Odejít? Ani náhodou! Britská rada nechce z Ruska

pav, Reuters
14. 1. 2008 23:00
Britsko-ruská diplomatická roztržka pokračuje
Petrohradská pobočka Britské rady dnes obnovila provoz. K nelibosti Moskvy
Petrohradská pobočka Britské rady dnes obnovila provoz. K nelibosti Moskvy | Foto: Reuters

Moskva - Rusko dnes oznámilo, že přestane vydávat vstupní víza zaměstnancům Britské rady - instituce, jež propaguje britskou kulturu, vzdělání a anglický jazyk v mnoha zemích světa.

Jak píše agentura Reuters, oznámení se nepochybně promítne do již tak značně pošramocených vztahů mezi Londýnem a Moskvou.

Rusko: Děkujeme, odejděte

Dnešní krok je jen logickým důsledkem předchozího oznámení z konce loňského roku, kterým Rusové dali Britům najevo, že další působení Britské rady v Petrohradě a Jekatěrinburgu je nežádoucí.

Rusové to oficiálně vysvětlují údajnými dlouhodobými obavami, že právní statut Britské rady, která je suverénní entitou a působí nezávisle na britském velvyslanectví v té které zemi, je neslučitelný s ruskými zákony.

Prakticky nikdo ale nepochybuje o tom, že ve skutečnosti jde o důsledek diplomatického sporu, který mezi oběma zeměmi propukl loni v důsledku tahanic kolem vyšetřování okolností smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka, otráveného v Londýně radioaktivním izotopem polonium.

Britská prokuratura z vraždy obvinila ruského podnikatele Andreje Lugového, rovněž někdejšího agenta KGB, a požádala ruské úřady o jeho vydání. Ty to ale kategoricky odmítly. Následovala série verbálního špičkování a vzájemné vyhoštění čtyř diplomatů na každé straně.

Británie: To nemůžete

Rusko kromě toho nařídilo zmiňovaným oblastním pobočkám Britské rady, aby ke konci roku ukončily svou činnost.

Britové to ale označili za nelegální krok a obě jejich kanceláře dnes po tradičně dlouhé novoročně-vánoční přestávce znovu zahájily provoz.

James Kennedy, šéf Britské rady v Rusku, během telefonického rozhovoru pro agenturu Reuters
James Kennedy, šéf Britské rady v Rusku, během telefonického rozhovoru pro agenturu Reuters | Foto: Reuters

Na to ruské ministerstvo zahraničí bryskně reagovalo předvoláním britského velvyslance v Rusku Tonyho Brentona na kobereček a po jeho audienci vydalo ostré prohlášení, v němž označilo chování britské strany za "úmyslnou provokaci mající za cíl vyvolat napětí v rusko-britských vztazích".

Kromě toho oznámilo, že napříště neudělí víza žádným novým zaměstnancům vyslaným Londýnem pracovat pro Britskou radu v daných městech.

Britský velvyslanec se přesto nechal slyšet, že Britská rada ve svém působení v ruských regionech bude pokračovat. Pokud prý ruská strana proti instituci jakkoli zakročí, "poruší tím mezinárodní právo".

Šéf Britské rady v Rusku James Kennedy rovněž nevidí důvod, proč by měla být činnost instituce omezena.

"My jsme nepolitická organizace. Pracujeme na poli vzdělávání a kultury a mrzí nás, že se z celé věci stal politický spor," uvedl Kennedy v rozhovoru pro agenturu Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy