Ochránci zvířat jsou v šoku. Pytláci v Botswaně zmasakrovali téměř stovku slonů

ČTK ČTK
4. 9. 2018 9:31
Podle expertů se jedná o možná nejhorší případ masového zabíjení slonů v Africe.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Gaborone - Téměř devět desítek slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle odborníků jde o možná nejhorší případ masového zabíjení slonů v Africe. Informoval o tom web stanice BBC.

Zvířata zbavená klů objevila organizace Sloni bez hranic (EWB) při leteckém průzkumu oblasti sousedící se sloní rezervací v jihoafrické Botswaně. Značná část z 87 nalezených chobotnatců byla podle EWB zabita během posledních několika týdnů.

"Jsem šokován, jsem absolutně ohromen. Toto měřítko pytlačení slonů je zdaleka největší, které jsem dosud v Africe viděl nebo o něm četl," řekl BBC Mike Chase ze zmíněné organizace. Množství slonů zabitých pytláky během krátké doby podle něj více než dvojnásobně překračuje dosud registrované případy.

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu těchto zvířat. Místní úřady byly dlouhá léta známy svým nekompromisním přístupem k pytlákům zabíjejícím slony kvůli vysoké ceně slonoviny na černém trhu.

Doposud EWB registrovala ojedinělé případy zabíjení slonů v této zemi, k nimž docházelo spíše v hraničních oblastech, kam pronikali pytláci ze zahraničí. Současný masakr se však odehrál ve vnitrozemí poblíž turisty vyhledávané rezervace v deltě řeky Okavango. Podle Chase je jednou z možných příčin fakt, že úřady rozhodly o odzbrojení speciální vládní jednotky určené k potírání pytláků. Tento krok nařídil nový prezident Mokgweetsi Masisi měsíc po svém dubnovém uvedení do úřadu, aniž by jej veřejně zdůvodnil.

Podle kritiků by prezident měl chybu napravit a přestat nově vzniklý problém ignorovat. "Botswana byla vždy přední zemí v ochraně zvířat a k tomu je potřeba politická vůle," dodal Chase.

Video: Mořským želvám strhávají pytláci krunýře zaživa

Naši dobrovolníci nocují na plážích, aby ochránili želví vajíčka, snaží se zabránit, aby místní vybírali hnízda. Získávání želvoviny je brutální | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy