Létaly cihly i kameny. Nepokoje v Británii neustávají, policie zatkla na 400 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2024 19:11
Britská policie v noci na úterý čelila útokům v Belfastu, Darlingtonu a Plymouthu, uvedl zpravodajský server BBC News. Od začátku protiimigračních nepokojů před týdnem bylo podle agentury Reuters zatčeno na 400 lidí a počet zřejmě dále stoupne.
Nepokoje ve Velké Británii
Nepokoje ve Velké Británii | Foto: Reuters

Od příštího týdne bude mít ostrovní země k dispozici přes 500 nových míst ve věznicích. Využije je právě i pro zatčené při nynějších nepokojích. Server listu The Guardian informoval o nasazení dalších 2200 policistů specializovaných na zvládání nepokojů. Celkem jich tak bude přes 6000.

V severoirském Belfastu na policisty létaly kameny a zápalné lahve, v Plymouthu na jihozápadě Anglie se zase na 150 strážců zákona muselo vyrovnat s útoky pyrotechnikou a cihlami. Těmi na policisty útočili lidé také v Darlingtonu na severovýchodě Anglie.

V Belfastu v nemocnici s vážnými zraněními podle BBC News skončil třicátník, který byl zřejmě z rasových důvodů napaden v pondělí večer. Podle svědků mu útočníci mimo jiné dupali na hlavu.

Policie podle britských médií očekává ve středu silné protesty. Monitoruje výzvy ke 30 různým akcím, uvádí server stanice Sky News. Na úterý bylo svoláno šest protestů. Na úterý večer britský premiér Keir Starmer svolal kvůli násilným demonstracím již druhé zasedání vládní komise pro mimořádné události Cobra v tomto týdnu. Zúčastní se ho zástupci policejních sborů a příslušných ministerstvech, píše server BBC News.

Útok nožem měl tři oběti

Výtržnosti a protesty na mnoha místech Británie vypukly poté, co minulý týden sedmnáctiletý mladík v taneční škole v Southportu nožem zabil tři dívky a dalších deset lidí zranil.

Záhy se na internetu objevily nepravdivé informace, podle nichž útočil imigrant a muslim. Podezřelým je ale mladík, který se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům a s islámem nemá nic společného. Případ není vyšetřován jako teroristický čin.

Nový premiér Starmer v pondělí slíbil, že na všechny výtržníky dopadne plná síla zákona. Ministryně vnitra Yvette Cooperová zase mluvila o tom, že všichni za své činy zaplatí.

Šéf státního zastupitelství v Anglii a Walesu Stephen Parkinson v úterý odpoledne stanici BBC řekl, že v některých případech je zvažováno obvinění z terorismu. "Vím alespoň o jednom případu, kdy se tak děje," řekl. Podle něj lze o takovém obvinění uvažovat v případech, kdy organizované skupiny plánují aktivity, jež by vedly k vážnému narušení pořádku, s cílem prosadit svou ideologii.

Zatčení jsou hlášena především z řady anglických měst včetně Londýna, Middlesbroughu, Sunderlandu, Bristolu či Hullu. Právě v tomto čtvrtmilionovém městě na východě Anglie se podle BBC News o víkendu odehrál jeden z nejvíce šokujících útoků.

Dav mužů při něm v sobotu odpoledne zaútočil na stříbrné BMW, v němž jela skupina lidí s asijskými kořeny. Útočníci otevřeli dveře vozu a začali napadat cestující, další na vůz házeli předměty, včetně nákupního vozíku, a snažili se rozbít okna. Ve videích z místa činu jsou také slyšet rasistické nadávky a pokřik "dostaňte je". Zhruba dvě hodiny po útoku skupiny těchto výtržníků vyrabovaly v centru Hullu několik obchodů.

Ke zvládnutí situace mají pomoci i stovky nových míst ve věznicích v anglických hrabstvích Kent a Rutland. S jejich zřízením se sice počítalo už dříve, ale plány se nyní urychlily. Úřad britského premiéra dal v pondělí najevo přesvědčení, že bude mít k dispozici prostory potřebné "k uvěznění všech, kteří se podíleli na nepokojích, jichž jsme byli svědky".

Britští politici v úterý kritizovali poznámku amerického miliardáře Elona Muska, který na X naznačil, že po násilnostech v ostrovní zemi je "občanská válka nevyhnutelná". Podle Starmera komentář Muska nemá žádné opodstatnění, ministryně spravedlnosti Heidi Alexanderová ho označila za "zavrženíhodný".

Před rizikem nepokojů, které jsou podle Reuters nejhorší za 13 let, své občany cestující do Británie varovaly Indie, Austrálie, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Keňa či Katar.

 

Právě se děje

Další zprávy