Odchod Američanů z Afghánistánu by mohl ohrozit rukojmí, Biden se zatím nevyjádřil

ČTK ČTK
30. 1. 2021 16:59
V USA sílí obavy o osud Marka Frerichse, který byl před rokem unesen v Afghánistánu, protože se blíží termín stažení zbývajících amerických vojáků. Předpokládá to loňská dohoda mezi USA a radikálním hnutím Tálibán, ale současná administrativa prezidenta Joea Bidena se ještě nevyjádřila, zda všechny vojáky stáhne. Prozatím prověřuje dohodu.
Foto: Reuters

Veterán námořní pěchoty Frerichs pracoval v Afghánistánu na inženýrských projektech a unesen byl právě před rokem. Ministerstvo zahraničí nabídlo za pomoc při jeho nalezení pět milionů dolarů (107 milionů korun). Jeho příbuzní věří, že žije. Předpokládá se, že je v rukou lidí ze sítě Hakkání napojené na Tálibán.

Bidenova administrativa prověřuje loňskou dohodu z obav, že Tálibán nedodržuje svůj závazek a neomezuje boje. Kromě Frerichse, který je z Illinois, musí USA řešit osudy dalších pohřešovaných Američanů - novinář Austin Tice je od roku 2012 nezvěstný v Sýrii, bývalý člen námořní pěchoty Trevor Reed a podnikatel Paul Whelan jsou vězněni v Rusku.

Minulý prezident Donald Trump před koncem svého mandátu ohlásil, že USA splnily dílčí závazek dohody a zredukovaly už svůj kontingent v Afghánistánu na 2500 lidí, do května pak mají odejít i zbylí vojáci. Nový ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtečním telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním řekl, že administrativa dohodu přezkoumává. Pentagon upozornil, že Tálibán odmítá splnit svůj díl dohody a postarat se o zklidnění násilí, což vznáší otázky k odchodu zbylých Američanů.

Ti, kdo sledují Frerichsův osud, se obávají, že stažením vojáků přijdou USA o vliv nutný při jednání o jeho propuštění. V dopise Bidenovi to napsali senátoři z Illinois Tammy Duckworthová a Dick Durbin. "Musíme tomu dát přednost, musíme je dostat domů," řekla Duckworthová k rukojmím. Ministr obrany Lloyd Austin prý ujistil, že veškerá jednání o přítomnosti amerických vojáků zahrnou téma rukojmích.

Frerichsova rodina vyjádřila nespokojenost, když USA loni v únoru podepsaly dohody s Tálibánem, protože se podle nich na Frerichse nebral zřetel, ačkoli byl unesen krátce před podpisem.

"Nechci, aby další vojáci začali balit a odjíždět, dokud Mark nebude doma, protože tam nic nepořídíme, když všichni vojáci budou pryč. To se nedělá, nechávat za sebou Američany, chci, aby se v pořádku vrátil," řekla Frerichsova sestra Charlene Cakoraová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy