Odejděte, nebo zemřete, varuje Moskva syrské povstalce. Ti ztratili staré město v Aleppu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 12. 2016 12:16
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží rychle dobýt syrskou povstaleckou baštu Aleppo. Chce tím upevnit režim prezidenta Bašára Asada dřív, než nastoupí do funkce nový americký prezident Donald Trump. Kontrola nad Sýrií bude velkým úspěchem Ruska na Blízkém východě, rozšíří svůj vliv. Ve východním Aleppu jsou přitom dál uvězněny desetitisíce civilistů v katastrofální humanitární situaci. Syrští povstalci se snaží dobýt zpět některé čtvrti města, mají ale jen malou šanci dostat se z obklíčení. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hrozí zabitím všem, kdo nesloží zbraně a neopustí východní část města.
Zničené budovy ve starém Aleppu.
Zničené budovy ve starém Aleppu. | Foto: Reuters

MoskvaRusko zesiluje pozemní a letecké útoky proti syrským povstalcům ve východní části Aleppa. Zároveň stupňuje i svoji rétoriku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že kdo z ozbrojenců neopustí dobrovolně východní Aleppo, bude považován za teroristu.

V úterý už hovořil o zničení. "Pokud někdo odmítne odejít dobrovolně, bude zabit. Jiné východisko neexistuje," cituje slova šéfa ruské diplomacie agentura RIA Novosti.

Situace povstalců v největším syrském městě je kritická. Minulý týden dobyla tamní armáda s pomocí ruských náletů a pozemních sil Hizballáhu i Íránu víc než polovinu východního Aleppa. To opozice ovládala od roku 2012.

Rebelové se v noci na středu stáhli ze Starého města v Aleppu, ztrácejí další území. poVstalecká koalice zároveň ve středu vyzvala k pětidennímu příměří, aby z města mohli odejít civilisté, kteří si to přejí.

Rusko a Čína ale mezitím v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly návrh na týdenní příměří ve městě. Podle Moskvy bude klid zbraní možný jen tehdy, pokud všichni povstalci z východního Aleppa odejdou. Chce tedy plnou kapitulaci.

Povstalci to odmítají. "Budeme bojovat do poslední kapky krve," prohlásil Abdál Rahmán Hamáví ze syrské povstalecké skupiny Armáda islámu.

Předseda zahraničního výboru ruské Rady federace (horní komory ruského parlamentu – pozn. red.) Konstantin Kosačev tvrdí, že úplné dobytí Aleppa a pád měst do rukou režimu prezidenta Bašára Asada je otázkou jednoho, maximálně dvou měsíců.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump nastoupí do Bílého domu 20. ledna 2017. Jeho prioritou je porážka teroristické organizace Islámský stát. Nepodporuje naopak vyzbrojování syrských rebelů, bojujících proti prezidentu Asadovi.

To nahrává ruským plánům. Moskva chce upevnit Asadův režim, který je na ní pořád silně závislý. K oslabení syrské opozice přispělo taky Turecko, které po smíření s Kremlem přestalo prosazovat svržení prezidenta Asada.

Novým ruským trumfem je taky Egypt. Po třech letech mlčení vystoupil minulý týden egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí s otevřenou podporou Asadova režimu. Podle něj znamená pro Sýrii stabilitu.

"Poprvé od začátku konfliktu (v Sýrii) v roce 2011 do sebe zapadly geopolitické, vojenské a diplomatické posuny, velmi výhodné pro Asadův režim. To mu dává velkou šanci vyjít z této války vítězně," říká Ajham Kamál, expert na Blízký východ ve výzkumném centru Eurasia Group.

Agentura Bloomberg ve své analýze uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin se zjevně rozhodl skoncovat s povstalci v syrském Aleppu co nejdřív. Tedy ještě před tím, než se nový americký prezident ujme funkce.

"Bude to největší strategický úspěch Ruska na Blízkém východě za několik desetiletí," uvádí autor analýzy Bloombergu Henry Meyer s tím, že v Sýrii není možné čekat jakékoliv ústupky opozici. Natož odchod tamního prezidenta Bašára Asada.

Barikády ve čtvrti Hanano v Aleppu.
Barikády ve čtvrti Hanano v Aleppu. | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy