reklama
 
 

Od Antarktidy se odtrhla bilion tun vážící kra. Půl roku se ledovce držela z posledních sil

12. 7. 2017
Rozloha kry je více než 5800 kilometrů čtverečních | Video: Reuters
Na západě Antarktidy se od ledovce odtrhla obrovská kra. S rozlohou skoro 6000 kilometrů čtverečních jde o jednu z největších mas ledu, jaká se kdy od tohoto světadílu odtrhla. Vědci její odpojení předpovídali už řadu let. Už od ledna ji s Antarktidou spojovalo pouhých 20 kilometrů široký pás ledu.

Londýn - Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila mimořádně mohutná kra.

Rozloha kry se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Zabírá tak větší plochu, než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Podle britských vědců potvrdily informaci nejnovější družicové snímky.

Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun se odlomila mezi pondělím a dneškem. Vědci ale už několik let předpovídali, že se tak stane. V ledu se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouhých 20 kilometrů ledu.

Šelfový ledovec pojmenovaný Larsen C, ve kterém se prasklina vytvořila, je tlustý asi 350 metrů.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000. I tak ale patří k zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány.

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoli klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

autor: ČTK | 12. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama