Ochranka Blackwater měla v Iráku vrahy, uznal soud

ČTK ČTK
22. 10. 2014 19:43
Za vraždu čtrnácti Iráčanů hrozí čtyřem pracovníkům ochranné služby Blackwater doživotí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americký federální soud ve Washingtonu ve středu uznal vinnými čtyři pracovníky soukromé americké ochranky Blackwater z vraždy iráckých civilistů v Bagdádu v roce 2007. Za vraždu čtrnácti lidí hrozí obviněným doživotí.

Agenti bezpečnostní firmy údajně považovali Iráčany za útočníky a bránili se proto, že doprovázeli americkou diplomatickou kolonu. Podle Iráčanů ale stříleli Američané bezdůvodně. Irák po tomto incidentu odebral Blackwateru licenci působit na svém území. Všem agentům firmy, kterých v Iráku zůstávalo kolem 250, Bagdád v roce 2010 nařídil opustit zemi.

Incident roznítil v Iráku protiamerické nálady a byl tam vnímán jako důkaz arogance a beztrestnosti bezpečnostních agentur. V USA vyvolal rozhořčené diskuse o pravomoci bezpečnostních agentur a jejich napojení na americké vládní orgány.

Washingtonská porota uznala Paula Slougha, Dustina Hearda, Nicholase Slattena a Evana Libertyho vinnými z úkladné vraždy a z dalších trestných činů. Verdikt padl po sedmitýdenním zvažování, porotci uznali obžalované vinnými téměř ve všech bodech obžaloby.

 

Právě se děje

Další zprávy