Ochranka znovu zabíjela, teď iráckou matku dvou dětí

jau
10. 10. 2007 15:19
Podle irácké vlády střílela nazdařbůh

Zahraniční bezpečnostní firma v Iráku znovu zabíjela lidi na ulici.

Příslušníci dubajské společnosti, chránící konvoj čtyř vozů, zastřelili dvě irácké křesťanky v projíždějícím autě v centru Bagdádu. Podle vyjádření firmy řidička nereagovala na výzvy, aby zastavila, ani na výstražné troubení. Irácká vláda však tvrdí, že příslušníci ochranky stříleli "nazdařbůh".

"Začali jen tak střílet po starém Oldsmobilu, který řídila ona žena. Z obou žen udělaly mučednice," sdělil agentuře Reuters mluvčí bagdádské bezpečnosti Kásim Musáví. Rovněž také vyzval příbuzné obětí, aby soukromou společnost žalovaly.

Jeden z policistů na místě přirovnal ochranku ke "gangsterům, kteří z místa uprchli", uvedla BBC.

Působení soukromých ochranek v Iráku přerostlo v diplomatický konflikt minulý měsíc, když lidé z americké společnosti Blackwater postříleli na ulici 17 lidí.

Vdova, která živila dvě děti

Podle verze, kterou BBC poskytla dubajská Unity Resources Group vlastněná Australany, začali její zaměstnanci na ženy v autě střílet, protože se vůz velkou rychlostí přibližoval k chráněnému konvoji: "Vůz nezastavil, navzdory opakovanému varování našich lidí. Nakonec po autě vystřelili, a to zastavilo."

Na telefonáty a emaily společnost neodpovídá.

Příbuzní na policii identifikovali dvě mrtvé ženy jako příslušnice malé bagdádské křesťanské komunity.

BBC s odvoláním na agenturu AFP uvedla, že jedna z žen byla vdova, která se "snažila přivydělávat si jako taxikářka, aby uživila své dvě děti a mohla jim platit školu."

Jsou jako mafie

Svědek z místa, obchodník Ammar Fallah, agenturám potvrdil, že bezpečnostní firma autu skutečně signalizovala, aby uhnulo z cesty: "Když to neudělala, střelili řidičku i ženu vedle ní. Obě do hlavy. Na zadním sedadle byly děti, těm se nic nestalo."

Podle zpravodaje britské veřejnoprávní televize Jona Braina se událost odehrála v jedné z nejbezpečnějších čtvrtí Bagdádu.

Unity Resources Group podniká v Iráku od roku 2004, zaměstnává bývalé příslušníky speciálních jednotek a policejních složek z Austrálie, Británie, Nového Zélandu a USA.

Iráčané jsou z chování zahraničních bezpečnostních firem frustrovaní.

"Na bezpečnostní firmy se díváme jako na mafii, ne jako na bezpečnostní firmy, které pracují na tom, aby se situace pro lidi nebo pro delegace, které hlídají, zlepšila," řekl Reuters obyvatel Bagdádu, který se představil pouze jako Qais. "Lidé před nimi utíkají, bojí se před nimi přejít přes ulici," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 7 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy