Odchod Američanů z Afghánistánu by mohl ohrozit rukojmí, Biden se zatím nevyjádřil

ČTK ČTK
30. 1. 2021 16:59
V USA sílí obavy o osud Marka Frerichse, který byl před rokem unesen v Afghánistánu, protože se blíží termín stažení zbývajících amerických vojáků. Předpokládá to loňská dohoda mezi USA a radikálním hnutím Tálibán, ale současná administrativa prezidenta Joea Bidena se ještě nevyjádřila, zda všechny vojáky stáhne. Prozatím prověřuje dohodu.
Foto: Reuters

Veterán námořní pěchoty Frerichs pracoval v Afghánistánu na inženýrských projektech a unesen byl právě před rokem. Ministerstvo zahraničí nabídlo za pomoc při jeho nalezení pět milionů dolarů (107 milionů korun). Jeho příbuzní věří, že žije. Předpokládá se, že je v rukou lidí ze sítě Hakkání napojené na Tálibán.

Bidenova administrativa prověřuje loňskou dohodu z obav, že Tálibán nedodržuje svůj závazek a neomezuje boje. Kromě Frerichse, který je z Illinois, musí USA řešit osudy dalších pohřešovaných Američanů - novinář Austin Tice je od roku 2012 nezvěstný v Sýrii, bývalý člen námořní pěchoty Trevor Reed a podnikatel Paul Whelan jsou vězněni v Rusku.

Minulý prezident Donald Trump před koncem svého mandátu ohlásil, že USA splnily dílčí závazek dohody a zredukovaly už svůj kontingent v Afghánistánu na 2500 lidí, do května pak mají odejít i zbylí vojáci. Nový ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtečním telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním řekl, že administrativa dohodu přezkoumává. Pentagon upozornil, že Tálibán odmítá splnit svůj díl dohody a postarat se o zklidnění násilí, což vznáší otázky k odchodu zbylých Američanů.

Ti, kdo sledují Frerichsův osud, se obávají, že stažením vojáků přijdou USA o vliv nutný při jednání o jeho propuštění. V dopise Bidenovi to napsali senátoři z Illinois Tammy Duckworthová a Dick Durbin. "Musíme tomu dát přednost, musíme je dostat domů," řekla Duckworthová k rukojmím. Ministr obrany Lloyd Austin prý ujistil, že veškerá jednání o přítomnosti amerických vojáků zahrnou téma rukojmích.

Frerichsova rodina vyjádřila nespokojenost, když USA loni v únoru podepsaly dohody s Tálibánem, protože se podle nich na Frerichse nebral zřetel, ačkoli byl unesen krátce před podpisem.

"Nechci, aby další vojáci začali balit a odjíždět, dokud Mark nebude doma, protože tam nic nepořídíme, když všichni vojáci budou pryč. To se nedělá, nechávat za sebou Američany, chci, aby se v pořádku vrátil," řekla Frerichsova sestra Charlene Cakoraová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy