Oděský masakr je varováním. 9. květen může být ještě horší

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 5. 2014 20:00
Ukrajina se bojí, aby hromadné akce spojené s připomínkou konce druhé světové války neskončily tragicky.
Pohřeb proukrajinského aktivisty v Oděse.
Pohřeb proukrajinského aktivisty v Oděse. | Foto: Reuters

KyjevUkrajina stále nezná odpověď na otázku, kdo může za bezmála týden starý masakr v Oděse, kde zahynulo skoro 50 lidí. 

Zatímco lidé se svíčkami a květinami obléhají budovu tamního Domu odborů, která se stala smrtící pastí pro většinu obětí, strach z nepokojů se šíří i do dalších oblastí.

Obavy souvisí zejména s nadcházejícími hromadnými akcemi spojenými s připomínkou konce druhé světové války. Ale také s nervózní předvolební kampaní před blížícími se prezidentskými volbami.

Foto: Reuters

Sesazený šéf oděské regionální státní správy Volodymyr Nemyrovskyj naznačil, že za střety v Oděse mohli stát zástupci strany Baťkivščyna (Vlast), jejíž vůdkyně Julija Tymošenková kandiduje na prezidentku.

"Poslanec za Baťkivščynu Oleksandr Dubovyj je člověk, který podle mého názoru vedl záškodnickou činnost. Policie sabotovala práci spojenou s potlačením separatismu. SBU (tajná policie) věděla, že v budově se nacházely zbraně a neznámá látka. Všechno je to výtvor Oleksandra Dubovyje," řekl Nemyrovskyj ukrajinské televizi TSN.

Zdůraznil, že veškerá činnost zaměřená na destabilizaci situace v oblasti má za cíl zmařit prezidentské volby.

"Dozorce" od Tymošenkové

Nemyrovskyj, který byl v čele oděské správy pouhé dva měsíce, také tvrdí, že Dubovyj měl podplácet zástupce místních silových složek. Podle něj poslanec, který pochází z Oděsy a je šéfem regionálního předvolebního štábu Tymošenkové, působil jako jakýsi "dozorce". Právě proto prý vedení oblasti nemohlo koordinovat své kroky s tamní policií.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Kvůli nečinnosti oděské policie se podle ukrajinských oficiálních představitelů nepodařilo odvrátit střet mezi vlastenecky orientovanými fotbalovým fanoušky a proruskými aktivisty, kteří se houfovali v centru města. Úřadující generální prokurátor Oleh Machnickyj v rozhovoru pro televizi 5 Kanal řekl, že "policisté se fakticky podíleli na zločinech, které spáchali separatisté".

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov v pondělí jmenoval novým oděským šéfem nezařazeného poslance Ihora Palycju. Ten tvrdí, že jeho hlavním úkolem je nedopustit nové střety a zajistit objektivní vyšetřování tragédie.

Z ovlivňování oděské policie obvinil v minulosti poslance Dubovyje také exministr vnitra Jurij Lucenko. Dubovyj však obvinění popřel a tvrdil, že se jej tak snaží očernit soupeři Tymošenkové, jejíž předvolební kampaň v oblasti zajišťuje.

Varování před dalšími nepokoji

Ukrajinští experti mezitím varují, že po krvavých střetech v Oděse mohou následovat další nepokoje, mimo jiné v souvislosti s oslavami konce druhé světové války.

Vzpomínka na druhou světovou válku
Vzpomínka na druhou světovou válku | Foto: Reuters

Vojenský analytik Dmytro Tymčuk prohlásil, že v Oděse "šlo pouze o rozcvičku teroristů před 9. květnem". Podle něj veškerou odpovědnost za smrt lidí nese tamní policie, která několik týdnů nereagovala na provokace proruských separatistů.

"Jižní scénář, který prosazují teroristé řízení z Ruska, pokračuje podle plánů Moskvy. Situace v Oděse je zcela destabilizována," uvedl Tymčuk na své stránce ve Facebooku.

Jižní scénář, který prosazují teroristé řízení z Ruska, pokračuje podle plánů Moskvy.

"Hlavním cílem bylo přimět (vládní) ozbrojené složky, aby přeskupily své síly z Donbasu do Oděsy. Provokace se připravovala již od března," míní.

Ukrajinští politologové varují, že destabilizace bude pokračovat také v dalších regionech. "Riziko je velké, dokonce větší než dříve. Je to spojeno s protiteroristickou operací i s událostmi v Oděse," uvedl podle serveru segodnya.ua Volodymyr Fesenko. Podle něj nové nepokoje mohou podnítit právě separatistické "vzpoury".

"Do rizikových oblastí patří Charkov i Oděsa. V Oděse jsou aktivní proruské i proukrajinské síly. V Charkově, Chersonu či Mykolajivě jsou proruské síly slabé a klid je zatím i v Záporoží, pokud se tam neobjeví dovezení 'návštěvníci'," uvedl. Právě skupiny najatých útočníků stojí podle pozorovatelů také za nepokoji v Oděse i na Donbasu.

"Novorossija"

Politolog Vadym Karasjov říká, že rizikovou oblastí je celé pásmo, které ruský prezident Vladimir Putin označuje historickým pojmem "Novorossija". "Je to Oděsa, Cherson či Mykolajiv. Situace v Oděse byla nezbytná k tomu, aby se ukázalo, že Kyjev nemá situaci pod kontrolou," uvedl.

Při konfliktu mezi fotbalovými fanoušky a proruskými stoupenci zemřelo podle oficiálních údajů přinejmenším 46 lidí. Podle očitých svědků mnozí uhořeli v budově Domu odborů zaživa. Někteří lidé ale prý byli ubiti a teprve potom spáleni.

Ukrajinský prezidentský kandidát Petro Porošenko prohlásil, že v Oděse byl zorganizovaný "teroristický útok". Většina lidí podle něj nezemřela kvůli požáru, ale byla otrávena. Naznačil, že na přípravě a financování "provokace" se podíleli nejen ruští agenti, ale také zástupci místních složek.

 

Právě se děje

Další zprávy