Od převratu zemřelo v Středoafrické republice 78 lidí

ČTK ČTK
30. 3. 2013 7:52
Oznámili to dobrovolníci Červeného kříže, kteří převezli mrtvé do márnic

Bangui - Nejméně 78 mrtvých těl našli dobrovolníci Červeného kříže v ulicích metropole Středoafrické republiky Bangui od minulého víkendu, kdy město padlo do rukou vzbouřenců.

Ti se nyní snaží v zemi obnovit politickou stabilitu po svržení prezidenta Françoise Bozizého, napsala agentura AFP.

"Od minulé soboty do pátku našli naši lidé 78 těl, která byla převezena do márnic. Nyní vyzýváme obyvatele, aby do těchto zařízení přišli, těla identifikovali a převzali si je k pohřbení," řekl AFP činitel Červeného kříže Albert Yomba Eyamo.

OSN mezitím varovala, že desítkám tisíc lidí v této chudé a chronicky nestabilní zemi hrozí vážný nedostatek potravin. V některých částech hlavního města byly přerušeny dodávky pitné vody a elektřiny.

Rebelové znovu zaútočili

Středoafričtí rebelové sdružení do koalice Séléka dobyli Bangui v neděli. Znovu zaútočili poté, co porušili lednové příměří a vystoupili z vlády národní jednoty. Prezidenta Bozizého obviňují z nedodržování již dříve uzavřených mírových dohod.

Vůdce rebelů Michel Djotodia v úterý oznámil, že pozastavil platnost ústavy a rozpustil parlament i vládu.

Zemi chce vládnout dekrety sám Djotodia, který slíbil, že po třech letech vypíše svobodné a transparentní volby. Armáda ve čtvrtek dala najevo, že hodlá nové vládce země podporovat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí. Za posledních 24 hodin připadlo 25 centimetrů sněhu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy