Odchod Britů z EU? Katastrofa pro obranu, míní Nečas

ČTK ČTK
12. 5. 2015 17:54
Podle bývalého premiéra Petra Nečase by Evropská unie měla ustoupit požadavkům britských konzervativců Davida Camerona.
Bývalý premiér Petr Nečas.
Bývalý premiér Petr Nečas. | Foto: ČTK

Praha - Případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie by představovalo definitivní konec akceschopné společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie a vážně by poškodilo i transatlantickou obrannou spolupráci v rámci NATO.

Při představení studie o ČR ve společné bezpečnostní a obranné politice EU to v úterý řekli bývalý premiér Petr Nečas a exministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS). Podle Nečase by EU měla ustoupit požadavkům britských konzervativců Davida Camerona, aby jeho nová vláda mohla setrvání Londýna v EU v plánovaném referendu podpořit.

"Odchod Británie z Evropské unie představuje geopolitickou katastrofu poměrně velkých rozměrů," soudí někdejší ministerský předseda, jehož strana dlouhodobě s britskými konzervativci spolupracuje. Cameronova strana minulý týden s přehledem zvítězila v parlamentních volbách a staronový premiér potvrdil slib, že vyhlásí referendum o setrvání euroskeptické Británie v unii. Konat se má nejpozději v roce 2017.

Nečas: Britové musí v EU zůstat

Podle Nečase je z bezpečnostních důvodů ale nezbytné, aby Britové v EU zůstali. "Odchod Británie z EU znamená definitivní konec akceschopné společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie," tvrdí expremiér. Spojené království je podle něj jedinou členskou zemí osmadvacítky, která má skutečně plnohodnotné ozbrojené síly a vypracovanou strukturu velení a řízení s bojovými zkušenostmi.

"Každému, komu záleží na budoucnosti společné bezpečnostní a obranné politiky, musí záležet na tom, aby referendum ve Velké Británii dopadlo pozitivně ve prospěch členství Británie v Evropské unii," míní Nečas.

"Všechno mluví pro to, aby se Evropská unie i členské státy zachovaly velmi rozumně, vyšly Davidu Cameronovi vstříc, aby byly vypracovány kompromisní dohody s Velkou Británií, včetně změny základních smluv tak, aby britská vláda v čele s Davidem Cameronem mohla v referendu podporovat setrvání Velké Británie v Evropské unii. Cokoli jiného je horší variantou pro Evropu," dodal Nečas.

Přítomný vedoucí zastoupení Evropské komise v Praze Jan Michal k tomu poznamenal, že je společným zájmem unie, aby Británie zůstala jejím členem.

Případné vystoupení Britů by přitom podle Vondry tvrdě dopadlo i na Severoatlantickou alianci. "Kdybychom se podívali na otázku britského referenda i z hlediska NATO, tak i tam ten možný dopad rovná se téměř katastrofě," uvedl bývalý šéf obrany a diplomacie.

Připomněl přitom hrozbu, že v případě odchodu Londýna z EU bude Skotsko znovu usilovat o osamostatnění a setrvání v unii a mohlo by na svém území uzavřít britskou základnu pro jaderné ponorky. "Británie v tom momentě přestává fungovat jako klíčová spojnice mezi Spojenými státy a Evropou," konstatoval Vondra.

Takový vývoj by podle něj měl devastující účinek na transatlantickou obrannou spolupráci a Evropa by prakticky přestala disponovat odstrašujícími schopnostmi.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ústavní výbor europarlamentu doporučil schválit brexitovou dohodu

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy