledek.

Po sečtení 99 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu zřejmě až 30 křesel. Sionistický svaz, kterému předvolební průzkumy dávaly šanci na vítězství, bude mít v parlamentu 24 poslanců, oznámila ve středu izraelská média.

Podle průběžně zveřejňovaných výsledků centrální volební komise se třetí nejsilnější stranou vůbec poprvé v historii země stala Společná kandidátka sestavená ze čtyř arabských stran, která získala 14 křesel.

Pro sestavování vládní koalice je důležité pořadí i dalších stran. Budoucnost existuje Jaira Lapida, jehož Netanjahu po loňské roztržce z vlády vyloučil, má 11 křesel a nově vytvořená středopravicová strana Kulanu (Všichni) Mošeho Kahlona deset.

Strana Židovský domov Naftaliho Bennetta si udržela svých dosavadních osm křesel a strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana Izrael je náš domov překvapila šesti mandáty, protože průzkumy jí dávaly stěží šanci dostat se do parlamentu.

Všechny tyto strany by mohl Netanjahu oslovit při sestavování koalice a k tomu pak ještě strany náboženské.

Likud v ranním prohlášení oznámil, že si Netanjahu vyčlení na sestavení vlády dva až tři týdny.

Prezident chce vládu národní jednoty

O tom, kdo bude vládu sestavovat, ale rozhodne prezident Reuver Rivlin, který v úterý krátce po vyhlášení prvních výsledků, jež byly zpočátku pro Likud a sionisty velmi těsné, prohlásil, že bude chtít, aby vznikla vláda národní jednoty.

To ale Netanjahu předem vyloučil. V projevu po ohlášení výsledků prohlásil před slavícími členy své strany, že sestaví "silnou a stabilní koaliční vládu, která bude řešit bezpečnostní, sociální a ekonomické problémy".

"Jsem hrdý na izraelský národ, protože ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí a vybral si výzvu," řekl.

Ačkoli těsně před hlasováním prohlásil, že pokud získá další mandát, palestinský stát za něj nevznikne, ve vítězném projevu byl smířlivější. Bezpečnostní a sociálně-ekonomické otázky "jsou důležité pro každou rodinu, pro všechny občany, vojáky a všechny Izraelce, Židy i Nežidy. Všichni jste významní a všichni jste pro mne důležití," řekl.

Netanjahu: levice ohrozí naši bezpečnost

Netanjahu je premiérem od roku 2009, vládu ale vedl už v druhé polovině devadesátých let. V posledních dnech kampaně varoval Izraelce, že koalice levicových a středových stran ohrozí bezpečnost země.

Foto: Aktuálně.cz

Sionistický svaz chce v dialogu s Palestinci pokračovat, ale odmítá vyjednávat s hnutím Hamás, pokud neuzná právo Izraele na existenci. Vzhledem k přetrvávajícím rozdílům v pohledu obou stran na řešení konfliktu - například na budoucnost Jeruzaléma (Izraelci trvají na jeho jednotě pod izraelskou správou, Palestinci považují jeho východní část za své hlavní město) nebo na židovské osady na Západním břehu Jordánu - se však nečekala ani v případě výhry levice rychlá změna k lepšímu v jednáních o míru.

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát navíc oznámil, že Palestinci kvůli volebnímu výsledku v Izraeli urychlí své diplomatické úsilí u Mezinárodního trestního soudu (ICC), kde chtějí žalovat Izrael za údajné zločiny spáchané Izraelci za loňské války v Pásmu Gazy a také při "kolonizaci" Západního břehu Jordánu.

"Je zřejmé, že příští izraelskou vládu bude sestavovat Benjamin Netanjahu, a z toho důvodu, a to říkáme jasně, se obrátíme na haagský tribunál a urychlíme a zintenzivníme své diplomatické úsilí," řekl Irikát.

O tom, jaká koalice nakonec v Izraeli vznikne, nejspíš rozhodne nová strana Všichni (Kulanu), založená odpadlíky z Likudu. Podle odhadů měla mít deset mandátů.

Výraznou tváří Kulanu je bývalý izraelský velvyslanec v USA Michael Oren. Ten v minulosti patřil k pravicovým jestřábům, ale nyní kritizuje Netanjahua za zhoršení vztahů židovského státu se Spojenými státy.

Zlepšení těchto vztahů, které poznamenala oboustranná averze mezi Netanjahuem a americkým prezidentem Barackem Obamou, má jako zahraničněpolitickou prioritu i Sionistický svaz.

Klíčové pro případnou pravicovou koalici jsou strany s podobným názvem: Izrael je náš domov ministra zahraničí Avigdora Liebermana a Židovský domov byznysmena Naftali Bennetta.

Izrael je náš domov reprezentuje hlavně voliče pocházející ze zemí bývalého Sovětského svazu.

V Izraeli jsou vlády tradičně nestabilní. Tyto volby jsou už sedmými předčasnými v řadě za sebou. V zájmu dosažení větší politické stability poslanci loni schválili zvýšení prahu pro vstup do parlamentu pro strany ze dvou procent na 3,25 procenta. 

K urnám přišlo v úterý skoro 72 procent z 5,88 milionu oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od roku 2006.

 

Právě se děje

Další zprávy