Odchod Američanů z Afghánistánu by mohl ohrozit rukojmí, Biden se zatím nevyjádřil

ČTK ČTK
30. 1. 2021 16:59
V USA sílí obavy o osud Marka Frerichse, který byl před rokem unesen v Afghánistánu, protože se blíží termín stažení zbývajících amerických vojáků. Předpokládá to loňská dohoda mezi USA a radikálním hnutím Tálibán, ale současná administrativa prezidenta Joea Bidena se ještě nevyjádřila, zda všechny vojáky stáhne. Prozatím prověřuje dohodu.
Foto: Reuters

Veterán námořní pěchoty Frerichs pracoval v Afghánistánu na inženýrských projektech a unesen byl právě před rokem. Ministerstvo zahraničí nabídlo za pomoc při jeho nalezení pět milionů dolarů (107 milionů korun). Jeho příbuzní věří, že žije. Předpokládá se, že je v rukou lidí ze sítě Hakkání napojené na Tálibán.

Bidenova administrativa prověřuje loňskou dohodu z obav, že Tálibán nedodržuje svůj závazek a neomezuje boje. Kromě Frerichse, který je z Illinois, musí USA řešit osudy dalších pohřešovaných Američanů - novinář Austin Tice je od roku 2012 nezvěstný v Sýrii, bývalý člen námořní pěchoty Trevor Reed a podnikatel Paul Whelan jsou vězněni v Rusku.

Minulý prezident Donald Trump před koncem svého mandátu ohlásil, že USA splnily dílčí závazek dohody a zredukovaly už svůj kontingent v Afghánistánu na 2500 lidí, do května pak mají odejít i zbylí vojáci. Nový ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtečním telefonátu s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním řekl, že administrativa dohodu přezkoumává. Pentagon upozornil, že Tálibán odmítá splnit svůj díl dohody a postarat se o zklidnění násilí, což vznáší otázky k odchodu zbylých Američanů.

Ti, kdo sledují Frerichsův osud, se obávají, že stažením vojáků přijdou USA o vliv nutný při jednání o jeho propuštění. V dopise Bidenovi to napsali senátoři z Illinois Tammy Duckworthová a Dick Durbin. "Musíme tomu dát přednost, musíme je dostat domů," řekla Duckworthová k rukojmím. Ministr obrany Lloyd Austin prý ujistil, že veškerá jednání o přítomnosti amerických vojáků zahrnou téma rukojmích.

Frerichsova rodina vyjádřila nespokojenost, když USA loni v únoru podepsaly dohody s Tálibánem, protože se podle nich na Frerichse nebral zřetel, ačkoli byl unesen krátce před podpisem.

"Nechci, aby další vojáci začali balit a odjíždět, dokud Mark nebude doma, protože tam nic nepořídíme, když všichni vojáci budou pryč. To se nedělá, nechávat za sebou Američany, chci, aby se v pořádku vrátil," řekla Frerichsova sestra Charlene Cakoraová.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy