Od převratu zemřelo v Středoafrické republice 78 lidí

ČTK ČTK
30. 3. 2013 7:52
Oznámili to dobrovolníci Červeného kříže, kteří převezli mrtvé do márnic

Bangui - Nejméně 78 mrtvých těl našli dobrovolníci Červeného kříže v ulicích metropole Středoafrické republiky Bangui od minulého víkendu, kdy město padlo do rukou vzbouřenců.

Ti se nyní snaží v zemi obnovit politickou stabilitu po svržení prezidenta Françoise Bozizého, napsala agentura AFP.

"Od minulé soboty do pátku našli naši lidé 78 těl, která byla převezena do márnic. Nyní vyzýváme obyvatele, aby do těchto zařízení přišli, těla identifikovali a převzali si je k pohřbení," řekl AFP činitel Červeného kříže Albert Yomba Eyamo.

OSN mezitím varovala, že desítkám tisíc lidí v této chudé a chronicky nestabilní zemi hrozí vážný nedostatek potravin. V některých částech hlavního města byly přerušeny dodávky pitné vody a elektřiny.

Rebelové znovu zaútočili

Středoafričtí rebelové sdružení do koalice Séléka dobyli Bangui v neděli. Znovu zaútočili poté, co porušili lednové příměří a vystoupili z vlády národní jednoty. Prezidenta Bozizého obviňují z nedodržování již dříve uzavřených mírových dohod.

Vůdce rebelů Michel Djotodia v úterý oznámil, že pozastavil platnost ústavy a rozpustil parlament i vládu.

Zemi chce vládnout dekrety sám Djotodia, který slíbil, že po třech letech vypíše svobodné a transparentní volby. Armáda ve čtvrtek dala najevo, že hodlá nové vládce země podporovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy