Odchod Američanů z Afghánistánu by mohl ohrozit rukojmí, Biden se zatím nevyjádřil

ČTK ČTK
30. 1. 2021 16:59
V USA sílí obavy o osud Marka Frerichse, který byl před rokem unesen v Afghánistánu, protože se blíží termín stažení zbývajících amerických vojáků. Předpokládá to loňská dohoda mezi USA a radikálním hnutím Tálibán, ale současná administrativa prezidenta Joea Bidena se ještě nevyjádřila, zda všechny vojáky stáhne. Prozatím prověřuje dohodu.
Foto: Reuters

Veterán námořní pěchoty Frerichs pracoval v Afghánistánu na inženýrských projektech a unesen byl právě před rokem. Ministerstvo zahraničí nabídlo za pomoc při jeho nalezení pět milionů dolarů (107 milionů korun). Jeho příbuzní věří, že žije. Předpokládá se, že je v rukou lidí ze sítě Hakkání napojené na Tálibán.

Bidenova administrativa prověřuje loňskou dohodu z obav, že Tálibán nedodržuje svůj závazek a neomezuje boje. Kromě Frerichse, který je z Illinois, musí USA řešit osudy dalších pohřešovaných Američanů - novinář Austin Tice je od roku 2012 nezvěstný v Sýrii, bývalý člen námořní pěchoty Trevor Reed a podnikatel Paul Whelan jsou vězněni v Rusku.

Minulý prezident Donald Trump před koncem svého mandátu ohlásil, že USA splnily dílčí závazek dohody a zredukovaly už svůj kontingent v Afghánistánu na 2500 lidí, do května pak mají odejít i zbylí vojáci. Nový ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtečním telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním řekl, že administrativa dohodu přezkoumává. Pentagon upozornil, že Tálibán odmítá splnit svůj díl dohody a postarat se o zklidnění násilí, což vznáší otázky k odchodu zbylých Američanů.

Ti, kdo sledují Frerichsův osud, se obávají, že stažením vojáků přijdou USA o vliv nutný při jednání o jeho propuštění. V dopise Bidenovi to napsali senátoři z Illinois Tammy Duckworthová a Dick Durbin. "Musíme tomu dát přednost, musíme je dostat domů," řekla Duckworthová k rukojmím. Ministr obrany Lloyd Austin prý ujistil, že veškerá jednání o přítomnosti amerických vojáků zahrnou téma rukojmích.

Frerichsova rodina vyjádřila nespokojenost, když USA loni v únoru podepsaly dohody s Tálibánem, protože se podle nich na Frerichse nebral zřetel, ačkoli byl unesen krátce před podpisem.

"Nechci, aby další vojáci začali balit a odjíždět, dokud Mark nebude doma, protože tam nic nepořídíme, když všichni vojáci budou pryč. To se nedělá, nechávat za sebou Američany, chci, aby se v pořádku vrátil," řekla Frerichsova sestra Charlene Cakoraová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy