Odchod z EU by znamenal až desetiletí nejistoty, varuje britská vláda

ČTK ČTK
29. 2. 2016 19:26
Britská vláda zveřejnila dokument, který varuje před desetiletím nejistoty v případě vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Podle dokumentu by šlo především o dopad na finanční trhy, investice, hodnotu libry i ekonomiku a pracovní trh, ale složitá vyjednávání s ostatními zeměmi EU. Proces odchodu by trval nejméně dva roky, nejspíš však déle. Referendum o setrvání v EU se má konat 23. června.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel/Londýn - Pokud se Britové letos rozhodnou pro konec členství své země v EU, může to přes okamžitý začátek vyjednávání o odchodu a následné nové podobě vztahů s blokem znamenat až desetiletí nejistoty. Uvádí to britská vláda v dokumentu, který dnes zveřejnila na internetu. Materiál připomíná, že jedinou legální cestou k odchodu z unie je aktivace článku 50 unijní smlouvy.

"Proces nemá precedent. Žádná země dosud článek 50 nepoužila - není otestovaný. Je velká míra nejistoty okolo toho, jak bude fungovat," stojí v dokumentu. Půjde podle něj o složitá vyjednávání se zapojením všech ostatních členských zemí unie a Evropské komise. Ta ovšem - před tím, než rozhovory vůbec začnou - bude muset získat mandát Evropské rady, samozřejmě bez hlasu Velké Británie samotné.

Nejistota při jednáních může mít dopad na finanční trhy, investice, hodnotu libry, stejně jako může mít důsledky pro širší ekonomiku a pracovní místa.

Případný britský odchod z EU by znamenal konec všem právům a závazkům vůči bloku - od přístupu na jednotný trh po společný postup v protiruských sankcích - které Británie "nabrala" za čtyři desítky let členství.

Společně s vyjednáváním o konci členství bude chtít Londýn podle zveřejněného textu dojednat novou podobu vztahů s EU.

Článek 50 unijní smlouvy předpokládá dva roky vyjednávání, komplikovaný proces ale nejspíš potrvá déle. K dohodě na prodloužení tohoto přechodného období však bude třeba shoda všech ostatních 27 zemí unie.

Pokud by s ním libovolný stát nesouhlasil, ocitla by se po dvou letech Británie mimo EU zcela bez ochrany britských firem na evropském trhu, bez účasti v nyní platných vícestranných obchodních dohodách a bez dohod, které nyní britským občanům umožňují v unii cestovat, žít a pracovat.

Britská vláda dokument zveřejnila v době, kdy se země chystá na referendum o setrvání v unii a kdy je podle průzkumů britská veřejnost v této věci rozdělena zhruba na polovinu. Britové o setrvání v EU budou hlasovat 23. června, datum vyhlásil premiér David Cameron poté, co na únorovém unijním summitu dosáhl dohody o nové podobě vztahů své země a unie.

Cameron, jehož vlastní Konzervativní strana je v pohledu na EU rozpolcená, vede kampaň za britské setrvání v bloku.

 

Právě se děje

Další zprávy