Očkování začne v Evropské unii 27. prosince, oznámila šéfka komise

ČTK ČTK
17. 12. 2020 13:13
Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

Podle čtvrtečního vyjádření českého ministra zdravotnictví Jana Blatného by se první dodávky vakcíny do ČR mohly dostat kolem 28. prosince.

"Tohle je chvíle pro Evropu. Očkování napříč EU začne 27., 28. a 29. prosince," uvedla na Twitteru šéfka unijní exekutivy. Evropská komise v rámci společných nákupů vakcín zajistí pro unijní země nejméně 200 milionů dávek vakcíny od americké a německé společnosti, které by již v pondělí mohly dostat podmínečnou licenci pro evropský trh. Rozhodnutí EMA musí následně potvrdit komise, von der Leyenová však počítá s tím, že to bude otázka nejvýše několika dní.

Brusel však zajistí pouze společný nákup vakcín, jejich distribuce již bude v režii členských zemí. Některé unijní státy již veřejně oznámily, že začnou očkovat ihned po Vánocích. Například Německo má připravenu infrastrukturu a očkovací centra a v první etapě chce naočkovat na 400 tisíc lidí. Česko počítá s tím, že do konce roku bude k dispozici téměř 10 tisíc dávek.

Mluvčí Evropské komise také ve čtvrtek oznámil, že komise úspěšně uzavřela jednaní o nákupu vakcíny od společnosti Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku. Komise by ve smlouvě chtěla zajistit nákup 100 milionů dávek s předkupním právem na stejné množství. Firma by se tak měla přidat k šesti výrobcům, s nimiž již má EU smlouvy. Pro evropský blok zhruba se 450 miliony obyvatel má Brusel předběžně zajištěnu více než miliardu dávek.

Video: Nezaspali jsme, očkovat začneme s ostatními zeměmi, říká Blatný

První vakcíny jsou určené pro zdravotníky. V přípravě očkování jsme nezaspali, začneme s ostatními zeměmi, říká ministr zdravotnictví Jan Blatný. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 minutami

Prokuratora v Minnesotě vznese obvinění z vraždy vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté na mistrovství Evropy nepostoupili. Svěřenci Tomáše Neumanna v rozhodujícím závěrečném utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8.

Kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve futsale 2022 - skupina 8:

Polsko - ČR 8:5 (3:3)

Branky: 26., 26, 37. z pen. a 40. Leszczak, 5. Elsner, 10. Kubik, 12. Marek, 38. Lutecki - 3. Janovský, 13. D. Drozd, 18. Koudelka, 25. Seidler, 38. Rešetár.

Sestava ČR: Němec (Vahala) - Záruba, Rešetár, Koudelka, D. Drozd - Jošt, P. Drozd, Křivánek, Homola, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér: Neumann.

19:00 Portugalsko - Norsko.

Tabulka:

1. Portugalsko 5 3 2 0 20:7 11
2. Polsko 6 3 2 1 20:14 11
3. ČR 6 2 2 2 22:19 8
4. Norsko 5 0 0 5 2:24 0
Další zprávy