Ochranka střílela do horníků, deset jich je v nemocnici

Zahraničí Zahraničí
21. 5. 2013 14:23
V JAR opět eskaluje napětí mezi dělníky a majiteli dolů
Protesty zažily jihoafrické doly už loni.
Protesty zažily jihoafrické doly už loni. | Foto: Reuters

Johannesburg - V Jihoafrické republice po několika měsících relativního klidu opět eskaluje napětí mezi horníky a majiteli dolů.

Tentokrát se střetli stávkující zaměstnanci dolu na chróm s jeho ochrankou.

"Deset horníků bylo přijato do nemocnice. Byli zraněni poté, co ochranka začala střílet gumové projektily," vysvětlil agentuře Reuters policejní mluvčí Thulani Ngubane.

Mluvčí společnosti Lanxess, jíž důl patří, médiím řekla, že strážci jednali v sebeobraně.

Měsíce relativního klidu

Masivní stávky za zvýšení mezd a lepší pracovní podmínky zažila Jihoafrická republika už loni v srpnu. Incident, kdy do horníků vyzbrojených mačetami a železnými tyčemi začala střílet policie, si vyžádal 34 mrtvých a na 80 zraněných.

Šlo o nejhorší střet bezpečnostních složek s demonstranty od konce apartheidu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy